Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uğur Mumcu Yilmaz,

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi

İtaatsizlik her daim zararına olmaz insanın,bazen yerinde bırakmak gerekir,ne çıkışta ne de inişte,tam tamına zirvede..

Ekim 2014

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Sizce ihmal edilmek, sevilmemek anlamına mı gelir?

Seven insan ihmal etmez ama ihmal ediliyorsa da sevmiyor anlamına gelmez.
Eylül 2014

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Türbanın serbest olup dövme ve piercingin yasaklanmasını doğru buluyor musunuz?

Eğitim kurumlarında sıkı disiplini savunmuyorum ama disiplinsiz de bir okul düşünemiyorum. Disiplinden kastım daha az özgürlük. Üniversiteye kadar olan eğitim süre zarfında özgürlüğün sınırlarının aşılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ne başörtüsünün serbest olmasını ne de dövmenin yasaklanmasını olmasını doğru bulmuyorum. Bu tür işlemler eğitim sistemine vurulan darbelerdir. Bu tür kelime oyunları, kafa karıştıran, din adı altında yapılan tacirlikten uzak durulması gerekiliyor.Meselemiz okulun şeklinden, içindeki malzemeden öte ilk önceliği duyarlı ve bilgili insan yetiştirmektir.İlk hedefi bu olmalı okulun. Herkes işine baksın, yukarıdakilerin bazı şeyleri özgürlük diye dayatması okulun sadece binadan oluştuğunu sanmalarından bellidir. Onlar ne öğretmenlerini bilirler ne de öğrencilerini. Onların asıl isteği aklını dine köle etmiş robotik nesiller yetiştirmektir. Bizim asıl işimiz ilim ve fendir.Gayrı işimiz bir öğrenci olarak türban ve dövme olmamalıdır.
Eylül 2014

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Sigortalı bir işte çalışırsam öğrenci kredim / bursum kesilir mi?

Başbakanlık bursu için konuşacak olursak, sadece sağlık sigortası olan bir işte çalışıyorsan kesilmiyor ancak sigorta yapılırsa kesilme ihtimali doğabiliyor. Bu sebepten yarı zamanlı işte çalışmak mantıklı olabilir.Kredi açısından sıkıntı yaratıp yaratmadığı hakkında ise bir fikrim yok.
Eylül 2014

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Önerebileceginiz Türk kitapları nelerdir?

Hangi tarzda istediğinizi söylerseniz daha iyi yardımcı olurum...
Haziran 2014

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Mayıs 2014

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Bilgisayar etiğini ülkemizde hangi kurum denetliyor?

TİB denetliyor ancak gerçeği söylemek gerekirse başbakan tayyip desek daha doğru olur.
Mayıs 2014

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

İmkanınız olsa dünyada neyi değiştirirdiniz?

Tabii ki insanların beynindeki çürümüş olan her şeyi...
Mayıs 2014

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Bir internet tarayıcı geliştirseniz, ne gibi özellikler eklerdiniz?

Kesinlikle reklam barındırmamalı, bu tarayıcılarla ilişkisi yüksek olan kişilerin önem verdiği özelliklerden biri.
Ocak 2014

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Türk halkının cahil bırakılmasının nedenleri nelerdir?

Evet bunun organize bir iş olduğu apaçık bellidir. Herkes de görüyordur eminim. Okul kitapları -bedava- diye yutturdukları şeylerin gereksiz bilgiler ansiklopedisinden farkı yok. Çoğu bilinçli hocaya da bakacak olursanız şayet okullarda dersleri o kitaplardan işlemediklerini görürsünüz ya da bir kitapçıya gittiniz. Orijinal bir kitap alacaksınız. Fiyatlarına baktığınızda şaşıracaksınız, eğer bir de öğrenci iseniz haliniz gerçekten vahim. Kütüphanelerde sabahlayabilirsiniz. Bu kötü bir şey değil lakin biz öğrenci olarak neden gidip kitap alamıyoruz? Bunu sorgulamamız lazım, fiyatını sorduğumda neden bana aşırı yüksek fiyatlar söyleniyor? İşte burada başlıyor olay. Siz ne kadar isteseniz de o kitabı maddi açıdan sıkıntılı olacağınız için alamıyorsunuz. İnternete başvuruyorsunuz, kazancınız kaybınızdan daha az oluyor. Kitaplar bir halkın cahil kalmamasındaki en önemli etkendir. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de yaptığı gibi kitap okuyacağız ama bunun için önce özgürce, rahatça kitap okuyabilme hakkımızı geri almamız gerekiyor. Vergiler benim için halktan daha önemli diyen zihniyeti yıkıp yerine halkın bilinçlenmesine izin verebilen bir sisteme destek vermeliyiz. İnsanız ve hayvanlardan tek farkımız olan düşünme özelliğimizi en iyi şekilde kullanalım lütfen...
Ocak 2014

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Bilgisayardan kullandığım internet sayesinde nerede olduğumu öğrenebilir miyim?

Arama motoruna myip yazarak tam adres olmasa da geniş çaplı genel bir adres alabilirsin.
Ocak 2014

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Farklı alanda az çok bir şeyler bilmek mi, yoksa belli bir alanda uzmanlaşmak mı?

Atatürk'ün sözüyle girelim konuya, der ki vatanını en çok seven görevini en iyi yapandir. Şimdi bu cümleden yola çıkacak olursak herkes işini en iyi şekilde yapsın. Peki bir işi en iyi şekilde nasıl yapabiliriz, herhalde başkalarının işinize karışarak o işi iyi yaptığınızı söylemeyeceksiniz. Eğer bir işi iyi yapmak istiyorsanız önce o iş hakkında gereken bilgileri maksimum seviyede bilmelisiniz ki sonradan kimse işinize karışamasın. Etrafınıza bir bakın, her konudan az şey bilen o kadar çok kişi vardır ki önüne gelene laf atar, ne o işin okulunu okumuştur ne de bir tecrübesi vardır. Sadece konuşur. Bilmez mi lafla peynir gemisi yürümez. O yüzden diyorum ki bir işin ehli olmak istiyorsan, o alanda uzmanlaşmak istiyorsan ne bilmen gerekiyorsa hepsini bil ama en iyi şekilde bil. Kısacası, parmakla gösterilmek deyimini uygulattır insanlara. Ancak o zaman Atatürk'ün de dediği gibi vatanını en çok seven insan sen olursun.
Ocak 2014

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Gelmiş geçmiş en iyi strateji (RTS) oyunu hangisidir?

Arkadaşım, bu kişiden kişiye değişir. Bazısı dönemler arası geçişi saçma bulur, bazısı görselliğe önem verir. Bunları göz önünde bulundurarak bir cevap verecek olursam Rise of Nations derim. Bu oyunda görsellik açısından pozitif bir yansıma göreceksin ama oyunu önerdiğim çoğu kişide olduğu gibi sen de dönemleri atlamada bir mantıksızlık fark edebilirsin. Buna rağmen bir dene derim. Oyun içerisindeki menülerde de diğer oyunlardan farklı bir kaç seçeneğin olduğunu da ayrıca fark edeceksin. Şimdiden kolay gelsin, iyi eğlenceler...
Ocak 2014

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Video indirme programı önerir misiniz?

İnternet download manager programını kurarak indirebilirsiniz. Yalnız program ücretsiz değil.
Ekim 2013

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliği bölümlerini istiyorum, sizce seçmeli miyim? Biraz bilgi verir misiniz?

