Bilmek istediğin her şeye ulaş

Murat Çokyiğit, 

Tekstil Mühendisi

Tekstil Mühendisi Murat Çokyiğit inploid.com'da 1 soru sordu, 1 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Mayıs 2015

Murat ÇokyiğitNecmettin Begiter kişisini takip etmeye başladı

Necmettin Begiter, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @necmettin

http://necmettinblog.com/

Mayıs 2015

Murat Çokyiğit bir yanıt verdi.

Uzun süredir farklı formatta bir sosyal paylaşım sitesi kurmak için kafa yoruyordum. Nihayet projem için gerekli ciddi sermaye desteğini buldum. Ekip arkadaşlarımı nasıl bir organizasyon yapısı ile oluşturmalıyım? Tasarım, işletim maliyetleri hakkında fikirleriniz nelerdir?

Fikir veren bütün değerli katılımcılara teşekkür ederim.

Gelen yorumlar da "facebook twitter tarzı ise" ifadesi ortak nokta olarak vurgulanmış.
Bir zamanlar “İcat edilebilecek her şey icat edildi” (Charles H. Duell, Amerikan Patent Dairesi başkanı. 1899) diyen insanlar vardı. Veya "tek akıllı sen misin? " diye hayata bakanlar.

Düşüncelerini saf inanç temeli üzerinden “acaba” dürtüsüyle inşa etmeye çalışanlar,
muhatapları tarafından çoğunlukla silkelenmiştir. Oysa her iş ilk adımla başlar. Yani 1 ile.
Sıfırların sağa mı yoksa sola mı yazılacağı da süreç yönetimi ile ilgilidir.

Biz bir proje geliştirdik. Bilinen konseptlerin dışında, fayda-maliyet-dönüşüm ilişkisi gerçekçi olan,
sadece lokal olmayıp, evrensel potansiyeli bulunan bir sosyal paylaşım projesi. Zaten böyle olmasaydı, melek yatırımcı bulma sürecimiz bu kadar hızlı neticelenmezdi.

Yol haritamızda ki planlama ise;
1-Proje kurgusunun tanımlanması ve hazırlanması (tamamlandı)
2-Yatırımcı görüşmeleri ve finansal destek sağlanması (tamamlandı)
3-Doğru ekip, doğru mimari, doğru yazılım araçlarının belirlenmesi (2 ay)
4-Kanvas metodu ile proje beta sürümünün hazırlanması (8-10 ay)
5-Feedback analizleri ve iyileştirmeler.
6-Kazanç modelleri optimizasyonu.
7-Proje export analizleri, test uygulamaları.

Farklı platformlar da, bu planlamaya uygun olarak çalışmalarımız devam ediyor.
Projemize bu çerçeve de gelebilecek her türlü katkı bizi mutlu edecektir.
Özellikle devam eden 3. Safha için öneriler ve teklifler bizi mutlu edecektir.
Teşekkürlerimle
Mayıs 2015

Murat Çokyiğit bu yanıtı beğendi:

Uzun süredir farklı formatta bir sosyal paylaşım sitesi kurmak için kafa yoruyordum. Nihayet projem için gerekli ciddi sermaye desteğini buldum. Ekip arkadaşlarımı nasıl bir organizasyon yapısı ile oluşturmalıyım? Tasarım, işletim maliyetleri hakkında fikirleriniz nelerdir?

Ben bu sektördeki 6 yıllık tecrübeme dayanarak söylemek istiyorum ki şunları;

Öncelikle mehmet beyin söylediklerinin %90 'nına katılmıyorum.
Bir sosyal paylaşım sitesi düşünceniz varsa fikir bakımından da özgün olmanız gerekiyor twitter, facebook gibi benzeri framework örnekleri üzerinden bu sektöre girecekseniz bence hiç teşebbüs etmeyin derim. Bana saçma geliyor açıkçası madem bir proje fikriniz var farklı olmalısınız ki siz diğer 1 numaralı sosyal ağları ya da şöyle diyeyim rakiplerinizi alt edecek o rakiplerinizdeki tercih sebebi kullanıcıları kendi üzerinize çekmelisiniz. Rakipleriniz dedim diğer sosyal ağlara ki öyle olmalı, öyle görmelisiniz yoksa bu dalda pek yaşayacağınızı sanmıyorum. Eğer derseniz ki bana 1000 kullanıcı yeter bu kişilerin bana ve siteye getirdiği tekil ziyaretçi ibaresi benim işimi görür ben anlarım ki kâr amaçlı bir düşünce içindesiniz. Öncelikle böyle girişimlerde bu tarz maddi kazancı 2. 3. Hatta 4. 5. Planda bırakmanız kanısındayım. Benimde bu tarz bir fikrim var buna dayanarak bir kaç düşüncemi size yansıtmak istedim. Diğer yandan necmettin beyin söylediği şeylere kısmi yerlerde katılıyorum takım lideri vs vs. bu tarz projelerde 1 'den fazla kişi ile çalışıyorsanız bir organizelik kesinlikle şarttır. Diğer yandan fikir ayrılıkları ya da ikna olmamakla beraber proje'nin gidişatı baltalanmış olur. Ha diyeceksiniz ki fikir ayrılığı hep kötü sonuçlar mı doğurur hayır tabi ki. Mesela benim kafamdaki sosyal ağ projesinde bir çok zıt düşünceler sayesinde geniş kapsamlı bir fikir ortaya çıkarmış oldum. Plan süreciniz ne kadar uzun olursa çıkan projede bence çok iyi olacaktır. Her şey sabit ve amaçlar belli şekilde iyi sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Gerçekten işini seven kişilerle çalışmanız sizin için iyi olacaktır. Front end, backend uzmanlarınız kendi alanında profesyonel olmalı ama bir backend uzmanı'nın gerek grafik gerek front end konusunda da tavsiye verecek bakış açısını farklı yöne çekecek bilgisi olması kanısındayım. Kendi üzerimden örnek verecek olursam 6 yıllık sektördeki pozisyonum olmasına rağmen bir eğitimim yok ama çok kez başıma gelen şeyler oldu bu yılların tecrübesiyle bilgisayar mühendisleri mi ararsınız ben uzmanım diyenler mi ararsınız necmettin beyin yaşadığı şeyleri kısmen bende yaşadım gerçekten insan düşünüyor. Bu yüzden kendimi her konuda eksik görerek backend uzmanı olsam da yüksek yüzdede, front end ve diğer yazılımlar hakkında sürekli araştırmalar yapmaktayım. Projelerimi hayata geçirecek kadar bilgiyi edindikten sonra temiz bir sonuç çıkarmayı hedefledim hep. Giden aylar olsun, yıllar olsun bir hedefe koşmak gerçekten iyi bir his veriyor. Bu siteye de ben google üzerinden "Türkiye'deki sosyal ağlar" tarzından bir arama ile geldim ve bakmak için siteye ve içeriğine üye oldum ve size yazıyorum.

inancım o ki umarım gerçekten önem verdiğiniz bir projedir ve sadece facebook, twitter benzerliği ile ilerleyeceğiniz bir proje değildir. Onun dışında son olarak söylemek istediğim şey maddiyat konusu... Bu konuda gerçekten sermayeyi bulduysanız sahipseniz uzmanlarınız gerçekten hak ediyorsa bilgisi ve geleceği istediklerini vermekten çekinmeyin derim.

Bunların dışında bir sorunuz ya da fikir danışmak isterseniz yardımcı olmak isterim. . .
Mayıs 2015

Murat Çokyiğit bu yanıtı beğendi:

1 milyondan fazla kullanıcısı olması planlanan bir sosyal paylaşım sitesini hayata geçirmek için ekip arkadaşları arıyorum.

Ekip haritası çıkardınız mı? Aradığınız personel sayısını, sıfat ve vasıfları belirlediniz mi?

Buradan aramanız takdire şayan ve bence çok akıllıca ama inPloid'in kullanım koşullarına uymuyor olabilir.
Mayıs 2015

Murat Çokyiğit bir yanıta alt yorum yaptı

Proje için gerekli finansman desteğini bulduğum için, süreçte doğru yol haritasını belirleme safhasındayım.
Farklı konsepti gereği; 1 milyon kullanıcı ve üstü planlanan bu proje de, önümdeki 2 aylık zaman dilimi süreç planlamasına ayrılmış durumda.
Doğru ekip arkadaşları, doğru mimari, doğru ekipman ve doğru yazılım araçları tespiti için çalışıyorum.
Proje uzun soluklu olacağı için, başlangıçta sağlam temel atmak istiyoruz.
 1. Daha once web projeleri yonetmediysen teknik bir yonetici/ karar mercii/ ekip abisi olacak birine ihtiyacin var. Hakkinda kapsamli bilgi sahibi olmadigin bir konuda ekip arkadaslarinin soylediklerinin dogrulugundan emin olamazsin. Javascript bilmiyorsan yazilimcin Javascript'le bu olmaz dediginde hareket alanin kisitlanir. Bilen, durust birini teknik yonetici/ karar noktasi/ ekip abisi yaparsan bu konuda aklinda suphe kalmaz.
 2. Ama onun soylediklerini dinlemeyeceksen oyle birini ise alip onun vaktini calma. Basima geldi, oradan biliyorum. Teknik bilgisi benden dusuk bir ustum vardi ve teknik konularda ben onu ikna etmeye calisiyordum. Oysa benim sozume guvenip ona gore hareket etmesi gerekirdi.
 3. Ekibine paranin alabilecegi en iyi bilgisayarlari al (Macbook Prolar veya iMac'ler). Gerekli yazilima ve servislere para harcamaktan cekinme.
 4. Ekibin basinda duracak teknik lider sunucu yonetiminden de anlarsa cok iyi olur. Masraflari azaltmis olursun. Ya da profesyonel birinden disaridan destek alin.
 5. Genis bir kullanici kitlesi diyorsun. Teknoloji tercihleriniz ne olursa olsun paylasimli barindirma hizmeti ve yurticinden VPS alma. 50 kisiyi bir yerden bir yere tasiyacaksan taksi degil otobus kullanmak gerekir ;)
 6. Bir web uygulamasi projesi icin 'web tabanli uygulama' degil, programlama dili tercihi, veri depolama tercihleri, sunucu tercihleri gibi tercihler onem arzeder. Bu konularda tecrubeli birini bulmalisin. Webe uygulama yaziyorsan (orn. Bir sosyal paylasim sitesi) tercihlerini dogru yapmadiginda sonradan duzeltmek cok zordur.
 7. Mutlaka bir surum yonetim sistemi kullanin. Yazilimcilarinizi bu konuda egitin.
 8. Kod yazmaya ya test ya davranis yazarak baslayin. Plansiz is beladir. Direkt koda girismeyin. Herkes test ya da davranis yazabilirse ne ala ama Turkiye sartlarinda zor. Ekipte bu konularda bilgili biri mutlaka olmali. Ekip abisi dedigim olay.
 9. Yazilan kodlari gozden geciren biri mutlaka olsun (teknik yonetici/ karar mercii/ ekip abisi demistim).
 10. Kod yazim kurallariniz onceden belli olsun. Kod yazim kurallari derken neyi kastediyorum? Duz yazi yazarken cumle sonlarina nokta konur mesela. O noktalar okudugunu daha kolay anlamani saglar. Delphi'deki begin/end'i dusun. O begin end hep fonksiyon tanimiyla ayni hizada olur. Neden? Okuyan daha kolay anlasin diye.
 11. Ekip olarak kac kisi dusunuyorsunuz bilmiyorum ama yazilim ekibin surum yonetim sistemleri, test ya da davranis yazimi gibi konularda tecrubeli degilse iki yazilimcidan fazlasi herkes icin iskencedir.
 12. Tam zamanli tasarimciya cogu zaman ihtiyac yoktur, web gelistirici arkadas(lar) in HTML/ CSS/ JS bilgisi iyi olsun yeter.

Daha soylenebilecek cok sey var ama zamaninda is arasinda gonderemedigim mesaji su an tamamlayamiyorum : s
Bu konuda yazilmis bir suru kitap var, bir tane de benim yazasim geldi simdi dusunurken.
Mayıs 2015

Murat Çokyiğit bir yanıta alt yorum yaptı

Yorumlarınız için teşekkür ederim Necmettin Bey. Konu hakkındaki tecrübelerinizden daha fazla faydalanabilmemin yolu varsa sevinirim.
 1. Daha once web projeleri yonetmediysen teknik bir yonetici/ karar mercii/ ekip abisi olacak birine ihtiyacin var. Hakkinda kapsamli bilgi sahibi olmadigin bir konuda ekip arkadaslarinin soylediklerinin dogrulugundan emin olamazsin. Javascript bilmiyorsan yazilimcin Javascript'le bu olmaz dediginde hareket alanin kisitlanir. Bilen, durust birini teknik yonetici/ karar noktasi/ ekip abisi yaparsan bu konuda aklinda suphe kalmaz.
 2. Ama onun soylediklerini dinlemeyeceksen oyle birini ise alip onun vaktini calma. Basima geldi, oradan biliyorum. Teknik bilgisi benden dusuk bir ustum vardi ve teknik konularda ben onu ikna etmeye calisiyordum. Oysa benim sozume guvenip ona gore hareket etmesi gerekirdi.
 3. Ekibine paranin alabilecegi en iyi bilgisayarlari al (Macbook Prolar veya iMac'ler). Gerekli yazilima ve servislere para harcamaktan cekinme.
 4. Ekibin basinda duracak teknik lider sunucu yonetiminden de anlarsa cok iyi olur. Masraflari azaltmis olursun. Ya da profesyonel birinden disaridan destek alin.
 5. Genis bir kullanici kitlesi diyorsun. Teknoloji tercihleriniz ne olursa olsun paylasimli barindirma hizmeti ve yurticinden VPS alma. 50 kisiyi bir yerden bir yere tasiyacaksan taksi degil otobus kullanmak gerekir ;)
 6. Bir web uygulamasi projesi icin 'web tabanli uygulama' degil, programlama dili tercihi, veri depolama tercihleri, sunucu tercihleri gibi tercihler onem arzeder. Bu konularda tecrubeli birini bulmalisin. Webe uygulama yaziyorsan (orn. Bir sosyal paylasim sitesi) tercihlerini dogru yapmadiginda sonradan duzeltmek cok zordur.
 7. Mutlaka bir surum yonetim sistemi kullanin. Yazilimcilarinizi bu konuda egitin.
 8. Kod yazmaya ya test ya davranis yazarak baslayin. Plansiz is beladir. Direkt koda girismeyin. Herkes test ya da davranis yazabilirse ne ala ama Turkiye sartlarinda zor. Ekipte bu konularda bilgili biri mutlaka olmali. Ekip abisi dedigim olay.
 9. Yazilan kodlari gozden geciren biri mutlaka olsun (teknik yonetici/ karar mercii/ ekip abisi demistim).
 10. Kod yazim kurallariniz onceden belli olsun. Kod yazim kurallari derken neyi kastediyorum? Duz yazi yazarken cumle sonlarina nokta konur mesela. O noktalar okudugunu daha kolay anlamani saglar. Delphi'deki begin/end'i dusun. O begin end hep fonksiyon tanimiyla ayni hizada olur. Neden? Okuyan daha kolay anlasin diye.
 11. Ekip olarak kac kisi dusunuyorsunuz bilmiyorum ama yazilim ekibin surum yonetim sistemleri, test ya da davranis yazimi gibi konularda tecrubeli degilse iki yazilimcidan fazlasi herkes icin iskencedir.
 12. Tam zamanli tasarimciya cogu zaman ihtiyac yoktur, web gelistirici arkadas(lar) in HTML/ CSS/ JS bilgisi iyi olsun yeter.

Daha soylenebilecek cok sey var ama zamaninda is arasinda gonderemedigim mesaji su an tamamlayamiyorum : s
Bu konuda yazilmis bir suru kitap var, bir tane de benim yazasim geldi simdi dusunurken.
Mayıs 2015

Murat Çokyiğit bu yanıtı beğendi:

Uzun süredir farklı formatta bir sosyal paylaşım sitesi kurmak için kafa yoruyordum. Nihayet projem için gerekli ciddi sermaye desteğini buldum. Ekip arkadaşlarımı nasıl bir organizasyon yapısı ile oluşturmalıyım? Tasarım, işletim maliyetleri hakkında fikirleriniz nelerdir?

 1. Daha once web projeleri yonetmediysen teknik bir yonetici/ karar mercii/ ekip abisi olacak birine ihtiyacin var. Hakkinda kapsamli bilgi sahibi olmadigin bir konuda ekip arkadaslarinin soylediklerinin dogrulugundan emin olamazsin. Javascript bilmiyorsan yazilimcin Javascript'le bu olmaz dediginde hareket alanin kisitlanir. Bilen, durust birini teknik yonetici/ karar noktasi/ ekip abisi yaparsan bu konuda aklinda suphe kalmaz.
 2. Ama onun soylediklerini dinlemeyeceksen oyle birini ise alip onun vaktini calma. Basima geldi, oradan biliyorum. Teknik bilgisi benden dusuk bir ustum vardi ve teknik konularda ben onu ikna etmeye calisiyordum. Oysa benim sozume guvenip ona gore hareket etmesi gerekirdi.
 3. Ekibine paranin alabilecegi en iyi bilgisayarlari al (Macbook Prolar veya iMac'ler). Gerekli yazilima ve servislere para harcamaktan cekinme.
 4. Ekibin basinda duracak teknik lider sunucu yonetiminden de anlarsa cok iyi olur. Masraflari azaltmis olursun. Ya da profesyonel birinden disaridan destek alin.
 5. Genis bir kullanici kitlesi diyorsun. Teknoloji tercihleriniz ne olursa olsun paylasimli barindirma hizmeti ve yurticinden VPS alma. 50 kisiyi bir yerden bir yere tasiyacaksan taksi degil otobus kullanmak gerekir ;)
 6. Bir web uygulamasi projesi icin 'web tabanli uygulama' degil, programlama dili tercihi, veri depolama tercihleri, sunucu tercihleri gibi tercihler onem arzeder. Bu konularda tecrubeli birini bulmalisin. Webe uygulama yaziyorsan (orn. Bir sosyal paylasim sitesi) tercihlerini dogru yapmadiginda sonradan duzeltmek cok zordur.
 7. Mutlaka bir surum yonetim sistemi kullanin. Yazilimcilarinizi bu konuda egitin.
 8. Kod yazmaya ya test ya davranis yazarak baslayin. Plansiz is beladir. Direkt koda girismeyin. Herkes test ya da davranis yazabilirse ne ala ama Turkiye sartlarinda zor. Ekipte bu konularda bilgili biri mutlaka olmali. Ekip abisi dedigim olay.
 9. Yazilan kodlari gozden geciren biri mutlaka olsun (teknik yonetici/ karar mercii/ ekip abisi demistim).
 10. Kod yazim kurallariniz onceden belli olsun. Kod yazim kurallari derken neyi kastediyorum? Duz yazi yazarken cumle sonlarina nokta konur mesela. O noktalar okudugunu daha kolay anlamani saglar. Delphi'deki begin/end'i dusun. O begin end hep fonksiyon tanimiyla ayni hizada olur. Neden? Okuyan daha kolay anlasin diye.
 11. Ekip olarak kac kisi dusunuyorsunuz bilmiyorum ama yazilim ekibin surum yonetim sistemleri, test ya da davranis yazimi gibi konularda tecrubeli degilse iki yazilimcidan fazlasi herkes icin iskencedir.
 12. Tam zamanli tasarimciya cogu zaman ihtiyac yoktur, web gelistirici arkadas(lar) in HTML/ CSS/ JS bilgisi iyi olsun yeter.

Daha soylenebilecek cok sey var ama zamaninda is arasinda gonderemedigim mesaji su an tamamlayamiyorum : s
Bu konuda yazilmis bir suru kitap var, bir tane de benim yazasim geldi simdi dusunurken.
Mayıs 2015

Murat Çokyiğit bir yanıta alt yorum yaptı

Katkınız için teşekkür ederim Mehmet Bey. Farklı kaynaklardan yazılım tarafı ile ilgili değişik yorumlar almaya çalışıyorum. Hepsini değerlendirdikten sonra oluşturacağımız ekip ile, doğru bir yol haritası belirleyebileceğimizi düşünüyorum. Bu konuda da katkınız olabilirse sevinirim. İyi top oynayamasam da, belki iyi bir teknik direktör olabilirim.
Ben de bir süredir bir sosyal ağ geliştiriyorum, bu aralar kapalı betaya açacağım. Konu ile alakalı olduğum için yetkin yanıt verebilecekler arasındayım sanırım.

