Bilmek istediğin her şeye ulaş
Şubat 2015

Murat Demir bir yanıt verdi.

Bir kadın inşaat mühendisi, şantiyeci olabilir mi?

Kesinlikle Sinpaş Altınoran şantiyesinde çalışıyorum şirketlerde bir çok mühendis ve mimar kız arkadaşlarımız var. İşlerini çok da iyi yaptırıyorlar. Kızlarda en az erkekler kadar işine hakimler. Herkeste geçerli olan taviz verilmeyen bir yapısı olursa daha rahat ederler (gözlem).
Kasım 2014

Murat Demir bir yanıt verdi.

Bu yaz yapacağım 'Yapı stajı' için İstanbul ve Rusya arasında seçim yapmam gerekiyor. Projenin büyüklüğü önemli tabi ki de ama hangisini seçmemi tavsiye edersiniz?

Projenin büyüklüğü tabiki önemli. İçeriğindeki imalat çeşidi ne kadar çoksa o projeyi tercih etmenizde fayda var.bir çok uygulamayı aynı anda görmeniz için önemli.rusya tabiki cazip gelebilir ama bu unsuruda atlamayın derim.
Kasım 2014

Murat Demir bir yanıt verdi.

Bina yalıtımında membran yalıtım mı, sürme yalıtım mı tercih edilmelidir?

Membran yalıtım geçmişte kullanılan bir yöntem. Tabi ki açık teraslarda şap+membran+şilte+xps(kalınlığı mahale göre değişmekte) +şilte+çakıl uygulanmakta. Islak hacimlerde(banyo, wc vb) artık sürme yalıtıma geçilmekte.gerek uygulamadaki kolaylık gerekse membrana göre daha elastik ve daha iyi yerleşen bir malzeme olması sebebiyle daha çok tercih edilmekte hatta edilmelidir.
Ekim 2014

Murat Demir bir yanıt verdi.

Piyasada ürünümüzün hem en kaliteli hem de ucuz olmasına rağmen diğer pahalı ve kalitesiz ürünlere göre satılamamasının sebebi ne olabilir? Bu durum insanların alıştığı üründen vazgeçmemesi mi?

Tabiki alışkanlıkta var ama bence birinci sebebi kaliteye bakılmayıp sadece maliyetle ilgilenilmesi.aslında uzun vadeyle düşünüldüğünde kaliteli malzeme herzaman daha karlıdır, ancak fazla gelen ilk maliyet.insanların gözünde büyümekte ve tabiki alışkanlığında etkisiyle ürünün kötü olduğu bilinmesine rağmen vazgeçilememektedir.
Eylül 2014

Murat Demir bir yanıt verdi.

Mühendislerin mühendislik odalarına kayıt olması gerekli mi, faydaları var mıdır?

Şöyle söyleyim. Kürkçü dükkanı gibi.sinirleniyorsunuz aidat parasıdır evrak parasıdır lanet ediyorsunuz.ama tığış tıpış gidiyorsunuz malesef. Daha yeni 180 tl 2014 yılı aidat+35 tl belge parası ödedim. Üyelik adı aitında belgeye 35 tl ödüyorsunuz.eee aidatı neden ödüyoruz diyebilirsiniz.bende bilmiyorum.devlette olsam saniyede iptal ettiririm. Okadar açıkçası
Eylül 2014

Murat Demir bir yanıt verdi.

Mimarlık İngilizce 1. sınıf öğrencisiyim. Hazırlık okudum ve geçtiğimiz yaz autocad kursuna gittim ve 3dsmax photoshop, v-ray kursuna da önümüzdeki yaz gitmeyi planlıyorum. Bunun okurken katkısı ne kadar olur?

İnşaat mühendisiyim. Mimar değilim.cvp olarak basit gibi olacak ama Şaman Bey konuyu ayrıntısıyla anlatmış ben bu kadar anlatamazdım ne yalan söyleyim.gerçi şantiyede çalışıyorum programlarla çok haşır neşir değilim haliyle. Yazısı sorularınıza cvp olacaktır. Yardımcı olamadığım için üzgünüm. Teşekkürler.
Eylül 2014

Murat Demir bir yanıt verdi.

Neden yeni mezun inşaat mühendisleri iş bulamıyor?

Kısacası eskiye göre iş bulamama sorunu daha fazla.inşaat mühendisliği epey gayret gerektiren bi meslek.mezun olduktan sonra yüksek maaşlar beklenilmemeli birkaç yıl. Tabiki sonrasında da istenilen ücretten taviz verilmemesi gerekir.malesef ülkemizde asgari ücretin altında çalışan arkadaşlarımız mevcut. Bunu yenmek de tabiki yöneticillerin ve tabiki biz mühendislerin elinde olan bir durum.toplu olarak hareket edilmemesinden kaynaklanmakta ve odaların konuya ilgisiz kalması da ayrı bir mesele.yeni mezunlara gelecek olursak önceleri şirketler eleman yetiştirmekteydi. Ellerini taşın altına koyuyor fedakarlık yapıyorlardı. Ama şimdi zamanında değer kazanmasıyla hiçbir firma demeyim ama eleman yetiştirmekten kaçmaktalar. Bu da biz mühendislerin ne iş olsa yaparıma doğru gittiğini ve niteliksiz sadece üniversite mezunu olarak anılmamıza neden olmaktadır.