Bilmek istediğin her şeye ulaş

Murat Demir, 

İnşaat Mühendisi

İnşaat Mühendisi Murat Demir inploid.com'da 1 soru sordu, 7 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Şubat 2015

Murat Demir bir yanıt verdi.

Bir kadın inşaat mühendisi, şantiyeci olabilir mi?

Kesinlikle Sinpaş Altınoran şantiyesinde çalışıyorum şirketlerde bir çok mühendis ve mimar kız arkadaşlarımız var. İşlerini çok da iyi yaptırıyorlar. Kızlarda en az erkekler kadar işine hakimler. Herkeste geçerli olan taviz verilmeyen bir yapısı olursa daha rahat ederler (gözlem).
Kasım 2014

Murat Demir bu yanıtı beğendi:

Kapısı kapalı ve saatte 100 km hızla giden bir otobüs düşünün. Siz koltuğa sabitsiniz ve gözünüzün önünde yer değiştirmeyen bir sinek uçuyor. Klima açık veya kapalı olabilir. Camlar ve kapılar tamamen kapalı.

Otobüsün içindeki hava da 100km/s hızla yol alıyor. Sinek de o havaya nispeten de sabit konumunu koruyor. Zaten otobüs sadece 100km/s hız yapmıyor, dünyayla beraber, dünyanın ekseninde 16.744 km/s, yine güneşin etrafında da 107 200km/s hız yapıyor hatta güneşle beraber de galakside ve galakisyle beraber evrende de korkunç hızlar yapıyor. Bu hızların hepsini otobüsün içindeki hava, insan, sinek dahil maddesel olan her şey yapıyor... Sineğin havada otobüse nazaran hareketsiz durmasıyla sizin burnunuza konmuş olması arasında hız olarak bir fark olamayacağına göre ki siz yolun kenarından bakana göre 100km/s hızla gidiyorsunuz, sinek de yanı hızla gidiyor, hatta sinek otobüsün gidiş istikametinde ileriye doğru uçarsa dışarıdaki gözlemciye göre daha da hızlı gitmiş oluyor.
Kasım 2014

Murat Demir bir yanıt verdi.

Bu yaz yapacağım 'Yapı stajı' için İstanbul ve Rusya arasında seçim yapmam gerekiyor. Projenin büyüklüğü önemli tabi ki de ama hangisini seçmemi tavsiye edersiniz?

Projenin büyüklüğü tabiki önemli. İçeriğindeki imalat çeşidi ne kadar çoksa o projeyi tercih etmenizde fayda var.bir çok uygulamayı aynı anda görmeniz için önemli.rusya tabiki cazip gelebilir ama bu unsuruda atlamayın derim.
Kasım 2014

Murat Demir bir yanıt verdi.

Bina yalıtımında membran yalıtım mı, sürme yalıtım mı tercih edilmelidir?

Membran yalıtım geçmişte kullanılan bir yöntem. Tabi ki açık teraslarda şap+membran+şilte+xps(kalınlığı mahale göre değişmekte) +şilte+çakıl uygulanmakta. Islak hacimlerde(banyo, wc vb) artık sürme yalıtıma geçilmekte.gerek uygulamadaki kolaylık gerekse membrana göre daha elastik ve daha iyi yerleşen bir malzeme olması sebebiyle daha çok tercih edilmekte hatta edilmelidir.
Ekim 2014

Murat Demir bir yanıt verdi.

Piyasada ürünümüzün hem en kaliteli hem de ucuz olmasına rağmen diğer pahalı ve kalitesiz ürünlere göre satılamamasının sebebi ne olabilir? Bu durum insanların alıştığı üründen vazgeçmemesi mi?

Tabiki alışkanlıkta var ama bence birinci sebebi kaliteye bakılmayıp sadece maliyetle ilgilenilmesi.aslında uzun vadeyle düşünüldüğünde kaliteli malzeme herzaman daha karlıdır, ancak fazla gelen ilk maliyet.insanların gözünde büyümekte ve tabiki alışkanlığında etkisiyle ürünün kötü olduğu bilinmesine rağmen vazgeçilememektedir.
Eylül 2014

Murat Demir bir yanıt verdi.

Mühendislerin mühendislik odalarına kayıt olması gerekli mi, faydaları var mıdır?

Şöyle söyleyim. Kürkçü dükkanı gibi.sinirleniyorsunuz aidat parasıdır evrak parasıdır lanet ediyorsunuz.ama tığış tıpış gidiyorsunuz malesef. Daha yeni 180 tl 2014 yılı aidat+35 tl belge parası ödedim. Üyelik adı aitında belgeye 35 tl ödüyorsunuz.eee aidatı neden ödüyoruz diyebilirsiniz.bende bilmiyorum.devlette olsam saniyede iptal ettiririm. Okadar açıkçası
Eylül 2014

Murat Demir bir yanıt verdi.

