Bilmek istediğin her şeye ulaş

MESUT YALGIN, 

Bilgisayar Mühendisi

Bilgisayar Mühendisi MESUT YALGIN inploid.com'da 1 soru sordu, 0 soru yanıtladı ve 18 takipçisi var.

Ağustos 2022

MESUT YALGINC# (Programlama Dili) konu başlığını takip etmeye başladı.

C# (Programlama Dili)

Cc, Türk alfabesinin (ve modern Latin alfabesinin) 3. harfidir. Yumuşak bir sessiz (ünsüz) harftir.

Ocak 2016

MESUT YALGIN bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de yazlımcılara gerekli önem veriliyor mu? Bir çok yazılımcının iş bulamama sebepleri nelerdir?

Genelleme yapacak olursak, dünyanın hiçbir yerinde %99.9 hiç bir iş grubuna gerekli önem verilmiyor. Biraz acımasız gözükebilir, ki öyledir de ama bütün sistem para kazanmak üzerine kurulmuştur, çalışanlar birer maliyet kaleminden başka birşey değildir. Bu nedenle, danışmanlık firmaları gibi büyük firmalarda adam başı saat ücreti hesabı yaparlar.

Bunu etkileyen bir çok neden vardır. En bilindik ve yazılım alanındaki kişilerinde haklı olarak bolca şikayet ettikleri maliyetlendirme kısmında yapılan manipulasyonlar en üst sıralarda yer almaktadır. Biraz daha açacak olursak; İstenilen işi tam olarak bilmeyen ve büyük ihtimalle uluslararası hiç bir mühendislik kurallarına da uymadan sadece para kazanmak amaçlı sektörde agrasif hareket eden programcı görünümlü "internet kafeciler" var. Ben onlara yazılım mühendisi, uzmanı ve/veya programcı diyemiyorum. Çünkü, bu insanların bilgi birikimini internet kafede oturan bir çocukta bir kaç ayda elde edebilir fakat müşteri açısından hepsi uzaylı yazısı oldugundan ekrana HELLo World yazdırabilen herkes onlara göre dahi. Bu kişiler örneğin; ortalama bir yazılım ekibi ile 7/8 ayda tamamlanabilecek bir e-ticaret projesıne 10.000TL / 4 ay gibi bir teklif verdiklerinde, müşteri sandalyesinde oturan kişi işten anlamadığından otomatik olarak maliyete odaklanıyor. Sonra çok pişman oluyor. Genellikle yatırımları batıyor ve çok ciddi zararlar ediyorlar.

İşin ironik tarafı, bu "internet kafeciler" belirli bir yıl deneyim kazanıp orta ölçekli projelere geçtiklerinde onlarda, onlardan ucuz teklif veren diğer "internet kafecilerden" şikayet ediyorlar. Özellikle Türkiye, ucuz etin yahnisini bir türlü öğrenemedi. Ne ucuz yazılımla ne de ucuz personel ile teknoloji sektöründe kar edemezsiniz.

Diğer taraftan Türkiye ve bir çok ülkede yazılımcılar kendinlerini güncel tutmuyorlar. Çünkü, bunu bir meslek, para kazanma aracı olarak görüyorlar. Sadece minimum işini görebilecek kadar öğreneyim, çalışsın yeter mantığı ile ilerliyorlar. Nasıl ki, kas gücü ile iş yapan kişilerin kaslarını sağlam tutması gerekiyorsa, sizde beyin gücünüzü her zaman yüksek tutmanız gerekiyor.

Google, Microsoft, Boeing, NASA engineering interview'ların da sordukları sorular domain spesifik değildir. Yani onlar "C şarpçı", "Javacı" aramıyorlar ve aramazlarda. Programcı adı üstünde program geliştiren insandır. Program geliştirmek için, programlama dilleri birer araçtan öte değildir. Bu nedenle, mülakatlarda daha çok algoritma ve logic soruları sorarlar. Mesela; istediğiniz dilde Binary Tree algoritmasını yazınız. Siz yazsaydınız nasıl implemente ederdiniz?

Hatta size örnek olması açısından daha bir kaç hafta önce kendine "Senior" diyen Amerika'lı bir arkadasa basit bir soru sordum. Dedim ki "Bana yeni bir data type yaz. Adı BigIntV2 olsun. Bu class N uzunlugunda sayı alabilsin. Yani 10 basamaklı da bir sayı verebilirim, 1500 basamaklı da. Hepsini handle etsin ve sonrasında toplama verdiğim rakamlar arasında toplama yapabileyim.

