Bilmek istediğin her şeye ulaş

Münir Altıntaş, 

Öğrenci

İktisat
Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik

Kasım 2016

Münir Altıntaş bu yanıtı beğendi:

İnsan niye hep daha fazlasını istiyor?

Çok basit hayatta kalma içgüdüsü. Ne kadar fazla o kadar yaşam garantisi.
Kasım 2016

Münir Altıntaş bir yanıt verdi.

Balıklar ölünce neden ters dönüp su üstüne çıkar?

Ruh madde den ayrılır, o yüzden su üstüne çıkar, ters dönmesi ise karın boşluğu olduğu için ters döner.
Kasım 2016

Münir Altıntaş bir yanıt verdi.

Kasım 2016

Münir Altıntaş bir yanıt verdi.

Kasım 2016

Münir Altıntaş bir yanıt verdi.

Daha iyi bir toplum için gereken şeyler nelerdir?

Daha iyi bir toplum için, toplumu oluşturan temel yapı taşı olan bireyden başlanmalıdır, birey toplum hassasiyetine karşı sorumlu olmalıdır, sorumluluk alan kişiler, toplumsal ahlak düzenine karşı gelmeyen sorumluk sahibi her bireyin sorumluluklarını iyi bilmesi halinde, daha iyi bir toplum kendiliğinden oluşacaktır.
Kasım 2016

Münir Altıntaş bu yanıtı beğendi:

Çay şekerli mi içilmeli yoksa şekersiz mi? Neden?

Şekersiz, Çayın doğasına ve traihine baktığımızda milattan önce 2000 yıllarına dayanır, şeker ile ise sanayi devriminden sonra tanıştık. Yanı9 DNA mız şekersiz çay ile yoğrularak yıllarca damak tadımız oluşmuştur. Kısa bir not düşmek istedim.
Ekim 2016

Münir AltıntaşEnes Enes kişisini takip etmeye başladı

Enes Enes, Öğrenci, @enesenes

Ekim 2016

Münir Altıntaş bu yanıtı beğendi:

İyi bir girişimci ilk parasını nereden bulur?

Baba: 'Benim istediğim kızla evleneceksin'.
Oğul: 'Ne münasebet... '
Baba: 'Ama kız Bill Gates'in kızı'.
Oğul: 'O zaman tamam.'

Baba: 'Kızını oğluma vereceksin'.
Bill Gates: 'Ne münasebet... '
Baba: 'Ama oğlum Dünya Bankası'nın CEO'su'.
Bill Gates: 'O zaman tamam.'

Baba: 'Oğlumu CEO olarak atamanı istiyorum'.
Dünya Bankası Başkanı: 'Ne münasebet... '
Baba: 'Ama oğlum Bill Gates'in damadı'.
Dünya Bankası Başkanı: 'O zaman tamam.'

İşe yeni başlayan girişimci, bu babadır... Henüz ortada bir şey yokken insanların ona güvenmesini sağlar, ve sonra bu güveni boşa çıkarmamak için o vaadi yerine getirir.

Girişimcinin ilk sermayesi, paradan çok bu güvendir.

İlk kurumsal müşterilerimizden biri 'tamam, güzel şeyler söylüyorsunuz ama sizinle çalışmaya başladıktan üç ay sonra batmayacağınızı nereden bilelim' demişti.

Gerçek cevap, 'sizinle sözleşme imzalarsak bu ihtimal azalacak' olmalıydı.

Ama benim cevabım 'sizin gibi pek çok kurumsal müşterimiz var ve finansal bir sorunumuz yok' olmuştu. Saydığım firmalar aslında henüz müşterimiz değil, ilk ya da ikinci toplantımızı yaptığımız potansiyel müşterilerdi.

Sözleşmeyi imzaladık, sonra diğer potansiyel müşterilere gidip bu işbirliğini duyurduk, onlar da bu kurumsal referansa güvenerek müşterimiz haline geldiler.
Ekim 2016

Münir Altıntaş bu yanıtı beğendi:

İyi bir girişimci ilk parasını nereden bulur?

İlk parasını nereden bulur diye sorduğunuza göre sermayesi olmayan bir girişimciden bahsediyoruz :) Hemen yanıtlayayım:

Sermayesi olmayan bir girişimci aslında yoktur, daha doğrusu sermayeyi para olarak değerlendirip değerlendirmediğinize göre değişir. Eğer sermayeyi sadece para olarak görmezsek, iyi bir girişimcinin sermayesi hep vardır. Öncelikle fikri vardır ve bu onun her zaman (parası olsa bile) en büyük sermayesidir. Ortaya çıkarmaya çalıştığı iş fikri veya iş modeli vardır ve bu onun en büyük sermayesidir. Belki de sonraları en çok para edecek şey de o olacaktır.

Ancak burada bir açmaz vardır tabii ki, fikrinizi para da eder hale getirmek için paraya ihtiyacınız vardır. İşte bu, girişimciyi araştırmaya ve bir şeyler ortaya koymaya iten nedenlerin başında gelir.

Bu durumda girişimci ihtiyacı olan minimum parayı, ki bu para ortaya en azından bir prototip çıkarmak için gereken para olmalıdır, etrafındaki insanlardan, çalışarak, borç alarak bulur. Bu parayı bulamayan kişi gerçekten de çok zor duruma düşer ve muhtemelen ya fikrini hayata geçirmeyi düşünemez hale gelir veya o fikri bir başkası yapana kadar beklemek durumunda kalır, yani zaman kaybeder..

Ancak gerçek bir girişimci bu kaynağı yaratmak durumundadır ve bir girişimci fikrini hayata geçirmek için engelleri birer birer aşmak durumundadır. Burada devreye giren bir unsur var ki o da Türkiye gerçeği. Şimdi eskisi gibi değil belki ama Türkiye hala gerçekten zor bir ülke ve zor olduğu kadar da fırsatlar ülkesi diyebiliriz. Yani kolay tarafları var ve çok zor tarafları var, ve bence hala zor tarafları bu kolaylıkların önünde olduğu için yeteri kadar bu konuda gelişememiş durumdayız.

Girişimci ilk parasını bu şartlarda tabiri uygunsa bulmaz, yaratır. Kendine ona ve fikre inanacak insanlar bulur ve onlardan borç alarak başlar, veya fikri için çalışarak para biriktirmeye çalışır.

Sonraki aşamada elde prototip vardır ve hem girişimcinin kendisi hem de fikre para yatırmasını umut ettiği insanlar için elinde bu işin ne olduğuna ve nerelere gidebileceğine dair gösterge olabilecek bir protototip oluşur. Bu noktadan sonra melek yatırımcının işe sizin bakamadığınız noktalardan bakması ve değerlendirilebilir bulması ölçütünde yatırım bulursunuz. Melek yatırımcı gerçekten de melek gibi olmalıdır (şahsi görüşüm). Size sadece para vermez, vizyonunu, ön görülerini ve buna ek olarak network'ünü açar.

Üçüncü aşamada ise kapıyı aralamışsınızdır ve fikriniz hayata geçmeye başlamıştır, elinizde artık ürün olmalıdır. Ve bu ürün sizi artık kitlelere ulaştırmaya başlamıştır, bu kitlenin size katabileceklerini gördüğünüzde gerçekten inanamayabilirsiniz, çünkü her yeni kullanıcı size sıfırdan ürününüzle ilgili objektif fikir sunabilme potansiyelini taşır. Eğer bu noktada işinizi iyi şekillendirebilirseniz başarıya hedeflerinize ulaşmanız mümkün olacaktır.

Uzun sözün kısası, girişimci ilk parasını bulmaz, gerekirse yaratır, ancak girişimcinin sermayesi iş fikridir ve onu paraya dönüştürür.
Ekim 2016

Münir AltıntaşRıdvan Sözen kişisini takip etmeye başladı

Rıdvan Sözen, Öğrenci, @ridvansozen

Ekim 2016

Münir Altıntaş bu yanıtı beğendi:

Acıyı tatmayan insan eksik midir?

Acıyı tatmayan insan çocuksu kalır. Acı, yalnızlık, dertler, sıkıntılar insanı olgunlaştırır.
Ekim 2016

Münir Altıntaş bir yanıt verdi.

Üniversite için hangi bölümü tercih etmeliyim?

Öncelikle okuduğun alan önemli sayısal okursan tıp, anestezi, Vs eşit ağırlık okursan hukuk pdr Vs sözel okursan farklı öncelikle alanın ile ilgili olursa ve aldığın puan türüne göre o alanda yapabileceğini düşündüğün ve sıkılmayarak yapacağın bir bölüm okursan daha iyi olur. Ve her şeyi bi kenara bırakıp üniversite bitince hayata daha çabuk atılabileceğin bir bölüm olursa senin için daha iyi olur. Popüler ve geleceği parlak bölümler tercih etmen senin için daha iyi olur.
Ekim 2016

Münir Altıntaş bu yanıtı beğendi:

Neden gece can sıkıntısı ve bunalım başlar?

Bunun pek çok sebebi olabilir fakat soruyu psikiyatri başlığında sorduğunuz için cevabı ona göre vermek isterim. Beyinde epifiz bölgesinden salgılanan ve biyoritmi belirleyen melatonin denen bir hormon vardır. Bu hormonun salgılanması ışıkla ters orantılıdır ve akşam saatlerine doğru güneş ışınlarının azalmasıyla salınımı arttığında serotonin denen sinir taşıyıcısının üretilmesini azaltır ki enerji azalsın ve kaliteli bir uyku gerçekleşsin. İşin bilimsel tarafı budur, ruhsal boyutu da diğer arkadaşın bahsettiği şekildedir.
Ekim 2016

Münir Altıntaş bu yanıtı beğendi:

Neden gece can sıkıntısı ve bunalım başlar?

Yalnız kalırsın, düşüncelere dalarsın, yaptığın şeyler boş gelir, hayat boş gelir, "neden yaşıyorum ki" dersin, ne kadar küçük bir şey olduğunun farkına varırsın, her şey biraz daha anlamsızlaşır, bunalım dediğimiz olay gerçekleşebilir.
Bu bence direkt olarak Allah'tandır. Dua etmek bu duruma en güzel çözümlerden biridir. Daniel Goleman'ın Duygusal Zeka kitabını okursanız, insanın buna ihtiyaci olduğunu anlarsınız. Dua edin, işe yarar.
Eylül 2016

Münir Altıntaş yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2016

Münir Altıntaş bu yanıtı beğendi:

ITP hastalığının alternatif tıpta çaresi var mı dır?

Bu konu hakkında yorum yapmak bu alanda uzmanlaşmış bir hekime düşer fakat alternatif tıp oldukça gelişti ve uzman olduğu kanaatine vardığınız herbalistlerden fikir almak mantıklı olabilir.
Eylül 2016

Münir Altıntaş bu yanıtı beğendi:

Risk almadan girişimci olunamaz mı?

Zamanında iktisat öğrencisiyken ilk öğrendiğim şey girişimci risk alan kişidir. Risk hayatta her konuda kar etmek fazlasını elde etmek için vardır sadece maddi konularda değil o yüzden bence risk almadan girişimci olunmaz yatırımcı olabilir onun adı
Eylül 2016

Münir Altıntaş bu yanıtı beğendi:

Webdeki bilgi kirliliğini önlemenin yolu nedir?

Önlemek çok zor, sadece paylaşım yapanların uzmanlık alanları, liyakatı, ticarette olduğu gibi güvenilirliği akredite edilebilir diğer yandan şimdinin doğrusu değişime uğrayıp yanlışa dönüştüğüne göre bu eski ve yanlış veriler nasıl ayıklanacak? Tarih filitrelemesi bir nebze koruyucu olabilir. Arama motorları bunlar için de algoritmalar geliştirebilir aslında. İntihal de büyük sorun bence. Arama motorları isterse orijinal kaynak ile kopya kaynakları ayırabilir ve daha İnternet'e düştüğü an yasaklayabilir ama bunu yapmıyor ve bir rant alanı daha açılmış oluyor.
Eylül 2016

Münir Altıntaş bir yanıt verdi.

10. sınıfa geçtim ve matematik temelim yok sizce 10.sınıfta matematiği iyi yapmak için ne gibi yollar izlemeliyim?

Antrenmanlarla matematik 3 kitaptır 3 ünüde bitir sonra temel matematik kitaplarına başla ama fazla olmasın en fazla 3 kitap daha sonra mat 1 başla daha sonra mat 2 yapmaya çalış. Kendine güven çünkü matematik belli bir süre sonra sana bulmaca gibi gelecek . Mat 2 mat 1 de takıldığın yerde birinden destek alabilirsn. Hemen ilk takıldığın yerde yardım alma uğraş çözmeye çalış. Unutma ki kimse senden daha iyi değildir sonuçta herkes doğuştan matematik bilerek doğmuyor, matematik sonradan kazanılan bir bilgi topluluğudur.
Eylül 2016

Münir Altıntaş yeni bir  soru  sordu.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

3270 Kişi   564 Soru

Web Siteleri

3420 Kişi   268 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

Girişimcilik

3705 Kişi   363 Soru

Geyik Muhabbeti

1438 Kişi   816 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3691 Kişi   280 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Psikoloji

2923 Kişi   968 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Filmler

3399 Kişi   192 Soru

Aşk

1227 Kişi   294 Soru

Öğrenme Problemleri

23 Kişi   13 Soru

Psikiyatri

206 Kişi   119 Soru

Rehberlik

27 Kişi   12 Soru

İktisadi Düşünürler

25 Kişi   3 Soru

Hastalıklar

435 Kişi   276 Soru

Akademisyen

19 Kişi   9 Soru

Akademik

32 Kişi   22 Soru

Öğrenci Toplulukları

6 Kişi   3 Soru

İkinci Öğretim

1007 Kişi   9 Soru

İktisat

89 Kişi   51 Soru

Mikro Ekonomi

37 Kişi   4 Soru

Uluslararası Ekonomi

79 Kişi   7 Soru

Ekonomi

114 Kişi   110 Soru

Eğitim

4397 Kişi   644 Soru

Anadolu Üniversitesi

62 Kişi   11 Soru

Memuriyet

94 Kişi   23 Soru