Bilmek istediğin her şeye ulaş

One thing i’ve never said…

Eylül 2020

MineSosyoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Sosyoloji

Toplum bilimi ya da sosyoloji (Fransızca: sociologie) toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilimdir. Toplumsal (sosyolojik) ara...

Eylül 2020

MineVaroluş Hakkında konu başlığını takip etmeye başladı.

Varoluş Hakkında

Düşünmekle başlıyor her şey...

Eylül 2020

Mine bu yanıtı beğendi:

Çok üzgünken insan kendini bırakmaması için neler yapabilir?

Bu sorunun cevabı herkes için değişiklik gösterebilir bu yüzden herkes kendi tecrübesine göre yanıtlar vermiş.
Ben dibe vurduğum zamanlarda yalnız kalmayı ve evden çıkmamayı tercih ediyorum. Sanırım toparlanmaya ihtiyacım olduğunu anlamam için acıyı dibine kadar hissetmem gerekiyor. Bu noktaya ulaşmam çok da zaman almıyor. Sonrasında yoğun fiziksel aktivite ve dışarıda olmak çok iyi geliyor.
Üzgün olmak mutlu olmak kadar normal bir durumdur ve acıya direnmemeni tavsiye ederim. Güzel bir arkadaş çevresi ve müzik de süreci hızlandıracaktır.
Ağustos 2020

Mine bir yanıt verdi.

Aracında seyir halindeyken kocaman bir çöp poşetini yol kenarındaki yeşilliğe fırlatan bir araç sahibini deşifre etmek istiyorum. Ne yapabilirim?

Aslında yapmak istedigim seyi burada tam olarak ozetlemissiniz ama isin dogrusu hali hazirda boyle bir platform var mi diye ariyordum, zira baslatmak ve yaymak icin 'şuanda' çok fazla vaktim yok
Sosyal medyada bu tarz olayları görenler için bir teşhir mekanizması yaratmak adına "Teşhir Edilmesi Gereken Davranışlar", vs. gibi bir isimle bir facebook, twitter sayfası açarak bu sayfaları besleyebilirsiniz ve insanların da buraya benzer video ve fotoğrafları yüklemesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda bir farkındalık yaratmanıza destek olacaktır kanaatimce
Aralık 2019

MineAile Terapisi konu başlığını takip etmeye başladı.

Temmuz 2016

Mine bu yanıtı beğendi:

Yolculukta size eşlik eden, vazgeçilmezim dediğiniz şarkılar hangileridir?

Her ne kadar artık tüm şarkıları istediğimiz an dinleyebiliyor olsak da ve bir kaç Ege türküsü hariç özel olarak pek fazla türkü dinlemesem de, radyonun başka yeri çekmediği günlerden eski alışkanlık; benim yolculuk için vazgeçilmezim TRT FM'de çalan tüm şarkılar, türküler :)) onları dinledim mi, "artık tamamdır, İstanbul'dan uzağım" deyip ayrı bir ruh haline girerim her daim :)
Nisan 2015

Mine bir yanıt verdi.

Kredi Kartı BIN numaralarını ve bu BIN numaralarına denk gelen kart markalarını nasıl bulabilirim?

İlk 4 hane kartı çıkaran kuruluş, ülke, para birimi gibi değişkenlere göre alınan sertifikasyonla belirlenir.
Ocak 2015

Mine bu yanıtı beğendi:

Yazılım şirketi kurmak istiyorum. Teknik işlere çok karışmadan, istediğim işi nasıl kurup yönetebilirim? Sektörde ne gibi dezavantajlarım olur? Ne tavsiye edersiniz?

Öyle bir dünya varsa lütfen bizi de bilgilendirin oraya gidelim ve şirketlerimizi kuralım.

Elbette teknik işlere karışmadan da yazılım şirketiniz olabilir. Ancak bu durumda siz girişimci olursunuz. Bilişim ve yazılım sektöründe bir açık, bir eksiklik görmeli ve bir şirket kurmalısınız. Bu durumda gerçekten çok paranızın olduğunu var saymamız gerekir.

Aşamalara gelirsek bilişim alanında kendini geliştirmiş bir genel müdür ve sağlam bir ekiple şirketinizi yürütebilirsiniz ancak şirketinizde sahiplikten başka oynayabileceğiniz rol olmaz. Rol almak için teknik bilginiz olmalı. Yeni trendleri takip etmeli, sektörü ve eksikliklerini incelemeli bunu kendi işinize nasıl entegre edebileceğinize bakmalısınız.

İşi bilmek sizin sınır ve iş tanımınızı belirleyeceğinden yanlış bir harekette bulunmamanızı sağlar.

Bir de lütfen şu okulu okumadım ama şunu yapabilir miyim diye gelmeyin. Bilişim yenilik ve kendini geliştirmektir. Bunun okulu olmaz. En iyi okulları bitirip zerre iş yapamayan elemanları da, okul okumamış ama işinde show yapan elemanları da görüyoruz.

Sormanız gereken soru kendimi bu alanlarda geliştirmek için ne yapmalıyım olmalı.
Aralık 2014

Mine  bu yazıyı beğendi:

Kimse Seni Yargılamasaydı ...

Sokakta yürürken, parkta tek başına veya birileriyle otururken, çarşılarda-avmlerde gezinip alış-veriş yaparken, bir yerlerde oturup yemek yerken veya bir şeyler içerken, birileriyle sinemaya giderken, okulda, işte, evde, sokakta... Kısacası günlük hayatına devam ederken, yani olaylar normal seyrinde sürerken yaptıklarını
''Millet ne der! '' kaygısı, korkusu duymadan yaşasaydın nasıl olurdu?

'Zaten öyle yaşıyorum' diyorsan mutlaka yalan söylüyorsundur. Hatta o kadar iyi yalan söylüyorsun ki, kendi yalanına en önce kendin inanmış, çevrene de o yalanı yutturmaya çalışıyorsun.

Şimdi bir an için kuralların, yasaların, güvenlik güçlerinin, sınırların.. Vs. Hiçbir şeyin olmadığı, salt özgürlüklerin olduğu bir dünya hayal et. Ne yapsan sana karışan yok, yasalar ve kurallar da olmadığı için ceza ve ceza kesiciler de yok haliyle.
Pekala, şimdi eğer bu ütopya sana saçma gelmiyorsa sorun var demektir. Çünkü öyle bir şey sadece iki insan evladının bulunduğu bir adada bile mümkün değil. Ama sınırsızlığın, yasasızlığın yanına küçük bir kural koyup ''başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığın sürece özgür olmak... '' dersek o zaman mümkün olabilir.

Şimdi, yapmayı çok istediğin ama ''Millet ne der! '' korkusuyla, endişesiyle yapmadığın üç şeyi düşün ve neden yapmadığını kendine itiraf et önce.
Bunların içinde rastgele gelip geçen insanlara gülümseyerek selam vermek, tanışmak istediğin insanlarla anında gidip tanışmak, saçma bir şeyler anlatanlara ayıp olmasın diye dinlemektense kapat çeneni be, beynime tecavüz ettin resmen diyebilmek, sokakta öpüşmek, sınıfta uyumak, küpe takmak, dövme yaptırmak, alkol almak ... Vs. Şeklinde basit şeyler olabileceği gibi, daha güzel hatta çok garip şeyler de olabilir. Tek kuralımız başkasının özgürlüğünü ihlâl etmemek olsun. Tabi bu arada kendimizi de kendi ellerimizle ördüğümüz duvarların ardına hapsetmeyelim.

Eğer mazeretlerinin arasında ''ailem duyarsa ne der, sevgilim duyarsa(görürse) ne der, arkadaşlarım duyarsa(görürse) ne der... '' gibi bir şey varsa, hastalık ilerlemiş, ilaçla tedavi mümkün değil demektir. Bir an önce ameliyat olmalısın dostum. Çünkü kurtulmak istediğin şey başkalarının yargıları, ama hayat senin hayatın. Hem de acısını da tatlısına da sen yaşıyorsun içinde. Bu durum bir şeyi unutmaması gerektiğini hatırlamak için eline kurdele bağlayıp, ne hatırlaması gerektiğini unutan insanın ruh halinden farksızdır.


Saçmalamaktan korkan insan, özgür yaşamaktan korkan insana dönüşmüş demektir .. !

Yazan:Follow @SerkesSair
Aralık 2014

Mine bu yanıtı beğendi:

Çocukken kurduğunuz hayaller nelerdi?

Açıkçası çocukken gerçeklerle pek işim yoktu.
Aralık 2014

Mine bir yanıt verdi.

Hayatta yaptığın yanlışları tekrar tekrar yapmak sanki sonucu farklı olacakmış gibi düşünmek insanın kendini kandırmasından başka neyi ifade eder?

Akan suda iki kere yıkanılmaz, bu aynı kişiye/duruma/işe karşı ikinci kez karşılaştığın 'aynı' durumlarda aklına gelsin, emin ol sonuç senin yazdığın gibi olacak.
ama yeni bir kişi/durum/iş vs. için mutlaka 1 şans vardır yeterki benzerlikleri doğru analiz edip, tavrını değiştir.
Aralık 2014

Mine bu yanıtı beğendi:

Toplu taşıma araçlarında (otobüs, minibüs, metro, metrobüs, uçak) en ifrit olduğunuz durum nedir?

İstanbul Tüyap Kitap Fuarı nedeniyle bu aralar pek sık binmeye başladım bu metrobüslere.
İçinde yaşadığımız toplumun mahallesinde göstermiş olduğu ahlak ve namus bekçi köpeği ruhunun metrobüste aksi halde cereyan etmesi ise tam bir iğrençlik.
Hangi bir olayı anlatsam bilmiyorum ki...
Kadınlar, gencecik kızlar her biri bir abisi, babası yaşında adamın fırsatçılığından kaçmak istese de maalesef ki yenik düştüğü bu durum karşısında sesini de çıkartmıyor. Aslında bence sesini çıkartamıyor.
Dün metrobüs yolculuğum sırasında aşaıda resmini gördüğünüz tipin bir üniversite öğrencisinin arkasına geçmiş rahatsız ettiğini gördüm. Kız hiç sesini çıkartmıyor, o sıkışıklıkta kalakalmışlığıyla terleyip duruyordu. Bende adamın arkasına doğru fırsat buldukça yanaştım ve aynı yaptığını kendisine yaptım. N'oluyo yaa demesiyle yüzünü bana döndüğünde anlayacağı dilde sus kardeş yoluna devam et diyerek baskıya devam ettim. Kendini bu durumdan rahatsız hisseden arkadaş bu sefer şöför kabinine yüzünü dönerek kendini kurtardığını zannetti. Taki şöför arkası koltuk boşalıp ben oturana dek. Fotoğrafı da o sıra da çektim zaten.

Geyik Muhabbeti
Aralık 2014

Mine bir yanıt verdi.

Zamanımı iyi değerlendiremiyorum, gün içinde işlerim bitmiyor. Zamanımı nasıl verimli kullanabilirim (daha iyi yönetebilirim)?

Önce fiziksel olarak hazır olun, uykuyu almış olmak gibi. Sonra da zihniniz plan yapmaya hazır olsun, öncelikle yazabilirsiniz günlük programınızı ve aynı yerde olanlarlar gibi çeşitli ortak özellikleri ile gruplayarak iki eylem arası vakit kaybını ortadan kaldırabilirsiniz. Bir süre sonra yazmak yerine düşünerek bunu yapabildiğinizi fark edeceksiniz. Sürekli bir sonraki adımlarınızı düşünüp en kolay ve verimli nasıl halledeceğinize karar vermelisiniz. Fikriniz değişebilir, ne kadar çok üzerinde düşünürseniz okadar iyi. Ayrıca zaman kaybettiren şeylerden hızla uzaklaşmalı, seri hareket etmeyi öğrenmelisiniz. Örneğin giyinip çıkmak için 10 dakikadan fazla zaman harcıyorsanız 'oyalanıyorsunuz' demektir. Ayrıca yardım almayı ya da delege etmeyi öğrenmelisiniz, herşeye yetemezsiniz.
Aralık 2014

Mine bu yanıtı beğendi:

Zamanımı iyi değerlendiremiyorum, gün içinde işlerim bitmiyor. Zamanımı nasıl verimli kullanabilirim (daha iyi yönetebilirim)?

Düzenli yapmak genelde zordur. Yani ömür boyu sürmez ama bir süre için sabahları her zamankinden biraz daha erken kalkın. Vücudunuzun uzun zamandır almadığı nefesi aldırabilecek bir spor yapın, 20-30dk. (koşmak, plates, yoga gibi) Sonra ılık bir duş alın. Sonra bir kahvaltı ve bir fincan kahve. Şimdi günü planlamaya hazırsınız :))
Aralık 2014

Mine bir yanıt verdi.

Erkeklere, tecavüz etmemelerini öğretmek yerine.. kadınlara, tecavüze uğramamaları yönünde dikkatli olmaları telkininde bulunan bir toplumda yaşıyoruz lakin cinsel taciz ve tecavüzün engellenebilmesi için ne gibi önlemler alınabilir?

Hepimiz bundan şikayet ediyoruz, büyük, kesin bir çözüm bekliyoruz ama herkesin tek başına yapabilecekleri de var. Susmamayı öğrenmek !! Tacize uğradığında sesini çıkaran, bağıran ve en önemlisi karşısındakini teşhir edebilen kaç kişi var ? Bence kilit kelime : teşhir.
Yaptıkları ortaya çıktığında birkez daha yapmaya cesaret edemeyecekler. Emin olun korkup, tırsıp kaçıyorlar. . .
Aralık 2014

Mine bir yanıt verdi.

'Beni benden alırsan seni sana bırakmam' sözünden ne anlarsınız, ya da ne anladığınızı açıklar mısınız?

Sen benden gidersen 'ben'i benden almış olursun cunku ben seni 'ben' yapacak kadar cok seviyorum. Ozaman ben yaşayamam seni de yaşatmam
Kasım 2014

MineOzlem Tunc kişisini takip etmeye başladı

Ozlem Tunc, Yaşam Koçu, @heraaa_

Kasım 2014

Mine bir yanıt verdi.

Kasım 2014

Mine bir yanıt verdi.

Bazen kendimi kesme ihtiyacı hissediyorum, sanki biraz kanım aksa rahatlayacağım. Hiç yapmadım, aslında lisede kendini jiletleyenleri de çok iğrenç bulurdum. Neden böyle bir şey hissediyor olabilirim?

Sadece can sıkıntısı ve merak.
İlgilenebilecek uğraşlar edinin, elinizi ve kafanızı aynı anda meşgul edecek şeyler. El sanatı ilginizi çekmiyorsa bilgisayar oyunu olsun, biraz sanal olarak savaşın, kanı orda akıtın sonra rahatlayacaksınız. Bu arada içinizdeki istek gerçekten kendi kanınızı akıtmak ise, lütfen destek alın
Kasım 2014

Mine bu yanıtı beğendi:

Hayatınızı değiştiren bir film repliği var mı?

Melvin: Sana harika bir iltifat yapacağım ve bu çok doğru.
Carol: Korkunç bir şey söyleyeceksin gibime geliyor.
Melvin: Kötümser olma, bu senin tarzın değil. Tamam dinle:
Hata yapıyorum ama. . . Neyse, şu rahatsızlık var ya. Doktorum yani sürekli gittiğim terapist bana hastaların yüzde elli ya da altmışında işe yarayan bir haptan bahsetti. Ben haplardan nefret ederim. Nefret! Çok tehlikelidirler. Neyse benim iltifatım şu ki; geçen gece geldiğinde asla şey yapmayacağını söyledin ya... Sen de oradaydın işte, ne dediğini bilirsin. Neyse benim sana iltifatım, ertesi sabah hapları almaya başladım.
Carol: Bunun neresi iltifat anlamadım.
Melvin: İyi biri olmayı isteme sebebim oluyorsun.
Carol: Sanırım bu, hayatımda duyduğum en iyi iltifattı.
-Benden bu kadar

"Bak, sana garanti ediyorum ki çok zor zamanlarımız olacak. Sana garanti ediyorum bu işin bir noktasında ikimizden biri yada ikimiz birden bu işi bitirmek isteyecek. Ama sana yine garanti ederim ki eğer benim olmanı istemezsem bundan hayatım boyunca pişmanlık duyacağım çünkü yürekten biliyorum ki sen benim ruh eşimsin."
- Kaçak Gelin

Harry: Dışarısı 30 derece sıcakken üşümeni seviyorum. Bir sandviçi sipariş etmenin yarım saat sürmesini seviyorum. Benim çıldırdığımı düşünür gibi bana baktığında, burnunun üzerinde oluşan o çizgiye bayılıyorum. Seninle bir gün geçirip, eve gelip giysilerimin senin gibi kokmasını seviyorum. Her gece uyumadan önce son konuştuğum kişi olmanı seviyorum. Ve burada olmamın sebebi bu gece yılbaşı olması ya da yalnız olmam değil. Bu gece buraya geldim çünkü hayatının geri kalanını biriyle geçirmek istediğini anladığın zaman, hayatının geri kalanı biran önce başlasın istiyorum.
-Harry ile Sally Tanışınca

- Niye böyle oldu be abi? Ben çok sevmiştim be abi... O kadar mektup gönderdim, insan bi cevap yazar... benim günahım ne be abi?

- Bak koçum, belli olmuyor ama benim bir tek kulağımın arkası kaldı. Artık acı çekmekten ve acı çektirmekten zevk almamayı öğrendim. Sevgililer, bizim olanlar ya da olmayanlar hepsi iz bırakır! Bu izler şimdi seninki gibi çok derinini çiziyor, hepsi kalır! Ama inan, yeni izler de olacak. Yaşlıları düşün! sanki her şeyi bilirlermiş gibidirler, ama öyle değil. Ne kadar acı çekersen çek şunu hiç unutma; çizilecek bi yer hep vardır ve çizecek bi yer. Ressam olur insanlar başkalarının kalbini kazıya kazıya, ya da resim olurlar senin gibi kazına kazına...
- Dar Alanda Kısa Paslaşmalar
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Girişimcilik

3702 Kişi   363 Soru

Felsefe

1949 Kişi   501 Soru

Aldatmak

77 Kişi   19 Soru

Sağlık

1136 Kişi   1192 Soru

Kızılötesi Işınlar

5 Kişi   4 Soru

Psikoterapi

145 Kişi   63 Soru

Global Ekonomi

286 Kişi   43 Soru

Bankacılık

155 Kişi   81 Soru

Muhasebe

279 Kişi   60 Soru

Finans

348 Kişi   72 Soru

Mikro Ekonomi

37 Kişi   4 Soru

Finansman

89 Kişi   5 Soru

Şikayet

7 Kişi   8 Soru

Çöp

7 Kişi   8 Soru

Çevre Bilinci

75 Kişi   44 Soru

Zabıta

8 Kişi   2 Soru

Çevre Kirliliği

2 Kişi   1 Soru

Psikolog

311 Kişi   101 Soru

Yönetim Muhasebesi

41 Kişi   5 Soru

Yeni Türk Ticaret Kanunu

13 Kişi   2 Soru

Aile Terapisi

6 Kişi   4 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Sosyoloji

591 Kişi   151 Soru