Mimarlık İngilizce 1. sınıf öğrencisiyim. Hazırlık okudum ve geçtiğimiz yaz autocad kursuna gittim ve 3dsmax photoshop, v-ray kursuna da önümüzdeki yaz gitmeyi planlıyorum. Bunun okurken katkısı ne kadar olur?

İnşaat mühendisiyim. Mimar değilim.cvp olarak basit gibi olacak ama Şaman Bey konuyu ayrıntısıyla anlatmış ben bu kadar anlatamazdım ne yalan söyleyim.gerçi şantiyede çalışıyorum programlarla çok haşır neşir değilim haliyle. Yazısı sorularınıza cvp olacaktır. Yardımcı olamadığım için üzgünüm. Teşekkürler.
Eylül 2014

Murat Demir bu yanıtı beğendi:

Mimarlık İngilizce 1. sınıf öğrencisiyim. Hazırlık okudum ve geçtiğimiz yaz autocad kursuna gittim ve 3dsmax photoshop, v-ray kursuna da önümüzdeki yaz gitmeyi planlıyorum. Bunun okurken katkısı ne kadar olur?

Bana yönlendirmişsiniz ama ben mimar değilim. Yalnız Türkiye'deki en donanımlı Allplan eğitmeniyim. :) Uçtuğumu düşünmeyin, tüm eğitmenleri tanıyorum onların bildiğinin üstüne programın mühendislik ve programlama kısmına da hakimim. Benim kanaatim program öğrenme açısından şöyle. Aslında normal zekası ve bir miktar da İngilizcesi olan hiç kimse yazılımları kurslarda öğrenmemeli. Kurslardaki eğitmenler genellikle sadece eğitmen olur ve işin pratiğinden tamamen bihaberlerdir. Bunu eğitim vediğim ve vermediğim yani diğer eğitmenlerden eğitim alan bir çok kişinin beni arayıp sorularını sormasından biliyorum. Bir yazılımı en güzel onu profesyönel olarak kullananlardan öğrenebilirsiniz. Bence kursa vereceğiniz paranın dörtte birine ikinci bir ekran alıp İnternet'deki genellikle de video halinde olan dokümanlardan program öğrenmek en verimlisi.

Programlar hakkındaki fikrimi de beyan edeyim hazır söz verilmişken. Autocad az da olsa tüm inşaat sektörleri için şart yalnız çok hantal ve kısır bir program onun yerine değil ama üstüne duvarı çizerken yalıtımını da sıvasını da tek hamlede çizip bir de tek hamlede metrajını alabilen bir 3B çizim programı öğrenmelisiniz. Autocad ile mimari işleriniz çok yavaş ilerler. Bu tür programların da mimari ve hatta mühendislik olarak en gelişmişi 1967'den bu yana programlanan Allplan. fga.com.tr'den programın tümünü öğreten Türkçe videoları izleyebilir ve beraber yapabilirsiniz.

3DsMax de gereksiz yere oldukça karmaşık ve hantal bir program, yıllardır teknolojiyi geriden takip ediyorlar. Bu sefer yerine diyorum Cinema4D öğrenmenizi tavsiye ederim. Çok daha ergonomik, çok daha teknolojik ve çok daha basit. Hatta ondan önce Google Sketchup öğrenmenizi tavsiye ederim. Artık render'lar extern motorlarla alındığı için aslında modellemeyi neyle yaptığınızın bir önemi yok. Eğer animasyonlarınızda sadece kamera hareketi kullanıp hareketli objelere yer vermeyecekseniz Sketchup her türlü modelleme ihtiyacınızı karşılar. Öğrenmesi gerçekten çok basittir, İnternet'de bir yığın da tutorial'ı mevcut.

V-Ray de oldukça eskimiş bir render motoru onun yerine güncel en iyi olanı yani şu anda Lumion'u öğrenmenizi tavsiye ederim. Yukarıda da belirttiğim gibi bunlar için kesinlikle kursa gitmenize gerek yok. Hiçbir kurs hocası size programın inceliklerini İnternet'de bulacağınız profesyönellerin tutorial'ları gibi öğretemez.

Photoshop zaten iki boyutlu bir program olduğundan oldukça basittir. 10 kadar tutorial yaptıktan sonra programın yarısından fazlasını öğrenmiş olursunuz. Bir yazılımın %60'ını bilmek o yazılımı iyi bilmek demektir. Tüm problemlerinizi İnternet'in de yardımıyla kolayca çözebileceğiniz bir seviyedir.

