Bilmek istediğin her şeye ulaş

Grafik Tasarımcı Ndmnd inploid.com'da 3 soru sordu, 1 soru yanıtladı ve 55 takipçisi var.

Nisan 2014

Ndmnd bu yanıtı beğendi:

Bir işe odaklanmanın, bıkmadan ya da iş hakkında olumsuz düşünmeden çalışmanın yolları nedir? Neler yapmalıyız?

İlk olarak önceliklerini belirlemelisin;
 1. Önemli ve acil olan işler
 2. Önemli ve acil olmayan işler
 3. Önemsiz ve acil olan işler
 4. Önemsiz ve acil olmayan işler, gibi...
Önceliklerini belirledikten sonra bunlardan birini bitirmeden diğerine geçmeyeceğinin
sözünü kendine vermelisin. Daha sonra eyleme geçmek için kaynaklarını kontrol edip başlamalısın. :)
Mayıs 2012

Ndmnd  bu yazıyı beğendi:

Nisan 2012

Ndmnd bu yanıtı beğendi:

inploid'e bugüne kadar hangi özellikler eklendi?

Bugüne kadar eklenen özelliklerden bazılarının listesi aşağıdadır. Yeni eklenen özellik ve geliştirmeler buraya tarihe göre eklenmeye devam edecektir.

 1. Yardımcı Araçlar sayfası (inploid.com%2fgoodies%2f'>inploid.com/goodies/): Tüm eklenti ve özelliklere tek sayfadan ulaşıp açıklamalarını inceleyebilirsiniz. Yeni email ile gönderi, v paylaş butonu açıklamalarını da burada bulabilirsini.
 • Yeni Profil Sayfaları ve Gönderi Alanları (inploid.com%2fserkan%2fregions%2f'>inploid.com/serkan/regions/)
 • Profil Yardımcısı sisteme eklendi (inploid.com%2fprofilehelper%2f%3fref%3dp...'>inploid.com/profilehelper/?ref=pleftmenu)
  Yenilikler

 • Meslektaşlarımı Keşfet ile sizinle aynı meslekten kişilere ulaşabilirsiniz
  Yenilikler


 • Bookmarklet ile internetteki herhangi bir yerden inploid'e içerik gönderebilirsiniz:

  Yenilikler

 • Liste görünüm ile sizinle alakalı soruları liste halinde görebilir ve hemen o sayfada yanıtlayabilirsiniz (inploid.com%2fhomelist%2f'>inploid.com/homelist/)
  Yenilikler
 • Bileşenler ile inploid dışındaki web sitelerinde sorular ve anketler gösterebilir, sitenizin kullanıcılarından bu sorulara ve anketlere yanıtlar alabilirsiniz (inploid.com%2fwidgets%2f'>inploid.com/widgets/)
Mart 2012

Ndmnd  bu yazıyı beğendi:

Self-Driving Car Test: Steve Mahan

Bu gönderi email yoluyla gönderilmiştir.
Mart 2012

Ndmnd bir yanıta alt yorum yaptı

Düzeltme: Az önce mailden o linki açamamıştım ancak burdan tıkladığımda Necaty kullanıcı adıyla yeni bir profile girdim :) haberim olmayan hatırlamadığım ikinci bir üyeliğim varmış :) Yani maildeki bilgiler doğruymuş ben başka bir üyeliğim olduğunu hatırlamıyordum. Yanlış anlaşılma oldu mailde sorun yokmuş :) iyi çalışmalar
Meslek bilgisine girdiğimiz meslek ile alakalı çıkan seçenekler dışında, kendi yazdığımız şekilde kayıt edemiyoruz. Geçersiz seçim uyarısı veriyor. Örneğin; Grafiker yazmak istediğimde yalnızca 'Grafiker'e izin vermiyor. Altta çıkanlardan birini seçmek zorunda kalıyorum.
Mart 2012

Ndmnd bir yanıta alt yorum yaptı

@serkan

az önce inploid hatırlatma mailinizi aldım. Çok güzel ve gerekli bir uygulama olduğunu belirteyim öncelikle.

Ancak mailde dikkatimi çeken birkaç eksik var sanırım.