Evet, seçebilirsin tabii ki ancak biliyorsun ki mühendislik matematik ve geometri demek. Sayıları seviyorsan, problemlerle başa çıkmayı seviyorsan yazmalısın. Çünkü bir mühendisin işi probleme çözüm üretmektir, hayatı kolaylaştırıcı işler yapmaktır. Eğer sen de bu tür olayları seviyorsan gel katıl aramıza derim, şimdiden de sınavlarında başarılar dilerim. He bir de unutmadan bilgisayar mı yazılım mı dersen bilgisayarı seç. Hem daha geniş kapsamlı hem de iş, para ve kariyer açısından daha mutlu olacağın bir bölüm.
Ekim 2013

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Ankara'da öğrencilerin dövülüp ateşe atılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Faşist bir yapının neler yapabileceğini gösteriyor aslında bize bu durum, Kendilerine istedikleri her şeyi yapabilme özgürlüğü vermemizden kaynaklanıyor yapılanlar. Bu olayın yaşanmasına göz yuman da biziz bunları yapanı seçen de. İşte tam da bu yüzden seçimler önemli, orada bir insanın canı yanar, benim ki yanmadı ki banane ya dersiniz umurunuzda olmaz... Yarın öbür gün, öyle bir hal alır ki dünya, aklınıza gelmeyen başınıza gelir. Sonuç olarak, aklımızı başımıza alıp olaylara geniş çerçeveden bakmalıyız. Hangi tarafta olduğumuzu belli edip, verilen canların, acıyan canların hesabını sormalıyız.
Ekim 2013

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Teknoloji ile sosyalleşir miyiz yoksa yalnızlaşır mıyız?

Sanırım bu foto bazı şeyleri açıklar nitelikte. Teknolojiyi akıllı kullanmada biraz dikkatsiziz. Biraz daha hayatımızda tasarruf etmeliyiz teknolojiden...
Muhabbet
Ekim 2013

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Gezi Partisi kuruldu, bu gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz?

Parti kurulmasında bir sakınca yok, çok partili yaşam her zaman savunulabilir lakin günümüzde bu tarz bir olayın yaşanması iktidarın elini güçlendirecektir. Çünkü malum seçim barajı %10 ve bu Avrupa ülkelerinin çok çok üzerinde. Bu durum sebebiyle oyların bölünmesine sebep verebilecek her türlü olay ana muhalefet partisi de dahil olmak üzere muhalefet partilerinin elindeki kozlarının derecelerini biraz daha artırmalarını gerektirmektedir. Sonuca bakacak olursak, şu gerçek ki bu parti %10'un üzerinde oy alamayacak ve meclise giremeyecektir. Oylar doğal olarak iktidar olacak partiye geçecektir. Bu durumun yaşanması günümüzü doğrularını inceleyecek olursak iyi bir şey değil. .
Haziran 2013

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Uzaktan eğitim nasıl bir sistemdir?

Yalova Üniversitesi uzaktan eğitim sisteminde notlar vardır,sınav zamanı geldiğinde o notlardan çalışır ve sınava katılırsın,derse girme olayıdır,yoklama olayıdır falan yok,o dersle ilişkin sadece sınav zamanı olur,zaten bölüm derslerine baktığında bu dersin hiç de öneminin olmadığını göreceksin :)
Haziran 2013

Uğur Mumcu Yilmaz bir yanıt verdi.

Bilgisayarla ilk tanışmanız nasıl oldu? Nasıl bu alana girdiniz?

Çocukken atarimiz vardı,ördek falan vururduk tabancayla,en eğlendiğim oyundu belki de.Sonraları tabi ki atariden daha güzel şeyler olduğunu ve daha güzel oyunlar oynayabileceğimiz konuşuluyordu..Tabii o zamanlar pahalı olduklarından hemen alamadık,biraz vakit geçtikten sonra amcam sayesinde bizim evde de bir tane vardı,ilk yaptığımız şeyi hatırlamıyorum ama nasıl oyun bulabilirim bu sorunun cevabını aradım hep..O günden beridir bilgisayardır tutturmuş gidiyorum,bakalım sonumuz nereye varacak..?
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler