Bilmek istediğin her şeye ulaş

Muharrem Erin, 

Web Developer

Web Developer Muharrem Erin inploid.com'da 0 soru sordu, 8 soru yanıtladı ve 8 takipçisi var.

Haziran 2016

Muharrem Erin bir yanıta alt yorum yaptı

Mac OS X işletim sisteminde konfigürasyonların kapalı olduğunu neye dayanarak iddia ediyorsunuz anlamadım! Yazılımların kaynak kodları kapalı olabilir ama birçok sistem konfigürasyonu Linux ile çok benziyor, hatta çoğu şey aynı (~/.bashrc, /etc/hosts v.s.).

Sanal makine kurmakta da bir sıkıntı yok, kullandığınız mac çok eski değilse, anakart sanallaştırmayı destekliyorsa Windows ve Linux'ta nasıl oluyorsa mac os x' te de aynı şekilde sanal makineye işletim sistemi kurulabiliyor. Hem Mac OS X hem de Linux kullanan bir yazılım geliştirici olarak söyleyebilirim ki terminal işlemlerinde Linux' ta yapıp, Mac OS X' te yapamadığım bir işlem olmadı şu ana kadar. Linux' ta kullanıp alıştığımız birçok aracı da Homebrew ile Mac OS X' e kurabiliyoruz (vim, namo, emacs, wget, v.s.).

Bana göre bir yazılım geliştirici mümkünse Mac OS X ve yanında Linux veya BSD kullanmalıdır.
Macbook'ların temel avantajı donanım ve yazılımı çok uyumlu olmasıdır. Size çok az konfigürasyon yaptırdığından programlarda driver problemi yaşamanız, programın donması yavaş çalışması hemen hemen hiç olmaz. Ayrıca bilgisayar görece hafif oluyor ve enerji verimliliği yüzünden daha uzun sürede pil bitiyor. Grafik ile ilgili profesyonel işlerde çok kullanılıyor ve bu işlerde en rasyonel çözüm oluyor.

Bununla birlikte yazılım mühendisi için iPhone applikasyonu yazılmayacaksa iyi bir seçim değil. Çünkü konfigürasyonları kapalı olduğu için işletim sistemine tam hakim olamıyorsunuz ve örneğin sanal makineye işletim sistemini kuramıyorsunuz. Yazılımcı ve ilgili (daha çok terminalle yapılan) profesyonel işler için ya da sadece word excel kullanılacaksa linux daha iyi. Ubuntu veya Fedora seçilebilir, diğerlerinde daha çok driver problemi çıkıyor.

iPhone app'lar şu anda verimli bir şekilde yalnızca mac'de yapılabiliniyor. Böyle bir amaç varsa mac ne yazık ki zorunlu.
Ocak 2015

Muharrem ErinYasmin kişisini takip etmeye başladı

Yasmin, Estetisyen, @nimsay

Mart 2014

Muharrem Erin bu yanıtı beğendi:

Ölüm bir son mudur yoksa sonsuzluk mu?

Ölüm insanlar için bir yok oluş değil, ebedi olan, asıl gerçek olan ahiret yurduna bir geçiştir. Ölümle birlikte dünya ortamı ve bu ortamda bulunan bedenle ilişki kesilir. İnsanın bedeni ile ruhunun bağlantısı kesilip de, ruhu ahiretteki görüntülerle muhatap olmaya başlayınca yani insan ölünce, gözünün önündeki perde kalkar ve ölümün sandığı gibi bir yok oluşolmadığını anlar. Her gün uykudan uyanarak güne başladığı gibi, öldükten sonra da dirilerek ahiret hayatını yaşamaya başlar. "Dirilten ve öldüren O'dur. Bir işin olmasına hükmetti mi, ona yalnızca: "Ol" der, o da hemen oluverir." (Mümin Suresi, 68) ayetiyle haber verildiği gibi, insanların ahirete geçişi Allah'ın tek bir "Ol" demesiyle olur.
Mart 2014

Muharrem Erin bu yanıtı beğendi:

Etrafımızda ben agnostiğim, deistim, ateistim diyen ve aynı zamanda kapalı olan arkadaşlar var. Sebebi ne olabilir ve herhangi bir şekilde yardım edilebilir mi?

Kapalı... Bu tabirden gerçekten nefret ediyorum. Kapalı yani başörtülü, bakın arkadaşlar başörtüsü din değildir islam değildir bu bir din kuralıdır farzdır yani. Başörtüsü din öğretmez bu ayrımı yapmayın. Bu takriben inancın getirdiği bir gerekliliktir bunlar bize bir şey öğretmez. Sebebi bilinçsiz tesettürdür. Böyle insanların başörtülü gezdiğine bakmayınız. Toplum içindede açık/kapalı ayrımı yapmayınız başörtüsü bir kişiyi din alimi, dini çok iyi biliyor, sadece başörtülü namaz kılıyor sadece kapalılar dini yaşıyor algısı olmasın. Nitekim insan. Kılık kıyafet üstünden yargıyı kınıyorum.
Mart 2014

Muharrem Erin bir yanıt verdi.

Büyük çaplı çok trafik hedefi olan projeler açık kaynak yazılımlarla (PHP, MySQL), küçük çaplı projeler veya gelir modeli trafiğe daha az bağlı olan projeler lisanslı .NET/MSSQL ile geliştirilmelidir desek doğru demiş olur muyuz?

Bir yerde doğru demiş olursunuz. Neden böyle dedim?

1.
PHP, Python, Ruby ve Java gibi diller ve MySQL, PostgreSQL, Oracle, MongoDB gibi veritabanı çözümleri Cross Platform (platform bağımsız) oldukları için daha çok tercih ediliyor. Şu bir gerçek ki; bu platformlar ile geliştirilen uygulamalar *nix sistemlerde daha verimli çalışıyor. Açıkçası bu dillerden biriyle geliştirme yapacaksam sunucu tercihim Microsoft çözümleri olmazdı. Ama ileriki yıllarda bakmışsınız Microsoft sunucu piyasasında nirvanaya ulaşmış, sunucularınızda bu ürünleri kullanacaksınız. Zaten geliştirme sürecinde kullandığınız teknolojiler cross platform olduğu için uygulamalarınızı taşımanız sorun teşkil etmeyecektir. Ama .NET ve MsSQL ile geliştireceğiniz uygulamalar için Microsoft çözümleri tek alternatifiniz.

2.
Sunucular için özel olarak yapılandırılmış açık kaynak ve ücretsiz işletim sistemleri ve yazılımları sayesinde masraflar optimize edilebiliyor. Tabi burada mevzu bahis dedicated veya VPS sunucular değil, büyük projelerde gereksinim duyulan veri merkezleri ve/ve ya sunucu çiftlikleri. Lisans ücreti ödemeden, Microsoft ürünleri kullanmadan donanım + teknik personelle bu işler yürütülebilir. Microsoft burada ister istemez bir adım geriden geliyor. Büyük projelerin birçoğuna baktığımızda Linux veya BSD üzerinde koşuyorlar. Dolayısıyla bu projelerde .NET'ten söz edemiyoruz.

.NET platformunu başarılı bulsam da bu sebeplerden dolayı diğer alternatifleri kullanmayı tercih ediyorum.

Boşuna takım tutar gibi bir dili veya platformu savunmak bana göre saçma. Sunucularda Windows Server ailesini başarılı bulsaydım kullanırdım. Başarılı bulmadığım için diğer sunucu çözümlerini kullanıyorum. Eğer Microsoft .NET platformunu ilk başta amaçlandığı şekilde cross platform şekilde dağıtsaydı bu şekilde olmayabilirdi. *nix sunucular üzerinde C# ile geliştirilmiş projeleri yayınlayabilseydim seve seve kullanırdım. Bunu masa üstünde de sunucularımda da Linux kullanan biri olarak söylüyorum. Büyük çaplı proje sahiplerinin de bu şekilde düşünerek seçimlerini buna göre yaptıklarını düşünüyorum.
Mart 2014

Muharrem Erin bu yanıtı beğendi:

Java ve C#'ın kod yapısı bakımından bir kopyalama olduğunu düşünmekteyim sizce yanılıyor muyum?

Emre Kıyak (@emrekiyak) adlı arkadaşımız C# tarafını tuttuğunu söyleyebiliriz. Java 1995 senelerinde oldukça popülerleşmeye başladı. Microsoft bundan geri kalırmı peki Hayır! C++ gücünden, Java nın esnekliğinden bir parça aldı. Ama hedef sizce yenilikçi bir dil mi çıkarmaktı? Bu düşündürür. Javaya rakip olmak için çıkmış bir dilden ne beklersinizki!
Mart 2014

Muharrem Erin bu yanıtı beğendi:

Java için önerebileceğiniz IDE var mı?

Intellij IDEA var, hakkında bir çok olumlu yorum gördüm.
Mart 2014

Muharrem Erin bu yanıtı beğendi:

Java için önerebileceğiniz IDE var mı?

Eclipse oldukça iyidir.

eclipse.org/downloads

Mart 2014

Muharrem Erin bu yanıtı beğendi:

.Net Framework nedir? Ne işe yarar?

