Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mart 2015

Rasih Uğur Uyanık

365 gün teknede yaşamak nasıldır?

365 gün yaşamadım. Sivil denizciler bu süre kadar yaşamazlar pek. Bizdeki asker denizciler de yaşamıyorlar bildiğim kadarıyla. Ancak ve ancak ABD Donanması'nın okyanus aşırı sefer yapan deniz unsurlarının personeli yaşıyorlardır.

Ha şu da var. Bir tekneniz var ve arasıra sahile yanaşıp, ihtiyaçları gideriyorsunuz tıpkı Atasoylar'ın Dünya Seyahati gibi. Nasıl bir şey sorusuna gelince, pek aykırı bir durum olacağını sanmıyorum çünkü siz baştan severek bu yola başkoyarsınız.
  • 1 Yanıt
Aralık 2014

Rasih Uğur Uyanık

Popüler (internet, enerji, teknoloji) olmayan girişimlerine destek arayanlar nasıl bir yol izlemeliler?

  • Kickstarter.com,indiegogo.com tarzı yerlede crowdsourcing ile destek arayabilirsiniz.
  • Yatırımcıdan çok sponsor arayışına girebilirsiniz ve sponsorluk için büyük firmaların kapısını çalabilirsiniz.
  • Girişimin gelir modeli mevcut ise kendi imkanlarınızla bu modeli hayata geçirip denemeler yaparak, gelir elde edebilir bir yapıya büründürdükten sonra yatırımcıların kapısını (elinizdeki bu yeni veriler ile) çalabilirsiniz.
  • 1 Yanıt
Ekim 2014

Rasih Uğur Uyanık

Hazır - sanal ofis hakkında fikirleriniz nedir?

Bu hizmeti veren firmaların opsiyonlarına göre gayet makul bir tercih sanal ofis.
İsviçreli bir markanın İstanbul dahil çeşitli ülkelerde 30 un üzerinde şubesi bulunan bir kadın tekstil markasının avrupa bölge yönetimin buradan yöneltiğini görünce çok şaşırmıştım :) ofis 7 m2 idi
  • 4 Yanıt
Eylül 2013

Rasih Uğur Uyanık

Karagöz ve Hacivat'ın karakter özellikleri nelerdir?

Karagöz
Adından da anlaşıldığı üzere Karagöz oyunlarının en önemli karakteri ve başrol oyuncusudur. Dışa dönük, düşüncelerini ve duygularını çekinmeden açığa vuran, olduğundan başka görünmeye çalışmayan, eğitim görmemiş bir halk adamıdır. Oyunlarda halkın ahlaki sağduyusunun temsilcisidir. Halk, onun ortalığı dolandırmak, insanları kendi saf duyguları ile kandırmak gibi ufak tefek kusurlarını hoş görür. Düşündüğünü hemen söylediği için başına çeşitli dertler açılır. Belirli bir işi ve eğitimi olmadığı için sürekli geçim sıkıntısı çeker. Değişik oyunlarda rol icabı değişik kılıklarda ve tiplerde görülür. Kadın Karagöz, Eşek Karagöz, Çıplak Karagöz, Bekçi Karagöz, Gelin Karagöz, Sünnet Çocuğu, Kameraman Karagöz gibi...

Hacivat
Hacivat, Karagöz’ün tam tersi bir tiptir. Öğrenim görmüştür. Bir rivayete göre Enderun’da okumuştur. Medrese diliyle çok kibar ve nazik konuşur. Her konuda bilgisi vardır, müzik, edebiyat, resim, ekonomi, matematik, gramer, güzel konuşma ve görgü kuralları gibi hemen her konudan biraz anlar ve bunları her fırsatta Karagöz’e öğretmeye çalışır. Yüze gülen, içten pazarlıklı ve her konuda politik davranabilen bir kişiliğe sahiptir. Ama aynı zamanda, arabulucu, kavgaları yatıştırıcı, ölçülü, ağırbaşlıdır. İyi bir iş adamı olmasına rağmen çoğunlukla Karagöz’ü çalıştırmayı tercih eder. Bazı oyunlarda Karagöz gibi değişik kıyafet ve tiplemelerle görülür.
  • 1 Yanıt
Kasım 2012

Rasih Uğur Uyanık

Her eylemin yanına mutlaka ikinci bir eylem yapabilme becerisi ekleyebiliyoruz. Doğru mu yapıyoruz?

Aynı anda iki eylem yapabilme zeka gerektirir aslında ama yine de eylemine bağlı ... :)
  • 3 Yanıt
Aralık 2010

Rasih Uğur Uyanık

Amerikalı filozof yazar 'AYN RAND' hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kendisi "Kapitalizm"in filozofu olarak da bilinir. Ancak ona göre kapitalizm henüz tam olarak yaşanmamaktadır ve bireysel özgürlükler üzerine kuruludur. Kendim henüz okumasam da ve filmini seyretmemiş olsam da, kapitalizmin felsefesini anlattığı eseri "Atlas Silkindi" Amerika'da İncil'den sonra en çok okunan kitap konumundadır. . .
  • 2 Yanıt
Daha fazla göster