Profil resmim görünmüyor. Takipçi sayım 0 olarak görünüyor ve Profiline Git butonuna tıkladığımda alttaki bağlantıyı açmaya çalışıyor.

inploid.com/l/?url=inploid.com/necaty/&type=1&username=necaty&urltype=0

burda bağlantı linkinde sorun olduğunu düşünüyorum ancak şöyle bir sorun daha var. Benim inploid kullanıcı adım mnecatid ama linkte necaty olarak görünüyor. O benim twitter kullanıcı adımdı az önce ayarlardan da baktım twitter bağlantım necaty olarak görünüyor. Hatırlamıyorum ama daha önce inploid kullanıcı adım necaty idi ve ben değiştirdiysem eski kullanıcı adımı almış olabilir. yada twitter kullanıcı adımı çekiyor.

Bilginize, iyi çalışmalar
Meslek bilgisine girdiğimiz meslek ile alakalı çıkan seçenekler dışında, kendi yazdığımız şekilde kayıt edemiyoruz. Geçersiz seçim uyarısı veriyor. Örneğin; Grafiker yazmak istediğimde yalnızca 'Grafiker'e izin vermiyor. Altta çıkanlardan birini seçmek zorunda kalıyorum.
Mart 2012

Ndmnd  bu yazıyı beğendi:

inploid meslektaş bulucu

inploid'de uzmanlık ve ilgi alanlarınız doğrultusunda kullanıcılarla ağlar ve gönderi alanları altında toplanabiliyor ve yeni bilgileri keşfedebiliyorsunuz. Buna ek olarak sizinle aynı meslekten kullanıcıları da sistemde bulabilmeniz için bir özellik ekledik. Profil sayfanızda bulunan Meslektaşlarımı Keşfet butonu ile sizinle aynı meslekten (veya ulaşmak istediğiniz meslekten) kullanıcıarı bulmanız mümkün.
Yenilikler

Butona tıkladığınızda karşınıza çıkan listedeki kullanıcıları takip edebilir, sizinle aynı meslekten insanların sistemdeki faaliyetlerini gözlemlemeye başlayabilirsiniz.
Yenilikler

Başka meslekten insanlara ulaşmak isterseniz yine bu sayfadaki "Başka mesleklerdeki insanlara ulaş" linkine tıklayarak açılan küçük yazı kutusuna ulaşmak istediğiniz kişilerin mesleğinin ismini yazabilirsiniz.
Yenilikler
Mart 2012

Ndmnd  bu yazıyı beğendi:

Monotouch ile MultiScreen Iphone Uygulaması

Bu makalede UINavigationController nasıl kullanılır? Bize ne gibi imkanlar sunuyor bunu anlatacağım ve MultiScreen kullandığımız basit bir uygulama yazacağız. Bu uygulamayı yazarken aynı zamanda MVC (Model, View, Controller) görüp çoklu ekran kullanımını inceleyeceğiz.

Iphone uygulamaların da bizim sahip olduğumuz tek bir ana pencere mevcuttur, fakat biz bu pencereye birden fazla görüntü ekranı ekleyip, sayfalar arası geçişi veya yönlendirmeyi sağlayabiliyoruz.Aslında MVC yeni bir model değil, uzun süredir var olan ve kullanılan bir modeldir.

Model: Ekranda gösterilecek olan verilerin gösterilmesini sağlayan ve onların temsili olan bir olgudur.

View: Ekranda ki verilerin nasıl gösterileceği konusunda görevli olan kısımdır. Örneğin, ASP.NET platformu için düşünecek olursa, ASPX’in içinde bulunan HTML bir View olarak düşünülebilir ve WPF uygulamalarında ki XAML View olarak düşünülebilir. iOS uygulamalarında ise View XML kullanılarak tanımlanır ve dosya ise “.xib” uzantılıdır.

Controller: Controller aslında MVC modelinde tüm hepsini birbirine bağlayan kısımdır. Kullanıcının yaptığı istekleri ve işleri alır ve daha sonra işlemlerin sonuçlarını View’e geri döndürür.


MVC ve Navigation hakkında biraz ön bilgiyi edindiğimize göre uygulamamızı yazmaya geçelim, öncelikle boş bir iphone uygulaması oluşturuyoruz (Empty Iphone Project). Ben uygulamanın ismine “MultiScreen_Iphone” koydum, sizde dilediğiniz gibi bir isim verebilirsiniz.

Projemizi oluşturduktan sonra Solution Explorer kısmına bakarsak herhangi bir .xib dosyasının olmadığını farkediyoruz bunun sebebi Empty Iphone Application açmış olmamızdan kaynaklanıyor. Boş bir uygulama açtık çünkü çok ekranlı(Multi Screen) bir uygulama yazacağız ve kendi ekranlarımızı kendimiz ekleyeceğiz. Bunun için; Projemize sağ tıklıyoruz ve resimde ki gibi yapıyoruz;
Add > New Folder

Makale

Eklediğim klasörümün adına ben “Screens” diye isim verdim. Bundan sonra ise, eklediğimiz klasöre sağ tıklıyoruz;

Add > New File

Dedikten sonra karşımıza resimde ki gibi bir pencere çıkacak ve buradan Iphone View Controller seçtikten sonra tamam diyoruz. View Controller adına “HomeScreen” ismini veriyoruz.

Makale

HomeScreen ekledikten sonra, bu işlemi iki kere daha aynı şekilde yapıyoruz ve eklediğimiz iki sayfanın isimlerinede “FirstScreen” ve “SecondScreen” diyoruz.

Şimdi, HomeScreen.xib dosyamızı çift tıklayarak açalım veya sağ tıklayıp;

Open with > XCode seçelim. Xcode programı resimde ki gibi açılması gerekiyor,

Makale

Programın sağ üst kısımda bulunan Simulated Metrics alanından Top Bar kısmı “None” olarak seçili, biz onu “Navigation Bar” olarak değiştiriyoruz;

Makale

ve Navigation Bar uygulamamızın üst kısmında resimde ki gibi görünmesi lazım;

Makale

Ekranımıza iki tane de outlet buton atıyoruz ve resimde ki gibi düzenliyoruz. (Outlet butonu ve nasıl eklendiği hakkında detaylı bilgi bir önce ki makalede mevcut.)

Makale

      @interface HomeScreen : UIViewController {

                UIButton *btnSayfa1;

                UIButton *btnSayfa2;

            }

            @property (retain, nonatomic) IBOutlet UIButton *btnSayfa1;

            @property (retain, nonatomic) IBOutlet UIButton *btnSayfa2;

      @end

Şimdi, FirstScreen ve SecondScreen ekranlarımızı da ayrı ayrı Xcode üzerinde sırayla açıp ikisine de sadece birer Label atıyoruz ve şekilde ki gibi yazıyoruz. Aynı zamanda Navigation Bar seçeneğini bu sayfalar içinde seçiyoruz.

Makale

Makale

böylece Xcode tarafında ki işlerimizi bitirmiş olduk, ve şimdi biraz kod yazalım. Öncelikle uygulamamıza UINavigationController’ı tanıtmamız gerekiyor bunu yapmak içinuygulamamızın AppDelegate.cs dosyasını açıyoruz ve buraya aşağıda ki kodları ekliyoruz,

      public partial class AppDelegate : UIApplicationDelegate

      {

            UIWindow window;

            // Tanımlıyoruz...

            UINavigationController rootNavigationController;
        }

Daha sonra, gene AppDelegate.cs içinde FinishedLaunching methodu içine aşağıda ki şekilde düzenliyoruz.


public override bool FinishedLaunching (UIApplication app, NSDictionary options)

{

// create a new window instance based on the screen size

      window = new UIWindow (UIScreen.MainScreen.Bounds);

      this.rootNavigationController = new UINavigationController();

      HomeScreen homeScreen = new HomeScreen();                           this.rootNavigationController.PushViewController(homeScreen, false);

      this.window.RootViewController = this.rootNavigationController;                    

      // If you have defined a view, add it here:

      // window.AddSubview (navigationController.View);

      // make the window visible

      window.MakeKeyAndVisible ();

      return true;

}

Bu işlemlerden sonra, ihtiyacımız olan şey HomeScreen ekranına, açılacak olan alt ekranları tanıtmak. Bunun içinse HomeScreen.cs dosyasını açıyoruz ve HomeScreen class’ına şunları ekliyoruz;

Sayfa1 sayfa1;

       Sayfa2 sayfa2;

HomeScreen class’ında bu şekilde tanımlamamızı yaptıktan sonra gene HomeScreen.cs içinde ki ViewDidLoad() methoduna geliyoruz ve aşağıda ki kodları ekliyoruz.

this.btnSayfa1.TouchUpInside += (sender, e) =>

      {

                  if (this.sayfa1 == null

                  {

                        this.sayfa1 = new Sayfa1 ();                     

                  }                                                          this.NavigationController.PushViewController (this.sayfa1, true);

      };

Bu kodları aynı şekilde btnSayfa2 içinde yapıyoruz ve;

this.btnSayfa2.TouchUpInside += (sender, e) =>

      {

            if (this.sayfa2 == null

            {

                  this.sayfa2 = new Sayfa2 ();

            }                            this.NavigationController.PushViewController (this.sayfa2, true);

      };

Uygulamamızın temel bölümünü bitirdik ve son bir kaç düzenleme yaptıktan sonra tamamen hazır olacak, ilk olarak navigationBar için sayfalarımızda Title verelim. Title eklemek için Sayfa1.cs yi açıyoruz ve;

      public Sayfa1 () : base ('Sayfa1', null)

      {

            this.Title = 'Sayfa 1';

      }

Aynı işlemi Sayfa2 içinde bu şekilde yapıyoruz ve Title kısmını istediğim gibi adlandırıyoruz.

Buna ek olarak, navigationBar çalışıyor fakat, HomeScreen açıldığı zaman NavigationBar’ın ekranda görünmesinin bir anlamı yok,

Makale

o yüzden HomeScreen açıldığı zaman NavigationBar’ın görünmemesi için HomeScreen.cs yi açıyoruz ve aşağıda ki methodları ekliyoruz;

      public override void ViewWillAppear (bool animated)

      {

            base.ViewWillAppear (animated);                        this.NavigationController.SetNavigationBarHidden (true, animated);

      }

      public override void ViewWillDisappear (bool animated)

      {

            base.ViewWillDisappear (animated);

this.NavigationController.SetNavigationBarHidden (false, animated);

      }

ve uygulamamızı tamamlamış bulunuyoruz, çalıştırdığımız zaman şu şekilde bir sonuç elde ediyoruz;

MakaleMakale


 

Mart 2012

Ndmnd bu yanıtı beğendi:

inploid'deki paylaşım alanlarıma email kullanarak nasıl içerik gönderebilirim?

İnploid'e email göndererek Paylaşım Alanları'nıza içerik ekleyebilirsiniz . Bu sayede kullandığınız tüm cihazlardan (cep telefonu, iPad, tablet pc, vb.) inploid'e tek işlemle kolayca içerik gönderebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınıza gelelim. Öncelikle; 1. Herhangi bir mobil cihaz veya uygulamadan [email protected] adresine gönderilmek üzere bir mail oluşturun. Bu mailin konusu gönderinizin başlığı olacak, mailin içeriğinde bulunan link de gönderinizin içeriğini oluşturacaktır.
 2. Sonra konu veya mail içeriğine 2 adet # işareti arasına oluşturduğunuz paylaşım alanını size çağrıştıran kelimelerin bir kısmını veya tamamını girin.
  Örneğin: #Makaleler# şeklinde veya #mak# ve hatta #ma# bile olur :)
 3. Sistemimiz yazdığınız karakterlerle sizin paylaşım alanlarınızı tarayıp eşleştirmeye çalışacak ve uygun bulduğu alana gönderiyi yerleştirecektir. Şayet birden fazla paylaşım alanı ile eşleştirirse de size içinde tek tıklama ile doğru Paylaşım Alanı'na ekleme yapmanızı sağlayacak bir email dönecek (Örnek email aşağıdadır).

YeniliklerBu kadar kolay :)

Ancak unutmayın, sistemin çalışması için inploid'e kayıtlı email adresiniz ile mail yollamalısınız.Email ile gönderi şimdilik sadece email içerisinde bulunan linkleri tarayarak bir gönderi oluşturmanızı sağlıyor. Çok yakında resim ve video da desteklemeye başlayacak.


ÖNEMLİ GÜNCELLEME: Şayet gönderinizin sadece size özel olmasını ve sadece sizin tarafınızdan görünür olmasını istiyorsanız mailin başlık veya gövde metni içerisine yukarıdaki yönteme benzer bir şekilde ama 2 tane $ işareti arasına private/özel kelimelerini çağrıştıran harfler yazmanız yeterlidir. Yazmadığınız takdirde gönderiniz public/genel olarak kabul edilecektir. Örnek: $pr$ veya $ö$ veya $öz$ vb. gibi çağrışım yapacak harfler


iPad örnek kullanımı için inploid.com/goodies/ sayfasında en altta bulunan Email Gönderisi başlığına tıklayabilirsiniz.

Mart 2012

Ndmnd  bu yazıyı beğendi:

Speaktoit Assistant

Holaaa!
İnanılmaz eğlenceli bir uygulama buldum ve daha da harikası bir kaç günlüğüne bedava. hemen app store!a giriyorsunuz ve speaktoit diye aratıp indiriyorsunuz.

Program özetle sizinle konuşuyor, bayağı bildiğiniz Siri gibi :)
Yapabildikleri şunlar;
- Sohbet (havadan sudan)
- Haberleri açıyor,
- Haritada yer buluyor,
- Hava durumunu söylüyor,
- Borsa bilgileri veriyor,
- Amazon'da ürün buluyor
- IMDB'de film arıyor
- Arama yapıyor
- Email, SMS atıyor
- Facebook durum güncellemesi yapıyor
- Twit atıyor
- Youtube'dan arama yapıyor
- Google araması yapıyor
- Saati söylüyor
- Not alıyor
- Randevu kaydediyor
- İstediğiniz herhangi bir websitesini açıyor
- İngilizceden tüm dillere çeviri yapıyor
- Birimler rası çevrim yapıyor
- Basit matematik işlemleri yapıyor
- Foursquare chek in yapıyor

E daha ne yapsın yahu :D
İnanılmaz eğlenceli söz veririm, hazır bedavayken hemenzi indirin bence.İPhone
Mart 2012

Ndmnd bu yanıtı beğendi:

Tarihte yaşanmış en büyük ve şiddetli depremler nelerdir?

 • 31 Ocak 1909-Ekvator-9.2 (Dünyanın en büyük 2. depremi)
 • 16 Aralık 1920-Çin-8.6
 • 1 Eylül 1923-Japonya-8.3
 • 1929-Erzincan-7.9
 • 4 Kasım 1952-Rusya-9.0
 • 15 Ağustos 1956-Tibet-8.6
 • 9 Mart 1957-Alaska-8.6
 • 22 Mayıs 1960-Şili-9.5 (Dünyanın en büyük depremi)
 • 27 Mart 1964-Alaska-9.2 (Dünyanın en büyük 3. depremi)
 • 4 Şubat 1965 Alaska-8.7
 • 26 Aralık 2004-Endonezya-9.1 (Dünyanın en büyük 4. depremi)
 • 28 Mart 2005-Endonezya-8.6
 • 27 Şubat 2010-Şili-8.8
 • 12 Mart 2011-Japonya-8.9 (Dünyanın en büyük 5. depremi)
Mart 2012

Ndmnd bu yanıtı beğendi:

Bilgisayarı hızlandırmak için neler yapılabilir?

Önce bir virüs programı kurmak faydalı olabilir çünkü virüs bulaşmışsa bilgisayar oldukça yavaşlıyor.İkincil hamle olarak bilgisayarda hatırı sayılır yer kaplayan ama kullanmadığımız programları silebiliriz.Eğer bu adımlar fayda getirmiyorsa bizim için önemli olan dosyaları D ye toplayıp C ye format atacağız başka çare yok.Ancak bilgisayar eski ve özellikleri yeterli değilse onu zaten hızlandıracak bir yol yok malesef..
Mart 2012

Ndmnd bu yanıtı beğendi:

Bilgisayarı hızlandırmak için neler yapılabilir?

 • Bilgisayarın başladığında otomatik açılan programları en aza indirmekle işe başlayabilirsiniz. Bunun için "Advantec System Care" kullanabilirsiniz.


 • Disk birleştirme işlemini ihmal etmeyin.Bunun için sistemin yüklü olduğu diskte disk birleştirme yapıldığını unutmayın. Bilgisayarım > (hangi diske birleştirme yapılacaksa) diske sağ tıklayın > Araçlar bölümünden Disk Birleştirmeyi seçin.

 • Casus yazılımlar ve virüslere karşı bilinçli olun.Gerekli güvenlik önlemlerini ihmal etmeyin.

 • Fazla programları kaldırın. Gereksiz yer kaybını engelleyin.

 • Disk temizlemeyi unutmayın.  Bilgisayarım>Hangi diski temizleyecek seniz sağ tıklayın>Özellikler>Disk Temizleme yolunu izleyin, istediğiniz ayarları yapın ve belirlediğiniz yerleri temizleyin.


Mart 2012

Ndmnd  bu yazıyı beğendi:

Steve Jobs - Aç Kal, Budala Kal

Steve Jobs'ın 2005 yılındaki Standford Universitesi mezuniyet törenindeki konuşması
Mart 2012

Ndmnd  bu yazıyı beğendi:

Sigara bırakma denemeleri üzerine bir deneme...

Merhaba,
Sigarayı daha önce de birçok kereler bırakmayı denedim ama olmadı gitti. Bir yandan da bir sürü deneyim kazandım bu konuda. Ben de tüm bu başarısızlıklarımı size anlatmak istedim ki benim yanlışlarım az olsun birinin işine yarasın, biri bir yerden bir ders çıkartsın.

İlk denemem:
İlk denemem şöyle olmuştu, liseden çok çok yakın bir arkadaşım olan Aslı (ki yıllar sonra bir oğlan sevdasına küstük, hala düşününce üzülürüm biraz) benimle çok sağlam bir motivasyon konuşması yaptı. Bu yöntem daha çok bayanlar üzerinde işe yarar:
"Saçların parlamıyor, tırnakların cılız, saçların, ellerin leş gibi kokuyor dünyanın parasını verip parfüm alıyorsun, 15 dakika sonra bir sigara içiyorsun parfüm marfüm kalmıyor, daha da korkuncu nefesin kötü kokuyor, dişlerin sapsarı, cildin donuk, renksiz, resmen çirkin oldun sigara yüzünden!"
Dediği andaaaaaa benim kafama bir balyoz indi resmen. Kadınlar çirkin olmak istemez, bu konu yüzlerine vurulsun hiç istemez. Ben de Aslı'nın gazına geldim böylece ikimiz de sigarayı bıraktık.
Artıları: Sigarayı kendim için bırakmıştım, kendi güzelliğim için.
Eksileri: Başkasının gazıyla hareket etmeyin, çabuk sönersiniz.
Sonuç:
Aslı sigaraya başladığı gibi ben de başladım, kaç ay dayanabildik ben de bilmiyorum, gaz iyidir ama tek başına yeterli değildir.

İkinci denemem:
Aslı ile küsmeme neden olan sevgilim sigarayı bırakmak istiyordu ve bana şöyle bir öneri getirdi:
"Benim sigarayı bırakacak iradem yok, önce sen bırak, sonra sen içmeyip ben içtiğim için sen sürekli rahatsız olacaksın, beni öpmek falan istemeyeceksin ben de böylece motive olucam ben de bırakıcam"
Ve inanılır gibi değil ben bu salak öneriyi kabul edip sigarayı bıraktım 11 ay temiz gezdim.
Artıları: Başkası için mücadele etmek çoğunlukla kendiniz için mücadele etmekten daha kolaydır. İnsan en kolay kendisini satar, nasıl olsa kendinize küsüp bırakıp gidemeyeceğiniz için midir nedir...
Eksileri: Başkasının gazıyla hareket etmeyin, çabuk sönersiniz. Aşk da bir gazdır, zamanla söner, gider, biter, puf!
Sonuç:
11 ay sonunda bir akşam sevgilime aşırı sinirlendim ve bunu bahane ederek tekrar sigaraya başladım. Zaten o da bırakamamıştı, hatta çaba bile sarf etmemişti (şimdi konumuz ben ve yanlış sevgili seçimlerim değil ama yani çok büyük öküzlük etmişti, aman neyse).

Üçüncü denemem:
Bütün hayatım boyunca siyah bir kedim olmasının ve adını "Salem" koymanın dünyanın en havalı ve muhteşem şeyi olduğunu düşünmüştüm (tamam lan gülmeyin, ben de gençtim). Sonuç olarak havalı ve muhteşem olsun diye eve ikinci bir kedi aldım, anneme yalvara yakara bu kara kediyi kabul ettirmeye çalışırken arada yanlışlıkla ağzımdan "kediyi alırsak sigarayı bırakırım sözü çıktı".
Yavru kedi sevimliliği uğruna 4 ay sigara içmemeyi başardım.
Artıları: Ödül sistemi motivasyon için ceza sisteminden daha başarılıdır.
Eksileri: Fakat aynı ceza gibi ödül sistemi de devamlılık ister. Yani bir tane ödül kazanıp bir ömür boyu motive olamazsınız, e her sene yeni kedi de alamazsınız.
Sonuç:
Annemin de Salem'i benim kadar çok sevdiğini ve ondan asla vaz geçemeyeceğini anladığım anda tekrar gizli gizli sigara içmeye başladım. Ve şunu da burada açıkça belirtmek isterim ki "gizli sigara içmek" diye bir şey yoktur, ne halt yediğiniz kabak gibi ortadadır, insanlar bilip de bilmezden gelirler sadece.