Olaya biraz daha ticari ve genel bir cevap yazmak istiyorum :

Klasik Microsoft tekel düzeninin devamını sağlamak için Microsoftun geliştirdiği yeni nesil çok büyük bir platformdur. Burda anlatmak istediğim Microsoftun kendi içine kapalı sisteminin .NET için de geçerli olduğudur.

Yapacağınız çözümler Windows tabanlı ise , Windows da büyük çaplı işler yapmak istiyorsanız , diğer işletim sistemlerine destek sizin için önemli değilse , seçilebilecek güzel opsiyonlardan birisidir.

Microsoft'un eski yazılım geliştirme ortamlarına nazaran gerçekten farklı , daha kolay , anlaşılabilirdir . Bilmem aramızda hiç Win32 ya da MFC ile yazılım geliştiren varmı , varsa bilirler , Win32 kütüphanesindeki gibi insanlar tarafından uzaylıların anlaması için yapılmış bir takım isimlendirme terminolojileri artık yoktur :) Çok daha kolay anlaşılabilir.

Sanırım daha çok Windows ürünlerini kullanan kurumsal firmalar için yapılan yazılım çözümlerinde kullanılmaktadır. Tekel düzeninin devamı yani .
Mart 2014

Muharrem Erin bu yanıtı beğendi:

Hangi veritabanını kullanıyorsunuz? Niçin?

İlişkisel veritabanı olarak PostgreSQL kullanıyoruz. En az Oracle kadar kararlı ve enterprise ihtiyaçları karşılar durumda, MySQL kadar performanslı, ücretsiz, BSD Lisanslı olduğu için lisans sıkıntısı yok... NoSQL veritabanı olarak MongoDB kullanıyoruz ama alternatiflerini yeterince incelemediğim için önerebilecek durumda değilim.
Mart 2014

Muharrem Erin bu yanıtı beğendi:

Managed C++ nedir?

Managed C++, C++ programlama dilinin Microsoft türevidir. C/C++ programlama dillerinin temel zorluğu (ve performans açısından gücü) yazılan kodun birebir çevrilmesi, yani derleyici tarafından programcıya hiçbir kolaylaştırıcı servis sağlanmamasıdır (Java, .NET dillerinin sağladığı Çöp Toplayıcı; Garbage Collector; gibi). .NET dilleri .NET Framework'unu ve .NET bellek yönetim servislerini otomatik olarak destekler. Microsoft hiçbir otomatik yönetimin olmadığı C++'sı .NET içinde desteklemek için onu diğer .NET dilleri gibi Managed hale getirdi. Bu yüzden C++ söz dizimine eklemeler yaptı.

Bunlardan en önemlisi bir pointer eğer .NET makinesi tarafından yönetilemez ise C/C++'taki gibi * ile tanımlanıyor. Yönetilir pointer'lar ise ^ ile tanımlanır. Standard C++'ta & işareti yerine ise yönetilen bir pointer'ın adresine dönmek için % kullanılıyor.

Kişisel olarak, Managed C++'ı tavsiye etmem. Çünkü, C++'ı yüksek performans dili olarak görüyorum. Bu da aslında bir sanal makineye bağlı olmayan doğal (native) bir dil olmasından ve tüm bellek yönetiminin programcı tarafından yapılmasın kaynaklanıyor. Bunlardan vazgeçildiğinde C#'a göre zor olması dışında bir farkı kalmıyor. Ben yalnızca C++'ta yazılmış olan kodları C#'ta kullanmak için (köprülemek için) Managed C++ kullanıyorum.
Mart 2014

Muharrem Erin bu yanıtı beğendi:

Kendi sitemin reklamını nasıl yapabilirim?

Sitenizin adresini sorunuzun altına yazarak başlayabilirdiniz.
Mart 2014

Muharrem Erin bir yanıt verdi.

Yazılımcılar için en kullanışlı fare hangisidir?

Öyle ilginç özellikleri olmasına gerek yok bence. Standart ama ergonomik bir fare yeterlidir zira yazılımcı dediğin fareden çok klavye ve ekranı kullanır. Bu ikisinin kaliteli olması şart.
Şubat 2014

Muharrem Erin bu yanıtı beğendi:

Sosyal medya üyeliğinin "davet usulü" ile mi yoksa "herkes kaydolabilir" mantığıyla yapılması mı sizce daha doğru olurdu?

Erişilemeyen'in cazip bir yanının olduğunu kabul etmek gerek. İnsanlar sosyal medyada birbirlerinden davet isteyeceklerdir. Bu da kitlesel olarak yayılımı artırabilir. Mesela Dribbble bu konuda incelenebilir. Davetiye için yarışma düzenleyenler bile var.
Şubat 2014

Muharrem Erin bu yanıtı beğendi:

Kedim bazen panik yapıyor ve saklanmaya çalışıyor. Bunu nasıl önleyebilirim?