35dk harcadı ve sonunda yaptı ama kabul edildi mi? Hayır. Neden? Soruyu çözmüştü. Çünkü; kendini tanımıyordu. Senior seviyedeki bir software engineer için bu soru 10dk bile sürmez. Anında kafasından compile edip algoritmayı 1dk içinde tahtaya yazıp, 5dk içinde koda dökebilir ama olsun 10dk hadi.

Bu size acımasız mı geldi? Veya zorlayıcı mı? Haklısınız Türkiye'de bu şekilde interview yapsak heralde girenlerin %90'dan fazlası fail eder ama adamların amacı yazılım muhendisi almak "C şarpcı", "Javacı" almak değil. Bu sene J2EE ile çalıştılar. Bir sonraki yıl Go veya Python ile çalışabilirler veya aynı anda 2/3 projede farklı dillerde çalışabilirler.

Şimdi Türkiye'de yazılımcılarında kalifikasyonu sınırlı olduğundan, özel sektör rahat, rahat ezebiliyor. Biraz işi bilenlerde, normalde alacakları maaşlardan çok daha yukarı çalışıyorlar, çünkü alternatifleri çok sınırlı. Bu aradaki fiyat farkını da özel sektör işte o yeterince kalifiye olmayan programcıları ezerek çıkartmaya çalışıyor.

Şimdi ne yapacağız? Yok mu çözüm. Kim yardım edecek? Size, sizden başkası yardım edemez. İnternetten araştırın belki birileri bu problemleri daha önceden görüp bu konu ile ilgili Türkçe bir eğitim serisi hazırlamıştır. Belki şurada da bir konu indexi vardı şöyle:hakandamar.com/2015/11/03/the-big-bang-...

Belki bu eğitim serisine başlamadan önce bilmeniz gerekenler ile ilgilide birisi bir yazı yazmıştır.Mesela şöyle;hakandamar.com/2015/12/14/neleri-bilmen...

Siz kendinizi geliştirirseniz, sektör gelişir. Sektör gelişirse iş imkanlarınız Türkiye dışına taşar. Türkiye dışına iş imkanlarınız taştığında ülke içinde dumansız endüstrinin maaş ve çalışma şartları iyileştirilir. Etki, tepki meselesi. 1 günde olmaz ama bir gün başlamak gerek buna değil mi? :) Belki o gün bu gündür.

Başarılar.
Kasım 2014

MESUT YALGIN bu yanıtı beğendi:

C++ Dilinde neler yapılabilir (uygulama,oyun..vs)?

C++ çok yetenekli ve sınırları olmayan bir dünyadır, ama yeterince vaktiniz varsa , sıfırdan başlayıp bir işletim sistemi yazıp, onun üzerinde bir yazılım geliştirme aracı üretebileceğiniz ve sonrasında tüm yazılım Framework'leri ve Sınıflarınızı kurmanıza , driver yazıp donanıma doğrudan müdahale etmenize kadar izin verir , ama zamanınınızın %90'nını daha oyun yazmanın o'suna gelmeden tüketirsiniz.

Bir diğer açıdan oyun programlama açısından Java kesinlikle uygun bir dil değildir, platofrm bağımsız çalışması diğer bir çok uygulamada avantaj ve esneklik getirirken, örnek bir çok mühendislik yazılımı, SPSS , Oracle Development tool'ları Java ile yazılmıştır ve çok yaygındır ama oyunlar gibi bilgisayarın donanımına doğrudan ihtiyaç duyan yazılımlar için çok bir çok görsellikde sorun çıkarır
O zaman ancak burada şu soruları sormak gerekir, nasıl bir oyun ?

1-internet tabanlı bir multiplayer oyun ve grafikten çok senaryo ve rekabet öne çıkacak ise Java bir alternatif olabilir, burada da aslında JavaScript , Flash, Silverlight öne çıkacaktır,
2-Hareket ve animasyon var ise kesinlikle dünyayı başkan keşfetmeye gerek yok internet ve mobil taraf için Unity3D iyi bir platformdur ayrıca bir oyun motoru kullanarak Windows tabanlı Doom, CallofDuty gibi bir oyun hayaliniz varsa kesinlikle bir oyun motoru altyapısı Unreal, Rage, CryEngine, yine Unity3D gibi yardımcılar gerekecektir, dikkat ediniz PES linux'da hiç olmamıştır :)
3-Microsoft XNA Gama studio da temel süreçlerden faydalı olabilir
4-Mobil cihazlar için bir oyun ise Apple , Xcode(Objective C), Android (Java ), WindowsMobile (Haliyle Visual Studio ve C# basta olmak üzere diğer alternatifler) diye gider
Hareketli ve bir alanda gezerek oynan oyunlar fizik kuralları başta olmak üzere mekanik,statik ve dinamik içermek durumundadır bunları sizin baştan oluşturmanız ciddi bir süreç gerektirecektir.
Gözlemlerim ve tecrübelerime göre kısa sürede birşeyleri patlatmak uçurmak ve hayata geçirmek istiyorsanız size tavsiyem Unity3D kullanmanız olacaktır.
Ekim 2014

MESUT YALGIN bu yanıtı beğendi:

inploid'in altında neler var?

Yatır olabilir.
Ekim 2014

MESUT YALGIN bu yanıtı beğendi:

Teknoloji ile sosyalleşir miyiz yoksa yalnızlaşır mıyız?

Sanırım bu foto bazı şeyleri açıklar nitelikte. Teknolojiyi akıllı kullanmada biraz dikkatsiziz. Biraz daha hayatımızda tasarruf etmeliyiz teknolojiden...
Muhabbet
Ekim 2014

MESUT YALGIN bu yanıtı beğendi:

Microsoft DreamSpark gibi öğrencilere ücretsiz destek veren başka yapılar hangileridir?

Eğer Pyhton, Ruby, Php, Front-end Web, Java, Asp.net, C/C++, Objective C teknolojileri ile ilgileniyorsanız JetBraind firması ögrencilere tüm IDE leri ücretsiz kullanma imkanı sağlıyor.

Ünuversite mail adresinizle aşağıdaki linkten kayıt olmanız yeterli.
jetbrains.com/student

Son olarak eğer Github üzerinde private repository kullanmak istiyorsanız, yine üniversite mail adresiniz ile üye olup, micro plan ile 5 adet private repository hakkı kazanibilirsiniz.
education.github.com

Github, bir güzeliik daha yapıp bazı partnerleriyle ortak bir öğrenci paketi hazırlamış. Aralarında Digital Ocean ve Stripe'ın bulunduğu tam 15 ücretli hizmetten öğrenciler için belli krediler ayarlamışlar.
education.github.com/pack
Ekim 2014

MESUT YALGINmustafacanege kişisini takip etmeye başladı

Xcx, Senior Software Developer, @mustafacanege

Ekim 2014

MESUT YALGINBurcu Krk kişisini takip etmeye başladı

Burcu Krk, Bilişim Sistemleri Ve Teknolojileri Bölümü Öğrencisi, @burcukrk

"İnsan da laftan anlamaz, tecrübeleriyle büyür ancak."

Ekim 2014

MESUT YALGINBeytullah Çiçek kişisini takip etmeye başladı

Beytullah Çiçek, Bilgisayar Öğretmenliği Öğrencisi, @By_2

?=Aristoteles

Ekim 2014

MESUT YALGINMelike Yağcıoğlu kişisini takip etmeye başladı

Melike Yağcıoğlu, Bilgisayar Programcılığı Öğrencisi, @melikeyagcioglu

Ekim 2014

MESUT YALGINÖzge Cüsunlu kişisini takip etmeye başladı

Özge Cüsunlu, Bilgisayar Programcılığı Öğrencisi, @ozgecusunlu

Ekim 2014

MESUT YALGINÖmer Ilik kişisini takip etmeye başladı

Ömer Ilik, Bilgisayar Programcısı, @omear

Ekim 2014

MESUT YALGINMetin Caner Evcik kişisini takip etmeye başladı

Metin Caner Evcik, Sistem Yöneticisi, @mevcik

Ekim 2014

MESUT YALGINBilgehan Sinan Güç kişisini takip etmeye başladı

Bilgehan Sinan Güç, Web Yazılım Uzmanı, @Pardus

Ekim 2014

MESUT YALGINBahadir Hatunoglu kişisini takip etmeye başladı

Bahadir Hatunoglu, Bilgisayar Programcısı, @bhatunoglu

Ekim 2014

MESUT YALGINFragman Bizle kişisini takip etmeye başladı

Fragman Bizle, Bilgisayar Programcısı, @fragmanbizle

Dizi, film, müzik, biyografi, televizyon

Ekim 2014

MESUT YALGINMetin Özcura kişisini takip etmeye başladı

Metin Özcura, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @metinozcura

Ekim 2014

MESUT YALGINDavut Uçar kişisini takip etmeye başladı

Davut Uçar, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @davutucar

davutucar.com

Ekim 2014

MESUT YALGINBüşra Üzüm kişisini takip etmeye başladı

Büşra Üzüm, Bilgisayar Mühendisi, @busrauzum

Ekim 2014

MESUT YALGINTunahan Sil kişisini takip etmeye başladı

Tunahan Sil, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @tunahansil

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

C# (Programlama Dili)

374 Kişi   83 Soru

C# (Programlama Dili)

374 Kişi   83 Soru