Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım Geliştirme Uzmanı Mijdar Balta inploid.com'da 1 soru sordu, 5 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Nisan 2016

Mijdar Balta bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de yazlımcılara gerekli önem veriliyor mu? Bir çok yazılımcının iş bulamama sebepleri nelerdir?

Genelleme yapacak olursak, dünyanın hiçbir yerinde %99.9 hiç bir iş grubuna gerekli önem verilmiyor. Biraz acımasız gözükebilir, ki öyledir de ama bütün sistem para kazanmak üzerine kurulmuştur, çalışanlar birer maliyet kaleminden başka birşey değildir. Bu nedenle, danışmanlık firmaları gibi büyük firmalarda adam başı saat ücreti hesabı yaparlar.

Bunu etkileyen bir çok neden vardır. En bilindik ve yazılım alanındaki kişilerinde haklı olarak bolca şikayet ettikleri maliyetlendirme kısmında yapılan manipulasyonlar en üst sıralarda yer almaktadır. Biraz daha açacak olursak; İstenilen işi tam olarak bilmeyen ve büyük ihtimalle uluslararası hiç bir mühendislik kurallarına da uymadan sadece para kazanmak amaçlı sektörde agrasif hareket eden programcı görünümlü "internet kafeciler" var. Ben onlara yazılım mühendisi, uzmanı ve/veya programcı diyemiyorum. Çünkü, bu insanların bilgi birikimini internet kafede oturan bir çocukta bir kaç ayda elde edebilir fakat müşteri açısından hepsi uzaylı yazısı oldugundan ekrana HELLo World yazdırabilen herkes onlara göre dahi. Bu kişiler örneğin; ortalama bir yazılım ekibi ile 7/8 ayda tamamlanabilecek bir e-ticaret projesıne 10.000TL / 4 ay gibi bir teklif verdiklerinde, müşteri sandalyesinde oturan kişi işten anlamadığından otomatik olarak maliyete odaklanıyor. Sonra çok pişman oluyor. Genellikle yatırımları batıyor ve çok ciddi zararlar ediyorlar.

İşin ironik tarafı, bu "internet kafeciler" belirli bir yıl deneyim kazanıp orta ölçekli projelere geçtiklerinde onlarda, onlardan ucuz teklif veren diğer "internet kafecilerden" şikayet ediyorlar. Özellikle Türkiye, ucuz etin yahnisini bir türlü öğrenemedi. Ne ucuz yazılımla ne de ucuz personel ile teknoloji sektöründe kar edemezsiniz.

Diğer taraftan Türkiye ve bir çok ülkede yazılımcılar kendinlerini güncel tutmuyorlar. Çünkü, bunu bir meslek, para kazanma aracı olarak görüyorlar. Sadece minimum işini görebilecek kadar öğreneyim, çalışsın yeter mantığı ile ilerliyorlar. Nasıl ki, kas gücü ile iş yapan kişilerin kaslarını sağlam tutması gerekiyorsa, sizde beyin gücünüzü her zaman yüksek tutmanız gerekiyor.

Google, Microsoft, Boeing, NASA engineering interview'ların da sordukları sorular domain spesifik değildir. Yani onlar "C şarpçı", "Javacı" aramıyorlar ve aramazlarda. Programcı adı üstünde program geliştiren insandır. Program geliştirmek için, programlama dilleri birer araçtan öte değildir. Bu nedenle, mülakatlarda daha çok algoritma ve logic soruları sorarlar. Mesela; istediğiniz dilde Binary Tree algoritmasını yazınız. Siz yazsaydınız nasıl implemente ederdiniz?

Hatta size örnek olması açısından daha bir kaç hafta önce kendine "Senior" diyen Amerika'lı bir arkadasa basit bir soru sordum. Dedim ki "Bana yeni bir data type yaz. Adı BigIntV2 olsun. Bu class N uzunlugunda sayı alabilsin. Yani 10 basamaklı da bir sayı verebilirim, 1500 basamaklı da. Hepsini handle etsin ve sonrasında toplama verdiğim rakamlar arasında toplama yapabileyim.

35dk harcadı ve sonunda yaptı ama kabul edildi mi? Hayır. Neden? Soruyu çözmüştü. Çünkü; kendini tanımıyordu. Senior seviyedeki bir software engineer için bu soru 10dk bile sürmez. Anında kafasından compile edip algoritmayı 1dk içinde tahtaya yazıp, 5dk içinde koda dökebilir ama olsun 10dk hadi.

Bu size acımasız mı geldi? Veya zorlayıcı mı? Haklısınız Türkiye'de bu şekilde interview yapsak heralde girenlerin %90'dan fazlası fail eder ama adamların amacı yazılım muhendisi almak "C şarpcı", "Javacı" almak değil. Bu sene J2EE ile çalıştılar. Bir sonraki yıl Go veya Python ile çalışabilirler veya aynı anda 2/3 projede farklı dillerde çalışabilirler.

Şimdi Türkiye'de yazılımcılarında kalifikasyonu sınırlı olduğundan, özel sektör rahat, rahat ezebiliyor. Biraz işi bilenlerde, normalde alacakları maaşlardan çok daha yukarı çalışıyorlar, çünkü alternatifleri çok sınırlı. Bu aradaki fiyat farkını da özel sektör işte o yeterince kalifiye olmayan programcıları ezerek çıkartmaya çalışıyor.

Şimdi ne yapacağız? Yok mu çözüm. Kim yardım edecek? Size, sizden başkası yardım edemez. İnternetten araştırın belki birileri bu problemleri daha önceden görüp bu konu ile ilgili Türkçe bir eğitim serisi hazırlamıştır. Belki şurada da bir konu indexi vardı şöyle:hakandamar.com/2015/11/03/the-big-bang-...

Belki bu eğitim serisine başlamadan önce bilmeniz gerekenler ile ilgilide birisi bir yazı yazmıştır.Mesela şöyle;hakandamar.com/2015/12/14/neleri-bilmen...

Siz kendinizi geliştirirseniz, sektör gelişir. Sektör gelişirse iş imkanlarınız Türkiye dışına taşar. Türkiye dışına iş imkanlarınız taştığında ülke içinde dumansız endüstrinin maaş ve çalışma şartları iyileştirilir. Etki, tepki meselesi. 1 günde olmaz ama bir gün başlamak gerek buna değil mi? :) Belki o gün bu gündür.

Başarılar.
Nisan 2016

Mijdar Balta bir yanıta alt yorum yaptı

Facebook
Hotmail
localhost :)
localhost/phpmyadmin
Stackoverflow.com
Nisan 2016

Mijdar Balta bir yanıta alt yorum yaptı

Cevabiniz icin tesekkur ederim. Proje için 7 aydir çalışıyorum. Bitti sayılır. Yapmak istediğim dunya standartlarına uygun olmak. Tabii birebir Illustrator u yapmaya calismadim. Ticari bir projeydi matbaacilik icin. Verdiğini z kaynaklara da goz atarim . Teşekkür tekrardan
Bayağı büyük bir işe kalkışmışsınız, tek başınıza yapmanız çok zor. Küçük bir resim editörü yazabilirsiniz online ama dediğiniz programları online olarak kodlamanız çok zor hatta imkansız bile diyebilirim. Bunları yapabilmek için görüntü işleme de bilmeniz gerekecek. Ama yine de bir şeyler yapmak istiyorum diyorsanız konu başlıklarını google akademiden ingilizce, türkçe aratırsanız kaynak edinebilirsiniz. Matris determinanttan önce Sayısal Görüntü İşlemeyi bir araştırın.
Nisan 2016

Mijdar Balta bir yanıta alt yorum yaptı

Cevap icin öncelikle teşekkür ederim. Bahsettiginiz zekayı yaptim aslinda ben dunya standarti neyse ona gore gitmek istiyordum. Bu yuzden kaynak arayisina girdim.
Mouse hareketlerini veren math formüllerini sana verecek kaynak yok. Boşuna arama. Mouse hareketini işleyen bir dil ve görüntüde birbirini takip eden aynı renk pikselleri algılayan yapay zeka lazım. . .
Nisan 2016

Mijdar Balta bir yanıta alt yorum yaptı

Javascript ile de çok iyi resim işleyebeilirsin hatta doğrudan çizebilirsin (canvas). Bi de 4chan.org de js ile çalışan bölümler var (Hani görsel arayüzü çok kötü sen yapacağın sistemde artık daha modern devam edersin). O açıdan front-end için işini görecektir. Sadece görsel değil kullanım kolaylığı sağladığı da unutulmamalı.
Yani eğer resim işlemeyeceksen gerçi resim işlesen de php işini görecektir. Ama sadece php değil biraz javascript de bilmen gerekir. Bunun dışında hazırda bulunan ücretsiz php scriptlerde var işini görecekse bu scriptlere de bakabilirsin. Softaculous a girip oradan ücretsiz onlarca scripte bakabilirsin. Tabii illa istediğim sistemi kendim yazacağım dersen; Php ve javascript sana yetecektir (tabii html ve css bildiğini varsayıyorum). Scriptlere ulaşacağın adres :
demo.softaculous.com/enduser
Nisan 2016

Mijdar Balta bir yanıt verdi.

4chan gibi bir imageboard yapmak için en uygun yazılım dili hangisidir? PHP bu konuda yeterli olur mu?

Yani eğer resim işlemeyeceksen gerçi resim işlesen de php işini görecektir. Ama sadece php değil biraz javascript de bilmen gerekir. Bunun dışında hazırda bulunan ücretsiz php scriptlerde var işini görecekse bu scriptlere de bakabilirsin. Softaculous a girip oradan ücretsiz onlarca scripte bakabilirsin. Tabii illa istediğim sistemi kendim yazacağım dersen; Php ve javascript sana yetecektir (tabii html ve css bildiğini varsayıyorum). Scriptlere ulaşacağın adres :
demo.softaculous.com/enduser
Ağustos 2015

Mijdar Balta bir yanıt verdi.

Web sitem hakkında yazılımcıların düşünceleri nedir?

Projen güzel ama çok eksik kalmış devam et bence
Haziran 2015

Mijdar Balta bu yanıtı beğendi:

Web tasarımı para kazandırıyor mu?

Türkiye' de bazı firmalarda back-end, front-end developer kavramı kullanılsa da, genele baktığınız zaman tasarımı yapan, html + css koda döken ve siteyi son haline getiren tek kişi oluyor... Ajansaların aradıkları personel için istedikleri özelliklere bakarsak durum gayet net ortaya çıkar... "Adobe Photoshop, Illustrator, Flash, DreamWeaver, Corel Programlarıı bilen, C, Asp, PHP bilen, javascriptten anlayan..... " yani bütün işi yapacak bir eleman arıyorlar... Bu nedenle belirli bir alanda profesyonelleşmek zor oluyor... Siz eğer belirli bir alanda profesyonelleşmek istiyorsanız kendi ekibinizi kurup, en baştan paylaşımı yaparak devam edeceksiniz... Yok piyasadaki ajanslarda çalışayım diyorsanız bütün aşamaları bilmeniz gerek... Son dönemde bütün web siteleri wordpress... Piyasa hazır script satanlarla dolu... Aslında hiç tasarım bilmeden biel hazır script alıp içini doldurup satarak para kazanılabilir.. Ama işi öğrenmek tabiki esastır... Eğer öncelik iş derseniz, kalitenizi, bilginizi ve teknolojinizi sürekli yenilerseniz tabiki iş gelip sizi bulur ve devamında da para gelir. . .
Haziran 2015

Mijdar Balta bir yanıt verdi.

Masaüstü uygulama geliştirmek için hangi programlama dilini önerirsiniz?

Farklı bir dil istiyorsan Delphi ya da python olabilir. Ama javanın da üstüne git gidebiliyorsan uzmanları mumla aranıyor ve çok değerlidir.
Haziran 2015

Mijdar Balta bir yanıt verdi.

'Kadınlar yazılım sektöründe olmasın' düşüncesi neden vardır?

Öyle bir düşünce varsa belli bir çevrededir. Ve o kişiler önyargılarıyla genelleme yapıyordur. Kadınlar gayette bu işi yapabilir ki erkek arkadaşlarım kadar kadın arkadaşlarım da yazılım sektöründe. Beden gücü isteyen bir iş değil ki erkek kuvvetlidir yapar diyelim bu tamamen bir kafa ve konsantre işidir. Ki kadınlar bu konularda erkeklerden daha iyi olabilir. Böyle bir düşüncenin çıkış sebebi ki eğer varsa şu olaya bağlayabilirim. Bir kız çocuğumuz olur ona oyunca bebekler alırız. Ama erkek olunca pesler, oyun pc leri, eskiden ateriler. Kızlara hiç oynatmazdık ki o yüzden kadınlarımız uzak kaldı bilgisayardan. Sadece uzak kaldıkları için erkeklere göre sayıları az olabilir ama eşit şartlarda büyümüş kadın ve erkeklerden oluşan ve yine aynı şartlarda eğitim gören bu bireylerden kadın ve erkek grubu olarak iki ayrı grup yarıştırılırsa kadınların daha başarılı olacağını düşünüyorum.
Haziran 2015

Mijdar Balta bir yanıt verdi.

Yazılım hakkında hiçbir şey bilmeyen biri için üniversitede yazılım, yazılım mühendisliği okumak ne derece doğru? Gelecekteki iş imkanı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yazılım apayrı bir derya bana göre. Bir mimarlık, doktorluk, avukatlık vb meslekler gibi köklü bir geçmişi yoktur. Bu geçmiş pek olmadığı için de insanların beyninde oturmuş bir kültürü yoktur. Okulu bitirip hemen bir yazılım firmasında çalışayım olayı da çok kolay olan birşey değildir. Evet kimi şirketler sadece etikete bakabiliyor. Ama yazılım öyle bir derya ki çoğu kez okulda öğretilenler çağ dışı kalabiliyor.
Öncelikle çağa ayak uydurabilmek gerekiyor. Diğer mesleklere hiç benzemez. Bir sene yazmazsanız, ikinci sene körelebiliyorsunuz. Bunları dikkate almak gerekiyor. Kişi kendini yenileyebilecek mi? Dilin yeni sürümleri çıkacak daha farklı teknolojiler çıkacak kişi bunları öğrenmek isteyecek mi? Yazılımcı olmak sürekli öğrenmeyi gerektir. Yazılımda deneyim kazanılır ama asla herşey öğrenilemez.
Biraz da tutku işidir. Çoğu şeyin artık hayatımızda olduğunu sandığımız bu zamanlarda aslında keşfedilmemiş o kadar şey var ki , bu keşiflerin mücitleri yazılımcılar olacaktır (çok iddaalı oldu ama :). Hem bir bilim de hem de bir sanattır. Ancak sanatçı ruhlu insanlar bu işe odaklanabilir :).
iş imkanları:
Teknoloji çağında yaşadığımızı kabul ederek, şöyle bir çevremize bakınıyoruz: Evde ki tüm elektronik aletler, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler, müzik çalarlar, arabalardaki elektronik sistemler kısacası bir düğmeye basıldığında çalışan çoğu alet ya da araç yazılımla destekleniyor. Yapay zekanın yavaş yavaş hayatımıza girmesiyle beraber yazılıma ve yazılımcıya olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu durumu gözardı etmek için 1900 dan önce bunları konuşmamız gerekirdi. Teknoloji ile alakalı bölümler geleceği en parlak olan bölümlerdir. Özellikle de bilgisayar teknolojileri. Örnek verecek olursak bir mimarın projejesinin daha erken ve daha sağlıklı yapabilmesi için autocad ya da 3d max kullanması lazım bunlar da bilgisayar ortamında çalışan yazılımlardır. Hemen hemen her alanda yazılım artık vazgeçilmez oluyor. Bu nedenle iş imkanı en geniş sektördür.

Yazılım hakkında hiç birşey bilmeyen biri de düzgün başlarsa öğrenmeye hevesli ise çoğu şeyi öğrenecektir. Kişi bunu denemeden kısacası anlayamaz. Neden derseniz kültürü yok dedik çevremizde bir sürü yazılımcı yoktur mesela. Ama öğretmen, işletmeci gibi bölüm okuyan bir sürü şahıs vardır. Beni yanlış anlamayın sakın öğretmenlere saygım sonsuz işletme mezunları da aynı şekilde. Örnek vermem eğitim sistemine olan sitemimdir, daha yeni yeni bilgisayar bölümleri açıldığı için çevremizde çok yazılımcı yok bu durum tersi de olabilirdi. Ama tersi de olsa yine bugün o kişiler yine bir adım önde olurlardı. Artık insanoğlu bilgisayar bilimlerine muhtaç.
Umarım kendimi ifade edebilmişimdir.
Daha Fazla