öncelikle türkiyede şöyle bir senaryo işliyor; "türkiyeden çıkan x sosyal ağı yayına başladı" gibi bir başlık görüyorsun webrazzide, siteye girip baktığında trafiği kaldıramayıp çökmüş oluyor. Bu senaryoda, site çok kullanışlı ve özel bir şey olsa bile, bu ilk deneyimle, siteye gelmiş olan early adapter'ları bir daha kazanmasına imkan yok.

dolayısıyla sosyal ağ gibi birşey yapıyorsanız standart sitelerdeki altyapıları kullanmamalısınız. Hele ki apache+php+mysql kombinasyonundan kesinlikle uzak durun. Zaten açık kaynak kullanacağınızı var sayıyorum.

çoğu kişi farkında değil ama facebook, twitter, google kendi altyapısında kullanmak üzere ürettiği çoğu aracı github üzerinden açık kaynak hale getirmiş durumda. Sizin bunları kullanıp kendi sosyal ağınızı yapmamanız için hiçbir sebep yok. ben projede ağırlıklı olarak facebook teknolojilerini kullanıyorum. Dil olarak Python, Veritabanı olarak da mongodb.

yazılım geçmişiniz yok ise bence vaktinizi harcamayın derim. Tüm sosyal ağlar min. 5 yıl sonra reklam modeli vs oturtup gelir getirmeye başlıyor. 5 yıl iyi seviyedeki yazılımcılara milyon dolar/lira para gömerek bu günlere geldi tüm sosyal network siteleri, türkiyede bu yapılır mı? Kendiniz yazılımcı iseniz büyük çilelere katlanıp projeyi bir yere kadar götürebilirsiniz. Ama başkasına yaptırmak, dediğim gibi size büyük paralara ve zamana mal olur.
Mayıs 2015

Murat Çokyiğit bu yanıtı beğendi:

Uzun süredir farklı formatta bir sosyal paylaşım sitesi kurmak için kafa yoruyordum. Nihayet projem için gerekli ciddi sermaye desteğini buldum. Ekip arkadaşlarımı nasıl bir organizasyon yapısı ile oluşturmalıyım? Tasarım, işletim maliyetleri hakkında fikirleriniz nelerdir?

Ben de bir süredir bir sosyal ağ geliştiriyorum, bu aralar kapalı betaya açacağım. Konu ile alakalı olduğum için yetkin yanıt verebilecekler arasındayım sanırım.

öncelikle türkiyede şöyle bir senaryo işliyor; "türkiyeden çıkan x sosyal ağı yayına başladı" gibi bir başlık görüyorsun webrazzide, siteye girip baktığında trafiği kaldıramayıp çökmüş oluyor. Bu senaryoda, site çok kullanışlı ve özel bir şey olsa bile, bu ilk deneyimle, siteye gelmiş olan early adapter'ları bir daha kazanmasına imkan yok.

dolayısıyla sosyal ağ gibi birşey yapıyorsanız standart sitelerdeki altyapıları kullanmamalısınız. Hele ki apache+php+mysql kombinasyonundan kesinlikle uzak durun. Zaten açık kaynak kullanacağınızı var sayıyorum.

çoğu kişi farkında değil ama facebook, twitter, google kendi altyapısında kullanmak üzere ürettiği çoğu aracı github üzerinden açık kaynak hale getirmiş durumda. Sizin bunları kullanıp kendi sosyal ağınızı yapmamanız için hiçbir sebep yok. ben projede ağırlıklı olarak facebook teknolojilerini kullanıyorum. Dil olarak Python, Veritabanı olarak da mongodb.

yazılım geçmişiniz yok ise bence vaktinizi harcamayın derim. Tüm sosyal ağlar min. 5 yıl sonra reklam modeli vs oturtup gelir getirmeye başlıyor. 5 yıl iyi seviyedeki yazılımcılara milyon dolar/lira para gömerek bu günlere geldi tüm sosyal network siteleri, türkiyede bu yapılır mı? Kendiniz yazılımcı iseniz büyük çilelere katlanıp projeyi bir yere kadar götürebilirsiniz. Ama başkasına yaptırmak, dediğim gibi size büyük paralara ve zamana mal olur.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

PHP

511 Kişi   101 Soru

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Yazılım Geliştirme

1231 Kişi   187 Soru

Programlama Dilleri

578 Kişi   94 Soru

Web Yazılımı

597 Kişi   238 Soru

Sosyal Paylaşım Siteleri

24 Kişi   12 Soru

Mongodb

16 Kişi   2 Soru