Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mustafa Cimen, 

Girişimci

Girişimci Mustafa Cimen inploid.com'da 3 soru sordu, 4 soru yanıtladı ve 6 takipçisi var.

Kasım 2014

Mustafa CimenKobi Kosgeb kişisini takip etmeye başladı

Kobi Kosgeb, Tümsiad İnovasyon Kurulu Üyesi, @kobikosgeb

Gün gelecek tüm şirketler, inovasyon kurulu oluşturacak. Hatta Hayal Kuran -hayalperest- kişiler işe alınacak, yüksek maaşlar verilecek. Demedi demeyin.

Şubat 2013

Mustafa CimenSdn S. Er Yetkin kişisini takip etmeye başladı

Sdn S. Er Yetkin, Çevre Ve İş Güvenliği Uzmanı, @sdns

mücadele güzel şey. barış daha karmaşık. hikâyesini anlatmak kolay

Ocak 2013

Mustafa Cimen bir yanıta alt yorum yaptı

teşekkürler ben artık desem'e başlamış bulunuyorum diğer arkadaşların işine yarar umarım :)
Ocak 2013

Mustafa CimenEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, Dil Bilimci, @lorquina

full of questions&always learning

Ocak 2013

Mustafa Cimen  yeni bir  gönderide  bulundu.

Girişimci Ruhlar İçin Mükemmel Bir Ders...

Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır.
Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır.
Kartalın yaşı 40′a vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır.Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır:

- Ya ölümü seçecektir,
- Ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.

Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir.
Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalır. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.Kendi yaşamımızda sık sık bir yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalırız. Zafer uçuşunu sürdürmek için, bize acı veren eski alışkanlıklarımızdan, geleneklerimizden ve anılarımızdan kurtulmak zorundayız.Ancak geçmişin gereksiz safrasından kurtulduğumuzda, deneyimlerimizin yeniden doğuşumuzun getireceği olağanüstü sonuçlarından tam olarak yararlanabiliriz.

National Geographic – ‘’ Kartallar ve İnsanlar ‘’
Ocak 2013

Mustafa CimenKariyer konu başlığını takip etmeye başladı.

Kariyer

İş dünyasında yükselmenin püf noktaları...

Ocak 2013

Mustafa CimenSiyaset (Türkiye) konu başlığını takip etmeye başladı.

Siyaset (Türkiye)

Siyaset veya Politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Siyaset kelimesi Arapça Seyis (At Bakı...

Ocak 2013

Mustafa CimenSiyaset (Dünya) konu başlığını takip etmeye başladı.

Siyaset (Dünya)

Siyaset veya Politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Siyaset kelimesi Arapça Seyis (At Bakı...

Ocak 2013

Mustafa Cimen yeni bir  soru  sordu.

Ocak 2013

Mustafa CimenSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Ocak 2013

Mustafa CimenMelike Yağcıoğlu kişisini takip etmeye başladı

Melike Yağcıoğlu, Bilgisayar Programcılığı Öğrencisi, @melikeyagcioglu

Ocak 2013

Mustafa Cimen bir yanıt verdi.

Bir Waffle dükkanı açarken nelere özen gösterilmelidir? Diğerlerinden ayırıcı özellikler neler olabilir?

Waffle'ın lezzeti artık ayırıcı bir etken değil hemen hemen çoğu birbirine bu yönde benziyor lezzeti ve kıvamı sizde yakaladıktan sonra burada ayırıcı ve belirleyici olan etkenler dükkanın yeri, konumu, dekorasyon, markanızı sevdirmek, lezzetin ve ürünlerin her zaman standart olması ve fiyat politikanız oluyor bunun yanında müşteriye sadakat kartları vererek, kampanyalar yaparak göze çarpabilirsiniz. Fakat bana göre çoğu waffle'cının yaptığı hata waffle'ın sadece 10-18 yaş arası gençlere hitap ediyormuş gibi gösterilmesidir, bunu da yaptıkları çok renkli dekorasyonlarla belirliyorlar. Bunu biraz daha genele yaymak gerektiğini düşünüyorum. Yani waffle sadece gençlerin çocukların tatlısı olmamalı. Bu bahsettiğim konuyu uygulayıp yaş kitlesi olarak daha genele hitap eden bir firma şuan 6. şubesiyle devam ediyor.
Ocak 2013

Mustafa Cimen  yeni bir  gönderide  bulundu.

Batık girişimcinin 8 tavsiyesi

Bu yazı Buğra Aktürk tarafından yazılmıştır.

Kısaca kendimden bahsedeyim. Üniversite’de birbirini liseden tanıyan 4 genç olarak Amerika’da gördüğümüz bir fikri Türkiye’ye getirmek istedik. Süreç içerisinde KOSGEB Ar-Ge desteği alarak şirketimizi kurduk. Yaklaşık 2 yıl boyunca farklı projeler ürettik. Fikirlerimiz birçok önemli insanı heyecanlandırsa da gerek bürokrasilere gerek de bize takıldı. Sonrasında nakit akışı oluşturabilmek adına da grup satın alma sitesi işine girdik. (Açılan 6. veya 7. Siteydik bu sektörde) Ancak yatırım olarak bizden çok fazla şey götürüp, çok da bişey getirmediği için şirketi kapatma kararı aldık. Şu anda da yaklaşık 1 yıldır bir yazılım şirketinde çalışmaktayım.

Böyle bir yazıyı yazmamın istenmesinin, bir başarı hikayesinden sonra olacağının hayalini kurmuştum her zaman. Ama maalesef, girişimcilik hayatına virgül koymuş, başarısız sonuçlanmış bir hikayenin ardından deneyimlerimi aktarmak, aman bunları yapmayın demek için bu yazıyı yazıyorum.

1. Kendinize yatırım yapın ve şirketinizi kurun: e-tohum’un ilk yılında bir dergiden görüp başvurduğumuzu hatırlıyorum. Sadece fikri olan heycecanlı 4 gençtik. Burak Hoca’yla ilk görüşmemizde bize söylediği bir söz gerçekten de bir girişimcinin ben girişimciyim demeden önce yapması gereken ilk şey: “Buraya fikriniz için başkalarından yatırım almak amacıyla geliyorsunuz, ama kendi fikriniz için yatırım yapmamış, risk alıp şirket bile kurmamışınız. Kendiniz için almadığınız ufacık riski neden başkaları sizin için alsın?” Bu soru girişimcilik hayatımda ilk dönüm noktasıydı.

2. Ortaklarınızı iyi seçin: Dostluk başka alışveriş başka. 2008’de Yaklaşık 7-8 yıldır birbirini tanıyan insanlar olarak bir araya geldik. 2 yıl boyunca işler çok iyi gitmedi ve 2 ortağımız heyecanını kaybedip yarıda bıraktılar. Dolayısıyla tanıdığınız insanlardan çok, bu işi gerçekten isteyen insanlarla birlikte iş yapın. Ayrıca edindiğim tecrübelere göre dünya görüşlerinizde paralellik de çok önemli. Örneğin, reklam alan bir işiniz var ve bir alkollü içki firması size geliyor. İnançlarından dolayı ortağınız bu yolla gelecek parayı reddedebilir, ancak siz isteyebilirsiniz. Bu gibi birçok durumda ciddi sıkıntılar yaşamamak adına bu konunun da çok önemli olduğunu düşünüyorum.

3. Kol kangren olmuşsa kesmekten çekinmeyin: Yukarıdaki maddeye paralel olarak çok yakın dostlarınızla iş yapmanın bir dezavantajı da, eğer içinizde işini doğru yapmayanlar sizin kadar ciddiye almayanlar varsa bunlara kolay kolay git diyememeniz. Eğer ekipte böyle bir durum varsa, mutlaka kangren olan kolu bir an önce kesmelisiniz, yoksa ekipte motivasyon düşüyor ve istenmedik sonuçlara ve zaman kayıplarına yol açıyor.

4. Aile desteği şart: Eğer kendi ayaklarınız üzerinizde durmadan, belli bir birikiminiz olmadan girişimci olmak istiyorsanız belki de en önemli faktör aileniz. Ailenizin size sabretmesi, destek olması şart. İşler kötü gittiğinde size “bırak artık, denedin olmuyor, yeter” demeyecek kadar onları işinize ikna etmeniz lazım. Ailenizden gelecek destek, herşeyiyle zorlu olan bu süreçte sizi ayakta tutacak yegane dayanağınız olacaktır.

5. Tek başına fikir para etmez. Dolayısıyla paranız yoksa bir kere daha düşünün: Muhteşem bir fikriniz var ama paranız yok. Proje büyük ve hayata geçirebilmek için destek almanız gerekiyor. Bir yatırımcı bulsak da ekibimizi kursak, projeyi hayata geçirsek diye yola çıktınız. Nacizane tavsiyem dönün ordan. Gözlemlerim ve tecrübelerim doğrultusunda size ürün geliştirme için seed yatırım yapabilecek bir yatırımcı kitlesi yok. Ortaya mutlaka birşeyler koymanız, belli bir satış yapmanız şart.

6. Keep it simple, stupid!: Bunun için de mükemmeliyetçi olmayın, gerekirse çarkları elinizle döndürün. Mükemmeliyetçilik genelde olayı daha karmaşık hale getirip, yapacağınız işi bir anda yapılması imkansız bir noktaya götürebiliyor. Bu yüzden de basit düşünün ve bir an önce aksiyon alın.

