Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mehmet Kirazlar, 

Tıp Öğrencisi

Tıp Öğrencisi Mehmet Kirazlar inploid.com'da 0 soru sordu, 42 soru yanıtladı ve 13 takipçisi var.

Eylül 2013

Mehmet KirazlarTÜBİTAK konu başlığını takip etmeye başladı.

TÜBİTAK

Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu

Eylül 2013

Mehmet Kirazlarİnternet konu başlığını takip etmeye başladı.

İnternet

İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır.TDK, İnter...

Eylül 2013

Mehmet KirazlarEğitim konu başlığını takip etmeye başladı.

Eğitim

Eğitim; okullar, kurslar ve üniversiteler vasıtasıyla bireylere hayatta gerekli olan bilgi ve kabiliyetlerin sistematik bir şekilde verilmes...

Eylül 2013

Mehmet KirazlarYazılım konu başlığını takip etmeye başladı.

Yazılım

Yazılım (ing. software), değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumu...

Eylül 2013

Mehmet Kirazlar bu yanıtı beğendi:

En çok etkilendiğiniz film sahneleri nelerdir? Mümkünse video kesiti şeklinde paylaşır mısınız?

Bir dünya sahne var ama bu bambaşkaydı gerçekten.
Eylül 2013

Mehmet Kirazlar bir yanıta alt yorum yaptı

Ek olarak mahremiyet konusu açılmışken sağlık personeli arkadaşlara bir öneri; hastaya uygulanacak belirli işlemlerde yanınızda ek bir sağlık çalışanı bulundurmanız sizin şahsi güvenliğiniz açısından önemlidir. Evet hastanın mahremiyeti korunması önemlidir fakat o fazla sağlık çalışanı olası bir suçlamada sizin işinizi doğru yaptığınız konusunda tanığınız olacaktır aksi takdirde yanlış muamelelere mağruz kalan sağlık çalışanlarımızın sayısı az değildir.
Hastaların hakları içerisinde mahremiyetinin korunması da yer almaktadır. Bu nedenle hastane çalışanlarının doğru tedavi uygulamaları dışında hastanın mahremiyetine özen de büyük önem taşır.

Hasta hastaneye başvurduğu zaman her türlü tedavi, tanı ve muayene sırasında hastanın gizlilik ve mahrem anlayışına saygı göstermeli ve bunu bir kural olarak görmeliyiz. Bunu yaparken tedavi sırasında hastanın sadece yakını olmalı ( yardım gerekebilecek durumlarda), isteğine göre o da tedavinin yapıldığı odadan çıkarılmalıdır. Eğer çok yataklı bir odada yatan hastanıza tedavi uygulayacaksınız, bir perde yardımıyla hastanın etrafını kapatmak gereklidir. Ayrıca yalnızca tedavi uygulayacağınız bölgenin açıkta kalması gereklidir. Bu hastaya sadece hastalığından ötürü bu durumda olduğunu gösterir ve rahatlatır.

Hasta mahremiyeti yalnızca fiziksel boyutlarda düşünülmemelidir. Hastanın özel yaşantısına karşı saygılı olmalı, tedavi sürecinde yapılması gerekenleri anlatırken bunu öğüt vermekle karıştırmamak gereklidir. Kişinin özel ve aile hayatına müdahale etmemek gereklidir.

Ayrıca hastanın hastane masrafları gizli tutulması gereken durumlardan birisidir.
Eylül 2013

Mehmet KirazlarKahve konu başlığını takip etmeye başladı.

Kahve

Kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinde yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile...

Eylül 2013

Mehmet Kirazlar bir yanıt verdi.

Dejavuyu fazla yaşamanın nedeni nedir? Ne yapılmalıdır?

Dejavu temelde beyindeki hafıza birimlerinde yazma ve okuma işleminin ani olarak aynı anda yapılmasıdır. Normal koşullarda yazma ve okuma ayrı ayrı yapıldığında öğrenme veya hatırlama olarak tanımlanabilir. Bunun adına pek çok anatomik terim kullanılarak konuşulabilir ama gerek görmüyorum. Fazla yaşanmasında şahsi olarak yapılmalı gereken bir işlem görmüyorum. Eğer ciddi bir rahatsızlık haliniz varsa dilerseniz bir piskiyatriste görününüz.
Eylül 2013

Mehmet KirazlarPsikoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Psikoloji

Psikoloji insan ve hayvan davranışlarını ve bu davranışlarla ilintili psikolojik, sosyal ve biyolojik süreçleri inceleyen bir alandır.

Eylül 2013

Mehmet Kirazlar bir yanıt verdi.

Başarılı öğrencilere daha çok burs şansı verilirken vasat öğrencinin suçu nedir?

Burada önemli olan nokta şudur, herkese burs verme imkanı maalesef yoktur. Herkese olamayacak bir iş olduğu için bir sistem eleyici olmak zorundadır.
Eylül 2013

Mehmet KirazlarÖğrencilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Öğrencilik

Maaşı olmayan bir meslektir. Çok sıkıcıdır.

Eylül 2013

Mehmet Kirazlar bir yanıta alt yorum yaptı

Üzgünüm sorunuza yanıt verebilecek bilgi ve tecrübeye sahip değilim henüz ilaç prospektüsünüze veya eczacınıza danışmanızı öneririm. Çünkü biz temel tıpta ilaçların ticari isimleri ile öğrenmiyoruz içeriği ile ilgileniyoruz bu yüzden bilmiyorum ve sağlık konusunda tam bilgiye sahip olmadan söz söylemek tehlikedir.
Öncelikle anemi çeşidine dikkat edilmelidir. Vucütta demir eksikliğine bağlı, folik asit eksikliğine bağlı veya kobalaminlerin eksikliğine bağlı anemi görülebilir. Genel tedavi eksikliği saptayıp destekleyici preparat verilmesidir.
Eylül 2013

Mehmet Kirazlar bu yanıtı beğendi:

Operatör doktor nedir? Nasıl operatör doktor olunur?

Operatör doktor, cerrahi işlem yapan doktorlara verilen ünvandır. Bir tıp öğrencisi fakülteyi bitirdikten sonra pratisyen doktor olarak görev yapar. Mezuniyetleri Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanınca reçete yazma ve sağlık kurumlarında çalışma hakkına sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyen doktorlar da yılda iki kez yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS)'a girerek başarılı olmaları halinde 4-6 yıllık bir ara eğitimden sonra "uzman" ünvanını alırlar. Bir tıp öğrencisinin operatör doktor olması için de cerrahi bir alanı tercih edip uzman olması gerekir.
Ağustos 2013

Mehmet Kirazlar bir yanıt verdi.

Anemi tedavisi nasıl olur?

Öncelikle anemi çeşidine dikkat edilmelidir. Vucütta demir eksikliğine bağlı, folik asit eksikliğine bağlı veya kobalaminlerin eksikliğine bağlı anemi görülebilir. Genel tedavi eksikliği saptayıp destekleyici preparat verilmesidir.
Ağustos 2013

Mehmet Kirazlar bir yanıt verdi.

Teknolojinin kazandırdıkları nelerdir?

Teknoloji bilimi hayatla kavuşturmaktır. Bilimsel araştırma sürecinde elde edilen bilgileri insanlığın hizmetine sunulması teknolojinin işidir. Bulgular insanlara iş yapmak için yeni veya daha kolay yollar açar. Yani kısacası hız veya iş kolaylığıdır.
Ağustos 2013

Mehmet Kirazlar  yeni bir  gönderide  bulundu.

TÜBİTAK Lisans Öğrencileri Destek Programı 2209

Merhabalar arkadaşlar, ilk kez yazı yazıyorum burada bu yüzden yapabileceğim hatalar şimdiden affola. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK üniversitelerde Lisans eğitimi alan öğrencilere proje fikirlerini gerçekleştirip çalışmalarını tamamlayabilmeleri amacıyla 2500 tl'ye kadar karşılıksız destek veriyor.
Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarındaki projeleriniz ile başvurabilirsiniz. %50 gibi bir kabul oranları var ben bu sene bu programa başvurumu yaptım ve 2500 tl kabul aldım. 1 yıl süre ile desteklenen projeler raporların ve harcamaların faturalandırılması ile tübitak'a teslim edilmesi gerekiyor. Başvuru esnasında sadece fikrinizi destekleyebilecek literatür taramaları, amacınızı tam anlatabilmeniz ve beklentilerinizi açıklayan bir ön rapor sunuyorsunuz. Bir danışman öğretim üyesine ihtiyacınız olacak fakat dikkat edin bir öğretim üyesinin tek projesi 2209 programına kabul görüyor bu yüzden hocanızın başka projesi varsa yeni bir hoca aramanız gerebilir.Detaylı bilgi:tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisans/burs-pr...

Sorularınıza yardımcı olabilirim.
Ağustos 2013

Mehmet Kirazlar bir yanıt verdi.

Matematik projesiyle TÜBİTAK'ın yarışmasına katılan lise öğrencisi Barış Paksoy "Sen bunu yapmış olamazsın" denilerek reddedildi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Meseleye iki yönden de bakılması lazım, öğrencinin kişiliğini veya okulunu bilmiyorum ancak ismini duyurmak üzere çalışan pek çok okul hazır doktora tezlerini öğrencilerinin eline proje diye teslim edip yarışmalara sokuyor. Burada önemli nokta öğrencinin "proje fikrine nasıl ulaştın/çalışmayı nasıl planladın" sorularına tatmin edici cevaplar verebilmesidir. Elbette ki eğer söz konusu öğrencimiz kendine ait bir çalışma ile reddedildi ise haksızlık olmuş ancak söylediğim sorulara cevap veremeyen herhangi bir öğrencinin başta anlattığım durumda olması kuvvetle muhtemeldir.
Ocak 2013

Mehmet Kirazlar bir yanıt verdi.

Deja Vu nedir?

Psikiyatriye göre temelde beyinde her an her girdinin kaydı tutulur. Beynin bu yazma işlemi sırasında yeni geleni okuma ve yazma olarak çalışma yapılır. Eğer herhangi bir hata ile bir önceki yazılan tekrar okunursa biz o anı tekrar yaşıyormuş gibi hissederiz.
Ocak 2013

Mehmet Kirazlar bir yanıt verdi.

Beyin bir bilgisayarsa akıl da bir bilgisayar programı mıdır?

Evet beyin bir bilgisayar akıl ise programdır. Daha spesifik konuşmak gerekirse beyin bilgisayar işlemcisi olarak tanımlanabilir. Akıl demektense "zeka" kelimesi daha doğru olur ve zeka insanda işlem kabiliyeti sunan bir programdır. Beyin ne kadar kaliteliyse zeka o kadar iyi çalışabilir ancak pek çok etken zekanın seviyesini etkileyebilir.
Ocak 2013

Mehmet Kirazlar bir yanıt verdi.

Kısmi integral formülünü akılda tutmanın yolu nedir?

"Uçak vapuru vapur dumanı" şeklinde kodlayabilirsin tabi integral sembolünü unutma.
Daha Fazla