Bilmek istediğin her şeye ulaş
Şubat 2015

Mesut Baran

MBA Yüksek Lisans programı devlet üniversitelerinde de paralı mıdır?

Yurt dışında ücretsiz pek çok Master programı var, tavsiye ederim.
 • 5 Yanıt
Ocak 2015

Mesut Baran

n11, gittigidiyor ve sahibinden gibi sitelerdeki kendi dükkan ürünlerimi xml veya excel olarak kaydedip herhangi bir internet sitesine yüklenebilen bir sistem nasıl oluşturabilirim?

1. Bu oluşturacağınız xml veya excel dosyasını yükleyeceğiniz herhangi bir internet sitesi size bu özelliği sağlıyor mu? Yani içeri aktarma (import). Hayır tüm işlemler manuel yapılıyor bu sitelerde diyorsanız imkansız sadece zaman alır diyebilirim.

2. Dükkan ürünlerinizin bulunduğu siteler size herhangi bir formatta (xml, excel, json vb.) ürünlerinizi dışarı aktarmanızı sağlıyor mu?

Sağlamadığını varsayarsak öncelikle her site için dükkanınız altında çıkan ürünlerin detaylarını, site üzerinden alıp kaydedecek bir bot yazdırmanız gerekir. Tabi bu sitelerde böyle bir girişim için herhangi bir güvenlik önlemi alınmadığını varsayıyorum. Yeni site eğer toplu ürün kaydetmek için bir yapıya sahipse sizin de diğer sitelerden alacağınız veriyi bu yapıya göre oluşturmanız gerek.

Yeni sitede böyle bir olanak yoksa, her bir site için yine ayrı ayrı kayıt girecek bot yazmanız gerekebilir. Yine burada güvenlik engeli çıkabilir karşınıza. Ayrıca girilen kayıtlarda oluşacak hataları da göze almanız gerekir.

Sonuç olarak imkansız olmayabilir ama yapılmaya değer mi? Tartışılır. . .
 • 3 Yanıt
Aralık 2014

Mesut Baran

Türkiye' deki toptancı ve distribütörleri nereden bulabilirim?

İlgili odalardan liste alabilirsiniz
 • 5 Yanıt
Kasım 2014

Mesut Baran

Sahibinden.com da dükkanlarda ürün satışındaki komisyon kesim oranları nasıl? Müşteri hareketliliği nasıldır?

Komisyon oranlarini cok net hatirlayamiyorum genelde %5 den baslayan oranlar mevcut bu tarz sitelerde. %6 %7 gibi degisiyor kategorilere gore, bi kontrol etmenizde fayda var. Musteri hareketliligi olarak degerlendirilirse ne satmak istediginiz onem kazaniyor. N11, gitti gidiyorve sahibinden.com u mevcut e ticaret sitemize destek amacli yaklasik 3 aydir kullanmaya basladim elektronik, bilgusayar ve ev aletleri kategorilerinde gercekten beklemedigim sonuclar aldim. Ama sahibinden.com en dusuk ciroyu aldigim site, bence daha cok emlak ve arac satisi icin tercih edilmeli. N11 ise mevcut urun yelpazemizle en iyi donusleri aldigimiz alan oldu. Basta pek sicak bakmiyorduk bizde ancak bu konuda cok yanildigimizi gördük. Soyle ki ; hangi fiyatla ne sattigin kadar onemliymis nerde sattigin. Tecrubeyle sabit. .
 • 3 Yanıt
Ağustos 2014

Mesut Baran

Türkiye'de sizce şirketler toplu ürün alırken internete güveniyorlar mı?

Hayır, güven için marka bilinirliği önemli olduğu kadar birebir görüşmelerde önemli. Bireysellikde ev alırken internetten araştırıyoruz fakat alışverişi el sıkışmadan yapmıyoruz. Büyük şirketlerde paradan çok etkilenen prestij olabileceği için imzalar olmadan asla bir alışveriş olmaz.
 • 5 Yanıt
Ağustos 2014

Mesut Baran

Karşı tarafın şirket olduğunu anlamak için vergi levhasını göstermesi yeterli midir? Vergi numarasından veya herhangi bir numaradan şirket olduğunu sorgulatamaz mıyız?

Karşı taraftın şirket olduğunu anlamak için T.C. Kanunlarına göre ünvanın sonunda LTD., A.Ş., gibi şirket tanımına giren ibarelerin olması yeterlidir. Mevcut kurulu bir şirket midir, vergi kaydı var mıdır, sorularının cevabı için diğer evrak ve belgelere bakılır. Burada ihtiyaç duyulan nedir onu bilmek önemlidir. Naylon (sahte) firma olmadığını anlamak için vergi levhası ve son kdv tahakkuku istenebilir. Vergi levhası artık internetten doğrulatılabilmektedir.intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.js... adresinden bu doğrulama yapılabilir.
 • 10 Yanıt
Temmuz 2014

Mesut Baran

Perakendecilerin en büyük sorunları nelerdir?

Perakendenin en büyük sorunu, büyüyen sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek kalifiyeli personelin olmamasıdır. Gençlere bu işin bir meslek ve iyi kazanç sağlayacak bir iş kolu olduğu iyi anlatılmalı.
 • 1 Yanıt
Haziran 2014

Mesut Baran

Günümüzde insanların trend ihtiyaçları sizce nelerdir?

En trend ihtiyaç beğenilmek. Hepimiz beğenilme bağımlısıyız. İş hayatı, okul, sosyal hayat, aile içerisi falan derken bu beğenilme ihtiyacı sosyal medya ile birlikte dışa vurdu. Son derece aleni oldu. Sürekli olarak beğenilmek istiyoruz.
 • 4 Yanıt
Haziran 2014

Mesut Baran

Dünyada ve Türkiye'de 2014 e-ticaret trendleri nelerdir acaba? E-ticaret nereye gidiyor? Gelecekte neler göreceğiz?

2014 e-ticaret eğilimlerinde yeni nesillerin Facebook'a olan ilgisinin azaldığını gözlemliyorum, Twitter, İnstagram, WhatsApp uygulamaları daha çok tercih edildiği gibi C2C ve B2C ticaret de bu mecralarda hayat buluyor. Dikey pazaryerleri daha çok ilgi çekiyor ve dikey üzerinden tüketiciye sunulabilecek farklı hizmetler mobil uygulamalar üzerinden yürüyecek gibi duruyor. İndirim siteleri uzun süre daha iş yapacaktır ama gerçek indirimler sundukları, iyi hizmet verdikleri sürece. İnsanları birer sayı, kredi kartı ve kimlik bilgisi olarak algılayan ticaret anlayışı vahşileştikçe gelecekte halkın kendini koruyabileceği, kendini ifade edebileceği, örgütlenebileceği, gerekirse takas sistemleri, imeceler, üretici örgütlenmeleri kurabileceği, devasa sermayelerle mücadele edebileceği tek yerin yine İnternet olduğunu düşünüyorum. İnsanlar gelecekte İnternet üzerinde heterotopyalarını daha kolay kuracaklar, isteyen ticaret, isteyen imece, isteyen takas, isteyen mülksüzleşerek ve paylaşarak yaşayacaktır.
 • 6 Yanıt
Nisan 2014

Mesut Baran

Türkiye'de ne satılabilir? Yurtdışından ne getirip satılabilir?

Genel olarak insan ihtiyacı olan herşey internetten satılabileceği gibi, yurtdışıdan da getirilebilir. İthalata değecek ürünlerse, fiyat/pazar avantajlıysa getirilebilir. Ancak iyi araştırma yapmak gerekiyor bu noktada. Şu an aktif satış yapan büyük yapı marketler bile çoğu zaman yaptıkları hatalı yurtdışı satınalmaları ile zarara uğrayabiliyor. Getirilebilecek ürünlere örnek olarak, şu an fırsat sitelerinde yer alan ürünlerin neredeyse tamamı Çin den geliyor.
 • 5 Yanıt
Kasım 2013

Mesut Baran

Ünlü tabloları ünlü yapan nedir?

Kalem izi gören sanatkar ellerdir.
 • 3 Yanıt
Temmuz 2012

Mesut Baran

Fikrimin dünyada var olup olmadığını Google haricinde nereden araştırıp öğrenebilirim?

Yanıtıma geçmeden öne bu konudaki görüşümü de belirteyim. Fikrin çok spesifik bir iş değilse ve dünyada gerçekten benzeri de varsa, onu inceleyip neyi nasıl yaptıklarını araştırarak, tespit ettiğin eksikler varsa bunları da gidererek yeniden ve daha iyi yapabiliyorsan, benzerinin olması da sorun değil. Google hayata geçirilirken birçok arama motoru vardı piyasada ama eksiklerini tamamladılar ve fark yarattılar. Facebook için de bu geçerli (Myspace, vb.). Ama fark yaratmanın etkisi kullanıcıların senin girişimine daha yakın durabilmesi olmalıdır. Ancak bu şekilde sonuca ulaşabilirsin.

Gelelim sorunun yanıtına. Google dışında temiz bir arayüze sahip ve seni bazı kategorileme aşamalarından kurtarabilecek duckduckgo.com 'u önerebilirim (örnek inploid araması için tıklayın). Ama arama motorlarından çok arama yöntemi önemli bence. Birden fazla farklı şekilde arama yapmak seni sonuca ulaştıracaktır. Ben şu adımları izliyorum:

 • Yapmak istediğim işi tanımlayan kelimeleri ve onun benzeri kelimeleri büyük global bloglarda ve girişim sitelerinde arayarak işe başlıyorum: Mashable, Techcrunch, Crunchbase, YCombinator, Venturebeat, vb.
 • Burada benzer işi yapan şirketleri bulduktan sonra -bulabilirsem- yine bu sitelerde Competitor kısımları var mı diye bakıyorum. Competitor kısmında bu işi yapan şirketlerin kendilerine rakip gösterdikleri diğer şirketlere bakıyorum, ki bu onların kendi araştırmalarının sonucunda ortaya çıkmış doğru bilgi oluyor yüksek ihtimalle.
 • Competitor şirketler içinde yapmak istediğim işe yakın olanlar varsa, bu kez onları araştırmaya başlıyorum ve kendilerini tanımlarken kullandıkları anahtar kelimeleri buluyorum
 • Bu kez bu anahtar kelimeler ile yeniden arama motorlarına yöneliyorum ve asıl aramama başlıyorum

Bu adımlar seni sonuca götürecektir.

 • 2 Yanıt
Nisan 2012

Mesut Baran

Kırtasiye açmak için neler gerekir ve malları nereden tehmin edebilirim?

Sorunun 1. kısmını anlamadım ürün olarak mı? Açılış prosödürü olarak mı? 2. kısmı bulunduğun ilin kırtasiye toptancılarını araştırman gerekli, bulunduğun şehirde   kırtasiye toptacıları yok/yetersiz ise   kırtasiye firmaları ile irtibata geç ürünlerini talep et.... yada nasıl temin edebileceklerini öğrene bilirsin...
 • 1 Yanıt
Nisan 2012

Mesut Baran

Bir dükkan açmak için neler gerekiyor (belgeler, izinler vs.)?

İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı için belediyeye başvurmanız gerekiyor.
Vergi mükellefi olmak için vergi dairesine bir dilekçe ile başvurmalısınız.
SGK ya iş yeri bildiriminde bulunmanız gerek
hafta sonları çalışacaksanız belediyeden izin almanız gerekecek.
tabela için yine belediyeye ilan ve reklam vergisi ödenecek
tüm bunlar için yukarıdaki arkadaşın yazdığı evraklar dışında gerekli matbu evrakları ve dilekçeleri doldurmanız yeterli. bir muhasebeciden yardım almanızda fayda var.
 • 3 Yanıt
Şubat 2012

Mesut Baran

Boş zamanlarımda neler yapmalıyım veya neler yaparsınız?

Bence ilgilendiğin bir alanda kendini geliştir, durmadan araştır, doğru bilgiye nasıl kolay ulaşabilceğini öğren. Ben boş zamanlarımda aklıma gelen bir konuda araştırma yaparım, bulduğum bilgileride inploid' e gönderirim, ileride o bilgiye ihtiyaç duyduğumda zaman kaybetmeden yoluma devam ederim.. İleriye yönelik çalışmak, zamandan kazandırır diye düşünüyorum.
 • 1 Yanıt
Ocak 2012

Mesut Baran

Sevgiliyle neler yapılabilir?

En zevk aldığım şeydi; TV'nin karşısındaki kanepeye uzatıp, ortak olarak seçilen bir filmi yanyana izlemek ...
 • 5 Yanıt
Aralık 2011

Mesut Baran

Kişisel blog için kullanılabilecek en iyi tema siteleri nelerdir?

Sanırım bu konuda en önde gelen blog oluşturma sitesi Google'ın yapmış olduğu "Blogger". Teman üzerinde her türlü değişiklik yapabiliyorsun, hatta teknik bilgin varsa direk kaynak kodlarına da erişebiliyorsun HTML ve CSS dosyalarına veya kendin CSS dosyasını oluşturup yazabiliyorsun.
 • 4 Yanıt
Daha fazla göster