Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar Öğretmenliği Öğrencisi Metin Turan inploid.com'da 1 soru sordu, 8 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Mart 2015

Metin Turan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Deneyimi Tasarlayanlar İstanbul’da | Hasan Yalçın

Kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik analizi konusunda firmalara danışmanlık hizmeti veren Userspots, kullanıcı deneyimi (UX) konusunda önemli bir adım atarak, MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölgesinin ilk ve en büyük “UX Alive Konferansı”nı gerçekleştiriyor. ‘ExperienceEverywhere’ (Deneyim Her Yerde) ana teması ile 13-14 Mayıs 2015 tarihlerinde Wyndham Grand Levent Hotel-İstanbul’da düzenlenecek konferansta; Uber, Medium, Facebook gibi firmalardan konuşmacılar katılacak.  8 Workshop,  25 Konuşmacı  Türkiye’den ve dünyadan sektör profesyonelleri ve uzmanlarının buluşacağı konferansta, alanında uzman isimler konuşmalar ve workshoplar gerçekleştirecek. UX Alive Konferansı’nın Keynote Konuşmacıları arasında ‘UBER’den Andrew Crow(Head of Design) ve MEDIUM’dan Dustin Senos (Head of Design) deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak. Dünyada bankacılığın geleceğini değiştiren, bankacılık ve finans mobil uygulamalarından Simple ve Moven’in tasarımdan sorumlu isimleri konferansın
Mart 2015

Metin Turan bu yanıtı beğendi:

Hayatta kalmama yetecek kadar tasarım öğrenmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Abi bi tane kum torbası alarak işe başlamalısın bence, çok eleştiren olacak, çok değişiklik isteyen olacak... Bence hiç bulaşma, butonsa standart buton... Tasarımcılar taş mı yesin :)
Şubat 2014

Metin Turan bu yanıtı beğendi:

Programlamada yüzdesel olarak atama işlemi nasıl yapılır?

Şimdi burada yüzde değerleri beli olduğundan bunları herhangi bir dilde uzunlukları yazdırırsınız. Ama sayılar değişken oldukları zaman, yani yüzdeleri belli değilse önce oranları hesaplamanız gerekir. Diyelim a=90, b=50 toplamda 140 birim eder. Sonra 140'ın %kaçı 90 yapıyor bunu bulursunuz, sonra da 50 için aynı işlemi yaparsınız. Böylece yüzdeler elinizde olur. Sonrası yazdırma zaten.
Ekim 2013

Metin TuranKitap Önerileri konu başlığını takip etmeye başladı.

Kitap Önerileri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ağustos 2013

Metin Turan bu yanıtı beğendi:

E-devlet şifresini nereden alabiliriz? Unuttuğumuz zaman nasıl öğreniriz?

Devlet şifre veriyor onu da parayla satıyor :D Unutuyorsun neden unuttun diye iki katı para alıyor :D Yav biz harika bir yerde yaşıyoruz.
Ağustos 2013

Metin TuranGirişim konu başlığını takip etmeye başladı.

Girişim

Girişim, iki veya daha çok dalga hareketinin, aynı noktaya aynı anda gelmesiyle birbirini yok edebilmesi veya kuvvetlendirebilmesi olayıdır.

Ağustos 2013

Metin TuranAşk konu başlığını takip etmeye başladı.

Aşk

Aşk, bir başka varlığa karşı duyulan derin sevgi. Sevgi kuramının kurucusu Psikanalist Erich Fromm, sevgiyi, insanlığın sorunlarına bir yanı...

Ağustos 2013

Metin TuranHtml konu başlığını takip etmeye başladı.

Html

yönlendirme HTML

Ağustos 2013

Metin Turan bir yanıt verdi.

2013-2014 eğitim ve öğretim yılı ne zaman başlayacak?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla yayımlanan genelgede, 2013-2014 eğitim-öğretim yılına ait çalışma takviminin, ilgili yönetmelikler doğrultusunda yeniden düzenlendiği belirtildi.
Buna göre, okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri için birinci yarı yıl 9 Eylül'de başlayacak. Öğrenciler 13 Eylül'e kadar eğitim ve öğretime hazırlanacak.
Birinci yarı yıl, 16 Eylül 2014 Pazartesi'den, 24 Ocak 2014 Cuma'ya kadar sürecek.
Yarı yıl tatili, 27 Ocak-7 Şubat 2014'te yapılacak.
İkinci dönemin ilk dersi 10 Şubat'ta görülecek. 2013-2014 eğitim-öğretim sezonu 13 Haziran'da tamamlanacak.
2014-2015 eğitim-öğretim yılı ise 15 Eylül 2014 Pazartesi günü başlayacak.
kaynak: memurlar.net/haber/372136
Temmuz 2013

Metin TuranYazılım Mühendisliği konu başlığını takip etmeye başladı.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendisliği (İngilizce: software engineering), yazılım geliştirme ile ilgilenen bilim dalıdır. Yazılım mühendisliği tanımı ilk olar...

Temmuz 2013

Metin TuranCem Başaranoğlu kişisini takip etmeye başladı

Cem Başaranoğlu, Software Engineer, @cbasaranoglu

mail : [email protected] blog : www.cbasaranoglu.com

Temmuz 2013

Metin TuranWebmaster konu başlığını takip etmeye başladı.

Webmaster

Webmaster (Türkçesi: Ağ yöneticisi), web sitesi geliştiren kişi anlamında kullanılan bir terimdir. İngilizcedeki master kelimesi bu terimde...

Temmuz 2013

Metin TuranÜtopya konu başlığını takip etmeye başladı.

Ütopya

Ütopya, aslında olmayan, tasarlanmış olan ideal toplum şekli anlamı taşır. Köken olarak Yunanca "yok/olmayan" anlamındaki ou, "mükemmel olan...

Temmuz 2013

Metin Turan bu yanıtı beğendi:

Bir programın bilgisayara kurulduktan sonraki dosya boyutu neden kurulum paketi halindeki boyutundan fazladır?

Kurulum paketleri hem taşınma ve transfer kolaylığı için hem de genellikle indirilme ile bilgisayara kaydedildiği için genelde ilgili kütüphane dosyaları sıkıştırılarak kurulum paketine dahil edilir. Bu nedenle kurulum yapmadan önceki boyut ile kurulum sonrası bilgisayardaki paketin boyutu farklılıklar gösterebilir.
Temmuz 2013

Metin Turan bir yanıta alt yorum yaptı

Sosyal hizmetlerin 4 yıl içerisinde açığını kapatabileceğini düşünmüyorum. Fakat şunu söyleyebilirim ki her iki bölümden de mezun olduğunuzda eğer kendinizi geliştirmiş iseniz emin olun işsiz kalmazsınız. Yeter ki seçtiğiniz mesleği sevin.
Okul öncesi öğretmenliğinin durumunu çok iyi bilmiyorum önü açık mı değil mi atamalar nasıl olacak bu konuda malesef fikir sahibi değilim. Fakat Sevgiseli'nin dediğine göre atamalar gayet iyi eğer bunu göz önüne alırsak tercih etmen gereken bölüm bana göre çocuklar mı yoksa yetişkinler mi sorusuna vereceğin cevapla ilgili bir durum. Sosyal hizmet bölümünden bu sene mezun olan bir arkadaş vardı ve atamaları çok kolaydı. yani Sosyal hizmet bölümünün önü şu an için gayet açık gözüküyor.
Temmuz 2013

Metin Turan bir yanıt verdi.

Okul öncesi öğretmenliği bölümü ile sosyal hizmet bölümü arasındaki farklar, avantaj ve dezavantajlar nelerdir?

Okul öncesi öğretmenliğinin durumunu çok iyi bilmiyorum önü açık mı değil mi atamalar nasıl olacak bu konuda malesef fikir sahibi değilim. Fakat Sevgiseli'nin dediğine göre atamalar gayet iyi eğer bunu göz önüne alırsak tercih etmen gereken bölüm bana göre çocuklar mı yoksa yetişkinler mi sorusuna vereceğin cevapla ilgili bir durum. Sosyal hizmet bölümünden bu sene mezun olan bir arkadaş vardı ve atamaları çok kolaydı. yani Sosyal hizmet bölümünün önü şu an için gayet açık gözüküyor.
Temmuz 2013

Metin Turan bir yanıta alt yorum yaptı

peki neymiş cevap söyle de biz de öğrenelim
Cevabı bulduğunda bunu gerçekleştirebileceğine inanıyo musun sahiden ?
Temmuz 2013

Metin Turan bu yanıtı beğendi:

8 bit renk ile 16 bit renk arasındaki farklar nelerdir?

Aradaki en belirgin fark renk çeşitliliğidir. @serkan güzel özetlemiş. Bu fark özellikle gradyanlarda belirgin olur. Mesela:

Renkler

Renk farklılığı renk geçişlerini de etkiler. Aşağıdaki resimde soldaki resim daha yüksek bitle oluşturulmuşken sağdaki resim daha az bitle oluşturulmuştur:

Renkler
Temmuz 2013

Metin Turan bu yanıtı beğendi:

8 bit renk ile 16 bit renk arasındaki farklar nelerdir?

Bildiğiniz üzere tüm renkler 3 ana renk ve kombinasyonları sayesinde oluşturulur.

Renkler

Ekrandaki her nokta da bu renkler ve kombinasyonlarını temsil eden değerler ile görüntüyü oluşturur.


Renkler

Ekran kartı; ekranda görüntüleri oluştururken; ekrandaki çözünürlüğü oluşturan her nokta/piksel için rengi temsil eden bir sayı değeri atar. Bu küçük renk noktaları birleşerek de ekranda anlık olarak gördüğünüz görüntüleri oluşturur. Her nokta için belirlenen renk değeri bir sayı ile temsil edilir. Bu sayının değerinin tutulduğu hücre 8 bit ise ikili sistemde 8 hanelik uzunluğuna kadarki hali ile 16 bit ise 16 hanelik değere kadar olan kısmı ile kaydedilir. 8 bit ile 16 bit arasındaki büyük fark işte bu her hücrenin renk değeri saklanırken meydana gelir. 16 bit daha büyük rakamlar ve daha hassas renk değerlerini hafıza almaya olanak verirken 8 bit daha kaba renk değerlerini kaydetmeye olanak verir. Bu da şu demektir. 8 bit ile en fazla 256 farklı renk değeri kaydedebilirsiniz (her ana renk için). 16 bit ile ise en fazla 65536 farklı renk değeri kaydedebilirsiniz (her ana renk için)


Biraz daha açmam gerekirse;
  • 1 piksel için bir renk kaydetmek isteyelim. O piksel 8 bit için en az 00000000, en fazla 11111111 arasında ikili (binary) değer alabilir. Bu da 0 ile 256 arasındaki bir renk demektir. Ana renkleri oluşturabilirsiniz ama sayısız ara rengin hepsini oluşturamazsınız.
  • Aynı pikselin 16 bit renk değer için ise en az 0000000000000000 , en fazla 1111111111111111 arasında ikili değer alabilir. Bu da 0 ile 65536 arasındaki sayısal temsile karşılık olan renkler demektir ki bu da ana renkler dışındaki ara renkler ile birlikte 65536 farklı renk demektir.
Dolayısı ile görüntü daha çeşitli renkler ile daha ayrıntılı olarak oluşturulabilir 32 bit ile bu renk çeşitliliği 4.294.967.296 farklı renk demektir :).

Buradaki durumu ekran çözünürlüğü ile karıştırmamanız gerekiyor. Ekran çözünürlüğü ekrandaki nokta sayısını temsil eder. Renk çözünürlüğü ise her noktada temsil edilebilecek farklı değerdeki renk sayısını.

8 bit ile 16 bit görüntü arasındaki farka iyi bir örnek de aşağıda.

8 bit:
Renkler

16 bit:
Renkler

Görüldüğü üzere 16 bit olan resimde renk geçişleri çok daha iyi (ara renkler de oluşturulabildiği için).
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4398 Kişi   644 Soru

Bilgisayar

2637 Kişi   445 Soru

Yurtdışında İş

262 Kişi   27 Soru

Harddisk

223 Kişi   16 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu)

635 Kişi   16 Soru

Öğretmenlik

464 Kişi   75 Soru

KYK (Kredi Ve Yurtlar Kurumu)

72 Kişi   20 Soru

RAM

127 Kişi   6 Soru

Yazılım

3270 Kişi   564 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

Muhabbet

2154 Kişi   2356 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

İnternet Teknolojileri

1272 Kişi   171 Soru

Web Tasarım

1236 Kişi   215 Soru

Yazılım Geliştirme

1233 Kişi   187 Soru

Fotoğrafçılık

1953 Kişi   167 Soru

Futbol

879 Kişi   196 Soru

Girişimcilik

3705 Kişi   363 Soru

Geyik Muhabbeti

1439 Kişi   816 Soru

Öğrencilik

2367 Kişi   124 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3692 Kişi   280 Soru

Felsefe

1950 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Teknoloji

2007 Kişi   587 Soru

Psikoloji

2923 Kişi   968 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Filmler

3400 Kişi   192 Soru