Yatay geçişi nereye yapmak istediğinizi anlayamadım, bu soruyu bana da yönlendirdiğinize göre İnşaat Mühendisliğine mi? Eğer öyleyse başka programlar tavsiye ederim. Mimarlık birinci sınıfta bu programların hiçbirinin size direkt olarak bir faydası olmayacaktır. Yine de üç boyutlu düşünme yetinizi, ışık, renk, doku, kamera, kompozisyon bilgilerinizi arttıracaktır. Öğrenmenin hiçbir zaman zararı olmaz. Zaten mimarlık ya da mühendislik, nasıl devam ederseniz edin bu programların hemen hepsinden ileriki sınıflar ve belki de okul dahi bitmeden başlayacak olan meslek hayatınızda istifade edeceksiniz.
Eylül 2014

Murat Demir bir yanıt verdi.

Neden yeni mezun inşaat mühendisleri iş bulamıyor?

Kısacası eskiye göre iş bulamama sorunu daha fazla.inşaat mühendisliği epey gayret gerektiren bi meslek.mezun olduktan sonra yüksek maaşlar beklenilmemeli birkaç yıl. Tabiki sonrasında da istenilen ücretten taviz verilmemesi gerekir.malesef ülkemizde asgari ücretin altında çalışan arkadaşlarımız mevcut. Bunu yenmek de tabiki yöneticillerin ve tabiki biz mühendislerin elinde olan bir durum.toplu olarak hareket edilmemesinden kaynaklanmakta ve odaların konuya ilgisiz kalması da ayrı bir mesele.yeni mezunlara gelecek olursak önceleri şirketler eleman yetiştirmekteydi. Ellerini taşın altına koyuyor fedakarlık yapıyorlardı. Ama şimdi zamanında değer kazanmasıyla hiçbir firma demeyim ama eleman yetiştirmekten kaçmaktalar. Bu da biz mühendislerin ne iş olsa yaparıma doğru gittiğini ve niteliksiz sadece üniversite mezunu olarak anılmamıza neden olmaktadır.
Eylül 2014

Murat Demir bir yanıta alt yorum yaptı

Tabiki ozel kurumlar,sirketler daha faydali olacaktir.Piyasayi calisma kosullarini bire bir gormenizi saglar.ileriye dönük calisma hayatinizda size fikir verir.Farkli imalatlari birarada gorebilirsiniz.Tabiki bunlari kamu olanaklariylada ogrenebilirsiniz ama cogu kamu kurumuna sadece staj kaydi icin ve sonda dosyanizi imzalatmak icin gidersiniz.onlarinda sizin birsey ogrenip ogrenmemenizle ilgilenmezler.Özelde de boyledir birbakima ama tabiki butun is size dusuyor.isterseniz ogrenme anlaminda gitmeniz gereken surenin fazlasinada devam edebilirsiniz.Kamuda pek mumkun degildir.isin kisacasi her sey size bagli.ogrenmekte yan gelip yatmakta acikcasi.
Özel sektör
Eylül 2014

Murat Demir bir yanıta alt yorum yaptı

Tesekkur ediyorum yardiminiz icin.
Bir dönem ülkemizde hayat standardının uygulandığı zamanlarda şirketleşmek şahıs firmalarına nazaran avantajlıydı hayat standardıyla birlikte bu avantaj ortadan kalktı. Şahıs firması kuruluş ve tasfiye aşamalarında prosedür ve maliyet anlamında şirketlere nazaran çok avantajlıdır... Yine vergi oranları, oda aidatları. SMMM ücretleri gibi konularda da şahıs firması tercih edilmelidir. Şirketler ancak çok ortaklı oluşumlar planlandığında tercih edilmelidirler diye düşünüyorum.
Eylül 2014

Murat Demir bir yanıta alt yorum yaptı

Tesekkur ediyorum yardiminiz icin.
Merhaba,

Şahıs veya Şirket tercihini yaparken, Yıllık ciro/kar hedefiniz, ortağınızın olup olması gibi detaylara bakmak gerekiyor. Şahıs işletmeleri ticari kazançları üzerinden artan vergi dilimine tabidir.

GELİR VERGİSİ TARİFESİ (2014 Takvim Yılı için)
  • 11.000 TL'ye kadar %15
  • 27.000 TL'nin 11.000 TL'si için 1.650 TL, fazlası %20
  • 60.000 TL'nin 27.000 TL'si için 4.850 TL, fazlası %27
  • 60.000 TL'den fazlasının 60.000 TL'si için 13.760 TL, fazlası % 35
şeklinde vergilendirilmektedir.

Şirketlerde ise Giderler düştükten sonra kalan kar üzerinden %20 Kurumlar vergisi ödenmektedir. Şirkete ortaklarına kar dağıtımı yaptığı takdir Kurumlar vergisi düşüldükten sonra kalan kar üzerinden ayrıca %15 Kurum Stopajı ödemektedir.

Şirket kar dağıtımı yapmaz, mevcut karı şirket sermayesine ilave ederse Kurum Stopajı ödemek zorunda kalmaz.

Kamu Borçları açısından bakıldığı zaman;

Şahıslar Özel ve Kamu Borçlarından tüm mal varlıkları ile sorumludurlar.
Limited Şirketlerde Kamu Borçlarından ortakların sermayeleri oranında tüm mal varlıkları ile sorumludurlar.

Anonim şirketlerde Kamu Borçlarından ortaklar sorum değildir. Anonim Yönetim Kurulu ve Kurucu Ortakları Sermayeleri kadar borçlardan tüm mal varlıkları ile sorumlu olurlar.
Eylül 2014

Murat Demir bu yanıtı beğendi:

Yapı dekorasyon firması kurmak istiyorum. Şahıs firması mı yoksa limited şirketi mi açmalıyım?

İyi günler kolay gelsin Murat Bey . Resmi dairelerde ihale vb. gibi işlemler olursa şirketlere ihaleler daha kolay çıkıyor. Şirket porföyü ön planda oluyor. Şirketlerde iş sınırlaması 7 tane işlemle sınırlı örneğin inşaat-turizm -gıda-nakliyat-mobilya-hayvancılık-danışmanlık 7 tane iş yazdım. 8. Bir iş olursa ayrı bir şerikte kurulur. Şahısda ise hiçbir iş sınırlaması yok 1001 çeşit hatta 2 katı 2002 çeşit iş de yabalirsiniz.
Eylül 2014

Murat Demir bu yanıtı beğendi:

Yapı dekorasyon firması kurmak istiyorum. Şahıs firması mı yoksa limited şirketi mi açmalıyım?

Bir dönem ülkemizde hayat standardının uygulandığı zamanlarda şirketleşmek şahıs firmalarına nazaran avantajlıydı hayat standardıyla birlikte bu avantaj ortadan kalktı. Şahıs firması kuruluş ve tasfiye aşamalarında prosedür ve maliyet anlamında şirketlere nazaran çok avantajlıdır... Yine vergi oranları, oda aidatları. SMMM ücretleri gibi konularda da şahıs firması tercih edilmelidir. Şirketler ancak çok ortaklı oluşumlar planlandığında tercih edilmelidirler diye düşünüyorum.
Eylül 2014

Murat Demir bu yanıtı beğendi:

Yapı dekorasyon firması kurmak istiyorum. Şahıs firması mı yoksa limited şirketi mi açmalıyım?

Merhaba,

Şahıs veya Şirket tercihini yaparken, Yıllık ciro/kar hedefiniz, ortağınızın olup olması gibi detaylara bakmak gerekiyor. Şahıs işletmeleri ticari kazançları üzerinden artan vergi dilimine tabidir.

GELİR VERGİSİ TARİFESİ (2014 Takvim Yılı için)
  • 11.000 TL'ye kadar %15
  • 27.000 TL'nin 11.000 TL'si için 1.650 TL, fazlası %20
  • 60.000 TL'nin 27.000 TL'si için 4.850 TL, fazlası %27
  • 60.000 TL'den fazlasının 60.000 TL'si için 13.760 TL, fazlası % 35
şeklinde vergilendirilmektedir.

Şirketlerde ise Giderler düştükten sonra kalan kar üzerinden %20 Kurumlar vergisi ödenmektedir. Şirkete ortaklarına kar dağıtımı yaptığı takdir Kurumlar vergisi düşüldükten sonra kalan kar üzerinden ayrıca %15 Kurum Stopajı ödemektedir.

Şirket kar dağıtımı yapmaz, mevcut karı şirket sermayesine ilave ederse Kurum Stopajı ödemek zorunda kalmaz.

Kamu Borçları açısından bakıldığı zaman;

Şahıslar Özel ve Kamu Borçlarından tüm mal varlıkları ile sorumludurlar.
Limited Şirketlerde Kamu Borçlarından ortakların sermayeleri oranında tüm mal varlıkları ile sorumludurlar.

Anonim şirketlerde Kamu Borçlarından ortaklar sorum değildir. Anonim Yönetim Kurulu ve Kurucu Ortakları Sermayeleri kadar borçlardan tüm mal varlıkları ile sorumlu olurlar.
Eylül 2014

Murat DemirŞaman kişisini takip etmeye başladı

Şaman, İnşaat Mühendisi, @chamacon

En musica verdades.

Daha Fazla