Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mart 2016

Muratgeyve bir yanıt verdi.

Özel okulda öğretmenlik yapmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

İstanbulda özel bi üniversitede 3. Sınıf öğrencisiyim ve sadece merak ettiğim konu başka insanlar tarafından nasıl karşılandığı
Mart 2016

Muratgeyve bir yanıt verdi.

Akademik kariyer açısından sınavsız 2. üniversite olarak hangi bölüm okunmalıdır?

Değerli okurlar, malumunuz son yıllarda bir ‘’sınavsız ikinci üniversite’’ akımıdır, almış başını gidiyor. İnsanlarımızın okumaya, öğrenmeye hevesinden midir nedir bilmiyorum ama; şu anda üniversite mezunu neredeyse herkes ya AÖF kapsamında ya ikinci üniversite okuyor ya da okumayı düşünüyor. Hele de bir ‘’Sosyoloji’’ bölümü var ki dostlar başına. Çevremdeki insanların çoğunun seçimi sosyoloji yönünde. Bu kişilere sorduğumda aldığım cevaplardan bazıları şu şekilde: ‘’İkinci üniversite olarak en avantajlı bölüm sosyoloji’’, ‘’Sosyoloji AÖF bölümlerinde en zevkli bölüm’’, ‘’Sosyoloji bitirdikten sonra rehber öğretmeni olmak istiyorum. ’’, ‘’Sosyoloji okumak içimde kalmıştı, şimdi önümde bir fırsat var, neden değerlendirmeyeyim. ’’, ‘’Sosyoloji bölümünü kolay olduğu için seçtim çünkü ikinci üniversite okumamın tek sebebi askerliği kısa dönem olarak yapmak. ’’ Eminin bu cevapların dışında da cevaplar vardır. Mesela ben bu bölümün çokça seçilmesinin sebebinin, ‘’Herkes sosyoloji okuyor, ben de okuyayım dedim. ’’ Düşüncesi olduğunu düşünüyorum. Tabi belki de yanılıyorum.
AÖF Sınavsız İkinci Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?
Elbette ki okumanın her zaman güzel ve avantajlı yanları vardır. Somut anlamada bir işe yaramazsa dahi, kişinin bilgisine, dünya görüşüne, bakış açısına katacağı çok büyük faydaları olacaktır. Ama bu bana yetmez, ikinci üniversite okuyanlar ne yapabilirler diye soruyorsanız cevap vermeye çalışalım.
İkinci Üniversitenin Faydaları
-Eğer mezun olduğunuz bölüm atanma konusunda sıkıntılı bir bölümse, AÖF kapsamında ikinci üniversite olarak atanma konusunda daha avantajlı bir bölüm okuyarak alan değiştirebilir ve bu alandan atanabilirsiniz.
-İkinci üniversite olarak bitirdiğiniz bölüm üzerine yüksek lisans yapabilirsiniz.
-Çalışıyorsanız, çalıştığınız alana bağlı olarak kariyer basamaklarını atlayabilirsiniz.
-Yine çalışıyorsanız ve işinizden memnun değilseniz, ikinci üniversite olarak bir bölüm okuyarak, bu alan ile ilgili bir işe kurumlar arası geçiş ile geçebilirsiniz.
-Ön lisans mezunu iseniz ve ikinci üniversite okuyarak lisans diploması alabilirsiniz.
-Ön lisans mezunuz iseniz ve askerliğinizi kısa dönem olarak yapmak istiyorsanız, ikinci üniversite olarak dört yıllık bir bölüm seçip lisans mezunu olarak askerliğinizi kısa dönem olarak yapabilirsiniz.
İkinci Üniversite Olarak Hangi Bölüm Okunmalı
Sizlere tavsiye ikinci üniversite kapsamında okuyacağınız ya da okumak istediğiniz bölümü iyice araştırmanız. Öncelikle ikinci üniversite okumaktaki amacınızı belirleyin. Amacınız bir işe girmek ise atanma konusunda en avantajlı bölümü araştırarak seçmeye çalışın. Yok, sınavsız ikinci üniversiteyi okumaktaki amacınız, sadece kendinizi geliştirmek, farklı şeyler öğrenmek ise hayat tarzınıza en yakın olan en çok zevk alacağınız, gündelik hayatınızda da zaten ilgilendiğiniz bir bölüm seçin. Evet, her yıl binlerce kişi AÖF İkinci üniversite bölümlerine başvuruyor ama maalesef yine bir çok kişi de bu eğitimlerini yarıda bırakıyor. Çünkü istediğini bulamıyor, yeterince zevk alamıyor. Sizler de bölümünüzü iyi seçin ve hakkını vererek bitirmeye bakın. Umarım kendiniz için en güzel bölümü seçersiniz.
Mart 2016

Muratgeyve bir yanıt verdi.

Endüstri Mühendisliği okurken, eğitim nasıldır?

… FİNLANDİYALI ÇOCUKLARIN OKUL YAŞAMI, FİNLANDİYA’NIN BİZZAT UYGULAMAKTA OLDUĞU GENÇLİK VE EĞİTİM POLİTİKALARININ SONUCUDUR; PISA TESTLERİNİN DEĞİL. FİN EĞİTİM SİSTEMİNDE OKUMA BECERİLERİ, BİLİM VE MATEMATİK OKUR YAZARLIĞI KADAR SOSYAL BİLİMLER, GÖRSEL SANATLAR, SPOR VE PRATİK BECERİLERİN GELİŞTİRİLMESİ DE ÖNEMLİ. FİNLİ ÇOCUKLAR ANAOKUL VE İLKOKUL HAYATLARI BOYUNCA OYUN OYNAR VE ZEVK ALARAK ÖĞRENİRLER. FİNLİ ÖĞRETMENLER DE, EBEVEYNLER DE MATEMATİK VE YA FEN DERSLERİNDEKİ SOYUT KAVRAMLARI ÖĞRETMENİN EN İYİ YOLUNUN MÜZİK, DRAMA YA DA SPOR UYGULAMALARI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜR. AKADEMİK VE AKADEMİK OLMAYAN ÖĞRENME BİÇİMLERİ ARASINDA KURULAN BU DENGE ÇOCUKLARIN OKULDAKİ MUTLULUĞUNU SAĞLAMANIN BÜYÜLÜ FORMÜLÜDÜR. PISA TESTLERİ, OKUL YAŞAMININ ÇOK ÖNEMLİ OLAN BAZI KISTASLARINI DEĞERLENDİRME DIŞINDA BIRAKIYOR.
Pasi Sahlberg
Düşük maliyetler, kısa okul saatleri, ile yüksek akademik başarıyı; bireyselliğe, bağımsızlığa önem veren, öğrencilerine kendi eğitim programını kendi düzenleme sorumluğunu yükleyen eğitim anlayışıyla bol boş zamanı, eğlenerek öğrenmeyi birleştiren Fin eğitim sistemi hala eğitimin rüya ülkesi olmaya devam ediyor.
İşte size Fin eğitim sistemiyle ilgili 9 şaşırtıcı gerçek.
-1-
Finlandiya’da zorunlu okula başlama yaşı 7.
Yaşları ne olursa olsun, çocuklar okula kendileri yürüyerek ya da bisikletle gidiyor.
Fin kültürü çocukların bağımsız yetişmesini önemsiyor. Çocuklarını okula getirip götüren, ders çalıştıran ebeveynler diye bir şey yok.
-2-
Fin eğitim müfredatı basit ve genel bir çerçeve tanımlamaktan ibaret.
Öğrenciler, kendi ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda kendi eğitim-öğretim programlarını şekillendirme haklarına sahipler. Öğretmenler de öyle.
-3-
Finli öğrencilere eğitim hayatlarının ilk altı yılında hiçbir şekilde not verilmiyor. Sekizinci sınıfın sonuna kadar not verme zorunluluğu yok ve öğrenciler standardize edilmiş bir sınav sistemine tabi değiller. Sadece 16 yaşlarındayken ülke genelinde bir sınava giriyorlar.
-4-
Öğretmenler gün boyu sınıfta ortalama dört saat ders veriyor. Haftada iki saati ise mesleki gelişimleri için eğitimlere katılmak için ayırıyorlar.
İlk okulda öğrencilerin ders dışı/teneffüs olarak geçirdikleri zaman toplam 75 dakika. Amerika’da bu oran 27 dakikaya kadar düşüyor. Türkiye’de ise ortalama 45 dakika.
-5-
Tüm öğretmenlerin en az master derecesi var ve üniversite başarısı en yüksek %10’luk dilim arasından seçiliyorlar. Öğretmenlik toplum gözünde statüsü en yüksek mesleklerden biri.
Finlandiya öğretmenleri başarılı-başarısız olarak yargılamayan bir kültüre sahip. Eksikleri bulunan öğretmenlerin, yeni eğitim-öğretim programlarıyla kendilerini geliştirmesinin önü açılıyor. Hiçbir öğretmenin performans nedeniyle işten atılma korkusu yok.
-6-
Öğrencilere ödev verilmiyor çünkü öğrenmenin yeri okuldur.
Her çocuğa bir birey olarak değer veriliyor. Çocuklardan biri yeterince iyi öğrenemiyorsa öğretmenleri bunu hemen fark ediyor ve çocuğun öğrenme programını onun bireysel ihtiyaçlarına göre düzenliyor. Aynı şey, okula uyum göstermeyen, sıkılan ya da öğrenim durumu programın ilerisinde olan çocuklar için de geçerli.
Öğretmenlerin yüksek eğitim düzeyi, çocukların her türlü gelişimini gözlemleyebilmelerini ve esnek çözümler yaratabilmelerinin en önemli nedeni. İstatistiklere göre çocukların ortalama %30’u eğitim hayatlarının ilk dokuz yılında özel programlarla destekleniyor.
-7-
Fin okullarında spora bol bol yer var ama spor karşılaşmaları yapacak takımlar yok. Rekabet, üstünlük kazanmak Fin kültüründe değer verilen bir şey değil.
-8-
Finlandiya’da özel okul yok ve eğitim harcamalarının tümü devlet tarafından destekleniyor.
Finlandiya’da okullar birbirleriyle rekabet etmiyor, aksine dayanışıyor. Okulların hemen hemen tümünün başarı düzeyi aynı. Bu yüzden okulun bir diğerine göre ayrıcalığı yok.
Eğitim “herkes için eşit imkanlar sağlamak” demek. Eşitlik kavramına olağanüstü değer veriliyor. Tüm çocuklar zeka ve becerileri ne olursa olsun aynı sınıflarda okuyor.
-9-
Pek çok Avrupa ülkesi ve Amerika’yla karşılaştırıldığında Finlandiya’da eğitime ayrılan bütçenin daha fazlası sınıf ortamına yansıyor. Çünkü öğretmenler de, yöneticiler de hemen hemen aynı maaşı alıyor. Bu yüzden Finlandiya’da eğitim maliyetleri çok daha düşük.
Ancak 15 yıllık kıdemli bir öğretmen ortalama bir üniversite mezunundan daha iyi kazanıyor.
Handan Saatçıoğlu 2014