Bilmek istediğin her şeye ulaş

Meryem, 

Öğrenci

Öğrenci Meryem inploid.com'da 7 soru sordu, 5 soru yanıtladı ve 8 takipçisi var.

Ağustos 2014

Meryem bir yanıt verdi.

Son zamanlarda özellikle büyük şehirlerde bulunan önemli caddelerin başında dilenen Suriye'liler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kesin suriyeliler diyemeyiz ama vardır elbet öyleleri o zamanda yapıcak bişi yok biz müslümalara düşen zorda kalmışlara el açmaktı hakkıyla yaptık zor durumda olanlar şuan sınırlara yakın şehirlerde çadırlarda yaşıyorlar biraz durumu iyi olanlar şehirlerin içlerine girmiş durumda ve tabi birde her toplumda oldugu gibi kötü niyetli insanlarda vardır elbet umarım biran önce toplanır onlarda.
Ağustos 2014

Meryem bir yanıt verdi.

Tayyib Erdoğan, oy oranını yükselterek yeni Cumhurbaşkanı olacak, sandıkların %50'si açıldı ama sonuç değişmeyecek gibi duruyor ne düşünüyorsunuz? Tayyib Erdoğan'ın oyunu yükseltmesini neye bağlıyorsunuz?

Böyle bir sonuç bekleniyordu zaten adam 12 yıldır tüm zorluklara ve onu indirmeye çalışanlara karşı dimdik ayakta durabildiyse Cumhurbaşkanlığını hak ettiğini düşünüyorum.
Ağustos 2014

Meryem bir yanıt verdi.

İdeal anne-baba nasıl olmalı?

