Bilmek istediğin her şeye ulaş

9 Eylül Bilgisayar Bilimleri öğrencisi, İzmir aşığı, Meraklı, Oyun geliştirici, Frp oyuncusu, Meraklı, Kitap kurdu, Deniz adamı, Meraklı, Çok Meraklı...

Kasım 2014

M Oğuz Yardımcı bir yanıt verdi.

000 111 222 333 444 555 33 44 55 012 345 ekran çıktısını veren C programlama kodu nedir?

Bu çıktıyı belli bir girdi değeri için mi istiyorsunuz? Ve deseni biraz açıklayabilir misiniz?
Yani neden 000 dan başlayıp 555 e kadar gidiyor sonrasında 33 diye başlıyor ? Ve sonra da 012 345 diye gitmiş. Programa girilen bir N değeri için mantıklı bir edsen ortaya çıkarmasını istiyorsanız bana deseni belirtin.

Benim yakalayabildiğim bir desen için programım şöyle;

(Programın N=3 için verdiği cevap aradığınız çıktı)

#include<stdio.h>
#include<conio.h>
int main() {
    int N,i,j;
    scanf("%d",&N);
    for(i=0;i<2*N;i++){
        for(j=0;j<N;j++)
            printf("%d",i);
        printf(" ");
    }
    for(i=0;i<N;i++)
        printf("%d%d ",i+N,i+N);
    for(i=0;i<2*N;i++) {
        if(i%(N+1)==N) printf(" ");
        printf("%d",i);
    }
getch();
return 0;
}
Ekim 2014

M Oğuz Yardımcı bu yanıtı beğendi:

Kaldığım apartla sözleşme imzalamadan önce kız arkadaşımın aparta gelebileceği konusunda adamla konuşmuştuk. Bugün ödev yapmak için kız arkadaşım gelecek dediğimde hayır olmaz öyle şey dedi. Sözleşmede karşı cins giremez diyormuş. Adam bize ilk görüşmelerimizde yok şöyle olacak böyle olacak dediği şeye ben öyle demedim diyor. Bu adamı nasıl haksız çıkarırım?

 1. Sözleşmede yazıyor mu?
 2. Öyle saçma sapan bir maddenin sözleşmeye yazılması yasal mıdır?

Benim kanaatim öyle bir madde yazılsa bile geçerli olamaz. Anneniz ya da akrabanız da gelebilir.

Araştırdım, bir avukat bu konuda şunları kelam etmiş:


KIZ ARKADAŞIMI EVE GETİRMEK SORUN MU?

Biz üniversite öğrencisiyiz ve bir sitede kiracı olarak oturuyoruz. Ev sahibi ve komşular, kız arkadaşlarımızı eve getiriyoruz diye bizi evden atabileceklerini söylüyorlar. Böyle bir hakları var mı?

Turgut Öz: Daha önce belirttiğim prensipler burada uygulanacak. Kat mülkiyeti kanununda diğer ifade var, hep söylüyorum. Komşuları rahatsız etmeyecek, dürüstlük kuralına göre, hak ve adalet prensiplerine göre davranışlarda bulunmak, bunları ihlal eden davranışlarda bulunmamak diyor. Şimdi, burada çok sık çıkan bir sorun bu. Çok insan davet etmek, kız arkadaş getirmek vs... Veya evlilik dışı ilişki yürüttüğü birisini götürmek. Bu hususta net bir kriter yok. O muhitin, o yerin, o sosyal ortamın özelliklerine bakılır. Böyle davranışların kültürel çevre ve semt çevresi olarak çok yadırgandığı ve insanların bundan çok rahatsız olacağı ortamlarda, bu ortamın özelliklerini dikkate alarak da biraz da ev kiralanmış ve tutulmuş sayıldığı için daha dikkatli olmak gerektiği söyleniyor. Ama bunların, böyle daha çağdaş yaşam şartlarına uygun ortam için bunların bir bahane yaratmak için ileri sürüldüğü kabul edilir. Ve buna göre bir sonuca varılır. Çok genel olarak söyledim. Net bir görüş yoktur.


Kendiniz de bakabilirsiniz: arsiv.ntvmsnbc.com/news/177966.asp
Ekim 2014

M Oğuz Yardımcı  yeni bir  gönderide  bulundu.

Oyun Geliştirme Süreçleri

Oyun yapım aşamaları şöyle ilerler;
1-Konsept geliştirme süreci
2-Tasarım süreci
2a-Araç Geliştirme (İsteğe, duruma bağlı)
3-Uygulama aşaması
4-Test etme süreci
5-Pazarlama.

Bu başlıkları kısaca açacak olursak;
1-Konsept geliştirme süreci: Oyunun türünün (Rpg, Fps, Tps, Rts, Sport vs.), konseptinin [Örneğin bir strateji oyunu için içinde bulunulan çağ (medievil, post-modern, steampunk, hi-tech, post-apocalyptic vb.) gibi] belirlendiği süreçtir. Oyuna orjinallik katacak ve benzerlerinden ayıracak özelliklerin belirlendiği süreçtir ve iyi bir oyun geliştirmek için üzerinde durulması gereken kilit bir süreçtir.


2-Tasarım süreci: Konsept aşamasında belirlenen çizgiler ışığında oyunun yavaş yavaş şekillendirilip uygun altyapının seçildiği (belirli durumlarda hazırlandığı) oyun geliştirme aşamasıdır.

*Bu iki aşamada yoğunlukla görev alanlar oyun tasarımcıları, öğretim tasarımcıları ve konsept tasarımcılarıdır. *

Oyun motoru seçimi (CryEngine, Frostbite, unity3d, UnrealEngine vs.) yada oyuna özel bir motorun geliştirilmesi kararı bu aşamada alınır. Oyuna özel grafik motoru, fizik motoru yada oyun geliştirme araçları geliştirilecekse (2a) araç geliştirme sürecine gidilir.

3-Uygulama aşaması: Bu aşamada önceki aşamalarda ortaya çıkarılan fikirlerin, belirlenen araçlarla uygulanması ve programlanması sürecine girilir. Konsept sanatçılarının çizimlerinin modellenmesi, müzikler, senaryonun oyuna yedirilmesi gibi sanat işleri bu bölümde yapılır. Bu aşamada teknik yöneticiler, sanat yönetmenleri, sanatçılar ve programcılar yoğun bir işbirliği içerisinde çalışırlar.

4-Test etme süreci: Bu süreçte oyun genel programcılar ve oyuncular tarafından testlere, denemelere sokulup, olası hatalar bulunup, giderilmeye çalışılır. Deneme ile olduğu gibi profesyonel hata ayıklama yöntemleri de uygulanır. Bu aşamada tecrübeli oyun deneyeyiciler, beta deneyiciler ve programcılar görev alır.

5-Pazarlama: Bu aşamada hiç tecrübem ve bilgim olmamasına karşın isminin gerekli bilgiyi verdiğini düşünüyorum. Bu aşamada pazarlama uzmanları çalışır.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Her aşamada olası bir sorun yada değişiklik gereksinimi karşısında, bir önceki aşamaya dönmek ve sonrasında adımları tek tek uygulamaya devam etmek gerekmektedir.
Ekim 2014

M Oğuz YardımcıSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Ekim 2014

M Oğuz Yardımcı bir yanıt verdi.

Microsoft DreamSpark gibi öğrencilere ücretsiz destek veren başka yapılar hangileridir?

Microsoft'un DreamSpark dan ayrı olarak azure programı da var. Onun dışında Unreal Ungine 4 de educational program başlatmıştır.
Eylül 2014

M Oğuz Yardımcı bir yanıt verdi.

inploid ne işe yarar? Bağımlılık yapar mı?

Kendisinin ne işe yaradığını sorabileceğin ender sitelerden biridir. Bağımlılık yapar mı ? Bir kereden birşey olmaz.
Eylül 2014

M Oğuz Yardımcı bir yanıt verdi.

Düzenli spor yaparak kilo verilebileceğine inanıyor musunuz?

Yüzme, bisiklete binme, koşma gibi tekrara dayalı sporların düzenli olarak yapılması ve sağlıklı bir beslenme planının takip edilmesi sonucu, hemen hemen her insanın 6-12 ay gibi bir sürede ideal kilosuna hatta birkaç yılda ideal bir yaşama (Sağlık, sosyal ve ekonomik sonuçlarıyla birlikte) kavuşabileceğine inanıyorum
Eylül 2014

M Oğuz Yardımcı bir yanıt verdi.

League of Legends oyununun bu kadar popülerleşmesi ve ayrı bir platforma dönüşmesinin nedeni nedir?

 • kolay oynanabilirlik
 • basit oyun mekanikleri ve anlaşılabilirlik
 • free2play
 • ne kadar kötü oynarsanız oynayın sıfıra inmeyen kazanma şansı
 • hiç bir ön hazırlık istememesi, doğrudan battle içerisinde oyuna başlamak (Leveling, gearing gibi mmolara has özelliklerden bahsediyorum)
 • homojen bir oyuncu kataloğu içerisinde kendi dişinize göre rakipleri kolayca bulabilmeniz
 • kısa oyun süreleriyle hüsrana bile uğrasanız bir sonraki oyunda yükselme şansı ve daha bir çok neden
Eylül 2014

M Oğuz Yardımcı bir yanıt verdi.

Left 4 Dead tarzı multiplayer oynanacak oyun önerileriniz?

L4D2
Borderlands 1-2 ***

Online seversen
Infestation
DayZ Standalone
Rust
7 Days to Die

Rpg severim dersen
Titan Quest
Torchlight 2

Strateji seversen
Rise of Nation
C& C Generals : Zero Hour
Eylül 2014

M Oğuz Yardımcı bu yanıtı beğendi:

Erkek arkadaşla eve çıkılması gibi bir durumda kadın ve erkeğin yaşayacağı zorluklar ve olumlu şeyler nelerdir?

Sevgili olduğunuza göre bir süre sonra evli insanların yaşadığı problemleri yaşamaya başlayabilirsiniz. Birbirinden soğuma, cinselliğin azalması ya da hepten yok olması. Başta genç yaşta ağaran saçlar. Aranızdaki sevginin zaten de saygının da kaybolması. Bir tarafın diğeri kadar temiz ve düzenli olmaması ya da tam tersi, diğeri kadar pis ve dağınık olmaması. Beraber bir mali yükümlülük almanın sonucunda insanların birbirlerinin hayatına karışmaya birbirinin gelişimine engel olmaya başlaması gibi bir çok olumsuz yönü olur.

Tabi bir sürü olumlu yönü de olabilir. Herhalde ilki cinselliğin özgürce yaşanabiliyor olması olacaktır. Hastalandığınızda size bakan birinin yanınızda bulunması ki onun da muhtemelen aşık olduğunuz kişi olması ve size şefkatle bakması. Öğrenci olarak karşılıklı yardımlaşmanın sürekliliği. İki kişilik yemek yapmanın, ısınma, su yakıt gibi genel giderlerin ekonomisi.

Bence madem niyet ettiniz yapın, olmazsa biri evden ayrılır ve öğrenci için ev arkadaşı bulmak da problem olmayacaktır.
Eylül 2014

M Oğuz Yardımcı bir yanıt verdi.

Windows 8.1'de en stabil çalışan C derleyici program nedir?

Bana sorarsanız derleyiciden ziyade windows saçmalığından kurtulmak lazım. Linux yazılımcılar için cennet niteliğinde bir platform. Gelin dostluk, kardeşlik, paylaşım ve open-source içerisinde bir sinerji yaratalım (:
Eylül 2014

M Oğuz Yardımcı bir yanıt verdi.

Bir bilgisayarın açılışında siyah zeminli ekranda 'Operating System Not Found' yazıyor ve bilgisayarda hard disk görünmüyorsa ne yapmalı?

