Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aslıhan Ceylan, 

Mütercim Tercüman

Mütercim Tercüman Aslıhan Ceylan inploid.com'da 0 soru sordu, 14 soru yanıtladı ve 8 takipçisi var.

Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bir yanıt verdi.

Hayatınızda her şey ters gittiği zaman ne yapıyorsunuz?

"Plot twist" diyip mutlu bi sekilde hayatima devam ederim.
Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bu yanıtı beğendi:

Hangi tip erkekler sinirlerinizi alt üst ediyor?

1- Otobüste metroda bacaklarını ayırarak oturanlar.
2- Hertürlü tacizi kendine hak görüp uygulayanlar,
3- Merhametsiz ve yalancı olanlar
4- Kaba saba olanlar
Daha çok şey sıralanabilir uzat mayacağım kısaca adam gibi adam olmayanlar haricinde hepsi... .
Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bir yanıt verdi.

Hangi tip erkekler sinirlerinizi alt üst ediyor?

- Yedigini ictigini sevistigini maharetmis gibi anlatanlar
- Kendini acindirarak ilgi bulmaya calisanlar
Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bir yanıt verdi.

Kadınlar arada küfür etse ya da argo konuşsa rahatsız olur musunuz? Bir kadının küfürlü konuşması kötü bir şey midir?

Surekli kufur edilmesi iticidir ancak dozu bilindigi ve yerinde kullanildigi surece bence samimiyet belirtisidir.
Erkeklerde de ayni sekilde.
Ocak 2015

Aslıhan CeylanŞaman kişisini takip etmeye başladı

Şaman, İnşaat Mühendisi, @chamacon

En musica verdades.

Ocak 2015

Aslıhan CeylanAyhan Şimşek kişisini takip etmeye başladı

Ayhan Şimşek, Gezgin, @zindoz98

İnsan iradesinin özgürlüğüne kavuşmasını istiyor. Bireylerin özgürce bir araya gelmesinden oluşan toplumsal bir düzende yaşamak istiyor. Gerçekleşmesi mümkün tezat ütopyaları burada olma nedenlerinden biri. Aşka inanıyor sahiplenmeye karşı çıkıyor.

Ocak 2015

Aslıhan CeylanHakan kişisini takip etmeye başladı

Hakan, Bütçe Uzmanı, @hakkan

Son 700 yıldır yok edilmeye çalışılan bir beyaz Türk. Genetically Anarchist.

Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bu yanıtı beğendi:

Türk eğitim sisteminin Almanya'dakine benzeme taraftarı mısınız? Küçük çocukların okula başlarken zekalarına ve yeteneklerine bakılarak farklı okullara gönderilmesi daha mı mantıklıdır?

Evet mantıklıdır(Almanyadaki sistemi almamız değil, öğrencilerin değerlendirilmesi). Bunu bir öğretmen olarak söylüyorum. Kaynaştırma sistemi iyi sistem hoş sistem ama Türkiye'de adam gibi yapılamayacak bir sistem. Açıklayayım;

Yurtdışına commenius'la gidip öğretmenlik yapan arkadaşlarımdan, yabancı öğretmenlerimden duyduğuma ve araştırdığıma göre kaynaştırma öğrencileri yurtdışında var. Ama ilki kesinlikle ama kesinlikle kaynaştırma öğrencisi lafı ortada geçmiyor bu bir. Sınıflar en kalabalık 15 kişi ve özel öğrencilerin bulunduğu sınıflarda ya özel öğrenciler konusunda uzmanlık yapmış öğretmenler var ya da 15 kişilik sınıfta iki öğretmen var -ki bunun önemini açıklayacağım-bu da iki. Onu da geçtim, müfredatları özel öğrencilere uygun, bizimki gibi içi boş ne idüğü belirsiz bir müfredatları yok, bu da üç.

Açıklamama geleyim. Stajımı bir devlet okulunda yaptım. Bir yıl boyunda aynı okulda staj yaptığım için okulu gözlemleme şansım oldu. Okulun bulunduğu semt sınıf farkını rahalıkla görebileceğiniz bir semt. Hani iki sokak ötemizde doğa koleji vardı, ve oradan bu okula gelenler bile vardı. Devlet okulu olmasına rağmen kolej kalitesinde bir okuldu. Girdiğim her sınıfta kaynaştırma öğrencileri vardı. Şimdi, dyslxia vesair tarzı rahatsızlığı olan çocuklarda bir problem yok. Standart seviyede itelemeyle zor öğrenen öğrencilere de bir lafım yok. Zira öğretmenler olarak zaten genel anlamda sıkıntısı olmayan çocuklara nasıl öğreteceğimize dair eğitim alıyoruz. Gelgelelim girdiğim sınıflardan ikisinde gerizekalı -evet eğitimde var bu terim ve hayır tembellik anlamında veya hakaret olarak söylemiyorum, gerçekten zeka geriliği olduğu için söylüyorum. - iki adet öğrenci vardı. Bunlardan birisi 6 sınıfta bir kızcağız. Dersi dinlemeyi geçtim bir şey söylediğinizde anlayamıyor. Altına yaptığı zaman -büyük veya küçüğünü- "Öğretmenim ben çişimi/kakamı yaptım" diye bağırıyor sınıfta, tuvalete gitmeyi zaten geçtim. Sınıfta kafasına göre geziyor dolaşıyor, sınıftan çıkıyor bahçede geziyor geliyor. Arkadaşları onunla ilgilenmeyince kriz geçirir gibi çıldırıyor. Konuları anlamayı geçtim staj öğretmenimiz sadece sınavlarda "Soruların aynısını yaz deyip 60'la geçiriyorum. " diyor. Çocuklar tabii ki de arkadaşlarına kötü davranmıyorlar ama çocuk üstlerine bahçeden aldığı ufak salyangozları fırlatana kadar. Çocuklar haftada bir kere mutlaka çileden çıkıyor. Tam final sunumumuzun olduğu gün kızcağız kriz geçirdi ve 30 kişilik sınıfta staj hocamız, kendi ders öğretmenimiz ve yanımdaki partnerimle bir öğrencinin krizini yatıştırmakla geçirdik sunumu. Kaldı ki yıl boyunca ders anlatırken öğretmenimiz bize minnettar kaldı zira birimiz ders anlatırken diğerimiz özel öğrenciyle ilgilenip sakin durmasını sağlıyordu. E bu öğrenci çok mu kötü? Hayır. Harika resim çiziyor. Ailesiyle konuşmuş öğretmenimiz kaç kere özel okula yollasınlar diye ve ailesi kızın durumunu kabul etmiyor ısrarla. Hem çocuğa eziyet ediyorlar hem sınıfın geri kalanına. Diğer sınıftaki çocuk hakeza. Tabii o bu kadr problemli değil ama ilaç kullanan bir çocuk ve ilacını kullanmadığı /Hatta kullandığı zaman bile aşırı agresif, aşırı arkadaşlarına şiddet gösteren, öğretmenlerine dahi hakarete şiddete varan bir çocuk, 5. Sınıfta daha. Kaldı ki okuldaki bütün stajyerler bizim fakültedendi, her sınıftan aynı şeyleri duyduk.

Demek istediğim 30-35 kişilik sınıflarda tek öğretmen kaynaştırma öğrencisiyle inanın İLGİLENEMİYOR. Tek yaptığı, çocuğa geçer not aldıracak şeyler yapıp, geçer not verip gerisine karışmamak oluyor. O çocuklar okula bir şey öğrenmiyor, üstüne olan potansiyelleri de harcanıyor. Yani neden burada bahsettiğim bu çocuklar ve daha niceleri ressam, heykeltraş vs. olabilecekken saçma eğitim sistemimize dahil edilmeye çalışılıyor ki? Ha bu demek değildir ki başka bir ülkenin eğitim sistemini almalıyız. Hayır. Kendi ülkemize uygun bir sistem yaratmalıyız. Ama tabii başımızdaki -Milli Eğitim olarak- otoritelerden düzgün çalışan bir sistem beklemek Türklerin dünya atmosferi dışına çıkma ihtimalinden daha az.
Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bir yanıt verdi.

İnsan neden kendisine zarar verir?

Kendine zarar vermek bireyin kendisini cezalandirma istegidir. Yaptiklarindan utanc, sucluluk veya pismanlik benzeri duygular hissediyorsa kendine ya fiziksel ve/veya zihinsel zarar vermek ister.
Zarar verildikten sonraki rahatlama, arınma duygusu bu insanlarda bagimlilik yapar.
Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bir yanıt verdi.

Türkiye'de cinsellik neden saldırı amaçlı kullanılıyor? Herhangi bir durum olduğunda neden intikam ve acı vermek amaçlı kadınlara cinsel sözlü taciz ve cinsel taciz uygulanıyor? Cinsellik iki kişinin karşılıklı isteğiyle olan bir şeyken kadınlara neden bir ceza olarak dayatılmış?

Cinsellik toplumumuzda bir tabudur.
Insanlar gizlemeye calisir, bundan utanirlar.
Kadinin "namus" u toplum icin onemlidir, bozulmamasi gerekir. Namussuz kadin asagiliktir. Kirdir.
Bu dusunce yapisindaki toplumda dogal degil de nedir cinselligin bir silah olarak kullanilmasi.
Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bir yanıt verdi.

Kokoreç seven erkek itici midir?

Kokorec sevmedigini soyleyen erkek de kadin da samimi degildir. Kokorec sevilmek icin vardir. Net.
Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bu yanıtı beğendi:

Refah sahibi bir toplum olmak için ne tür gelenek ve göreneklerden taviz vermemiz gerekir?

Aklı temele koymaz isen, gelenek ve göreneklerde ne kadar taviz verirsen ver, refah sahibi olunamaz!!!1
Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bu yanıtı beğendi:

Namus nedir?

Namussuz kadın denilince akla ilk gelen şey o kadının cinsel olarak değerlendirilmesidir bizim toplumumuzda, ama söz konusu erkek olunca namussuz erkek; sahtekar, dolandırıcı, yalancı olarak algılanır.

Namus; kadın ve erkek olarak aynı anlamları taşıdığı güne kadar değersiz bir yargı kelimesidir bence.
Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bir yanıt verdi.

8 Mart dünya kadınlar günü röportajlarında şikayet eden kadınlar: Kadınlara istemediğiniz şekilde davranan o erkekleri yetiştirenler de kadınlar değil mi? Şikayet etmektense kadına kıymet vermeyi bilen nesiller yetiştirmek daha doğru olmaz mı?

Ben sokakta yururken adamin teki beni soz ve hareketle taciz ediyor, ve bunun suclusu o adam degil de onu yetistiren kadin mi ?

Ataerkil bir toplumda yasiyoruz. Tabiki istisnai ulkeler var, ancak bizim ulkemizde kadinin otoritesi tartisilir derecede bile degil.
"Son sozu baba soyler" "evin diregi evin erkegidir" sozlerine hepimiz yeterince asinayiz diye dusunuyorum.
Babanin hakim oldugu bir aile yapisinda kadinin sozu ne kadar gecer ? Evet oglunu 9 ay karninda tasiyip kucaklarinda emziriyor kadinlarimiz, fakat cocugun ustundeki otorite hep babaya aittir.
"Aman oglum babanla ters dusme" "aman oglum babana karsi cikma" sozlerini kucukken yeterince duymustur bu ulkedeki cogunluk.
Bu durumda bir kadin oglunun buyumesinde ne kadar etkili olabilir?
Dusunmeden yargilamamak lazim.
Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bir yanıt verdi.

Türk eğitim sisteminin Almanya'dakine benzeme taraftarı mısınız? Küçük çocukların okula başlarken zekalarına ve yeteneklerine bakılarak farklı okullara gönderilmesi daha mı mantıklıdır?

Her insanin zekasinin calisma yonteminin farkli oldugu, her bireyde farkli yeteneklerin bulundugu bilimsel olarak kanitlanmis bir gercektir.
Benim gorusumde bu gercek, kultur ve gelenek farkliliklari dolayisiyla gozardi edilemez; hepimiz insan degil miyiz ?
Bu durumda iki secenek kaliyor, ya bu yetenek dogru egitimle parlar, basariya ulasir; ya da yetersiz/yanlis egitimle korelir.
Cocuklar kucuk yastan itibaren kendi ilgi alanlari ve yeteneklerine gore yetistirilirse bireylerin daha mutlu ve basarili olacagi suphesizdir.
Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bu yanıtı beğendi:

İyi bir öğretmen nasıl olmalıdır?

Vasat öğretmen anlatır, iyi öğretmen açıklar, usta öğretmen gösterir, büyük öğretmen ilham verir.
(Arthur Ward) İyi bir öğretmen, iyi bir takipçi olmalı, öğrendiklerini paylaşmalı, tartışmalı ve en önemlisi de vicdanının sesini dinlemeli.
Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bir yanıt verdi.

İngilizce'yi speaking-reading-writing anlamında üst seviyelere çıkarma konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

Benim tavsiyem ogrenebildigin kadar kelime ogrenmen.
Ornegin ingilizce kitap okurken bilmedigin kelimelerin altini cizip bir deftere anlamlari ile yazip, cumle icinde kullanabilirsin. Bu deftere zaman zaman goz atman kelimelerin aklinda kalici olmasini saglayacaktir.
Vakit alir, ancak ingilizce bilgini ust seviyelere cikarmanin en etkili yoludur.
Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bir yanıt verdi.

Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bir yanıt verdi.

Neden mutlu olamadığınızı hiç düşündünüz mü?

Hayatta sorgulamadan, dusunmeden yasayanlar mutludur.
Ne zaman 'neden' diye sormaya baslarsin, o zaman mutlu olman cok zordur.
Ocak 2015

Aslıhan Ceylan bir yanıt verdi.

İngilizce sunum yapma konusunda oldukça kötüyüm. Pratik tavsiyeleriniz nelerdir?

Sunumda cevaplayacagin sorulari bir kagida liste olarak yazip, bu listedeki sorulardan yola cikarak sunumunu hazirlayabilirsin. Boylece tam olarak ne anlatacagini kafanda netlestirip daha basarili bi sunun gerceklestirirsin.
Her slide icin ayri kucuk kagitlara anahtar cumleler yazabilirsin, hem ne diyecegini unutmaz hem de daha akici konusursun.
Seni dinleyecek kitlenin aklinda soru birakmamak onemlidir, bu yuzden sunum yaparken once iyi bir arastirma yapip konuya tamamiyle hakim olmak da isine yarayacaktir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Dil Bilimi

188 Kişi   60 Soru

Hobiler

219 Kişi   42 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Eğitim

4382 Kişi   643 Soru

Aşk

1225 Kişi   294 Soru

Kişisel Gelişim

2075 Kişi   155 Soru

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

Yaşam

1231 Kişi   398 Soru

Geyik Muhabbeti

1437 Kişi   816 Soru

Öğrencilik

2359 Kişi   123 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2411 Kişi   175 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Kitaplar

3146 Kişi   269 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Psikoloji

2919 Kişi   968 Soru

Sağlık

1135 Kişi   1192 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2203 Kişi   590 Soru

Filmler

3388 Kişi   192 Soru

Yabancı Dil

1041 Kişi   103 Soru

Dinler

1127 Kişi   329 Soru

Kadınlar

981 Kişi   358 Soru

Edebiyat

985 Kişi   204 Soru

Hayal Gücü

939 Kişi   42 Soru

Öğretmenlik

463 Kişi   75 Soru

Sanat

627 Kişi   108 Soru

Sosyal Yaşam

546 Kişi   68 Soru

Öğrenme Teknikleri

740 Kişi   27 Soru

Giyim Tarzı

576 Kişi   49 Soru

Dil Eğitimi

569 Kişi   25 Soru