Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mehmet Gündüz,

Sistem Analisti

Bilgi Var Olduğunu/mu Bildiğim, Tutunabildiğim ve bana büyük bir inatla yaşama duygusu veren, beni doyuran bir hazinedir...

Ocak 2014

Mehmet Gündüz

inploid sayfaları arasına serpiştirilmiş Google AdSense parçacıkları inploid mimarisine sizce ne kadar yakışıyor?

Site için olabilecek en zarif gelir kaynağı bence. Adminleri tebrik ediyorum. Bence onlara arada bir de tıklayalım ki Köse kardeşler, ekmeğin yanına peynir de alabilsinler.
  • 5 Yanıt
Mart 2013

Mehmet Gündüz

inploid'de anlık sohbet modülü açılmalı mı?

Konuyla ilgili derin sohbet etme isteğini anlıyorum, ben de zaman zaman bazı kullanıcılarla konuşmak istiyorum ama bunu mesaj yoluyla yapıyorum. Hatta bunu ilerletip inploid'de tanışıp hayatıma giren insanlar da var. Anlık sohbet inploid'in çizgisini bozar gibi geliyor bana açıkçası.
  • 8 Yanıt
Mart 2013

Mehmet Gündüz

Amerika'lıların Mars'ta yıllar yıllar önce hayat olduğunu keşfettiklerini biliyor muydunuz?

Soya çekimi var sayarak, atalarından aldıkları elle orada keşfettiği hayatı da yok etmiştir yüce Amerikalı! Böylelikle Amerikalı için bir tehdit daha ortadan kaldırılmıştır:) Yeni bir enerji kaynağı bulan Amerikalı, hemencecik Mars'tan Amerikaya direkt boru döşemiş, bunun sonucunda astronotlarla kozmonotlar arasında it dalaşı başlamış bunu gören tykonot un bende isterim demesiyle birinci uzay savaşı başlamıştır. Türkiyemde Türksat vericisinden aldığı görüntüleri çekirdek çitleyerek astronotlara destek tezahüratlarında bulunmuştur.Cevabım bilimsel değil sadece kurgudur:)
  • 2 Yanıt
Mart 2013

Mehmet Gündüz

Biz devlet olarak teknolojiyi ne zaman ve nasıl daha iyi kullanabiliriz ve daha gerçek sorularla insanların vakitlerini alabiliriz?

Sitenin ilk günleri diyemeyeceğim ama ilk zamanlarında sorular berbattı. Her gelen ilk olarak "Hayatının anlamı ne? ", "Ne için yaşıyorsun? ", "Aşk mı hayattır, hayat mı aşk" gibi saçmanın da ötesinde sorular soruyordu. Zamanla, üye sayısı arttıkça soruların konuları da değişti. Burada CERN'de olanlar da soruluyor, dini içerik de var, sanatsal da. İstediğiniz türde sorularla karşılaşmak istiyorsanız dahil olacağınız ağları seçmelisiniz. Karşınıza çıkan sorular dahil olduğunuz ağlardaki sorular. Eğer sizin tabirinizle "gerçek" olmayan sorularla karşılaşıyorsanız bilin ki gerçek olmayan soruların sorulduğu ağlara dahilsiniz. Kaldı ki "İyi tavuk nasıl kızartılır"ın gerçek ötesi oluşunu anlayamadım, hele sizin gibi henüz yakalanamamış, muhafaza edilememiş teorik CERN ürünlerini gerçek kabul eden nesnel bir kişi için. Antimadde henüz bir şey kızartamadı ama tavuk her şekilde kızarıyor zaten... .
  • 1 Yanıt
Temmuz 2012

Mehmet Gündüz

inploid 5 ejderden o kadar yüklü miktarda parayı alıp hala gelişememe sebebi sizce nedir?

Hâlâ Apple ın garaj da, facebookun öğrenci yurdunda. Twitter in 6 arkadaşın birbirine sms atmak için amatörce oluşturulan tekonolojler olduğuna inanıyorsanız inploidte ki gelişmeyi göremezsiniz. Dragonlar dan sonra galata melekleri de bu siteye ciddi bir yatırım yaptı. Sizce Türkiyenin en önemli 30 yatirimcisi neden bu projeye inandı? Paralarını sokağa dökmek için değil elbette, arka plandaki gelişmeler için, dünyada editasyonu kullanıcılarının yaptığı kaç site biliyorsunuz? ki bu site reklamsız, baldır bacaksız bir gelir modeliyle teknoloji ve içerik üretiyor olsun, önümüzde ki günler de bu site tam etkileşimli sitenin de üzerine çıkarak rozet ve moderasyonu da kullanıcılarına bırakıp dünya da bir ilk olacak algoritmasını geliştirdiğini duyuru du , bunlar gelişme değilse gelişme nedir sizce? Abuk subuk kedi köpek resimleri, özlü sözler, saçma şiirlerle dolu milyonlarca kullanıcının olduğu bir yer mi? Kamyon yazılarını da milyonlarca insan görüyor.
  • 4 Yanıt
Temmuz 2012

Mehmet Gündüz

Bu site ne zaman ilk gün ki gibi gerçek sorularla daha iyi bir hale gelir? İyi tavuk nasıl kızartılır böyle bir soruyu insan neden sorar? Bu soruları soran bir milletten CERN laboratuvarındaki gibi bilinmeyenleri nezaman sormaya başlarlar?

İlk günlerdeki sorular bence daha gerçekdışıydı. Tavuk konusunu ben fena bulmuyorum yemek ağına sınıflandırıldıkça, tabi tavuk da en azından köy tavuğu olmalı, yamyam tavuk yemek istemiyoruz sonuçta. Bu millet, bir ihtimal, aşağı yukarı dörtyüz sene sonra bilimsel bilinmeyenleri sorgulamaya başlayabilir.

Aslında siz devlet olarak istediğiniz an milletin daha gerçek sorularla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Bilimsel bazlı eğitim politikaları üreterek işe başlayabilirsiniz. İnsanlara daha yoğun bilim eğitimi verirseniz bile bir kısmı bilime yönelecektir.

Devletin reisi çıkıp herkes sicim teorisini öğrenecek, bir sonraki mitingimde sınav yapacağım dese ve teoriyi öğrenmeyenlerin ihbar edilmesini teşvik etse ne olurdu acaba?
  • 3 Yanıt
Daha fazla göster