Olması gereken, kendinden emin, çocuğun davranışlarına göre davranış değiştirmeyen kararlı ebeveyn modelidir.
1- Her şeyden önce iyi anne-baba olmanın yolu ebeveynlerin işbirliği halinde ve istikrarlı davranmalarından geçer.
2- İdeal ebeveynlik için okumaktan ve çeşitli eğitim çalışmaları ile kendinizi geliştirmekten geri durmayın.
3- Hayırlı evlat sahibi olmak istiyorsanız hayırlı ebeveyn olmak için çaba sarf etmeli ve dua etmelisiniz.
4- Ebeveynlik eğitimi evlilik öncesine dayanır.
5- Evlilik öncesi taraflar, birbirlerini değerlendirirlerken, kendilerine emanet edilecek çocukların anne-babaları olacaklarını düşünmelidirler. “Ben bu şahısla evlenmek istiyorum; ama acaba ebeveynliği nasıl olur? Asabiyetini ben kaldırabilirim; ama ya çocuklar” diye düşünebilmeli ve hassas bir şekilde irdelemelidir. Çünkü evliliğin yegâne amaçlarından biri Sağlıklı bir neslin yetişmesine katkı sağlamaktır. Bu nedenlerle muhatabın irdelenebilmesi için bireyin ebeveynliği bilmesi gerekir.
6- Evlenmeyi düşünen bireyler kuracakları Aile ve yetiştirecekleri çocuklar için evlilik öncesi çeşitli eğitimlere katılabilir, danışmanlık hizmeti alabilirler. Böylece evlilik öncesinde veya sonrasında karşılaşabilecekleri sorunlara hazırlıklı olabileceklerinden hata yapma ihtimalleri en aza inecektir.
7- Etkili ebeveynliğin sağlanabilmesi için bir diğer şart eşler arası münasebetin Pozitif olması gereğidir. Karı-koca arası tartışmaların yoğun olduğu bir ev ortamında çocukların da psikolojileri kendilerine Negatifdavranılmasa bile negatif bir biçimde etkilenir.
8- Kendisini tanımlayabilen birey zamanla kendisinde mevcut bulunan negatif, bir başka ifade ile değiştirebilecekleri hasletleri değiştirebilir, geliştirilmesi gerekenleri geliştirebilirler.
9- Nasıl bir insan olduğunuzun farkında mısınız? İyi anne-baba olmadan önce iyi bir birey olmalı, negatif özelliklerinizi terbiye etmelisiniz.
10- Nasıl bir evlat sahibi olacağımız bizim elimizde değil. Ama nasıl bir anne-baba olacağımız bizim elimizde. Ve tercih edilen anne-babalar olursak zamanla tercih ettiğimiz gibi çocuklar yetiştirir ve tercih edilen bireylerin oluşmasına vesile oluruz.
11- kadının, erkeğe oranla bedensel gücü daha zayıftır; ancak kadın duygusal anlamda erkekten daha güçlüdür ve devam eden sıkıntılara karşı daha sabırlıdır.
12- Kadının eve yaydığı enerji evi tesir altına alabilecek güçtedir. Bu nedenle denilebilir ki; annelerin evde pozitif oluşları evin diğer fertlerine yansıyacaktır. Yani annenin psikolojisi ve evde yaydığı enerjinin çocuğun ders çalışma performansına da, beyin stres atma sürecine de yansıyacağı anneler tarafından unutulmamalıdır.
13- Anne-babalık duygularını yaşamak için çocuklarınıza ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu duyguyu yaşatmaları dışında, evliliğinizi pozitif yansımaları olması veya ev içi hareket ve mutluluğunu sağlamaları açısından çocuklarınıza ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bunun dışında ebeveynlik bireyin olgunlaşma sürecini hızlandırır.
14- Gebelik dönemiyle birlikte çocuk eğitimi aktif bir biçimde başlar. Bu dönemde çocuk sahibi olacak çift, çeşitli kitaplar ve eğitim çalışmaları ile kendilerini geliştirmeli, anne karnındaki bebeği olumlu etkilemesi için çeşitli musiki vb. müzikler dinlettirmeli, anne adayını stresten uzak tutmaya çalışmalıdırlar.
15- Çocuklarınızın ilk pedagogu siz olmalısınız. Bu nedenle çocuğunuzu gözlemlemeli, gözlem yaparken de objektif ve önyargısız olmalısınız. Bir sorunla karşılaştığınızı düşündüğünüzde ise durumu mutlaka bir uzmanla paylaşmalısınız.
16- Sabır olmadan asla!!! ... Ebeveynliğin birinci şartı sabırdır. Çocuğunuzla olumlu ilişkiler mi geliştirmek istiyorsunuz? İşte yapmanız gerekenler:
* Empati kurun. Yani kendinizi çocuğunuzun yerine koyarak düşünün ve onu anlamaya çalışın.
* Karşılıklı saygıya önem verin.
* Her şeye rağmen sevin.
* Çocuğunuza zaman ayırın.
* Çocuğunuza değer verin ve bunu hissettirin.
17- Bir ebeveyn mütebessim olmalıdır. Aynaya bakın ve söyleyin lüften; çocuğunuza karşı genelde mütebessim misiniz?
18- Etkili bir ebeveynlik için olmazsa olmaz şartlardan biri ise çocuğunuzu her şeye rağmen sevmeniz ve ona saygı duymanızdır. Çocuklarınıza karşı iyi kalpli ve kararlı olun.
19- Önce anlayın sonra davranın. Önce ruhunu ve bilinçaltını çözmeye çalışın sonra çocuklarınıza tepkilerinizi şekillendirin. Lütfen dinleyip anlamadan, çocuklarınızın amaçları ve düşünceleri konusunda fikir sahibi olmadan çocuklarınıza tepki vermeyin.
20- Zayıf yönlerinizi göstermeyin. Duygusallığını veya katı otoriteyi amacına ulaşmada kullanan ebeveyn zayıf ebeveyndir.
Ağustos 2014

Meryem bir yanıt verdi.

Görünüşünüze bakarak sizi yanlış değerlendirdikleri oluyor mu?

İnsanlar ve ön yargıları bize düşen ise umursamamak bu kadar basit.
Ağustos 2014

MeryemÜniversite konu başlığını takip etmeye başladı.

