Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mine,

Felsefe Bölümü Öğrencisi

One thing i’ve never said…

Ağustos 2020

Mine bir yanıt verdi.

Aracında seyir halindeyken kocaman bir çöp poşetini yol kenarındaki yeşilliğe fırlatan bir araç sahibini deşifre etmek istiyorum. Ne yapabilirim?

Aslında yapmak istedigim seyi burada tam olarak ozetlemissiniz ama isin dogrusu hali hazirda boyle bir platform var mi diye ariyordum, zira baslatmak ve yaymak icin 'şuanda' çok fazla vaktim yok
Sosyal medyada bu tarz olayları görenler için bir teşhir mekanizması yaratmak adına "Teşhir Edilmesi Gereken Davranışlar", vs. gibi bir isimle bir facebook, twitter sayfası açarak bu sayfaları besleyebilirsiniz ve insanların da buraya benzer video ve fotoğrafları yüklemesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda bir farkındalık yaratmanıza destek olacaktır kanaatimce
Nisan 2015

Mine bir yanıt verdi.

Kredi Kartı BIN numaralarını ve bu BIN numaralarına denk gelen kart markalarını nasıl bulabilirim?

İlk 4 hane kartı çıkaran kuruluş, ülke, para birimi gibi değişkenlere göre alınan sertifikasyonla belirlenir.
Aralık 2014

Mine bir yanıt verdi.

Hayatta yaptığın yanlışları tekrar tekrar yapmak sanki sonucu farklı olacakmış gibi düşünmek insanın kendini kandırmasından başka neyi ifade eder?

Akan suda iki kere yıkanılmaz, bu aynı kişiye/duruma/işe karşı ikinci kez karşılaştığın 'aynı' durumlarda aklına gelsin, emin ol sonuç senin yazdığın gibi olacak.
ama yeni bir kişi/durum/iş vs. için mutlaka 1 şans vardır yeterki benzerlikleri doğru analiz edip, tavrını değiştir.
Aralık 2014

Mine bir yanıt verdi.

Zamanımı iyi değerlendiremiyorum, gün içinde işlerim bitmiyor. Zamanımı nasıl verimli kullanabilirim (daha iyi yönetebilirim)?

Önce fiziksel olarak hazır olun, uykuyu almış olmak gibi. Sonra da zihniniz plan yapmaya hazır olsun, öncelikle yazabilirsiniz günlük programınızı ve aynı yerde olanlarlar gibi çeşitli ortak özellikleri ile gruplayarak iki eylem arası vakit kaybını ortadan kaldırabilirsiniz. Bir süre sonra yazmak yerine düşünerek bunu yapabildiğinizi fark edeceksiniz. Sürekli bir sonraki adımlarınızı düşünüp en kolay ve verimli nasıl halledeceğinize karar vermelisiniz. Fikriniz değişebilir, ne kadar çok üzerinde düşünürseniz okadar iyi. Ayrıca zaman kaybettiren şeylerden hızla uzaklaşmalı, seri hareket etmeyi öğrenmelisiniz. Örneğin giyinip çıkmak için 10 dakikadan fazla zaman harcıyorsanız 'oyalanıyorsunuz' demektir. Ayrıca yardım almayı ya da delege etmeyi öğrenmelisiniz, herşeye yetemezsiniz.
Aralık 2014

Mine bir yanıt verdi.

Erkeklere, tecavüz etmemelerini öğretmek yerine.. kadınlara, tecavüze uğramamaları yönünde dikkatli olmaları telkininde bulunan bir toplumda yaşıyoruz lakin cinsel taciz ve tecavüzün engellenebilmesi için ne gibi önlemler alınabilir?

Hepimiz bundan şikayet ediyoruz, büyük, kesin bir çözüm bekliyoruz ama herkesin tek başına yapabilecekleri de var. Susmamayı öğrenmek !! Tacize uğradığında sesini çıkaran, bağıran ve en önemlisi karşısındakini teşhir edebilen kaç kişi var ? Bence kilit kelime : teşhir.
Yaptıkları ortaya çıktığında birkez daha yapmaya cesaret edemeyecekler. Emin olun korkup, tırsıp kaçıyorlar. . .
Aralık 2014

Mine bir yanıt verdi.

'Beni benden alırsan seni sana bırakmam' sözünden ne anlarsınız, ya da ne anladığınızı açıklar mısınız?

Sen benden gidersen 'ben'i benden almış olursun cunku ben seni 'ben' yapacak kadar cok seviyorum. Ozaman ben yaşayamam seni de yaşatmam
Kasım 2014

Mine bir yanıt verdi.

Bazen kendimi kesme ihtiyacı hissediyorum, sanki biraz kanım aksa rahatlayacağım. Hiç yapmadım, aslında lisede kendini jiletleyenleri de çok iğrenç bulurdum. Neden böyle bir şey hissediyor olabilirim?

Sadece can sıkıntısı ve merak.
İlgilenebilecek uğraşlar edinin, elinizi ve kafanızı aynı anda meşgul edecek şeyler. El sanatı ilginizi çekmiyorsa bilgisayar oyunu olsun, biraz sanal olarak savaşın, kanı orda akıtın sonra rahatlayacaksınız. Bu arada içinizdeki istek gerçekten kendi kanınızı akıtmak ise, lütfen destek alın
Kasım 2014

Mine bir yanıt verdi.

Tercih etme hakkınız olsaydı dünyada hangi canlı türü olmak istersiniz?

Bu soruyu ben de birçok kez düşünmüşümdür ama yanıtı bulamadım malesef.
Kasım 2014

Mine bir yanıt verdi.

Biyolojik ve evlatlık çocuklar aynı ortamda büyütülebilir mi? Çocukların psikolojisi açısından nelere dikkat etmek gerekir?

Bunu içselleştirdiyseniz olabilir. Bence ikisi de eşit sevilebilir, aynı imkanlar sunulabilir, rutin hayatta problem yok ama esas mesele iki çocuğun çıkarları çatıştığında ne yapılacağıdır. Demokratik karar verebilecek misiniz, evlatlık olan diğerini ağlatsa, dövse mesela ne hissedersiniz ve akabinde ne yaparsınız ? Bu soruya vereceğiniz cevap olacakları öngörmenize yardımcı olur.
Bu arada ikisinin de size ihtiyacı olduğuna göre en doğrusu zaten aynı ortamda buyütmektir, aksi halde ayırdığınız çocuga cok buyuk haksızlık olur. Soruya bakınca eğer ortada gerçek bir örnek var ise; sanki bir evlatlık mevcut ama üzerine bir de biyolojik olarak bir çocuk sahibi olunmuş gibi geldi. Şayet böyle bişey varsa, mesela nasılsa artık cocugum oldu, diğerini yuvaya geri verebilirim gibi birşey düşünülmediğini umuyorum.
Kasım 2014

Mine bir yanıt verdi.

Duygularınızın köreldiğini hissettiniz mi? Böyle bir durum oluştuğunda bununla nasıl baş ettiniz?

Aslında ne yaşarsam yaşayayım beni ayakta tutan bir heyacanım, yaşama sevincim, ufacık mutluluklarım, renkleri hoşuma giden birkaç kitabı içini açmak istmesem de görüntüsü güzel diye masama koymak gibi, kurumuş bir dikenli çiçeği sırf beğendim diye şehirlerarası yolcuklukta taşıyıp getirmek gibi... Başkaları için saçma ya da sıradan olabilecekken benim ruhumu doyuran bu şeyler... En büyük korkum da birgün bunları kaybetmek. Bazen oluyor, dibe vuruyorum, içimden gelen tek şey de dipte kalmak, duygusuz, ruhsuz, öylesine yaşamak oluyor ama sorumluluklar var ya bırakıp gidemediğiniz, işte onlar yüzünden zorluyorum kendimi. Tekrar geri kazanmaya çalışıyorum o küçük şeyleri. Beni üzen insanlardan, olaylardan fiziksel olarak kaçamasam da kalbimi kaçırıyorum, duymuyorum, görmüyorum. Sevdiğim ortamlarda olabilmek için ekstra çaba harcıyorum, ve yapmak zorunda olduğum işleri de biriktirmeyip aradan çıkarıyorum. O arada işler yolunda giderse tekrar gücümü geri kazanıyorum çünkü başka çare yok.
Kasım 2014

Mine bir yanıt verdi.

A. Çehov'un "ne kadar harika bir gün ÇAY MI DEMLESEM KENDİMİ Mİ ASSAM KARAR VEREMİYORUM" sözüyle anlatılmak istenen ana fikir ve düşünceleriniz nelerdir?

İkisi de bir kaçış yolu. Harika bir gün, önümde hiçbir engel yok ne istersem yapabilirim. Kendimi asabilir ve diğer bütün sorunlardan kurtulabilirim. Ya da çay demleyip 'keyif' yapıp, kafamı sorunlardan uzaklaştırabilirim. Kelime olarak 'kendimi assam' demesek de hepimizin ölmek istediği anlar olmuştur.
Çay benim için de @GüzinTurhan'ın yazdığı gibi her durumda ilk aklıma gelen şey olduğuna göre ölmek isteyecek kadar bunaldığım bir anda da aklıma gelebilir. Bunu benim gibi çay ile sarhoş olabilenler, içmeyince kafası tutanlar daha iyi anlayabilir.
Kasım 2014

Mine bir yanıt verdi.

Bir günlüğüne çocuk olsanız ne yapardınız?

Çocukken hep akıllı uslu olmak zorunda olduğumdan, bu kez ozamanlar yapamadıklarımı yapardım. Şımarırdım, yoruluncaya kadar gülerdim, koşar zıplar yaramazlık yapardım
Kasım 2014

Mine bir yanıt verdi.

Kasım 2014

Mine bir yanıt verdi.

Gerçekten hiçbir şekilde mutlu olamıyorsam ruhumun teşhisi nedir?

4 sene önce ne oldu da böyle hissetmeye başladınız ?
Çok büyük bir kayıp mı yaşadınız, altından kalkamayacağınız bir sorumluluk mu yüklendiniz, kişiliğiniz zarar görecek boyutta utandıracak bişey mi oldu ? Böyle ölüm kalım meselesi yaşamadan daha 20 yaşında mutluluğu kaybettiyseniz bu belki atalettir, belki tembelliktir, ama acının verdiği mutsuzluk değildir.
Kasım 2014

Mine bir yanıt verdi.

40 yaşından sonra da hayal kurmaya devam ediyor musunuz? Hedefleriniz devam ediyor mu? Yoksa gerçekçi misiniz?

Şimdi saçma geliyor ama eskiden aynı şeyi ben de düşünmüştüm, sanki yaş ilerledikçe insan hayallerden vazgeçiyor, hatta istek ve zevklerden vazgeciyor, daha maneviyata dönük bir dünyası oluyor sanıyordum. Çünkü ailedeki örnekler öyleydi. Yıllar geçtikçe öyle olmadığını gördüm, hayal kurmaya devam ediyorum ama hayal kırıklıkları nedeniyle belki artık daha basit, daha küçük hayallerim var, eskiden de gerçekçiydim hiç imkansızı istemedim, ama imkanlı olup da ulaşamadıklarım olduğundan şimdi biraz daha akışına bırakmış durumdayım hayatı. Hayallerim hedef olmaktan çıktı artık sanırım...
Ama aslında bence yaşla bir alakası yok. Sadece kurduğunuz hayale karşı umudunuz bitince hayalden vazgeçiyorsunuz. Örneğin emeklilikte deniz kenarında yaşamak gibi bir hayaliniz varsa mesela ilerlemiş yaşta da devam edecek ama okumak istediğiniz bir bölüme dair hayaliniz belli bir yaştan sonra imkansızlaşacak. Bunun gibi. . .
Kasım 2014

Mine bir yanıt verdi.

Psikoloji öğrencisi birinin sosyal ağlarda aktif olması gerekli mi? Psikolog olacak birinin içe dönük ve asosyal olması mesleğine ne gibi dezavantajlar katar?

İnsanları gözlemlemeniz gerekli, heryerde, evde, sokakta, medyada... Buyuzden sosyal olmasanız da gözünüzün dışarıda olması gerek. Onun dışında karşınızdakine güven verebilmeniz için kendinizi doğru ifade edebilmeniz gerekli. Ve karşınızdakini doğru tanımanız için ilgiyle dinlemeli ve doğru soruları sorabilmelisiniz. Asosyalliğin sebebi 'insanları sevmemek' değil ise, bence bir sorun yok.
içe dönük olmanız da gözlem ve iletişim yeteneğinize engel olmuyorsa yine sorun yok. Belki de içe dönük olmanız danışanlarınızın ruh halini daha iyi içselleştirip onlara daha çok yardım etmenizi bile sağlayabilir.
Kasım 2014

Mine bir yanıt verdi.

Ataletten tam olarak nasıl kurtulabilirim?

Gerekli motivasyonunuz yok bunu sağlamak icin sunu düşün şöyle yap böyle yap demek karsıdan kolay, tamam diyeceksiniz ama yine yapmayacaksınız. Bu yüzden bence önce fiziksel şartları iyileştirin. Erken yatıp erken kalmak, düzenli beslenmek ve spor. Bunun sonucunda bedeninizde kullanıma hazır sağlıklı bir enerji olacak. İsteseniz de tembellik yapamayacaksınız. Ruh halinizde bu dönem için bir çöküntü varsa uyku ve yeme kısmını halletmeniz daha zor, o yuzden önce spordan başlayın ama benim tavsiyem bir salona gidin. Çünkü kendi kendinize asla programa uymayacaksınız. Salonda da mutlaka grup çalışmalarına kayıt olun, motivasyon sorununuzu antrenorlerinize söyleyin ve sizi zorlamalarını isteyin. Spor rutine girince, ardından uyku da düzene girer. Sonra tek yapmanız gereken öğünleri geçiştirmemek. (sağlıklı yiyin demiyorum düzenli yiyin diyorum) Bunlar tamamsa, sonra zihinsel aşamaya geçebilirsiniz. . .
Ekim 2014

Mine bir yanıt verdi.

Davulun sesi uzaktan kulağa neden hoş gelir?

Çünkü yaklaştıkça sesin ne kadar yüksek ve yorucu olduğunu yani acı gerçeği görürsünüz. Yüksek ses kulağınızı acıtır. Olayların dışarıdan göründüğü gibi olmadığını görmek de kalbinizi acıtır.
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler