Bilmek istediğin her şeye ulaş
Aralık 2014

Merve bir yanıt verdi.

Kokoreç seven kız itici midir?

Bunları da kız erkek ayırıyorsunuz ya pes doğrusu .
Kokoreç
Kasım 2014

Merve bir yanıt verdi.

Güzel bir kadın mı daha şanslıdır, çekici bir kadın mı?

Bence 'kadın' denilince akla (sadece) ilk güzelliği ya da çekiciliği gelmeyen kadın şanslıdır .
Kasım 2014

Merve bir yanıt verdi.

Kasım 2014

Merve bir yanıt verdi.

Otobüsle gece yolculuğu nasıldır, sizde ruhsal anlamda nasıl bir etki bırakır?

Eğer dolunay varsa daha güzel bir yolculuk düşünülemez. Hele de istemediğiniz bir yerden sevdiceklerinizin yanına gidiyorsanız ayrı bir zevk alacağınız yolculuktur.
Kasım 2014

Merve bir yanıt verdi.

Doğum gününü kutlamayı insan neden istemez?

Mesela ben pek kutlanılmasından hoşlanmam. Doğum günlerinde hüzünlü oluyorum genelde. Bir sene geçmiş ve her geçen sene bana ölümü hatırlatıyor (tamam her biten gün-saat-dakika ölüme yaklaşıyoruz fakat doğum günleri bu gerçeği şılak diye yüzüme çarpıyor sanki).
Tabii o pasta kesimi tebrikler falan onlardan da hoşlanmıyorum . Hele ki hediyelerden hiç hoşlanmam biri ben o gün doğdum diye bana hediye alması saçma geliyor (zorla hediye alma gibi yani çevremdekiler şöyle ayy bu hafta şunun doğum günü var ne alsamm ?? . Yahu böyle hediye mi alınır birine. İçinden gelir alırsın ve özel olur ) Ki zaten doğum günlerinde mantık hatası var . Asıl kutlanılması gereken annemle babam (sonuçta beni onlar dünyaya getirdi) .
Kasım 2014

Merve bir yanıt verdi.

Bir başkasının hislerini paylaşmak gerçekten mümkün mü?

Paylaşmaktan kastın o hisleri derinlemesine yaşamaksa bence bu o konuyla ya da kişiyle olan ilgine-yakınlığına göre değişir. Yoksa diğer türlü sadece paylaşmak için paylaşmış gibi görülebilinir . En basiti biri ölür evet üzülürsün ama o kişiyle yakınlığına ya da o kişiye olan sevgine göre üzüntün fazladır . Ya da empati yaparız birinin hislerini anlayabilmek için. Empatinin gücüne kesinlikle inanıyorum fakat bu sadece tahmin edebilmemizi sağlar gerçekten o hissi derinlemesine hissedemeyiz .
Kasım 2014

Merve bir yanıt verdi.

Sizce Sosyalizm ne kadar insancıldır? Sizce demokrasi ne kadar adaletlidir? Sizce küresellik ile yerellik arasındaki benzerlikler nelerdir? Sizce her bir dünya görüşünün temelinde, onu kemirip duran bir asalak dünya görüşü de hali hazırda var değil midir?

Sosyalizmin insancıllığı ölçemesem de kapitalizmden daha insancıl olduğu kesin.
Demokrasi ile ilgili de bakın muhteşem yazılar buldum .
Demokrasinin bütün kötülüklerinin tedavisi daha fazla demokrasidir. - Henry Mencken
Demokrasi, bizim hak ettiğimizden daha iyi yönetilmememizi garanti eden alettir. - Bernard Shaw
Demokrasi, çoğunluğun mutluca cahil olduğu şeylere, çoğunluğun karar vermesini teşvik eder. - John Simon
Demokrasi, şu güne kadar zaman içinde denenmiş tüm hükümet çeşitleri hariç, denenmiş en kötü hükümet çeşidi. - Winston Churchill
Demokrasinin harika yanı her oy verene aptalca bir şeyler yapabilme şansı vermesidir. - Art Spander
Demokrasi, size duymak istediklerinizi söyledikten sonra, diktatörlerinizi seçmekten ibarettir. - Alan Coren
Demokrasi, bireysel cehaletin kollektif bilgeliğine olan işe yaramaz inançtır. - Henry Mencken
Demokrasiye karşı geliştirilebilecek en iyi karşı-tez, ortalama bir seçmenle yapacağınız 5 dakikalık bir sohbet. - Winston Churchill
Demokraside, bir parti temel enerjisini diğer partinin ülkeyi yönetebilecek yeterlilikte olmadığını savunmak için harcar - her iki parti de bunu başarır, ve her ikisi de haklıdır. - Henry Mencken
Demokrasi, halkın, halk tarafından, halk için yönetilmesidir. - Abraham Lincoln
Demokrasi, halkın, halk tarafından, halk için joplanmasından başka bir şey değildir. - Oscar Wilde
''Cahil bir toplum, özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi, hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. Sadece seçim yaptığını zanneder. Cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır! Böyle bir seçimle iktidara gelenler, düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir!
Nietzche
Sanırım bu cümleler demokrasinin adaletini çok iyi özetliyor.
Ekim 2014

Merve bir yanıt verdi.