Dördüncü denemem:
Sigarayı bırakmayı deneyip deneyip sürekli çuvalladığım için motivasyonum yerlerde sürünüyordu ama bir yandan da gerçekten bırakmalıyım diye düşünüyordum (düşünmek yetmiyor istemek lazımmış). Sonra Iphone için bir uygulama buldum "Livestrong" (iphone uygulamaları gönderi alanında yakında bu progamı anlatacağım). Bu programın 2 güzelliği var özetle ne kadar sigara içtiğinizi sürekli gözlemliyorsunuz böylece farkındalığınız artıyor, ayrıca sigarayı azaltmak için uygulanabilir kolay bir program sunuyor ve size kısa vadede başarabileceğiniz bir sürü küçük hedefler verip sürekli motive olmanızı sağlıyor.
Artıları: Hiç strese girmeden 1 paketten günde 3 sigaraya kadar düştüm.
Eksileri: Azaltarak bırakmak çok yalan bir olay olduğu için sonu gelmedi. 3 sigaraya indikten sonra programı bıraktım, fosur fosur içmeye başladım.
Sonuç:
Günde 1 paket içerken, 8-10 sigara içer hale geldim ama açıkçası içtiğim sigara sayısı değişkendi, sıkıldığım günler rahatlıkla yine 1 pakete fırlayabiliyordu.

Beşinci denemem:

Bir süre bu sigara mevzusunu düşündüm, ne kadar kötü olduğunu… Çevremdeki herkes sigaranın ne kadar da bana yakışmadığını söyleyip duruyordu. Sigara reklamlarındaki o katranlar sanki benim içime dökülüyor gibi geliyordu, afakanlar bastı içimi.
Sonra yalnız gariptir, gaza gelmedim moralim bozuldu, hem de çok moralim bozuldu. Sigaranın iğrenç bir şey olduğunu biliyordum ama asla bırakamayacağımı düşünüyordum, kendime güvenim yerlerde sürünüyordu. Bayağı moralim bozuld, ağlayacak noktaya geldim. Ben resmen ezik bir bağımlıyım diye düşünmeye başladım, bir yandan eziğim diye ağlarken bir yandan ölene kadar sigara içeceğim hatta bu yüzden de erken öleceğim diye iki kat ağladım. Ağla ağla içim çıktı (tamam itiraf ediyorum başka şeylere de kafam bozuktu, biraz terkedilme kompleksim var...). Kendimi kurban gibi hissediyordum ve sigarayı bırakamayacağıma emindim. Sonda bir sabah kalktım, "sigara içmek istemiyorum" dedim ve hala içmedim...
Artıları: Kendi kendime karar verdim kendim için karar verdim, en sağlıklı motivasyon budur.
Eksileri: Yine çuvallayacağım diye çok korkuyorum, çünkü çuvallarsam kendime olan güvenim de çok fena yandan yer. Bu korku üzerimdeki stres yükünü arttırıyor, gerçi bu negatif stres mi pozitif stres mi tam karar veremedim.
Sonuç:
Daha sonuçlardan bahsetmek için çok erken, umuyorum yıllar sonra size buradan yazarım hala içmedim, domuz gibi de sağlıklıyım diye :D

Benim hatalarımdan ders alın, kurtulun sigaradan...

 

Mart 2012

Ndmnd bu yanıtı beğendi:

25. kare tekniği nedir?


Subliminal reklam da diyebiliriz 25.kare için.Gizlenmiş ve bilinçaltına yerleşmesi hedeflenmiş görüntüler,dolarları katlayınca çıkan şekiller gibi.. Günlük yaşamda ve internette rastlanabilecek bir kaç belirgin örnekse şöyle:

Sinema


Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Henüz herhangi bir ilgi alanı belirtilmemiş.