Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ik ci olmak icin ugrasan.

Şubat 2015

Merve Sadık bir yanıt verdi.

Şubat 2015

Merve Sadık bir yanıt verdi.

Evlenirken doğal ortamda veya sütüdyoda fotoğraf çektirmek sizce gerekli midir?

ELinde somut bir şey olması açısından gerekli tabiki. O günden hatıra sonuçta.
Şubat 2015

Merve Sadık bir yanıt verdi.

Çok iyi konuşmak istiyorum. Bir şey anlatırken kelimelerin dilimden çıkıp kurtulmasını istiyorum. İnternet ortamında konuşabildiğim kadar yüzyüze de aynı rahatlıkta konuşmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Ilk aklıma gelen diksiyon derslerine katılman ve kitap okuman. Diksiyon dersleri, konuşmanı duzelteceği için kendine güvenin artacak, kitap ise hem bilgini hemde kelimelerinde etki edeceğinden kendini daha iyi ifade edebileceksin.
Şubat 2015

Merve SadıkMuhabbet konu başlığını takip etmeye başladı.

Muhabbet

Muhabbet tadında düşüncelerin konuşulduğu ağ.

Şubat 2015

Merve Sadık bir yanıt verdi.

Aldatma (sadakatsizlik) affedilebilir bir suç mudur? Affedilse hangi şart ve durumlarda affedersiniz?

Hayır tabiki. Zaten 1 kez affetmek demek, aynı olayı bidaha yaşamak demek.
Şubat 2015

Merve Sadık bir yanıt verdi.

Kesinlikle gidilmesi gereken ülkeler hangileridir?

Venedik Tayland Maldivler. Bence hepsi cennetten bir köşe gibi.
Şubat 2015

Merve SadıkÜlkeler konu başlığını takip etmeye başladı.

Ülkeler

Ülke, bir devletin egemenliği altında bulunan, başkenti ve bayrağı olan, genellikle bağımsız toprakların tümü, memleket. Ülke kavramı ulusla...

Şubat 2015

Merve SadıkYurtdışı Seyahat konu başlığını takip etmeye başladı.

Yurtdışı Seyahat

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Şubat 2015

Merve Sadık bu yanıtı beğendi:

Bekareti önemser misiniz?

Ne ilginçtir 18 yaşını görünce "iş öğrensin" diye büyükleri tarafından ellerinden tutulup çok açık olacak ama "karıya götürülen" "milli olduğu" için sırtına vurulan erkeklerimizin kadınların bekaretini tartışması... Gerçi genel olarak bekaret diye sorulmuş ama bekaret denilince nedense ilk kadın gelir akla, çünkü temiz olması gereken kadındır erkeğin elinin kiridir böyle şeyler, ama kadın namustur, helaldir... Komik değil mi bu kadar büyük bir sorumluluğun sadece tek bir cinsin üzerine yüklenmesi ve diğer cinsin bundan hiç sorumlu olmaması... Kadından bekaret adı altında ellenmemişlik isteyen erkeklerimiz; sizin elledikleriniz kim Allah aşkına? Ya sizin el değmemişliğiniz?
Şubat 2015

Merve SadıkEvenstar kişisini takip etmeye başladı

Evenstar, İnsan Kaynakları Uzmanı, @EvenStar

Şubat 2015

Merve Sadık yeni bir  soru  sordu.

Ocak 2015

Merve Sadık bir yanıt verdi.

Neden bazı hocalar sınavları zorlaştırıyor?

Bana göre ego. Hele bizde bi hoca var evlerden ırak. Öğrencinin büte kalmasından zevk alıyor. Bunun için bilerek zor soruyor. Ego değilde nedir bu?
Ocak 2015

Merve Sadık bu yanıtı beğendi:

Sıfırdan ingilizce öğrenenlere soruyorum. Nasıl ve ne şekilde öğrendiniz. Tavsiyeleriniz neler?

Çoğumuzun bu ülkede doğduğunu varsayarsak hepimiz sıfırdan öğrendik İngilizceyi. Bu konuda bana çok fazla soru geliyor. Keşke bunun tam, kesin, herkeste işe yarayacak bir yolu olsaydı da herkese anlatabilseydim. Fakat işin içinde çok farklı değişken var. Ortaya atılmış bir sürü teori, method, yaklaşım var. Her insan farklı ve her insanın öğrenme şekli, kavrayışı, süreleri farklı. Ben dil öğreten biri olmanın yanı sıra diğer dillerin de öğrenicisiyim ve kendi içimde bile farklı dilleri öğrenirken değiştirdiğim çalışma stillerim var. O nedenle size ne dersem yalan olur, işe yaramaz. Bir insana bir şey öğretmenin en iyi yolu onu tanımaktan geçer. Ben buradan tanımadığım birine ancak yüzeysel, genel geçer tavsiyelerde bulunabilirim. Bunlar da en azından fikir verir. Verebileceğim tavsiyeler sizin amacınıza da bağlı. Ben sınav İngilizcesine karşıyım mesela ama bu amaç için yapılacak şeyler de çok farklılık gösteriyor.

Size yardımcı olabileceğini düşündüğüm, benim ve diğer arkadaşların da önceden yanıtladığı sorular bunlar. Göz atarsanız bazı sorularınıza cevap bulacağınıza eminim. Daha fazla sormak isterseniz de yine buradayım...

inploid.com/t/ingilizceyi-gercekten-gel...
inploid.com/t/yabanci-dil-ogrenmenin-en...
inploid.com/t/guzel-ingilizce-konusabil...
inploid.com/t/ingilizce-pratik-yapmak-i. . .
Ocak 2015

Merve Sadık bu yanıtı beğendi:

Sıfırdan ingilizce öğrenenlere soruyorum. Nasıl ve ne şekilde öğrendiniz. Tavsiyeleriniz neler?

duolingo.com/ adresini kullanıyorum ben(ingilizceyi söktükten sonra bir çok dil seçeneği mevcut :) ), ayrıca Zello Ptt (mobil uygulama) ile yabancı gruplara dahil olup dinliyorum. Ara sıra konuşmaya yelteniyorum... Ben diksiyonda çok zorluk çekiyorum. Resmen dilim dönmüyor. Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdanmısınız diyebiliyorum ama "my fiance" bir türlü doğru söyleyemiyorum. Sorunu bulunca çözüm aramak daha kolay oluyor. Çalışmanda başarılar dilerim. Ayrıca englishforeveryone.org ve engvid.com adreslerine de göz atmanı tavsiye ederim.
Ocak 2015

Merve Sadık bu yanıtı beğendi:

Sıfırdan ingilizce öğrenenlere soruyorum. Nasıl ve ne şekilde öğrendiniz. Tavsiyeleriniz neler?

Cebren öğrendim, yani zorunda olduğum için. Mahallemin güzide ilk ve ortaokulunda pek bir şey öğretmiyorlardı rahattım, mutluydum. Lisede hazırlık okudum biraz bir temel oluştu ama sancılıydı. Sonra bir de üniversitede hazırlık okudum. Tam 1 yıl. Benden bir yıl sonra girenlerin muafiyet sınavına girdim öyle geçtim hazırlığı yoksa bölüme başlatmıyorlardı. Çok gergindi. Normalde çok panik yapan bir insan değilimdir ama o sınavda listeningi ortadan yakaladığımda nerdeyse bayılacaktım zor toparladım kendimi. Ve neyse ki geçtim.

Tavsiyelerim nelerdir:

İlk olarak, vakit ayır. Sıfırdan dil öğrenmek çok emek ister. Yıllarını vermelisin. Sabırlı olmalısın.

İkincisi, haşır neşir ol. Gramer kurallarını ezberlemekle dil öğrenilmez. Oku, yaz, dinle, araştır, karıştır. Bir iş olarak değil kendi ana dilinmiş gibi benimse ve her anında kullan. Biliyorum bu hiç zevkli değil. Ama durumunu kabul et ve zevk almaya çalış. İngilizce alt yazılı film izleyip yarısını anlayamamak aptalca gelebilir ama orijinal dilinde alt yazısız izleyip anlamak da çok gurur verici. Bunu tadacağın günü hayal et.

Teknolojiden faydalan. İnsanlarla konuş. Çok fazla oku hep oku. Mesela modaya mı ilgilisin hemen ingilizce moda sitelerine, forumlarına gir oradan oku. O alışkanlığı bir kazanırsan türk sitelerinden vazgeçersin. Onlardan daha çok keyif almaya başlarsın. Yazmayı da ihmal etme. İnploid'in atası quora.com var. Orada da yazar ol. Hatta ne dicem bak, bu soruyu hemen git orada sor. Bakalım onlar ne cevap verecek.

Konuşma konusuna da tekrar dikkat çekmek istiyorum. Konuşmayı ihmal etme benim gibi. Böylelikle hem daha çok zevk alırsın hem de kendine güvenin artar. Mümkünse yurt dışına git, olmadı türkiyede yabancı arkadaşlar edin kendine, onu da bulamazsan turistlerin peşine düş. Online da oluyormuş diyorlar onu da öğren. Ne yaparsan yap ama bir şekilde konuşma pratiği yap.

Son bir tavsiye daha. İngilizce kaynakları kullan. Türkçe anlatan kaynaklar kolayına gelecektir ama direnmelisin. İngilizce ingilizce sözlüğe geçtiğim gün, kendi adıma bir devrimdi ve sürecim adına çok önemli bir adımdı.

Şİmdilik aklıma gelenler bunlar. Kolay gelsin.
Ocak 2015

Merve Sadık bir yanıta alt yorum yaptı

Yok sinirlenmedim. Sadece genelin neden böyle dusundugunu merak ettim.
Tabi insanlar bazı ihtiyaçlarını giderdikten sonra vakit bulduklarında giderler tiyatroya gitmeme sebepleri bu olabilir. Ama bir neden daha vardır tiyatro gerçek dünyayı yansıtan en gerçek , en canlı bir sahne o sahne insana bir takım anılar duygular yaşatır belki o yüzden gitmiyor da olabilirler.
Ocak 2015

Merve Sadık bir yanıta alt yorum yaptı

Az mi gidiyorlar? NE zaman tiyatroya gitsem yer bulamiyorum. Insanlar yer bulabilmek icin haftalar oncesinden bilet aliyorlar. Kim gitmiyormus?
Tabi insanlar bazı ihtiyaçlarını giderdikten sonra vakit bulduklarında giderler tiyatroya gitmeme sebepleri bu olabilir. Ama bir neden daha vardır tiyatro gerçek dünyayı yansıtan en gerçek , en canlı bir sahne o sahne insana bir takım anılar duygular yaşatır belki o yüzden gitmiyor da olabilirler.
Aralık 2014

Merve Sadık bir yanıt verdi.

Okullar arası yatay geçiş şartları nasıldır?

Alttan ders kalmaması lazım, not ortalamasının 100 üzerinden 60 olması lazım. Bunun dışında her okulun kendi şartları vardır. Geçmek istediğimiz okulun şartlarına bakmak lazım.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

Açık Öğretim

537 Kişi   18 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Sinema

3259 Kişi   301 Soru

Aşk

1228 Kişi   294 Soru

Kişisel Gelişim

2087 Kişi   156 Soru

İnsan Davranışları

3855 Kişi   962 Soru

İş Hayatı

2463 Kişi   325 Soru

Girişimcilik

3704 Kişi   363 Soru

Öğrencilik

2364 Kişi   124 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3687 Kişi   280 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Sosyal Medya

1443 Kişi   213 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Filmler

3398 Kişi   192 Soru

Yabancı Dil

1042 Kişi   103 Soru

Facebook

807 Kişi   185 Soru

İngilizce

803 Kişi   107 Soru

Kadınlar

984 Kişi   358 Soru

Yurtdışında Eğitim

879 Kişi   51 Soru

Sosyal Ağlar

774 Kişi   175 Soru

Öğrenci Olayları

780 Kişi   17 Soru

Öğrenci Kredileri

493 Kişi   11 Soru

İnternetten Para Kazanmak

634 Kişi   61 Soru

Meslek Seçimi

815 Kişi   94 Soru

İnsan İlişkileri

1051 Kişi   129 Soru

Sağlık

1139 Kişi   1192 Soru

Dil Eğitimi

570 Kişi   25 Soru

İslam (İslamiyet)

568 Kişi   261 Soru

Sosyoloji

592 Kişi   151 Soru