Merhabalar, çok güzel bir ırka sahipsiniz, ben bir veteriner hekimi olarak sevimli dostunuz için özellikle zilli tasmalardan tavsiye etmiyorum. Çünkü hareketli olan kediler zaman zaman bu sesten korkmaya ve psikolojisi çok hızlı bir şekilde bozulmaya başlar. Uyurken herhangi bir hareketi sebebiyle boynundaki tasmanın sesiyle uyanırsa bu artık onun için kötü bir anıdır ve kedinize zarar verir. Kediniz oyuncu bir ırk bu yüzden zilli tasma yerine başka bir oyuncakla oynamasını sağlayabilirseniz çok daha iyi olacaktır. Saygılar.
Şubat 2014

Muharrem Erin bu yanıtı beğendi:

Dokunmaktan hoşlandığınız neler var?

kedi...
Şubat 2014

Muharrem ErinKedi konu başlığını takip etmeye başladı.

Kedi

Kedi (Felis catus), kedigiller (Felidae) familyasından avcı, memeli, evcil, etçil bir hayvandır. İnsanlar, kedilerin arkadaşlığına ve onları...

Şubat 2014

Muharrem Erin bu yanıtı beğendi:

Kediler neden yıkanmak istemezler, sudan korkarlar mı?

Hayır kediler sudan korkmaz, fakat suya girip yıkanma kedigillerin hiçbirinde yoktur. Kediler kendilerini temizleyen hayvanlardır. Kediler yıkandıklarında tüylerinin aldığı durumu düzeltmek onlar için çok daha zordur. Ayrıca derilerinde bulunan ince tabaka halindeki yağ, yıkandıklarında tamamen kaybolacak ve sık yıkanmalarda deri daha fazla yağ üretmeye başlayacaktır, bu da deri hastalıklarına davetiye çıkarmakta ve koku oluşumunu başlatmaktadır. Bu sebepten bu hayvanlar iyi yüzücüler olmasına rağmen içgüdüsel olarak yıkanmayı reddetmektedir. Bir kediye yapabileceğimiz en büyük eziyetlerden biri onları yıkamaktır.
Şubat 2014

Muharrem ErinAndroid konu başlığını takip etmeye başladı.

Android

Android işletim sistemi, yapısı, geleceği, geçmişi android içeren her şey. Bloglara yönlendirme yapmayalım konuları burada tartışalım.

Şubat 2014

Muharrem Erin bir yanıt verdi.

Android programlamaya yeni başladım. Hava durumu, imsakiye vs. tarzı ufak 1-2 mb'lık uygulamalar ve Flappy Birds tarzı oyunlar yapmak için önerebileceğiniz programlar nelerdir?

Eclipse ADT ve/veya Android Studio.
Eğer önceleri Pascal/Delphi platformunda yazılım geliştirdiyseniz Embarcadero RAD Studio XE5 ile de native uygulamalar geliştirebilirsiniz ama henüz Eclipse ADT kadar başarılı değil ve ücretli. Şu an için en uygun ide Eclipse ADT ortamı.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Django

14 Kişi   5 Soru

Phyton

167 Kişi   9 Soru

PHP

512 Kişi   101 Soru

Laravel PHP Framework

16 Kişi   0 Soru

Ruby On Rails

32 Kişi   6 Soru

Yazılım Geliştirme

1233 Kişi   187 Soru

Programlama

815 Kişi   232 Soru

Ruby

31 Kişi   10 Soru

C Programlama Dili

108 Kişi   23 Soru

C# (Programlama Dili)

370 Kişi   83 Soru

C (Programlama Dili)

54 Kişi   5 Soru

C++ (Programlama Dili)

94 Kişi   20 Soru

D (Programlama Dili)

33 Kişi   0 Soru

Objective-C

4 Kişi   1 Soru

Açık Kaynak (Open Source)

107 Kişi   22 Soru

Linux

189 Kişi   50 Soru

Debian

4 Kişi   2 Soru

Java

315 Kişi   52 Soru

Yazılım Güvenliği

547 Kişi   17 Soru

Yazılım

3258 Kişi   564 Soru

Proje Yönetimi

724 Kişi   36 Soru

E-Ticaret

748 Kişi   121 Soru

Siber Güvenlik

28 Kişi   20 Soru

Web Siteleri

3411 Kişi   268 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

SEO (Search Engine Optimization)

180 Kişi   50 Soru

Robotik

44 Kişi   7 Soru

Bilgi Güvenliği

9 Kişi   4 Soru