Bilmek istediğin her şeye ulaş

İstatistik delisi, amatör toplum bilimcisi.

Haziran 2014

Moon Star bu yanıtı beğendi:

Lider olmak için neler yapmak gerekir?

Lead etmek gerekir. Sorunlar karşısında önerdiğiniz çözümlerin çoğu doğru çıkarsa, doğru yolu gosterirseniz leader olabilirsiniz.
Nisan 2014

Moon Star bir yanıta alt yorum yaptı

Bir ekibi günde 18 saate kadar çalıştırmak emrederek olacak şey değildir. Cumartesi fabrikaya sokamadığımız personeli düşündüm de hakkını vermek lazım adam bir deha. Hemde dediğiniz gibi insan ilişkileri bu kadar kötü olmasına rağmen bunları başarmış. Yani liderin harika araçları içinde iletişimin yerini tekrar düşünmek lazım.

Aşağıdaki tişört üstteki gibi arkadan ittirmeli değil önden çektirmeli bir lider işi diye düşünüyorum. folklore.org/images/macintosh/90_hours.j...
Lider olan yol açar, engel olmaz...

Lider ve patron farkı;

Liderlik
Nisan 2014

Moon Star bir yanıt verdi.

Kafamı yastığa koyar koymaz nasıl uyuyabilirim?

2 sene evvel bu konuya bende yanıt aradım. Benimki biraz daha çetrefilliydi.
1 saatlik sıkıntılı servis yolculuğunda nasıl uyurum ?
Almanca ve ingilizce sayfalarda epey vakit harcadım sonra şu anda bulamadığım gece sayıklamalarını kaydeden bir arkadaşın bloğunu hatmettim.
Uykuyu bilimsel olarak incelemeye başlayınca olmazsa olmaz olan Sleep time programını ve şimdi yine hatırlayamadığım aşağıdaki gibi bir istatistik tutan programı edindim. Tetikleyici unsur olarak ses öğelerinden faydalandım aynı şekilde görsel öğeleri kullananlar da var. Şu anda yaklaşık 6 saat ( 5 + 1 ) uyuyorum. Yardımcı ses kaydı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Size daha yakın sesler bularak diğer sesleri, kokuları ve görsel öğeleri deneyebilirsiniz. Ben 21 günde bu alışkanlığı edindim.Umarım sizde de kısa zamanda işe yarar...

rizaaskar.com/pratik-bilgiler/sartli-re...

Uyku

play.google.com/store/apps/details? id=c... .
Nisan 2014

Moon Star bir yanıt verdi.

Nöromarketing nedir?

Eye Tracking metodu en çok ilgimi çeken konulardan biridir.
Susam sokağı, Caillou gibi çocuk programlarının başarısının arkasında da Eye Tracking metodu vardır.


Daha fazlasını merak edenler için aşağıdaki deney sonuçların incelenmesinde fayda var. İyi çalışmalar.

Bir öğrenci kitlesine son teknoloji ürünü bir kulaklık test ettirilmiş.

Öğrenci kitlesi 3 gruba ayrılmış. İlk gruba, kulaklığın sallanmaya karşı tepkisini test etmek amacıyla, kulaklığı kullanırken kafalarını yukarıdan aşağıya sallamaları gerektiği söylenmiş. İkinci gruptan kullanım sırasında kafalarını sağdan sola sallamaları istenmiş. Son grup ise kontrol grubuymuş. Kafalarını hareket ettirmeden kulaklığı kullanmışlar.


Deney esnasında 3 gruba da Eagles'dan bir şarkı dinletildikten sonra, üniversite harçlarının 587 dolardan 759 dolara çıkarılması gerektiğini savunan bir haber yorumu dinlettirilmiş.

Deney sonunda 3 gruba da sallantının ses kalitesine etkisini değerlendirdikleri bir anket doldurtulmuş. Anketin son bölümüne ise asıl merak edilen soru sıkıştırılmış: "Üniversite harçları ne kadar olmalıdır?"


Başlarını sabit tutan öğrenciler, dinledikleri haber yorumundan etkilenmemişler. Harç olarak 582 doları uygun görmüşler.

Yorumu dinlerken başlarını sağdan sola sallayan öğrenciler, haberde önerilen artışa şiddetle karşı çıkmış ve harçların düşürülmesi gerektiğini savunmuş.
Başlarını yukarıdan aşağıya sallayarak kulaklığı kullanan öğrenciler ise haberdeki yoruma sonuna kadar katıldıklarını belirtmişler. Harç tutarı arttırılmalıymış.
Nisan 2014

Moon Star bu yanıtı beğendi:

Kitap okumak ve kültür doğru orantılı mıdır ve kitap başarıyı etkiler mi?

