Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mert Erkal, 

SEO Danışmanı

Ben Mert Erkal, nam-ı diğer “İnternet’in Son Ütücüsü”. Gemi inşa mühendisi olmama rağmen kendimi bildim bileli bilgisayarlara ve internete karşı büyük bir tutkum vardı. Bu tutkum beni 10 senelik işimden ayrılıp kendi yolumda yürümek konusunda cesaretlendirdi. 2009 yılında Stradiji Dijtal Pazarlama‘yı kurdum, o gün bu gündür Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve App Store Optimization (ASO) danışmanlık hizmeti veriyorum. stradiji.com

Eylül 2015

Mert Erkal  bu yazıyı beğendi:

Ölçümlenebilir Pazarlamaya Giriş | DAM Growth Hackers

Marketing Analytics yani Ölçümlenebilir Pazarlama’da, yola çıkış noktanız neresi sorusuna yanıt vererek sis perdesi biraz daha dağıttık. Bu yazı ile terminoloji bombardımanı altındaki sohbetlerde, kendinizi biraz daha az yalnız hissedecek, bir sonrakinde “siz de fikrinizi beyan edebilecek” aralığı kovalamaya başlayabileceksiniz. damgh.com/not-defteri/2015/03/24/marketi...
Eylül 2015

Mert Erkal bir yanıta alt yorum yaptı

Türkiye yurtiçi ve Türkiye'den yurtdışı seferler için Skyscanner.com.tr, Momondo.com.tr ve Kolayyolculuk.com en sık başvurduklarım.
google.com/flights/

Evet sonunda bunu da yaptilar :)
Eylül 2015

Mert Erkal bir yanıt verdi.

Bir web sitesinin ziyaretçi sayısı, arama motorlarındaki sıralaması gibi bilgilere nasıl erişebilirim?

Kendi siteniz için hiç kuşkusuz Google Analytics en doğru sonuçları verecektir. Ancak burada şirket çalışanlarınız ve size ait trafiği hariç tutmanızı tavsiye ederim. Malum en çok ziyareti site çalışanları gerçekleştiriyor, bu da trafiğin gerçekte olduğundan daha fazla görünmesine yol açıyor. Bunu nasıl yapabileceğinizi Damgh.com sitesinde bulabilirsiniz.

Şayet site size ait değilse, organik ve diğer kanallardan elde edilen ziyaretçi sayısını tam olarak gösteren bir araç bulmanız zor. Alexa, Alexa Toolbar yüklü tarayıcılardan ölçüm yaparak veri sağlıyor. Türkiye'de Alexa Toolbar yüklü tarayıcı bulmak ile bir hayli zor. Dolayısıyla bir takım formüllerle, tahmin yürüterek veri sağlıyor diyebiliriz. Elbette görece performans takibi için kullanılabilir; örneğin Alexa TR skorunuz 10,000'den 5000'e geldiyse bu elbette pozitif bir gelişmedir. Ancak gerçekten TR de ilk 5000 içinde olmayabilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda Türkiye deki pek çok site için çok tuhaf skorlar yayımlamaya başladı.

Ben bir sitenin arama motoru görünürlüğünü ve doğal arama motoru sonuçlarında çıktığı önemli kelimeleri anında tespit edebilmek için Searchmetrics.com kullanıyorum. Bu noktada SimilarWeb'den daha iyi veriler sağlıyor.
Eylül 2015

Mert ErkalSertaç Kunduz kişisini takip etmeye başladı

Sertaç Kunduz, Girişimci, @sertac

--

Eylül 2015

Mert Erkal bir yanıt verdi.

Uçak bileti almak için hangi siteyi tavsiye edersiniz?

Benim favorim kolayyolculuk.com, Skyscanner.com.tr ve Momondo sitesinde uçak bileti araması yaptığınızda bu sitenin linklerini görebiliyorsunuz. Bu iki otorite diyebileceğim uçak bileti karşılaştırma ve satın alma platformundan onay alabilecek kadar iyiler.
Eylül 2015

Mert Erkal  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ödemeli reklamlar ya da Sosyal Medya, sitenize trafik çekmek için oldukça verimli yöntemler olarak değerlendirilebilir. Ancak ortada doğal arama motoru trafik artışı yoksa, bu işin sonu nereye varır? Gelin hep birlikte irdeleyelim.

Organik Ziyaretçi Trafiği Neden Önemlidir? | Stradiji

Organik ziyaretçi trafiğinin neden çok önemli olduğunu merak ediyorsanız tıklayın!
Daha Fazla