Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dış Ticaret Bölümü Öğrencisi Merve Arslan inploid.com'da 3 soru sordu, 1 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Mart 2014

Merve Arslan bu yanıtı beğendi:

Yabancı uyruklu kişiler Türkiye'de okuyabilir mi?

Hepsini yapabilirler hatta Suriye'den geldilerse en yüksek puanlı üniversitelere sınavsız bile girebilirler.
Mart 2014

Merve Arslan yeni bir  soru  sordu.

Mart 2014

Merve Arslan bir yanıta alt yorum yaptı

bende kedi ye daha yatkınim ama kedinin tuvalet eğitimin den korkuyorum sadece baska korkum yok kedi alırsam da nasıl alayım ona da karar veremedim
Eğer bir köpek istiyorsan çok fazla vaktin olması lazım. Köpek aşırı ilgi ister. Her gün sabah akşam gezdireceksin, yemeğini ihmal etmeyeceksin ve oyun oynayacaksın köpekle. Bakacağın köpek çocuğun gibi olur. İlgi, şevkat ve zaman ister. Eğer bir kedi istiyorsan onun bakımı daha kolay. Tuvalet eğitimini ver, akşamları biraz sev oyna yemeğini koy önüne başka bir şey istemez. Kedi mi köpek mi dersen ben kedi derim. Hem fazla ilgi istemez hem de daha sevimliler.
Mart 2014

Merve Arslan bir yanıta alt yorum yaptı

IMF ülkelerin istikrarlı bir ekonomiye sahip olmaları için gerekli düzenlemelerle anlaşmaları düzenleyebiliyor bu anlaşmalar ülkeler için acı reçete olsa bile bu yüzden IMF aslında pek sevilmez benim görüşüm Dünya Bankası da böyle mi yani ülkeler mi kredi alabiliyorlar sadece yoksa ülke içindeki özel sektörde alabiliyor mu Dünya Bankasının da acı reçetesi var mı ekonomiyi istikrarlı bir hale getirmek onunda görevlerinden mi?
Aslında dünya Bankası ile IMF düşünce yapıları aynıdır. Dünya bankasının dezavantajları daha çoktur ama bu fazla gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelere uyguladığı bir formasyondur. Bazı ülkeler dünya bankasında "kurucu" etkiye sahip olduğunu düşünüyorum bu yüzden diğer ülkeleri biraz daha ezici politika uygulaması çok normal. Bunu şöyle düşünün; mesela devletin gözünde "Ali ödeyemez sen çıkaracaksın". Koç'un mu sözü daha çok geçer yoksa benim mi, tabi ki daha güçlü ve zengin olanın dimi; aynı olayın burada da olduğunu düşünüyorum.

Dünya Bankası ülkelere bir kredi sağlıyor ama aynı zamanda eğer o krediyi ödeyemezsen "şunu böyle yap" diyebiliyor. Mesela faizlerini indireceksin ya da çıkaracaksın diyebiliyor ve bununla ilgili bir kitap var, hatta zamanında dünya bankasında çalışmış bir yazar John Perkins "bir ekonomi tetikçisinin itirafları" bunu okursanız zaten anlayacaksınız ne demek istediğimi.
Dış Ticaret
Mart 2014

Merve Arslan bu yanıtı beğendi:

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

Evet o yüzden 5 saate indirin hiç bişey değişmiyor biraz asabilik biraz da göz altları şiş o kadar... Bir de insanlar uyuşturucumu kullanıyorsun diyorlar o kadar... bitti ;P
Mart 2014

Merve Arslan bu yanıtı beğendi:

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

REM uykusu ayrıca gereklidir. Uykunun bu kısmı rüya gördüğümüz kısım.. Yapılan belli araştırmalar gösteriyor ki REM uykusundan tekrarlı bir şekilde mahrum kalan insanlar depresyon belirtileri gösterirler, huzursuz ve gergin olmaya başlarlar.. REM uykusunun ve görülen rüyaların hayatımızda olup bitenleri sindirmeye paketlemeye yardımcı olma işlevi vardır.. 
Mart 2014

Merve Arslan bu yanıtı beğendi:

Çocukluğunuzu hatırlatan koku nedir?

Sinekler için gaz sıkan aracın peşinde koşarken aldığım koku =)
Mart 2014

Merve Arslan yeni bir  soru  sordu.

Şubat 2014

Merve ArslanSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Şubat 2014

Merve ArslanNur Macit kişisini takip etmeye başladı

Nur Macit, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi, @ulkumacit

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Karayolu

4 Kişi   4 Soru

Lojistik

36 Kişi   9 Soru

Gümrükleme Hizmetleri

8 Kişi   5 Soru