Hard diskinize anakartınızdan ve güç kaynağınızdan 2 kablo geliyor olmalı bunların hard disk slotlarına ve anakart slotuna iyice oturduğundan emin olun. Anakartınızın modelini verirseniz bios ayarlarıyla ilgili olarak da yardımcı olabilirim.
Eylül 2014

M Oğuz Yardımcı bir yanıt verdi.

Oyun ve Oyun Motoru yazmak için hangi dili öğrenmeliyim?

Oyun ve/veya oyun motoru yazabilmek için programlama dilinden ziyade programlama yaklaşımlarını öğrenmek ve çok iyi kavramak gerekir. Object oriented programming öğrenmenizi tavsiye ederim.

Kendi oyun motorunuzu yazmak içinse herşeyden önce fizik, geometri, calculus, discrete mathematics ve graph theory derslerini herhangi bir kaynaktan mutlaka almanızı öneririm.

Dil konusuna gelince C++ oldukca güçlü bir dil. Ama hedefine giden yol dil uzmanlığından geçmiyor, saydığım eğitimlerin daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Başarılar dilerim... .
Eylül 2014

M Oğuz Yardımcı bir yanıt verdi.

Oyunların yapım süreçleri hakkında bildikleriniz (wolfteam örneğin) nelerdir?

Oyun yapım aşamaları şöyle ilerler;
1-Konsept geliştirme süreci
2-Tasarım süreci
2a-Araç Geliştirme (İsteğe, duruma bağlı)
3-Uygulama aşaması
4-Test etme süreci
5-Pazarlama.

Bu başlıkları kısaca açacak olursak;
1-Konsept geliştirme süreci: Oyunun türünün (Rpg, Fps, Tps, Rts, Sport vs.), konseptinin [Örneğin bir strateji oyunu için içinde bulunulan çağ (medievil, post-modern, steampunk, hi-tech, post-apocalyptic vb.) gibi] belirlendiği süreçtir. Oyuna orjinallik katacak ve benzerlerinden ayıracak özelliklerin belirlendiği süreçtir ve iyi bir oyun geliştirmek için üzerinde durulması gereken kilit bir süreçtir.


2-Tasarım süreci: Konsept aşamasında belirlenen çizgiler ışığında oyunun yavaş yavaş şekillendirilip uygun altyapının seçildiği (belirli durumlarda hazırlandığı) oyun geliştirme aşamasıdır.

*Bu iki aşamada yoğunlukla görev alanlar oyun tasarımcıları, öğretim tasarımcıları ve konsept tasarımcılarıdır. *

Oyun motoru seçimi (CryEngine, Frostbite, unity3d, UnrealEngine vs.) yada oyuna özel bir motorun geliştirilmesi kararı bu aşamada alınır. Oyuna özel grafik motoru, fizik motoru yada oyun geliştirme araçları geliştirilecekse (2a) araç geliştirme sürecine gidilir.

3-Uygulama aşaması: Bu aşamada önceki aşamalarda ortaya çıkarılan fikirlerin, belirlenen araçlarla uygulanması ve programlanması sürecine girilir. Konsept sanatçılarının çizimlerinin modellenmesi, müzikler, senaryonun oyuna yedirilmesi gibi sanat işleri bu bölümde yapılır. Bu aşamada teknik yöneticiler, sanat yönetmenleri, sanatçılar ve programcılar yoğun bir işbirliği içerisinde çalışırlar.

4-Test etme süreci: Bu süreçte oyun genel programcılar ve oyuncular tarafından testlere, denemelere sokulup, olası hatalar bulunup, giderilmeye çalışılır. Deneme ile olduğu gibi profesyonel hata ayıklama yöntemleri de uygulanır. Bu aşamada tecrübeli oyun deneyeyiciler, beta deneyiciler ve programcılar görev alır.

5-Pazarlama: Bu aşamada hiç tecrübem ve bilgim olmamasına karşın isminin gerekli bilgiyi verdiğini düşünüyorum. Bu aşamada pazarlama uzmanları çalışır.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Her aşamada olası bir sorun yada değişiklik gereksinimi karşısında, bir önceki aşamaya dönmek ve sonrasında adımları tek tek uygulamaya devam etmek gerekmektedir.

Daha Fazla