Bilmek istediğin her şeye ulaş

Müge Çevik, 

Bilgisayar Mühendisi

Bilgisayar Mühendisi Müge Çevik inploid.com'da 2 soru sordu, 10 soru yanıtladı ve 17 takipçisi var.

Ağustos 2014

Müge Çevik bir yanıt verdi.

inploid'de etkileşimi artırmak için diğer kullanıcıların online durumlarını görmek, hangi soruda olduklarını görmek gibi ek özellikler eklenmeli midir?

Online olması değil de , ilgi alanları aynı olan insanları görmek isterim. Örneğin ben girişmcilikle ve mobil uygulamalarla ilgileniyorum, bu konularla ilgili insanları daha kolay bulsam, belki ayrı gruplar olsa çok güzel olurdu. Yani meslektaşlarını keşfet yanında şu ilgi alanıyla ilgili insanlar keşfet ve bu kişi neler yapmış gibi biraz daha ayrıntılı arama isterdim :)
Ağustos 2014

Müge ÇevikGökhan Örün kişisini takip etmeye başladı

Gökhan Örün, Girişimci, @GokhanOrun

Girişimci - Mobil Uygulamalar Uzmanı - swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me

Ağustos 2014

Müge Çevik  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bir Girişim Nasıl Kurulur? Sıfırdan Ürün Çıkarmaya Tüm Adımlar:

1. Girişim Fikriniz yok diyelim... Peki şu ana kadar neler yaptınız? Her zaman için bildiğiniz hakim olduğunuz bir konuda fikir bulmaya çalışın. Örneğin öğretmenseniz eğitimle ilgili bir fikir bulmanız yerinde olur. Çünkü bu konuda herkesin uzaktan göremediği sorunları işin işinde olduğunuz için en iyi siz bilebilirsiniz.

Ya da başka özel bir uğraşınız var örneğin bisiklet sporu yapıyorsunuz. O zaman sizin bisikletçi bir sürü arkadaşınız vardır, ilk müşterilerinizi buldunuz bile...

2. Aklınıza hiç fikir gelmiyorsa Türkiye'den Webrazzi'yi takip edin. Çözüm Kumbarası, GalatabusinessAngels, Girişim Fabrikası, Startupbootcamp gibi kuluçka merkezi ve yatırımcı sitelerini de inceleyin.

Yurtdışından Techcrunch, Crunchbase, Angellist, F6s, Startupkit Weekly, Kickstarter'a üye olun ve sürekli takip edin. Yeterli birikime ulaştığınızda mutlaka bir fikir bulursunuz.

3. Diyelim zaten bir fikriniz vardı ya da yeni buldunuz, şimdi bu fikri doğrulama zamanı!!!

4. Her internet girişimi bir varsayımdır. Sitenizi, uygulamanızı ya da cihazınızı insanların kullanacağı varsayımı üzerine odaklanırsınız. Peki insanlar sizin ürününüzü niye kullansın? Önce bu soruya kendi kendinize cevap verin. İnsanlara sadece bir değer katarsanız sitenize gelirler ya da ürününüzü kullanırlar.

5. Fikriniz bir problemi çözüyorsa bu probleme sahip olması muhtemel "tanımadığınız" en az 20 kişi bulun. Bu kişileri tanımadığınız kişiler olması çok önemli, tanıdıklarınıza da sorabilirsiniz ama esas tanımadığınız sokaktan geçen ya da bir AVM'de gördüğünüz insanlara uygun bir şekilde yaklaşıp cevap alırsanız çok daha iyi bir analiz yapabilirsiniz.

6 Peki bu üründen nasıl para kazanacaksınız? Üç tür girişim vardır: Kullanıcılardan para isteyen girişimler, sadece reklamdan para kazanan girişimler. Bir de whatsapp gibi hem bedava olup hem reklam almayıp sadece şirketi satmaya odaklanan girişimler. Siz hangisi olacaksınız?

Üç durumda da kullanıcı sayısını artırmanız lazım. İlk seçenekte kullanıcılardan para isteyeceğinize göre sorduğunuz sorulara bu soruyu da ekleyin. Herkese farklı bir rakam söyleyin ki insanların verebileceği maksimum rakamı bulun.

7. 10 tane soru hazırlayın. Bu soruları önceden hazırlamanız çok önemli. Çünkü herkese aynı soruları sorup sonrasında analiz çıkarmanız lazım.

Sizin için bu soruları ben hazırladım:

Bu sorular şöyle olabilir:
Şu probleme sahip misiniz?
Şu problemi şu anda nasıl çözüyorsunuz?
Bulduğunuz çözümdeki eksiklikler nedir?
Yeni bir çözüm olsa onda ne olmasını isterdiniz?
Size şu çözümü sunsak kullanır mıydınız?
Bu çözüme şu kadar TL para verir miydiniz?
Bu çözümü oluşturduğumuzda ilk kullanıcısı olmak ister misiniz?
E-posta adresiniz nedir?

Bir AVM'ye, bir spor klübüne insanların çoğunlukta bulunduğu bir yere gidin. İsterseniz ödeviniz için araştırma yaptığınız söyleyin (sonuçta ödev sayılır:) Şu problemi şu anda nasıl çözdüğünü sorun. Örneğin şu siteyi kullanıyorum dedi, güzel rakibinizi buldunuz. Peki o site yapamadığı, olmasını istediği neler var? Ya da neden o siteyi tercih ediyor? Peki sizin çözümünüzü kullanır mı? Üye olur mu? Ya da para verir mi? Evet derse hemen e-posta adresini alın. İsterseniz kendi iletişim bilgilerinizi de verin, belki size daha fazla müşteri adayı getirebilir.

8. 20 kişiye sordunuz ve büyük çoğunluk sizin çözümünüzü kullanırım dediyse doğru yoldasınız devam edin. Eğer büyük çoğunluk hayır kullanmam, şu çözüm benim işimi görüyor, buna para vermem üye olmam dediyse ya da böyle bir problemim yok dediyse, o zaman mutlaka fikrinizi gözden geçirmeniz hatta yeni fikir bulmanız lazım.

9. Yeni fikriniz için de aynı şekilde fikir doğrulaması yapın:)

10. Şimdi daha fazla insana ulaşmalısınız. Fikrinizde sizin bir varsayımınız var. Örneğin çocuk kıyafetleri çok pahalı ve insanlar çocuk kıyafetlerini değiş tokuş yapmak istiyorlar sizin varsayımınız.
Sorduğunuz 20 kişiden 15inin küçük çocuğu vardı ya da olacaktı, 15inden 10u evet kulanırım dedi, 5i de kuru temizleyiciden temizletilirse kullanırım dedi.

Şimdi burada öğrendiğiniz bilgilerden en önemli varsayımlara odaklanan 10 soru hazırlayıp SurveyMonkey'yi kullanarak bir anket hazırlayın ve anket linkini Facebook'ta, Twitter'da paylaşın, eposta ile arkadaşlarınıza gönderin, onların arkadaşlarına göndermelerini rica edin. B2B fikri için en az 50, B2C fikri için en az 200 kişiye ulaşın.

11. Fikrinizi müşteri röportajları ve online anketlerle doğruladıysanız şimdi işe koyulma zamanı.

12 . Bu arada fikrim çalınır mır korkusuna da burada son vermişizdir heralde, çünkü şu ana kadar fikrinizi en az 200 kişi öğrendi:) Peki bir fikrin detayları yok mu? Çocuk kıyafeti değiştirme fikri için şu anda bile en az 2 3 site var, kaç tanesi ne kadar kullanılıyor ve hepsi birebir aynı mı?

Yani her fikir ve uygulama geliştirilebilir, temel fikir aynı bile olsa iyinin de iyisi vardır. Girişimcinin farkı da burada ortaya çıkar, yeterli birikimi olan girişimci ayrıntıları görebilir, müşterinin esas sorununa odaklanır ve rakiplerinden farklı bir şey ortaya çıkarmaya çalışır. Fikrinizi başkalarına anlatsanız bile onlar sizinle aynı birikime sahip olmadıklarından asla sizin kafanızdan geçenleri tam olarak bilemezler. Üstelik bir uygulama her zaman yolda değişikliğe uğrar. İlk düşündüğünüz uygulamanın zamanla mutlaka eksikliklerini görüp değiştirirsiniz.

13. Şimdi fikrinizi biraz daha derinlemesine analiz edin. Buna İş Modeli Kanvası deniyor.

Kattığınız Değer nedir? İnsanlara ne sunuyorsunuz? Sizin ürününüzü neden kullansınlar?
Müşterileriniz:
Müşterilerinize nasıl ulaşacaksınız? Müşteri adaylarını nasıl ikna edeceksiniz?
Müşterilenizle nasıl iletişime geçeceksiniz? Onları uygulamanızı kullanmaya nasıl devam ettireceksiniz?
Bu ürünü ortaya çıkarırken ve çıkardıktan sonra kimler tedarikçiniz ya da reklam vereniniz, ya da sponsorunuz olacak?
Bu ürünü ortaya çıkarmak için elinizdeki kaynaklar ne? Ya da hangi kaynaklara ihtiyaç duyuyorsunuz?
Bu ürünü ortaya çıkardıktan sonra sürekli yapmanız gereken aktiviteler neler?
Bu ürünün maliyeti nedir?
Bu üründen ne kadar kazanmayı hedefliyorsunuz? Yılda ya da ayda Müşteri sayısı x ürünün fiyatı

14. Girişiminiz ya da girişim fikriniz hakkında geri bildirim almak ve ortak bulmak için size Girişimci Sosyal Ağı Ideoboom.com'u öneririm.

15. Siteniz, uygulamanız ya da cihazınız kullanılabilir en basit haliyle çıkmalı. Buna Minimum Kullanılabilir Ürün deniyor. Yani kullanıcıların sorununu çözen en basit özellikli ürün. Bütün özellikleri ilk başta yapmaya çalışırsanız hem rakipleriniz sizden önce çıkabilir hem de kullanıcılardan geri bildirim almayı geciktirdiğiniz için zaman ve para kaybedersiniz.

16. Bu ürün ilk başta bir prototip de olabilir. Ya da uygulamanın en basit özellikleriyle yapabilirsiniz ya da yaptırabilirsiniz. Bu ürünü hedef kitleye gösterip nasıl kullandığına bakmalı ve hatta ürünü satmaya çalışmalısınız.

17. Unutmayın hiç bir yatırımcı fikre para vermez. Fikrininiz ürünleştirdiğinizde ve ürününüz kullanıcılar tarafından aranan istenen bir ürün olursa anca yatırımcıların ve kuluçka merkezlerinin ilgisini çekersiniz.
Ağustos 2014

Müge Çevik bir yanıt verdi.

C++, C#, PHP ve Python bilen birisi nasıl para kazanabilir?

Ya iş ilanlarına başvurabilirsin ya da aklında bir fikir varsa bunu iş modeline dönüştürüp para kazanabilirsin.
Ağustos 2014

Müge Çevik bir yanıt verdi.

Blog açmayı planlıyoruz ama nereden başlayacağımızı bilmiyoruz. Nereden başlamalıyım? HTML ve PHP kodlarını basit ama etkili bir şekilde öğrenebileceğim yöntemler nelerdir?

Wordpress, Tumblr, blogspot en güzel blog siteleri.
İlla html, php öğrenicem derseniz codecademy.com den öğrenebilirsiniz.
Bir de bu site için sunucu hizmeti satın almanız lazım ki, sadece blog yazmak için gerek yok diye düşünüyorum. Yazacağınız yazılar spesifik bir konu üzerine olacaksa bundan para da kazanabilirsiniz ama önce iş modelinizi oluşturmanız lazım. ideoboom.com girişimci ağında iş modelininin nasıl yapılacağına dair bilgiler var.
Ağustos 2014

Müge ÇevikFurkan Demir kişisini takip etmeye başladı

Furkan Demir, Bilgisayar Mühendisi, @furksndemie

Ağustos 2014

Müge ÇevikCem Başaranoğlu kişisini takip etmeye başladı

Cem Başaranoğlu, Software Engineer, @cbasaranoglu

mail : [email protected] blog : www.cbasaranoglu.com

Ağustos 2014

Müge ÇevikHakan Can Demir kişisini takip etmeye başladı

Hakan Can Demir, Bilgisayar Mühendisi, @hakancandemir

Ağustos 2014

Müge ÇevikSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Ağustos 2014

Müge Çevik bir yanıta alt yorum yaptı

tartışma açacak puanım yok ama ideoboom.com 'da makale ve video paylaşımı yapıyorum:)
inploid üzerinde bir tartışma açabilirsin bence
Ağustos 2014

Müge Çevik bir yanıt verdi.