Üniversite

Üniversite ya da diğer adıyla yükseköğretim, üniversitelerde ve yüksekokullarda 2 yıllık yapılan öğretimdir. Üniversite mesleki eğitim zorlu...

Ağustos 2014

Meryem bir yanıt verdi.

En iyi öğrenme tekniği sizce nedir?

Merak, yazılı araştırma, görsel ve uygulama
Ağustos 2014

Meryem yeni bir  soru  sordu.

Temmuz 2014

Meryem yeni bir  soru  sordu.

Temmuz 2014

MeryemAkıl konu başlığını takip etmeye başladı.

Akıl

Akıl (Arapça: عقل), felsefede kavram oluşturma ve bunlara göre hükmetme kapasitesidir. Bugün Batı'da bu kavramı, büyük ölçüde aklı anlayışla...

Temmuz 2014

Meryemİlişki konu başlığını takip etmeye başladı.

İlişki

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Temmuz 2014

MeryemKuran-ı Kerim konu başlığını takip etmeye başladı.

Kuran-ı Kerim

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Temmuz 2014

MeryemCilt Bakımı konu başlığını takip etmeye başladı.

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel enstitü bakım ürünleri ve aletlerle, konusunda uzman kişi tarafından, steril bir ortamda yapılan; cildi temiz...

Temmuz 2014

MeryemGiyim konu başlığını takip etmeye başladı.

Giyim

Giyim, tüm modern toplumların sahip olduğu, vücudu kaplayan materyalleri içine alan, geniş bir kategoridir. Giyim, doğa şartlarından korunma...

Temmuz 2014

MeryemZaman Yönetimi konu başlığını takip etmeye başladı.

Zaman Yönetimi

Zaman yönetimi; üreticiliği ve verimliliği arttırmak amaçlı olarak, belirli aktiviteler üzerinde harcanan zamanı bilinçli bir şekilde kontro...

Temmuz 2014

MeryemUzay konu başlığını takip etmeye başladı.

Uzay

Uzay ya da fezâ, Dünya'nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki so...

Temmuz 2014

MeryemEvlilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Evlilik

Evlilik, iki kişinin aile kurmak üzere kanunların uygun gördüğü şekilde, ruhen ve bedenen bir ömür boyu sürecek şekilde biraraya gelmesi. Ev...

Temmuz 2014

MeryemYemek konu başlığını takip etmeye başladı.

Yemek

Gıda, yemek veya yiyecek, canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için gerekli maddelerdir. Yaratıldıktan beri insanlar, hayvanları avl...

Temmuz 2014

MeryemSosyal Girişim konu başlığını takip etmeye başladı.

Sosyal Girişim

http://www.sosyalgirisim.org//content/detail.aspx?cid=10

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Web Siteleri

3420 Kişi   268 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Eğitim

4397 Kişi   644 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

Girişimcilik

3705 Kişi   363 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3691 Kişi   280 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Psikoloji

2923 Kişi   968 Soru

Filmler

3399 Kişi   192 Soru

Grafik Tasarım

539 Kişi   75 Soru

Öğretim Görevlisi

7 Kişi   4 Soru

Yarışma (Televizyon)

904 Kişi   23 Soru

Yazılım

3270 Kişi   564 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

Bilgisayar

2637 Kişi   445 Soru

Yabancı Filmler

944 Kişi   115 Soru

Kişisel Gelişim

2086 Kişi   156 Soru

Muhabbet

2154 Kişi   2356 Soru

İş Hayatı

2462 Kişi   325 Soru

Mühendislik Meslek Odaları

903 Kişi   48 Soru

Yaşam

1235 Kişi   398 Soru

Programlama

816 Kişi   232 Soru

Fotoğrafçılık

1953 Kişi   167 Soru

Futbol

879 Kişi   196 Soru

Geyik Muhabbeti

1438 Kişi   816 Soru

İngilizce

802 Kişi   107 Soru

Kariyer

662 Kişi   92 Soru

İslam (İslamiyet)

568 Kişi   261 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru