Bilmek istediğin her şeye ulaş

Halkla İlişkiler Öğrencisi Mehmet Karaca inploid.com'da 0 soru sordu, 1 soru yanıtladı ve 3 takipçisi var.

Şubat 2013

Mehmet Karaca  yeni bir  gönderide  bulundu.

İnsanların Değişmesini Beklemek

İnsanlar, değişmezler. 'Yedisinde neyse yetmişinde de odur' atasözü burada devreye girer. İnsanların belli başlı ve herkesin kendine özgü bir karakter yapısı olduğunu düşünürsek, değişmeyeceğini anlamamız çok da zor olmaz. Fakat bizler o kadar çok ümit beslemeyi severiz ki, birgün mutlaka insanların bizim istediğimiz yönde değişeceğini düşünürüz. İnsanların karakteristik yapısı, bir bilgisayar ın özellikleri gibidir. Nasıl bilgisayarın özellikleri kendi kendine bir değişim göstermiyorsa insanı da bu şekilde düşünüp değişmeyeceğini bilmemiz gerekir. Bu yüzden, değişimden beklediğimiz ümit sıfır olmalıdır. Çünkü, değişmesini beklediğimiz insanın değişmediğini ve değişmeyeceğini görmek bize mutsuzluk verecektir.

Hepimiz, her insanın olduğu gibi çeşitli evrelerden geçiyoruz. Şartlarımız değişiyor, koşullarımız değişiyor, bazen çok paramız, bazen az paramız oluyor, bazen iş hayatında en iyi yerde oluyorken, bazen de olabilecek en kötü yerde oluyoruz. Bu gibi şartların değişmesine rağmen, hiçbir şart bizi veya değişmesini beklediğimiz insanı değiştirmiyor. Şartlarda değişiklik olduğu gibi, düşüncelerde hiçbir değişiklik olmuyor. Çoğumuz şunu düşünmüşüzdür; 'Ben bu kadını seviyorum, biliyorum bu kadın bir gün her şeyin farkına varacak ve o da beni sevecek'. Oysa bu hayatımızda yaptığımız en büyük yanlıştır. Sizi ilk seferinde sevmemiş olan biri bundan sonra da sevmeyecektir. Hayatında ne kadar da hata yapsa, yanlış yapsa, yalnız da kalsa sizi sevmeyecek ve yaptığı hataları defalarca tekrarlamaya devam edecektir. İnsanlar hiçbir zaman değişmezler, karakteristik özelliklerinde herhangi bir değişim olmayacağı gibi, siz bir değişimin olduğunu sanıyor olsanız bile, sadece sanıyor olursunuz. Şimdi diyeceksiniz ki; ' Paranın değiştirdiği insanlar ne olacak? '. Paranın değiştirdiğini sandığınız kişi de değişmiş biri değildir. Sadece yaşam stilini ve tarzını farklılaştırmıştır. Düşünce ve karakter bakımından aynıdır. Duygusal özelliklerinde yine duygusaldır. Örneğin, onu ağlatan sahneler yine ağlatır, sevdiği şeyleri yine sever, gitmekten zevk aldığı yerlere yine gider, nefret ettiği şeylerden yine nefret eder. Oysa tavırlarında oluşan farklılık bize onun değiştiğini düşündürür. Bu para ile birlikte gelen, farklı yaşama zorunluluğudur.

Sonuç olarak, maalesef ki manavdan sebze seçer gibi insan seçemiyoruz. Başta bize mükemmel gelen bir insandan, sonunda nefret edebiliyoruz. İnsanların değişmeyeceği gibi siz de değişmezsiniz. Sevdiğiniz kadını sevmeye devam edersiniz, çapkınsanız çapkınsınızdır, kendinizi değiştiremezsiniz. Farklı sevişme huylarınız vardır değiştiremezsiniz. Kısaca insanda hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Siz siz olun, yanınızda olduğunda değişmesini isteyeceğiniz insanlarla beraber olmayın. Eğer öyle olursa, asla mutlu olmazsınız.
Şubat 2013

Mehmet Karaca bir yanıt verdi.

Üniversitede derslerde uygulanan çan eğrisi sistemi nasıl işler?

Çan eğrisi sisteminde en yüksek not ve en düşük not ortalama hesaplamasına dahil edilmez. Diyelim bir dersin ortalamasından öğrencinin en yüksek notu 90 ise, bir diğer öğrencinin en düşük notu 25 ise bu iki not ortalama hesaplama sistemine dahil edilmez. Kalan notlar istatistiksel hesaplamalarla hesaplanır ve belli bir ortalama belirlenir. Ortalama sonucunda da alacağınız harf notları belirlenir.

FD-FF ve F1 kaldığınıza işaret eden notlardır. F1 bir dersin devamsızlıktan kalan öğrencisinin aldığı harf notudur. DC ve DD ise harf notlarının en tehlikelisidir. Bu harf notlarından geçmiş olmanız için genel ortalamanızın 2.00'ın üzerinde olması gerekmektedir. AA, BA, BB, CB ve CC harf notları direkt geçmektedir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İkinci Öğretim

1002 Kişi   9 Soru

Eğitim

4382 Kişi   643 Soru

Ülkeler

238 Kişi   77 Soru

YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu)

631 Kişi   16 Soru

Tezsiz

59 Kişi   2 Soru

Akbil

163 Kişi   4 Soru

Öğrencilik

2360 Kişi   123 Soru

Yabancı Ülke

131 Kişi   9 Soru

Yurtdışında Eğitim

877 Kişi   51 Soru

Türkiye Politikaları

440 Kişi   128 Soru

Öğrenci Olayları

779 Kişi   17 Soru

Devlet Politikaları

200 Kişi   66 Soru

Harç

166 Kişi   2 Soru

Dış Politika

91 Kişi   35 Soru

Öğrenci Kredileri

493 Kişi   11 Soru

Öğretim Sistemi

198 Kişi   9 Soru

2. Öğretim

117 Kişi   2 Soru

Dünya Politikaları

37 Kişi   19 Soru

Hostel

74 Kişi   5 Soru

Halkla İlişkiler

55 Kişi   8 Soru

Dünya Sorunları

161 Kişi   25 Soru

Eğitim Bursu

371 Kişi   15 Soru

Eğitim Metodolojisi

300 Kişi   6 Soru

Hoşgörü

10 Kişi   3 Soru

Ders

279 Kişi   45 Soru

Eğitim Sistemi

420 Kişi   29 Soru

Öğrenci Evi

381 Kişi   11 Soru

D.G.S (Dikey Geçiş Sınavı)

48 Kişi   14 Soru