Girişimcilik ile ilgili Twitter'da hangi kişiler takip edilebilir?

Ideoboom Girişimci Ağı : twitter.com/ideoboom
Ağustos 2014

Müge Çevik bir yanıt verdi.

Girişimcilikle ilgili tavsiye siteler verebilir misiniz?

Yeni açılan ideoboom.com Girişimci Sosyal Ağı'nda, sadece girişimcilikle ilgili insanlar üye, bilgi ve deneyim paylaşımı var, girişimi tanıtımı yapılabiliyor, girişim fikri üzerine yorum alınabiliyor, girişimcilik üzerine makale ve videolar da var.
Ağustos 2014

Müge Çevik bir yanıt verdi.

Bir girişim kurmayı düşündünüz mü? Girişim kurma adımlarını öğrenmek için neler yaptınız? Angel.co, venturro.com gibi girişimcileri bir araya getiren bir siteye üye oldunuz mu? Bu sitelerden fayda sağladınız mı? Girişimcilerin sizce neye ihtiyacı var?

Bu soruyu sorduktan sonra ideoboom.com Girişimci Sosyal Ağı'nı kurdum. Girişmcilerin ihtiyaçları saymakla bitmez. Burada şu anda tanıtım, networking, bilgi ve deneyim paylaşım sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Yorumlarınız nelerdir?
Nisan 2014

Müge ÇevikGökçen Orhan kişisini takip etmeye başladı

Gökçen Orhan, Girişimci, @gekecene

Nisan 2014

Müge Çevik bir yanıta alt yorum yaptı

Yanıtınız için çok teşekkürler.. Blogunuzu inceledim, çok güzel, benim de amacım sizin gibi girişimcilik üzerine kafa yormuş insanlarla girişim kurmayı düşünen insanları bir araya getirmek.. Venturro oturmadı değil, geliştirilmesi durduruldu.. Angel.co dediğiniz gibi Türkiye zaten kapalı bir kutu.. Dediğinizde haklısınız, startup diyince aklına insanların e-ticaret geliyor çoğunlukla. Bir önceki cevapta yazdığı gibi "Waffle dükkanı açmakla girişimci olunmaz yani onu farklı bir fikirle satabiliyorsanız girişimcisiniz." Ama bunu bile bilmeyenler var.. Hatta bilmediğiini bilmeyenler de var, sorun burada. yani bir yerlerden başlamak lazım, öyle birden bire bir Steve Jobs çıkaramayız... Çin ve Hindistan yıllarca fason imalat ve kopya üretim yaptı, şimdi onlar da teknolojiyi öğrendi, Hindistan uzaya araç gönderiyor, Çin araba yapıyor, hatta telefon bile yapıyor.. Birden bire birşeyler olmayacağına göre dediğiniz gibi okumak , tartışmak ve birbirimizden öğrenmemiz lazım..
Düşündüm. Bolca araştırdım. Hayır olmadım, venturro henüz tam anlamıyla oturmadı ve ekibimi internetten bugün tanışacağım insanlardan oluşturmayı pek sağlıklı bulmuyorum. Angel.co için ise, üzgünüm ama Türkiye'deki startuplar kimsenin pek umrunda değil gibi görünüyor. Girişimcilerin global vizyona ihtiyacı var. Sürekli okumaya, kendilerini her anlamda geliştirmeye ve özellikle Türkiye'deki pixel pixel grafikleri olan uygulamaları üretenlerin, Steve Jobs'ın mükemmeliyetçi vizyonunu kavramaya ihtiyacı var. Tamam Lean Startup olayını anlıyorum ama, derme çatma birşey yapıp da kimsenin yatırım yapmasını ya da desteklemesini beklememeli, gecesini gündüzüne katıp çalışmalı. Ben girişimcilere önerilerimi bu blog yazımda (bit.ly/1t2BSeK) derledim, inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki konularda da, fikrin geçerliliğini test etmek için birçok yöntem var, A/B Split testing ve validation process ve alfa yayını gibi. Bunları araştırmanızı öneririm.
Nisan 2014

Müge Çevik bir yanıta alt yorum yaptı

Elektronik imza yasası çıkana kadar hukukçu ve bilişimcilerden oluşan bir sürü komisyon toplanıp bir sürü açığa çare buldular ve elektronik imza yasası çıkarıldı , yani 1 günde çıkmış bir yasa değil en az 5 senelik bir birikimin yasası.. Benim önerim de komisyonlarda tartışılarak geliştirilebilir, bahsettiğiniz açıklar için çözümler bulunabilir. Şu anki sistem de çok kolay manipile edilebildiğine göre bu sistemde ısrar edip yeni çözümler aramamayı billimsel bulmuyorum.. Bilim zaten arayıştır.. Aramadan araştırmadan çözüm bulamayız..
İşin içine teknoloji girdiği zaman, daha yüksek bir teknoloji sahibinin bu teknolojinin açıklarını bularak sisteme girerek sonuçları değiştirmesi, tüm önlemler alınmış olsa bile mümkün olarak kalacaktır. Bu sebeple, ıslak imza ile kağıt üzerine yazmak şimdilik en güvenli yöntemdir. Aksi takdirde güvenlik açıkları çoğalacaktır. Ülkenin kaderini etkileyebilecek ve tüm dünyanın ilgilendiği bir seçimde kısıtlı teknolojik gelişmişliğimizi kullanmak şimdilik sakıncalıdır.
Nisan 2014

Müge Çevik bir yanıta alt yorum yaptı

Şu anda ıslak imza kullanıldığı halde manipülasyon yapıldığına göre bunun en güvenli yöntem olduğunu nasıl iddia edebilirsiniz? Elektronik imzayı özellikle mali işlemlerde en çok kullanan dünyadaki ilk 10 ülkeden biri olduğumuzu biliyor musunuz? Elektronik imzanın sakıncalı olacağına dair nasıl bu kadar kesin konuşabiliyorsunuz?
İşin içine teknoloji girdiği zaman, daha yüksek bir teknoloji sahibinin bu teknolojinin açıklarını bularak sisteme girerek sonuçları değiştirmesi, tüm önlemler alınmış olsa bile mümkün olarak kalacaktır. Bu sebeple, ıslak imza ile kağıt üzerine yazmak şimdilik en güvenli yöntemdir. Aksi takdirde güvenlik açıkları çoğalacaktır. Ülkenin kaderini etkileyebilecek ve tüm dünyanın ilgilendiği bir seçimde kısıtlı teknolojik gelişmişliğimizi kullanmak şimdilik sakıncalıdır.
Nisan 2014

Müge Çevik bir yanıta alt yorum yaptı

Yapınca görecekler zaten:)) teşekkürler:))
Ankaraya dilekçe yaz.
Nisan 2014

Müge Çevik bir yanıta alt yorum yaptı

Tutanak kısmı elektronik olsun soru değil öneri aslında:) Kampanyamda da çok ayrıntılı açıkladım nasıl olması gerektiğini . Teşekkürler...
Zaten oy sayımı sonuçları elektronik olarak uyap üzerinde bir eklenti olarak çalışan seçsis üzerinden çalışıyor. İlçe seçim kurullarında sisteme sandıklardan gelen tutanaklar oy birleştirme tutanağı isimli bir tutanakla sandık numarasına göre giriliyor ve önce sandık sonra mahalle sonra ilçe ve en son il sayımları elektronik olarak belirleniyor. Seçim sonucunda hata iddiası varsa itiraz ıslak imzalı tutanakların üzerinden yapılıyor ondan sonrası zaten elektronik. Tutanak kısmıda mı elektronik olsun soru tam olarak bu mu? Aslında mantıklı çözüm ama o zaman tüm ülkeye yetecek kadar kediyi eğitmek te sorun çıkar: -)
Nisan 2014

Müge Çevik bir yanıta alt yorum yaptı

Elektronik oylama merdivenin son basamağı, biz daha birinci basamağı çıkamadık:) teşekkürler:)
Bence Elektronik Oylama Sistemi'ne de geçilebilir, ancak şu şekilde olması şartı ile:
inploid.com/post/david-bismark-evoting-...
Daha Fazla