Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sefa Karabacak, 

Sistem Destek Asistanı

Sistem Destek Asistanı Sefa Karabacak inploid.com'da 10 soru sordu, 7 soru yanıtladı ve 3 takipçisi var.

Nisan 2014

Sefa Karabacak bu yanıtı beğendi:

Veri tekilleştirme nedir?

Depo alanı, soğutması gibi kaynak tüketicilerinden tasarruf etme amaçlı bir veri depolama metodudur. Basit anlamda “De-duplication”, verilerin sabit (fixed) ya da değişken (variable) büyüklüklerde parçalara bölünerek yedeklenmesi işlemidir. Aynı parçaların (identical segments) tek kopyası tutulur ve gerçek veri için linkler oluşturulur. De-duplication Block (byte/bit) seviyesinde yapıldığı takdirde daha iyi sonuçlar alınabilir.

Amaç: Büyük miktarlardaki verilerin daha küçük alanlarda depolanmasını sağlamak.

Faydaları:
  • Daha efektif kullanılan depolama kaynakları ile veri depolama maliyetlerinde ciddi düşüş,
  • Düşen enerji ve soğutma maliyetleri sayesinde daha çevreci bir ortam,
  • Net etkileri çok hızlı görüldüğü için hızlı bir yatırım geri dönüşü,
  • Daha hızlı yedekleme ve geri dönüş ile yedek saklama sürelerinde artış,
Ne kadar Faydalı?

Örnek Hesaplama
:
Yedeklenmek istenen toplam veri : 2 TB

Veri tipi : %50 kullanıcı dosyaları / %50 veri tabanları

Günlük ortalama değişim : %10

Yedekleme politikası : Her gün tüm veriler

Yedeklerin saklanma süresi : 90 gün

Diske yedeklemede kullanılan 1 TB alanın maliyeti : 1.000 USD

Normal bir yedekleme yaklaşımı ile bu kurumda yedekleme için 180 TB’lık alana ihtiyaç duyulmaktadır. Tekilleştirme kullanıldığında ise 38’e 1 oranında tekilleştirme yapılarak, yaklaşık 5 TB’lik bir alanda 90 günlük veri saklanabilir. Bu hesapla tam 175 TB’lık bir alandan tasarruf edilir; bu da yaklaşık 175.000 USD’lık bir yatırım tasarrufuna karşılık gelmektedir.

Nasıl çalışıyor?

Yedeklenecek olan veri parçalara ayrılarak önceden yedeklenmiş veri ile karşılaştırılır. Bu karşılaştırma sonucunda aynı olan veriler için referans oluşturulur, farklı olan veriler diske yazılır.

Çalışma Şekilleri:
  • In-line: En etkin ve ekonomik yöntemdir. Veriler diske yazılmadan önce tekilleştirme işleminden geçirilir. Bundan dolayı ihtiyaç duyulan disk kapasitesi azdır.
  • Post-Process: Önce verilerin tamamı diske yazılır, sonrasında tekilleştirme işlemi yapılır. Bundan dolayı başlangıçta ihtiyaç duyulan disk kapasitesi oldukça büyüktür. Ek olarak işlem süresi de daha uzundur. Genelde 3 noktada de-duplication yapılmaktadır:

  • Kaynakta (Source) yapılan de-duplication: Sunucu de-duplication işlemini yapar. İşlemci bellek yükü getirir. Uzak lokasyonlar için en efektif çözümdür.
  • Sunucu üzerinde yapılan de-duplication : Atanmış bir sunucu üzerinde de-duplication yapılır. Client ın hızlı bir şekilde yedek alması sağlanır. Kaynak üzerinde CPU ve bellek yükü daha azdır.
  • Hedefte (Target) yapılan de-duplication : Hızlı yedek alınır . Hedef ortamının kaynakları dar boğaz oluşturur.

Storage
Ocak 2014

Sefa Karabacak yeni bir  soru  sordu.

Ocak 2014

Sefa Karabacak yeni bir  soru  sordu.

Ocak 2014

Sefa Karabacak bir yanıt verdi.

Türkiye'de nerelerde, hangi şelaleler vardır?

Kayseri Yahyalı Kapuzbaşı Şelaleri
Türkiye
Temmuz 2013

Sefa KarabacakHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Temmuz 2013

Sefa KarabacakSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Temmuz 2013

Sefa Karabacak bu yanıtı beğendi:

Sahip olduğumuz web server'ın Windows Azure platformuna taşınmasının artıları nelerdir?

Windows Azure'a geçiş ile ilgili daha önce yazdığım bazı teknik noktaların bulunduğu yazılar vardı, bunların da yardımı olabilir:

Windows Azure platformuna geçiş #1 - SQL Server
Windows Azure platformuna geçiş #2 - Web Server

Sorunuza gelince, Windows Azure şu an yeterli seviyeye gelmiş durumda ve her geçen gün daha da iyiye gidiyor. Desteklediği ve desteklemediği bazı özellikler eskiden sorun oluşturuyordu, ama şu anki hali ile hem kullanım kolaylığı açısından hem de performans anlamında üst düzey bir noktaya geldi.

Performans açısından baktığımızda Azure bize (an itibarı ile) 5 farklı tip sunucu sağlıyor: windowsazure.com/en-us/pricing/details/v...

Bu makineler başlangıç, orta ve üst düzey olabilecek her türlü uygulama için yeterli seçeneklerdir. Performans anlamında ise, özellikle Azure Cloud Service kullanıyor iseniz, yani size özel Virtual Machine seçeneği yerine tümü ile Azure üzerinde koşan bir uygulama tasarlıyorsanız, bunun size performans anlamında ekleyeceği farkın yani sıra, kod tarafında bu sisteme entegre olabilmek için bazı ek kodlamalar yapmanız gerekiyor. Bu sebeple, bir kere entegre olana kadar sisteminizi test ortamı dışında kullanıma açmayın derim. Çünkü, bulut bilişim sunucuları üzerinde hala eksik kalan bazı şeyler olabiliyor. Örneğin; Azure üzerinde henüz yüklenmemiş bir güncelleme paketi, sizin sisteminizde soruna yol açabiliyor ve elle bunu yüklemeniz mümkün değil. Tek yapabileceğiniz, o paketin Azure üzerinde güncel hale gelmesini beklemektir.

İşin 2. ayağı ise maliyet. Azure tarafında maliyetlerinizi şu şekilde hesaplayabilirsiniz: windowsazure.com/en-us/pricing/calculato...

Benim hesaplarıma göre, eğer BizSpark veya buna benze bir avantajınız yok ise, Azure (geçtiğimiz aydan itibaren) fiyat olarak şu an Amazon ile neredeyse kafa kafaya fiyatlandırma yapıyor. Geçtiğimiz ay, fiyatlandırmalarda bir değişiklik oldu. SQL Server için Web, Standart, Enterprise olmak üzere farklı sürümler seçeneklere eklendi (virtual machine için söylüyorum). Bununla birlikte fiyatlandırmaya da eklemeler yapıldı ve fiyat arttı. Lisanslama sorunu olmadığı için Microsoft önceki fiyatlarında çok çok iyi maliyetler sunuyordu ama şimdi neredeyse kafa kafaya geliyor Amazon ile. Eğer Türkiye'de bir hosting firması ile çalışıyor iseniz o zaman kendi fiyatınız ile bir karşılaştırma yapmalısınız tabi ki.

Sonuç olarak, performans anlamında kesinlikle Azure sistemi ile her şekilde (eğer varsa) kendi sunucularınıza göre daha yüksek performansı alırsınız. Fiyat olarak ise, an itibarı ile Amazon'dan çok farkı yoktur diyebiliriz. Tabii ki aynı fiyat ise bile Azure daha cazip gelecektir diye tahmin ediyorum.

Güncelleme ve bir not:
Bu arada çok çok önemli bir noktayı belirtmeyi az kalsın unutuyordum. Eğer Azure üzerinde kendi VM'inizi oluşturarak uygulamaya geçecek iseniz, daha oluşturma esnasında mutlaka ama mutlaka, tüm sunucularınızın aynı data center içinde ve birbiri ile mümkün olabildiğince yan yana olabilmesi ve Virtual Network kurmadan makineleri aynı network içinde görebilmeniz için bir "Affinity Group" oluşturun ve makineleri aynı Affinity Group içinde barındırın. Bu çok önemli çünkü sadece "network latency" sebebi ile sitenizin load time'ı etkileniyor.
Temmuz 2013

Sefa Karabacak yeni bir  soru  sordu.

Mayıs 2013

Sefa KarabacakBurhan Çetinkaya kişisini takip etmeye başladı

Burhan Çetinkaya, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @Burhan

software developer @inploid , ceit @YeditepeUni , interested in #bodybuilding #happiness

Nisan 2013

Sefa Karabacak bir yanıt verdi.

Meyve suları neden meyvenin kendisinden %100 daha ucuzdur?

Bu konuya geçen sene birebir şahit oldum bir meyve suyu firması gelip çiftçilerin döküntü diye tabir ettiği bizim anca çöpe atacağımız meyveleri neredeyse bedava fiyatına aldığını gördüm gördükten sonrada bir tereddüt oluştu meyve suyu içerken :)
Ocak 2013

Sefa KarabacakBilgi İşlem konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgi İşlem

Bilgi İşlem, bir kurumun verilerini ve bilgisini saklayan, işleyen ve ayrıştıran bölümüne denir. Günümüzde Bilgi İşlem daha çok bir kurumun...

Temmuz 2012

Sefa Karabacak bir yanıta alt yorum yaptı

o insandan insana değişir 20 küsür senedir istanbulda yaşıyorum bi metropol özelliğini bence gerektirdiği kadar taşıyor daha farklı şeyler görmek için kesinlikle Urfayı tercih ederdim ama konu başlığının dışına çıkmayalım bence kittery ile ilgili daha fazla bilgi almak isterim bunu tartışmak yerine
Türkiye ye bi turist gelse sence direk urfa ya mı gitmeyi düşünür??
Temmuz 2012

Sefa Karabacak bir yanıta alt yorum yaptı

farklı bi karşılaştırma ama gittiği amaca göre değişir Urfa da sonuçta Türkiye sınırları içerisinde bi il neden olmasın
Türkiye ye bi turist gelse sence direk urfa ya mı gitmeyi düşünür??
Haziran 2012

Sefa Karabacak bir yanıt verdi.

Deneyimsiz ya da yeni yöneticilerin sıklıkla yaptığı hatalar nelerdir?

Bence bunlara hata demek yanlış bunları hepsi birer deneyimdir başarısızlık olabilir oda harika birşeydir insana çok şey öğretir. Bunu gelişimdeki bir basamak olarak görebiliriz.
Haziran 2012

Sefa Karabacak bir yanıt verdi.

Internet Explorer en iyi internet tarayıcı değil, iPhone en iyi yeni nesil telefon değil, Windows en iyi işletim sistemi değil. Ama pazar paylarının her zaman büyük olmasının nedenleri nelerdir?

Bence en büyük etken reklam sonuçta Iphone falan en iyi yeni nesil telefon olduğunu falan söyleyende biz insanlar bu markalar bizi yaptığı reklamla o kadar etkilemiş ki genel kavramlardan bile bahsetsek aklımıza özel markalar geliyor.
Mayıs 2012

Sefa Karabacak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Proje Rapor

Project Title : Özel üçgenlerin kolay kavranması için anlatımı ve üçgenlerin alan çevre ve diğer hesaplamalarının uygulaması.

Aim:Hedef geometri dersini ilk defa alan lise öğrencilerin temel anlamdaki özellikleri kolay bir şekilde kavramasına yardımcı olmak ve kolay erişimi sayesinde basit üçgen alan,çevre,tanjant, kotanjant gibi hesaplamalara hızlı erişim yardımıyla ulaşmayı olanak sağlayan eğitim yazılımı.

 Desing:Dizayn kısmında kolay anlamayı kavrayacak görsel öğelerden yardım alınılmıştır. Flash yardımı ile ders konu anlatımı ve örneklerle konunun daha sağlam bir şekilde anlaşılmasını sağladım.Renkleri kullanıcıların yaş ortalamasına göre biraz daha sade ve net renklerden oluşturdum.

Controls:Her uygulamada bulunması gerektiği gibi labellardan, textboxlardan ve butonlardan fazlasıyla kullandım bunlara ek olarak flash gösterimi ve picturebox da proje içerisinde yer almaktadır.

Development:Programın görsel kısmının kod kısmına göre biraz daha ağır olmasından dolayı kod kısmında rapor edebileceğim bir kısım bulunmamaktadır.

Nisan 2012

Sefa Karabacak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Daha Fazla