Üniversiteler bilim yuvası mıdır yoksa yüksek liseler midir?

Bence teorikte bilim yuvası ama pratikte yüksek lise. Tabii bu durum üniversitesinden üniversitesine ve bireyden bireye göre değişiklik gösterir. Ama çevremde gördüğüm şey üniversite demek aileden uzak rahat ortam demek . Üniversiteler tabii ki rahat olmalı isteyen istediği gibi yaşamalı lakin bu bir amaç olamaz . Ve derslerde de aynı lise mantığı var (hoca gelmesin , erken bıraksın, yok yazmasın... ). Bazı hocalar soracağı soruları bile veriyorlar (yani ezberle geç).
Ekim 2014

Merve bir yanıt verdi.

Çok saygılı, efendi, çalışkan ve uysal biriyim ama dışlanıyorum. 2 kez sınıf değiştim. İkisinde de dışlanıyorum ama kursta çok iyi arkadaşlarım var. Acaba okulda dışlanmamın sebebi ne olabilir?

Tahmin ettiğim kadarıyla sessiz sakin birisiniz. İçine kapanık fazla çevresiyle ilişkisi olmayan belki de yanılıyorum. Ama eğer öyleyse dışlanma sebebiniz bu olabilir . Birilerinin hadi gel sen de içimizdensin deyip sizi aralarına almasını bekleyemezsiniz. Bunun için biraz atılgan olmak gerekir (tabii denge önemli). Dediğim gibi tahmine dayanarak söylüyorum .
Ekim 2014

Merve bir yanıt verdi.

Üşengeç öğrenci zeki midir?

Bu soruya kendimden pay biçerek cevap vereyim. Valla üşengecim ama zeki değillim. Ki üşengeçlikle zekanın direk bağlantısı olduğunu düşünmüyorum . Tabii zeki olanları da vardır . Açıkçası böyle bir genelleme yapılamaz bence .
Ekim 2014

Merve bir yanıt verdi.

Eğitim sistemini değiştirmek gibi bir imkanınız olsa ne tür değişiklikler yapardınız?

Çocukların kendilerini-yeteneklerini keşfedecek dersler alanlar eklerdim(sanat-spor dalları) ve tabii şartları uygun hale getirmek isterdim (Böylece okul daha sevimli hale geliyor) . Sınav sistemini komple değiştirirdim(ezberci sistemi değiştirmek lazım) . Seçme hakkı tanırdım (istediği dalı seçip o alanda yürüsün öğrencilerim) . Ve tabii ki daha kaliteli eğitim , kaliteli deyince aklımıza öğrencileri gereğinden fazla kasmak gelmesin . Misal ilkokul 4. Sınıftan beri İngilizce görüyoruz ama haala aynı yerdeyiz . Çocukları kobay olarak kullanmaktan vazgeçerim (çocuklar bu olmadı hadi hop bunu deneyelim böyle sistem olmaz. Sen eğer bu dengesizlikle yürürsen yetiştirdiğin çocukta da denge ararsan kendinle çelişirsin ) Ha bir de öğrencileri at gibi yarıştırmaktan vazgeçerim. Onlar da insanlar , hayalleri var ve onların hayalleri bu ülkenin geleceği .
Ekim 2014

Merve bir yanıt verdi.

Hırsızlık, yalan ve cinayetin yaşanmadığı bir toplumda başka ne olmasaydı?

Bu soruyu görünce aklıma Uçurtma Avcısı kitabı geldi ve bir alıntı yapmak istedim.
"... Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir. "
"Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun. "
Buna binaen sanırım başka bir şey eklememe gerek kalmıyor . Hırsızlık olmasa hayat aslında çok güzel.
Ekim 2014

Merve bir yanıt verdi.

Lise son sınıf sanat tasarım ögrencisiyim. Mimari restorasyon bölümüne sınavsız geçiş yapabiliyoruz. Bu bölüm okuyanlardan biraz bilgi alabilir miyim?

Ben restorasyon okuyorum . Çizim ağırlıklı işliyoruz dersleri tabii bu okulundan okuluna göre değişiyor . İlgi ve emek isteyen bir bölüm .
Ekim 2014

Merve bir yanıt verdi.

DGS'nin zorluk-kolaylık derecesi nedir? DGS'yi kazandıktan sonra geçtiğimiz üniversitede kaçıncı sınıftan başlayabiliriz?

Dgs'yi daha çok zamanla yarışma sınavı olarak görürdüm ta ki bu seneye kadar. Bu sene biraz kasmışlar mantık ağırlıklı olarak. Üçüncü sınıftan başlatırlar ikinci sınıftan başlatırlar da diyemem çünkü bu gittiğin üniversiteye göre değişiyor. Yüksek okulda gördüğün derslerin gittiğin üniversitede muaf tutulma durumuna göre belirleniyor. Ama eskisi gibi iki sene daha okuyayım okul bitsin mantığı kalkmış .

En Beğenilen Yanıtları

+4 OY

Benzer Kişiler