Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mesut Öcal, 

Avukat

İstanbul Hukuk Lisans 2015 İstanbul Ünv. SBE öZEL Hukuk Tezli YL 2016-18

Ağustos 2014

Mesut Öcal bir yanıta alt yorum yaptı

teşekkür ederim Kutluay bey fakat olay biraz farklı. Para ödenen Petra adındaki şahıs sözleşmenin tarafı değil. Müvekkil satıcıyla harici satım sözleşmesi imzalıyor. Bu sözleşme ve ödeme yapıldığına dair dekontlar bizde mevcut. Almanya'da bu davayı nasıl açabiliriz peki. Türk yargı kararının tanınması için davamız burada sonuclandıktan sonra Almanyanın mahkeme kararının tanınmasına yonelik dava açsak olmaz mı sizce?
Gönderdiğiniz paranın satış bedeli olduğuna ilişkin bir kayıt varsa veya bu konuda sözleşmeniz varsa 2 yol izleyebilirsiniz.
(Böyle bir sözleşme veya banka havalesine kayıt düşülmemişse işiniz zor)
petra'nın Türkiye'de malvarlığı yoksa size bu davayı Almanya'da açmanızı öneririm.
Türkiye'de alacağınız mahkeme kararının davalının Türkiye'de bir malvarlığı yoksa uygulanma şansı bulunmayacaktır.
petra halen gayrımenkulünü satmadı ise veya malvarlığı varsa o zaman davayı Türkiye'de açıp malvarlığına ihtiyati haciz koydurarak alacağınızı garanti altına alabilirsiniz.
Dava sebepsiz zenginleşme değildir. Geçersiz satış sözleşmesine dayanılarak ödenen paranın iadesine ilişkin bir davadır.
Ağustos 2014

Mesut Öcal bir yanıta alt yorum yaptı

PVSK'da polisin silahı kullanma yetkisi ve sınırlarıyla ilgili hükümler mevcuttur. Fakat bildiğim kadarıyla PVSK görev sebebiyle ya da görev sırasında kullanımda uygulanıyor. Olayınızda polis olan kişinin mesleğinin fiile bir etkisi olmaz. Çünkü anladığım kadarıyla görev sebebiyle olan bir vaka değil.
Bozar
Meşru müdafaa anlıktır ve saldırıya karşı koruma amaçlı kasıtsız ani hareketli bir davranıştır. Hazırlık yapmak olası kastı gösterir.
Kastın olduğu yerde meşru müdafaa olmaz.
selamlar
Ağustos 2014

Mesut Öcal bu yanıtı beğendi:

Okul derslerinde başarısız olmak gelecekte de başarısız biri olacağımızı mı gösterir? Başarısız öğrencinin sorunu nedir?

En iyi Anadolu-Fen liselerine ya da en iyi üniversitelerin en iyi bölümlerine girip orada okuyamayanlar, başarısız olanlar gördüm. Ya da edindikleri mesleklerde başarılı olamayanlar. Hiç unutmam dershaneye gidiyorum, kimyacımız odtü mezunu, çok bilgili bir adam, ama o basit lise kimyasını bile anlatamıyordu bize. Başarı için iq (Zihinsel Zaka) 'dan daha eq (Duygusal Zeka)'ya ihtiyaç var.

Ortaokulda bir öğrencim vardı çok çabalıyordu ama zor algılıyor ve çok zor öğreniyordu. Onu hep motive ediyor, yüksel sözlü notlarıyla sınıf geçmesini sağlıyordum. Bu sebepten kendi kendime acaba onu kandırıyor muyum, diye de üzülüyordum. Sonra lisede yine öğrencim oldu. O kız gitmiş, yerine sınıf birincisi bir kız gelmişti. İyi bir üniversitede istediği bölümü de kazandı ayrıca :)

Başarısız öğrencide azim eksiktir. Bir hikaye vardır, sokaklarda çöplerden baslenen alkolik bir adamın iki oğlu varmış. Biri hapiste işlediği bir suçtan hapis yatarken diğeri büyük bir şirketin başındaymış. Hapistekine neden bu hale düştüğünü sorduklarında babasını anlatıp "başka şansım yoktu, hiç destek görmedim" demiş. Şirket yöneticisine nasıl bu kadar başarılı olduğu sorulduğunda "başka şansım yoktu, hiç destek görmedim, kendim çabaladım" demiş.

Başarı için temel kural en iyi yapabileceğin alanı, işi bulmaktır. Sonrası azmetmek, çalışmak ve vazgeçmemek.
Ağustos 2014

Mesut Öcal bu yanıtı beğendi:

Bir taşınmaz almak için 2005 yılında yetkili satıcıyla adi yazılı şekilde anlaşma yaptık ve 60.000€ bedeli taşınmazı satan ltd. şirketin müdürüne gönderdik fakat taşınmaz bize devredilmedi ve 2014 yılında mahkeme kararıyla yetkili satıcı ile... (devamı açıklamada)

İfanın imkansız tarihe geldiği andan itibaren zamanaşımı başlayacaktır. Siz, size adi yazılı sözleşme ile satılan taşınmazın resmi olarak devrini öğrendiğiniz tarihi bildirmemiş iseniz bu tarih mahkeme kararını öğrendiğiniz tarih sayılır.
Ağustos 2014

Mesut Öcal bir yanıt verdi.

Okul derslerinde başarısız olmak gelecekte de başarısız biri olacağımızı mı gösterir? Başarısız öğrencinin sorunu nedir?

Bence başarısız bir lise öğrencisinin ileride başarılı ya da başarısız olduğunu tartışmaya vakti olmaz.
başarısız bir üniversite öğrencisi ise, ya müthiş bi deha olacaktır; ya da nitelikli işsiz...
dar pencereden bakmıyorum. Akış yönü bu şekilde fakat istisnalar saklıdır. Belirttiğim başarı kıstası da sistemsel başarıdır. Bence herkes başarılı olabilir lakin herkes aynı denizde yüzemez.
Ağustos 2014

Mesut Öcal bir yanıt verdi.

Hangi duygumuz yok olsaydı, hayatımızda nasıl bir değişime sebep olurdu?

Doyumsuzluğumuz yok olsaydı, diğer bütün duyguların yok olmasına ve yok edilmesine gerek kalmazdı.
Temmuz 2014

Mesut Öcal bu yanıtı beğendi:

Teminatsız ihtiyati tedbir kararı nasıl verilebilir? Hakimi hangi gerekçeyle ikna edebiliriz?

Hakimin geniş bir takdir hakkı olduğu alan. Talebinizde öncelikle teminatsız aksi takdirde teminatlı demeniz hakimin görüşünde olumlu etki yapacaktır. Haklılığınızı dilekçede net bir şekilde anlatıp delilleri de sunarsanız tedbir kararını teminatsız olarak alma imkanınız artar.
Temmuz 2014

Mesut Öcal  yeni bir  gönderide  bulundu.

H.I.M.

Müzik dinleyen kulakların ölmeden önce duyması gereken bir vokali içinde barındıran rock grubu; mutlaka dinlenilmesi tavsiye olunur. Akustik albümleri ise rock sevmeyenleri doyuracak nitelikte müthiştir.
Temmuz 2014

Mesut Öcal bir yanıt verdi.

Temmuz 2014

Mesut Öcal bir yanıt verdi.

Aldatma (sadakatsizlik) affedilebilir bir suç mudur? Affedilse hangi şart ve durumlarda affedersiniz?

Dünyanın 1 numaralı kuralı; aşık olan aldatmaz, aşık eden aldatılmaz. (bazıları müstesna)
Temmuz 2014

Mesut Öcalİnsan İlişkileri konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan İlişkileri

bir insanın sizin hakkında ne düşündüğünüzü bilmek istiyosanız onu sinirlendirmez yetiyor ... ne yani bir insanın damarına basmadan bizim h...

Temmuz 2014

Mesut Öcal bir yanıt verdi.

Kadın erkek eşitliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yazılı olan, kuralı olan her merciide kadın ve erkek eşit olmalıdır; her yerde... Fakat önemli olan kısım yaşam sahamızın yazısız alanıdır. Orada ise gerek bedensel gerek fiziksel farklılık karşımıza çıkar. Farklılıklarla savaşmak yerine onları geliştirebilir ve birbirimizdeki hazinelerimizi ötekimizle paylaşabiliriz. Erkek ve kadın; evet acizlikler var farklı farklı ... Ama ikisi de muhteşemdir, kalpten olunca.
Temmuz 2014

Mesut Öcal bir yanıt verdi.

İlişkide heyecanı kalmayan biri nasıl canlandırılır?

Sana kız mı/oğlan mı yok ;) diye muhabbetlerin ortasında kalırsın artık
Temmuz 2014

Mesut Öcal  yeni bir  gönderide  bulundu.

LUCY

8 Ağustos'ta Türkiye'de gösterime girecek olan filmi izlemenizi tavsiye ederim. Geleceğin toplumsal problemi olan bilinçsiz dışsal zeka dopingi ile ilgili bir film. Konusu hayli ilginç ve ilham verici . Başrolleri ; usta Morgan Freeman ve Scarlett Johansson paylaşıyor. imdb.com/title/tt2872732/
Temmuz 2014

Mesut Öcal bir yanıt verdi.

Temmuz 2014

Mesut Öcal bir yanıta alt yorum yaptı

teşekkür ederim Gözde hanım , fakat müvekkil şirket re'sen terk olunduğu için tasfiye işlemlerine geçilmiyor. Davayı Ticaret sicil müdürlüğünü davalı göstererek açtık . Tecrübeleriniz mevcut ise sizce bu davanın ortalama sonuçlanma süresi nedir? Çünkü ilgili müvekkil şirket taraf olarak gösterilerek farklı davalar da açtık. Tekrar teşekkürler
Sayin Öcal,
Re'sen sicilden terkini olsa bile eğer tasfiye usulune uygun tamamlanmamissa; sirketin mal varligi, tahsil edemedigi alacaklari ya da borcu varsa sirkete karsi tasfiye memuru hasim olarak gosterilerek dava acilabilir.
Saygilarimla
Temmuz 2014

Mesut Öcal bir yanıt verdi.

Laiklik (tabii ki klişe olmasın) sizce nedir, ne değildir? Toplumumuzun laikliğe karşı tutumu nedir? Bu tutumun nedenleri nelerdir? Müslüman bu mesele hakkında nasıl bir düşünceye sahip olmalıdır?

İstanbul Hukuk fakültesinde okuyorum; 3 yıldır hocalarımdan tecrübe ettiğim kadarıyla; laiklikten bir konu açılınca o konu Türkiye'min tüm siyasi tarihinin bir aktörü oluyor. O kadar mükemmelleştirmişiz ki :) İronik, bir o kadar da trajedik... Bu arada dünyada laikliğin egemen olduğu muhteşem 2 ülke ; biri Fransa öteki Türkiye
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Akbil

163 Kişi   4 Soru

Öğrencilik

2358 Kişi   123 Soru

Tüketici Hakları

90 Kişi   23 Soru

Mal

664 Kişi   367 Soru

Öğrenci Olayları

779 Kişi   17 Soru

İdeoloji

45 Kişi   11 Soru

Mülkiyet Hakkı

35 Kişi   9 Soru

Eğitim

4373 Kişi   643 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2406 Kişi   175 Soru

Gizlilik

10 Kişi   8 Soru

Spor

92 Kişi   143 Soru

Sanat

625 Kişi   108 Soru

İnsan Davranışları

3844 Kişi   962 Soru

Gerçek Hayat

842 Kişi   102 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2203 Kişi   590 Soru

Şirketler Hukuku

38 Kişi   25 Soru

Ticaret Hukuku

191 Kişi   81 Soru

Yazılım

3243 Kişi   564 Soru

Web Siteleri

3393 Kişi   267 Soru

Müzik

2981 Kişi   472 Soru

Bilgisayar

2634 Kişi   444 Soru

Sinema

3253 Kişi   301 Soru

Yabancı Filmler

941 Kişi   115 Soru

Kişisel Gelişim

2073 Kişi   155 Soru

Muhabbet

2154 Kişi   2356 Soru

Girişimcilik

3698 Kişi   363 Soru

Geyik Muhabbeti

1437 Kişi   816 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3681 Kişi   280 Soru

Felsefe

1947 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2903 Kişi   1061 Soru