Roman okumak; insanları tanımamıza, analiz etmemize yarar. Tarih okumak geçmişimiz hakkında fikir edinmeye ve bugün nasıl davranmamız gerektiğini öğretir. Psikoloji okumak, davranışlar karşısında nasıl hareket edeceğimizi gösterir vs. Böylelikle olgunlaşırsın büyürsün, bilirsin, empati kurabilirsin.
Nisan 2014

Moon Star bir yanıt verdi.

Beynin sol tarafını çalıştırmak için neler yapmak gerekir?

Beynin sol tarafı matematik ve kelimeler üzerine hesaplama işlemlerini yapmaktadır.
Dünya trendi; hafıza şampiyonları vs. Sağ ve sol bölümü birlikte kullanarak harikalar yaratırlar. Yinede ben sol tarafımı geliştireceğim diyorsanız aşağıdaki uygulamaları tavsiye ederim. İyi eğlenceler.

Math workout ( 4 işlem )
play.google.com/store/apps/details? İd=n...


Push Box - Sokoban ( Problem çözme / değişkenler teorimi )
play.google.com/store/apps/details? id=c... .
Nisan 2014

Moon Star bir yanıt verdi.

Korku filmlerinin ve izlemenin amacı nedir?

Ben izleyemem fakat sık sık depresyona giren bir tanıdığımın aşağıdaki gibi teorisi vardı. Bakış açısı hoşuma gittiği için paylaşıyorum.

Korku filmi kişiye sahip olduklarının kıymetini bildirir.
Günüm çok kötü geçmişse açar bir korku filmi izlerim.
Sonra bütün sıkıntım gider, halime şükrederim.
Benimki de dert mi be... .
Nisan 2014

Moon Star bir yanıt verdi.

Facebook insan ilişkilerine zarar verdiğini düşünüyorum ve kapattım. Biten ilişkiler, hakaretler ve özel hayatın gizliliği dışında çok bir şey göremedim. Sizce de zararlı değil mi?

İnsan Davranışları

Sosyal MEDYA'yı fazla ciddiye almayın. Medya kişileri manipüle etmek üzere kurulmuş bir sektördür. Ancak bu şekilde sürekliliğini garanti altına alabilir. Facebook, Twitter, Youtube ve Forum gibi web 2 projeleri de manipülasyonlardan nasibini almıştır.

Trendleri oluşturan, veri beslemesini yapan sanıldığı gibi halkın kendisi değil, onları yönlendirendir. Neyi görmenizi isterler neyi paylaşmanızı arzularlarsa size onları servis ederler. Kime hizmet ettiğinizi bilmeden paylaştıklarınızla birilerini zenginleştirir birilerini fakirleştirirsiniz.

Medya da aslan payını alır tabi. Geçmişte gazete ve televizyon ile yapılan yönlendirmeler şimdi sosyal medya ile yapılmaktadır.

Ne yazık ki sandığımız kadar özgür değiliz. Matrix'in elindesin NEO!
Nisan 2014

Moon Star bu yanıtı beğendi:

Facebook insan ilişkilerine zarar verdiğini düşünüyorum ve kapattım. Biten ilişkiler, hakaretler ve özel hayatın gizliliği dışında çok bir şey göremedim. Sizce de zararlı değil mi?

Evet bence de hatta insan ilişkilerini komple bitirdiği bir konu var. Yediden yetmişe herkes siyasetçi oldu. Yarısı Tayyipçi yarısı da Tayyip karşıtı. Akıl ermeyen cümleler birbirini küçük düşürücü caps'ler.
Nisan 2014

Moon Star bir yanıta alt yorum yaptı

İman ettiği amaçları için ekibini manipüle eden birini gördüm sanki.
Tekrar bakayım...
Evet Lidermiş.
Patron henüz nasıl iş yaptırılacağını öğrenememiş sanki...
Öndeki Sezar, Castro, Jobs vb. kişilerden biri olabilir. Listeyi uzatabilirsiniz.
Lider olan yol açar, engel olmaz...

Lider ve patron farkı;

Liderlik
Nisan 2014

Moon StarByrm kişisini takip etmeye başladı

Byrm, Avukat, @nightwalker

o la la...

Nisan 2014

Moon Star bir yanıta alt yorum yaptı

Okuduğum cevaplar arasında bana en yakın cevap bu.
manipülasyon sanatını öğrenmekten başla...
Nisan 2014

Moon Star bu yanıtı beğendi:

Lider olmak için neler yapmak gerekir?

manipülasyon sanatını öğrenmekten başla...
Nisan 2014

Moon Star bu yanıtı beğendi:

Hayatınızı değiştiren bir film repliği var mı?

Sen mükemmel değilsin, o da mükemmel değil. Önemli olan birbiriniz için mükemmel misiniz. (Can Dostum)
Nisan 2014

Moon Star bu yanıtı beğendi:

Hayatınızı değiştiren bir film repliği var mı?

Melvin: Sana harika bir iltifat yapacağım ve bu çok doğru.
Carol: Korkunç bir şey söyleyeceksin gibime geliyor.
Melvin: Kötümser olma, bu senin tarzın değil. Tamam dinle:
Hata yapıyorum ama. . . Neyse, şu rahatsızlık var ya. Doktorum yani sürekli gittiğim terapist bana hastaların yüzde elli ya da altmışında işe yarayan bir haptan bahsetti. Ben haplardan nefret ederim. Nefret! Çok tehlikelidirler. Neyse benim iltifatım şu ki; geçen gece geldiğinde asla şey yapmayacağını söyledin ya... Sen de oradaydın işte, ne dediğini bilirsin. Neyse benim sana iltifatım, ertesi sabah hapları almaya başladım.
Carol: Bunun neresi iltifat anlamadım.
Melvin: İyi biri olmayı isteme sebebim oluyorsun.
Carol: Sanırım bu, hayatımda duyduğum en iyi iltifattı.
-Benden bu kadar

"Bak, sana garanti ediyorum ki çok zor zamanlarımız olacak. Sana garanti ediyorum bu işin bir noktasında ikimizden biri yada ikimiz birden bu işi bitirmek isteyecek. Ama sana yine garanti ederim ki eğer benim olmanı istemezsem bundan hayatım boyunca pişmanlık duyacağım çünkü yürekten biliyorum ki sen benim ruh eşimsin."
- Kaçak Gelin

Harry: Dışarısı 30 derece sıcakken üşümeni seviyorum. Bir sandviçi sipariş etmenin yarım saat sürmesini seviyorum. Benim çıldırdığımı düşünür gibi bana baktığında, burnunun üzerinde oluşan o çizgiye bayılıyorum. Seninle bir gün geçirip, eve gelip giysilerimin senin gibi kokmasını seviyorum. Her gece uyumadan önce son konuştuğum kişi olmanı seviyorum. Ve burada olmamın sebebi bu gece yılbaşı olması ya da yalnız olmam değil. Bu gece buraya geldim çünkü hayatının geri kalanını biriyle geçirmek istediğini anladığın zaman, hayatının geri kalanı biran önce başlasın istiyorum.
-Harry ile Sally Tanışınca

- Niye böyle oldu be abi? Ben çok sevmiştim be abi... O kadar mektup gönderdim, insan bi cevap yazar... benim günahım ne be abi?

- Bak koçum, belli olmuyor ama benim bir tek kulağımın arkası kaldı. Artık acı çekmekten ve acı çektirmekten zevk almamayı öğrendim. Sevgililer, bizim olanlar ya da olmayanlar hepsi iz bırakır! Bu izler şimdi seninki gibi çok derinini çiziyor, hepsi kalır! Ama inan, yeni izler de olacak. Yaşlıları düşün! sanki her şeyi bilirlermiş gibidirler, ama öyle değil. Ne kadar acı çekersen çek şunu hiç unutma; çizilecek bi yer hep vardır ve çizecek bi yer. Ressam olur insanlar başkalarının kalbini kazıya kazıya, ya da resim olurlar senin gibi kazına kazına...
- Dar Alanda Kısa Paslaşmalar
Mart 2014

Moon StarEmre Sarier kişisini takip etmeye başladı

Emre Sarier, IT Manager, @esarier

Mart 2014

Moon StarMine kişisini takip etmeye başladı

Mine, Felsefe Bölümü Öğrencisi, @minesita

One thing i’ve never said…

Mart 2014

Moon Starİnsan Davranışları konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Davranışları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mart 2014

Moon StarHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Mart 2014

Moon Star bir yanıt verdi.

Pazarlama ile ilgili tavsiye edeceğiniz okuduğunuz kitaplar nelerdir?

Walter Isaacson 'ın Steve Jobs kitabı çok faydalı olacaktır.
Çok sıkıcı olamasına karşılık pazarlamayı tanımlamak ve öğrenmek için bitmeyen kitap dediğim Philip Kotler A'dan Z'ye Pazarlama kitabı okunabilir. Gerçekten çok sıkıcı bir kitaptır, pazarlama konusunda kariyer yapacaksınız tavsiye olunur. Asıl faydalı yayın ise bir kitap değil güncel bilgilerle donatılmış dergilerdir. Eleştirel olarak ben CAPITAL'i tercih ediyorum. Ne yazıkkı makalelerin yarısı ego ve ben yaptım oldu havaları içindedir. Walter Isaacson tadında bir yazı disizine henüz rastlamadım. Bu sebepten eleştirlel yaklaşmakta fayda vardır.
Daha Fazla