Bilmek istediğin her şeye ulaş

Seda Akyol, 

Bütçe Uzmanı

Asla harcadığın zamanı nasıl harcadığını dusunerek vakit harcama ;)

Şubat 2014

Seda Akyol bir yanıt verdi.

Kişi ölüm korkusunu yenmek için ne yapabilir?

Ölüm korkusunu açmak gerekir belki. Şöyle ki kendimden örnek versem, her gece içim, vicdanım rahat yattığım için ölmekten korkmuyorum sonrasın ne olacak beni ne bekliyor bu korkutmuyor. Ama canımın acıma ihtimalinden korkarım, ölüm şekli belki endişelendiriyor beni... Ama buda üzerinde düşündüğüm birşey değil acıkcası? Yani su vicdanın rahat mı?
Şubat 2014

Seda Akyol bir yanıt verdi.

Mutluluk kişinin elinde midir?

Biraz belki ama genlerin etkisini de yadsımamak lazım. Bunun yanında hatırlamadığımız bebeklik dönemimiz. Kanserle mücadele veren arkadaşım var hala etrafa gülücük yayıyor. Bir başka arkadaşım ise hiçbir nedenim yok ama mutsuzum diyor ve ablasına göre annesine çok benziyor. Çünkü anneside hep mutsuz bir kadın. Genetik olduğu bilimadamlarınca söylenmiş tabi bunun yanında yetişme tarzı, çevre muhakkak etken. Sonuçta o arkadaşım mutlu olmayı başaramayan bir kadın tarafından yetiştirilmiş.
Şubat 2014

Seda Akyol bir yanıt verdi.

Öğrenilmiş çaresizlik nasıl yıkılabilir?

Önce böyle bir durumda olunduğunun farkında olunması lazım sanırım.
Şubat 2014

Seda Akyol bir yanıt verdi.

Neden kendimiz dururken başkalarını anlamak isteriz ki?

Çünkü başkalarında kendimizi buluruz... Belki de başkalarında olan bizim yönlerimizdir (bizim bile farkında olmadığımız) bizi onlara çeken.
Şubat 2014

Seda Akyol bu yanıtı beğendi:

Neden kendimiz dururken başkalarını anlamak isteriz ki?

Başkalarını anlamak kendimizi anlamaya yardımcı olur... Kendini tanımlamak içinde başkaları ile farkını yada aynılığını görmek gerekir sanırım
Şubat 2014

Seda Akyol bir yanıt verdi.

'Arayış' nedir?

Umduğunu bulamamak belki, belkide kendini bulamamak yada işte bu noktasında olmamaktır bence arayış. Maymun iştahlı derler daldan dala atlayana, aslında yaptığından tatmin olmadığından başka şey dener insan bunun gibi... Mesela teniz oynarsın olmaz, gitar çalarsın olmaz, spor yaparsın oda değildir. Çünkü seni sen yapacak olanı belkide yeteneğini keşfedememişssindir ve arasın ; )
Şubat 2014

Seda Akyol bir yanıt verdi.

Şubat 2014

Seda Akyol bir yanıt verdi.

Albasması ya da karabasan nasıl gerçekleşir?

Uyku felci-Öğrenci hastalığı derler. Benim başıma geldiğinde 'sakin ol şimdi geçecek diye 'kendimi telkin etmeye çalışırken geçiyordu zaten : )
Şubat 2014

Seda Akyol bu yanıtı beğendi:

Kilo vermeye çalışan insanlar neden çabuk pes eder?

Bence kilo vermenin fizyolojik ve psikolojik boyutu bir arada bulunuyor. Aklıma gelen nedenleri;
 • Kilo vermenin gerçekten zor olması: Başarılı bir şekilde, uzun süreye yayarak kilo vermek kolay bir şey değildir. Genelde kilolu insanlar yemek yiyerek stres atar ve yemek sayesinde rahatlarlar. Kilolardan kurtulmak için önce kendini bu bağdan kopmaya hazırlamaları gereklidir. Kafada bitirmek sözü burada geçerli. Tutarlı olmak, azimli olmak, zaman ve çaba göstermek önemlidir. Sürekli odaklanma ve dikkat gerektirir.
 • Gerçekçi Beklentiler: Kilo vermeye başlarken herkes en iyi halini düşünmeye başlar. Fiziksel olarak, spor yapmadan elde edilmesi zor olan vücudun hayal edilmesi ve gidilen yolun bununla örtüşmemesi pes etmeyi doğuruyor olabilir. İki ay diyet yaparak Brad Pitt'in fight clup haline dönüşmeyi beklemek gerçekçi değil elbette : )
 • Başarısızlık korkusu: Genelde kilo vermeye çalışan insanların tipik özelliğidir, her an her zaman diyette olurlar ancak bu sadece kısa anlarda geçerlidir. Kilo verme sürecinin uzun olması, istenilen görüntüye hemen ulaşılmak istenmesi bu yoldaki azmi yıpratır. Bu nedenle kilo vermeye çok uzak bir hayal gibi bakılmasına neden olabilir.
 • Alışkanlık: Beslenme hayatın devamlılığı için gerekli bir olaydır. Bu zorunlu olay herkes için bir şekilde şekillenir. Hayatının hiç bir evresinde spor yapmamış ve belli bir beslenme düzeni olan insanın birden bunu değiştirmesi hem fizyolojik hem de psikolojik olarak zordur. Aslında bence en büyük nedenlerinden biri de budur. Alışkanlıkların gücüdür...
 • Çevre: Siz kilo vermeye çalışırken, çevrenizdeki insanların sağlıksız öğünler yaratması, öğün aralarında atıştırmalar yapmaları sizi de etkileyecektir. Eğer azim ve iradenizi kuvvetlendirirseniz çevre kurbanı olmazsınız. Arkadaşımın biz fast food yerken bir kase yoğurtla öğün geçirdiğini ve çok sağlıklı kilolar verdiğini söyleyebilirim...
 • Mesleki Gereksinimler: Günlük rutinlerin arasında bir de beslenme sıkıntısıyla uğraşmak güç olabilir. Spor için zamanın ayrılmaması ve mesleğinin hareketsizliği kilo vermede güçleştirici unsurlardır.

Özetle; Bence alışkanlıklarımızdan zor vazgeçebilen insanlar olmamız kilo vermeye, beslenme alışkanlığını değiştirmeye en zorlayan nedenlerdir. Diğerleri ise destekleyici olan faktörler... .
Şubat 2014

Seda Akyol bir yanıt verdi.

Kilo vermeye çalışan insanlar neden çabuk pes eder?

Çünkü her bir kilo 7000 kaloriye tekabül eder. Yerken 7000 karoriyi almak kolaydır. Fakat vermek söz konusu olduğunda 7000 kaloriyi yakmak ciddi emek ister. Yani bu da hem sevdiğin şeyleri yemekten vazgeçmek hem de üstüne spor yaparken rahatından vazgeçmek anlamına geliyor olabilir (tabi sağlıkla ilgili herhangi bir problemi olmayanlar için).
Şubat 2014

Seda Akyolİnsan Psikolojisi konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Psikolojisi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Şubat 2014

Seda AkyolTarık Gandur kişisini takip etmeye başladı

Tarık Gandur, Psikolog, @tgandur

Uzman Psikolog www.tarikgandur.com

Şubat 2014

Seda AkyolPsikolog konu başlığını takip etmeye başladı.

Psikolog

yönlendirme Psikoloji Üniversitelerin "Psikoloji" bölümlerinde eğitim görmüş ve bu alan ile uğraşan kişi. Psikoloji bölümleri ülkemizde ge...

Şubat 2014

Seda Akyol  bu yazıyı beğendi:

Neden inploid?

Kayıt tarihimi hatırlamıyorum ama yaklaşık bir haftadır inploid'de aktifim. Kendi blogum da var (cancilar.net) ama ben buraya içerik girmeyi daha çok seviyorum. Önümüzde bir metin kutusu var ve yazacaklarımız. Bunu yapabilecek birçok platform var, saymakla bitmez.

Ama burada blogtan farklı olarak "bu benim düşüncem, değişmez" diyemiyorsunuz. Biri gelip sizin eksiklerinizi tamamlıyor, hatalarını söylüyor. Herkes güzel güzel derse nasıl gelişebilirim?

Örneğin benim cevabıma olumsuz bir yorum geliyor. Ben de düşüncemi, bildiklerimi gözden geçiriyorum, tekrar bir araştırma yapıyorum. Sonra da öğrendiklerimle yorumu haklı veya ben şu yönden baktım diye yanıtlayabiliyorum.

Üstelik burada bir 16-17 yaş kültürü yok. Sakın yanlış anlaşılmasın. 14 yaşında çocuk da olabilir ama genelde bu yaşlardaki sorular, cevaplar, cevaplara yanıtlar bazen anlamsız, bazen de agresif olabiliyor. Sonuçta burada kimse "tartışmaya/dalaşmaya" gelmiyor. Yani üye kitlesi kaliteli bir komünite.

Kategoriler de çok çeşitli. Programcı sağlık konusunda yazıyor, mimar bilgisayar programcılığı konusunda. Bu çok değerli içerikler sunuyor. Çünkü sizin uzmanlık alanınıza diğer meslekler nasıl yaklaşıyor görebiliyorsunuz.

Üstelik rozetler ve saygınlık puanı özellikleri sayesinde "oyunlaştırma" da uygulanmış. Unutmayın, herkes oyun oynar. Bloga 15 gündür içerik girmediğim halde bir haftadır burada görece aktifim. Ofiste zaman aralarında sorulara bakıyorum, cevaplıyorum, takip ediyorum.

Buradaki olay bir metin kutusu olsa da, nasıl konumlandırdığınız çok önemli. Inploid çok güzel konumlandırılmış bir girişim. Bu sebeple bloguma içerik giremiyorum :) Yapanların eline sağlık.
Şubat 2014

Seda Akyol bir yanıta alt yorum yaptı

Mesneviliktede bu vardır biliyorsun;hayatımıza giren herkes bizi bir yere birşeye ulaştımak içindir...
ruhsalyasam.com/rastlanti-diye-bir-sey-...

Sanırım Richard Bach'ın dediği gibi hiç bir şey rastlantı değildir... Bunun üzerine yapılan pek çok sav ve açıklama var amma ve lakin bana en yakın gelen; örnek olarak, kuzenin ile bile kuzen olman bir rastlantı değil. Her iletişim kurduğun, hayatına girip çıkan insanlar oyunun elemanları. Ruhun terbiyesi için hepsi. Belki dünyaya gelmeden önce yaptığın anlaşmalarla seçtiğin bir oyun. Sonunda alman gereken ''coin'' var ve bunlar bazen kaybetmeyi öğrenmek, sabır, çoklukta bozulmamak, kendini sevmek, vb. pek çok level olduğunu düşünüyorum. Her biri bir ''coin'' olabilir. "Hep aynı tür insanlar aynı hatalar ile karşılaşıyorum" demek onları çekmek kuantum konusu olsa da aslında değişim için insanın zorlanması gerekir ve ruh olgunluğu için her şeyi yaşamak gerekir.
 • para kaybından korkanın parayla sınanması
 • aldatılmaktan korkanın aldatılması
 • ölümlerden korkanın bu hayatında çok ölümle karşılaşması
 • sabırsız olanın çok sabretmesi gereken durumlarla sınanması
Hepsi doğu felsefesi, ve dinlerindeki; reankarne, Buddha öğretileri, ruminin öğretisi, konfüçyüs felsefeleri, Friedrich Nietzsche'nin sözünü kanıtlar gibi ''beni öldürmeyen şey güçlü kılar''. Tüm bu öğretilerin hepsi sadece tek noktada toplanabilir. Hiçbir şey tesadüf değil ve kader de değil. Olması gereken senin eğitilmen için olması gerektiği şekilde olur tanrıyla tanrısızlıkla yapılan tüm felsefeler tek ortak noktada birleşmektedir...

Keyfini çıkar, deneyimle. Her şey senin için hazırlanmış.. senin istediğin şekilde..
Şubat 2014

Seda Akyol bu yanıtı beğendi:

Tesadüflerin nedeni nedir?

ruhsalyasam.com/rastlanti-diye-bir-sey-...

Sanırım Richard Bach'ın dediği gibi hiç bir şey rastlantı değildir... Bunun üzerine yapılan pek çok sav ve açıklama var amma ve lakin bana en yakın gelen; örnek olarak, kuzenin ile bile kuzen olman bir rastlantı değil. Her iletişim kurduğun, hayatına girip çıkan insanlar oyunun elemanları. Ruhun terbiyesi için hepsi. Belki dünyaya gelmeden önce yaptığın anlaşmalarla seçtiğin bir oyun. Sonunda alman gereken ''coin'' var ve bunlar bazen kaybetmeyi öğrenmek, sabır, çoklukta bozulmamak, kendini sevmek, vb. pek çok level olduğunu düşünüyorum. Her biri bir ''coin'' olabilir. "Hep aynı tür insanlar aynı hatalar ile karşılaşıyorum" demek onları çekmek kuantum konusu olsa da aslında değişim için insanın zorlanması gerekir ve ruh olgunluğu için her şeyi yaşamak gerekir.
 • para kaybından korkanın parayla sınanması
 • aldatılmaktan korkanın aldatılması
 • ölümlerden korkanın bu hayatında çok ölümle karşılaşması
 • sabırsız olanın çok sabretmesi gereken durumlarla sınanması
Hepsi doğu felsefesi, ve dinlerindeki; reankarne, Buddha öğretileri, ruminin öğretisi, konfüçyüs felsefeleri, Friedrich Nietzsche'nin sözünü kanıtlar gibi ''beni öldürmeyen şey güçlü kılar''. Tüm bu öğretilerin hepsi sadece tek noktada toplanabilir. Hiçbir şey tesadüf değil ve kader de değil. Olması gereken senin eğitilmen için olması gerektiği şekilde olur tanrıyla tanrısızlıkla yapılan tüm felsefeler tek ortak noktada birleşmektedir...

Keyfini çıkar, deneyimle. Her şey senin için hazırlanmış.. senin istediğin şekilde..
Şubat 2014

Seda Akyol bir yanıt verdi.

Bildiğiniz en iyi tango şarkısı hangisi?

Gotan Project şarkılarıda iyidir.
Şubat 2014

Seda Akyol bir yanıt verdi.

En iyi tango müzikleri nelerdir?

Gotan project şarkıları da iyidir.
Şubat 2014

Seda Akyol bir yanıt verdi.

Tango herkes yapabilir mi?

Herkes yapabilir ama bir yere kadar... Dans edebilecek kadar... .
Şubat 2014

Seda AkyolFelsefe konu başlığını takip etmeye başladı.

Felsefe

Felsefe doğruyu vermez, en iyi ihtimalle yanlışı öğretir. Fakat yanlışı öğrenmek de doğruya yaklaşmak değil midir?

Daha Fazla