7. Girişimcilik yan gelip yatma yeri değildir: Başkaları için çalışan insanlardan duyduğum bir şey var. Bu cümleleri özellikle mesaiye kalıp çok çalışan veya tabiri caizse yaptığı işi angarya gören insanların sohbetlerinde şu şekilde duymak mümkün: ”Abi böyle iş olmaz. En güzeli kendi işini kuracaksın, kafana göre çalışırsın, tatil içim kimseden izin istemek zorunda değilsin, çık aslanlar gibi tatilini yap” vs. Girişimciliğe bu şekilde bakarsanız çok yanılırsınız. Kendi işinizde çalıştığınız kadar kimsenin işinde çalışmayacağınıza emin olabilirsiniz. Küçük bir not: takım elbise giymekten nefret eden biri olarak üniversitedeyken, takım elbise giymemek için kendi işimi kuracağım diye bir söylemim vardı. Ama kendi işimin sahibi olduğumda, en az bir memur kadar takım elbiseyle dolaşmak zorunda kaldım. Bu da aslında kendi işinizde başkaları için yapmayacağınız şeyleri bile yapacağınızın bir göstergesi.

8. Durmanız gerekiyorsa, durmayı bilmelisiniz: İşler çok kötü gidiyorsa, artık çıkar yol yoksa ve gerçekten artık o işi yapmamanız gerektiğine inanıyorsanız orada durun. Çünkü ısrar ettiğiniz her gün daha fazla para kaybedebilir ve geri dönüşü olmayan yollara girebilirsiniz. Gerçekten olmadığını gördüğünüz anda, başka bir iş yapabilirsiniz. Durmanız gereken noktada, durabilirseniz emeğinizi ve paranızı daha başka belki de daha doğru işler için harcayabilirsiniz.

Sonuç olarak en önemlisi başlamak için adımı atmak. Eğer hala birşeyleri bekliyor, her zaman sizin için yarın olan başlangıç noktası erteleniyorsa daha fazla vakit kaybetmeden adımınızı atın. Çünkü, eğer bu işe birgün gerçekten başlarsanız, boşa geçen her dakikanız için pişmanlık duyacaksınız.

Ocak 2013

Mustafa Cimen bir yanıt verdi.

Amerika'ya gidenler için para kazandıran işler nelerdir?

Bir kere Pedicap, Bulaşıkçılık ve Alaska'yı tavsiye etmem. 1-2 yıl değil 3 ay zor dayanıyor insanlar ve bununla ilgili Youtube'ta giden Türklerin çektiği videoları izlemeni tavsiye ederim. Kendi yaptığım iş ve birkaç iş tavsiye etmek isterim. Zincir marketlerde kasa yada müşteri hizmetleri, kumarhanelerde bahşişli işler, Can kurtaranlık (yaz hariç iş bulmak zor), Hard Rock cafe'lerde garsonluk..

Ocak 2013

Mustafa Cimen bir yanıt verdi.

Bir olayın hayatınızın kırılma noktası olduğunu nasıl anlarsınız?

Aldığımız her karar Kırılma noktasıdır aslında sadece sonuç büyük olursa bunu kırılma noktası diye adlandırırız.İyi yönde mi yoksa kötü yönde mi kırıldığını anlamak için ise zaman babayı bekleriz.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Alphan Manas

64 Kişi   9 Soru

Girişimcilik

3700 Kişi   363 Soru

Para

447 Kişi   124 Soru

Paralı Askerlik

23 Kişi   15 Soru

Para Kazanmak

836 Kişi   38 Soru

İnovasyon

271 Kişi   38 Soru

Projeler

434 Kişi   51 Soru

Proje Yönetimi

724 Kişi   36 Soru

Patent

107 Kişi   34 Soru

Sosyal Girişim

314 Kişi   19 Soru

Yenilikçilik

55 Kişi   22 Soru

İnternetten Para Kazanmak

634 Kişi   61 Soru

Para Birimi

50 Kişi   7 Soru

İnternet Haberleri

267 Kişi   29 Soru

Fikir Cimnastiği

328 Kişi   12 Soru

Nevzat Aydın

34 Kişi   5 Soru

Gamze Cizreli

15 Kişi   0 Soru

Finans

348 Kişi   72 Soru

Mark Zuckerberg

24 Kişi   6 Soru

Yerli İnternet Girişimleri

412 Kişi   60 Soru

İnternet Dili

98 Kişi   1 Soru

ETohum

70 Kişi   10 Soru

İnternet Girişimleri

452 Kişi   110 Soru

Genç Girişimciler Kulübü

118 Kişi   16 Soru

Proje Finansmanı

44 Kişi   2 Soru

Gelir Modeli

23 Kişi   6 Soru

E-bebek.com

8 Kişi   0 Soru

Dropbox

14 Kişi   6 Soru

Siyaset (Türkiye)

1481 Kişi   473 Soru