Bilmek istediğin her şeye ulaş

Murat Karsi, 

Dış Ticaret

Dış Ticaret Murat Karsi inploid.com'da 0 soru sordu, 6 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Şubat 2015

Murat Karsi bir yanıt verdi.

İhracat yapma şansınız olsa hangi ürünü hangi ülkeye pazarlardınız?

Bisküvi ve çikolata ürünlerini Afrika pazarına ihracatını yapardım.
Şubat 2015

Murat Karsi bir yanıt verdi.

Gaziantep neden çevresindeki illere nazaran yüksek ihracat rakamlarına sahiptir?

Türkiye'nin 2. En büyük ihracat pazarı Irak'tır. Gaziantep'in ülkeye yakınlığı birinci etken, bunun yanında Antep'li işadamları Irak'ı sık ziyeret ederek, fırsatları birinci elden görürler. Hiçbir Antep'li kardeşimiz de fırsatı göz göre göre kaçırmaz.
Şubat 2015

Murat Karsi bir yanıt verdi.

Şu sıralar dolar ve euro'nun yükselişi hükümetin yıllık ihracat rakamını arttırmaya çalışması ile mi alakalıdır? İhracatı arttırmak için kur yükseltilebilir mi? Herşey bu kadar basit mi?

Dolar ve Euro artışı Türkiye'den para çıkışı, yabancı yatırımcıların usd veya euro satması ile doğrudan ilgilidir. İhracat ile ilişkisi birebir değildir. Dünya'daki gelişmeler, Türkiye ekonomisi ve politikası kurların dengesini belirleyen önemli noktalar.
Şubat 2015

Murat Karsi bir yanıt verdi.

Yurt dışı İhracat 'alibaba.com' adresi ile ihracat yapmak güvenilir midir? Alternatifleri nelerdir?

alibaba.com sadece bir araçtır. Alıcılar ile buluşmanızı sağlar. Bunun gibi bir çok araçlar vardır.Alibaba.com asya menşeili olması Türkiye için dezavantaj oluşturmakta. Türkiye'nin asıl pazarı AB, Arap yarımadası, Türki cumhuriyetler, balkan ülkeleri gibi pazarlardır.alibaba.com bu bölgelerde çok başarılı olamamaktadır. Alternatifleri konusunda , kompass, europages, turkishexporter gibi siteler ziyaret edilebilinir.
Şubat 2015

Murat Karsi bir yanıt verdi.

İhracat için hiç uzakdoğu ülkelerini düşündünüz mü?

Türkiye'den Çin'e 2013 yılında 3.6 milyar usd ihracat gerçekleşmiş. Bu rakam küçümsenecek boyutta değil, mutlaka uzakdoğuya ticaret yapılabilmesi mümkündür. Ancak ihracat edilen ürünlerin büyük kısmı ham olarak gönderilmekte, mermer gibi. Bu sebeple bitmiş ürün ticareti biraz daha zor görünüyor.
Şubat 2015

Murat Karsi bir yanıt verdi.

Hollanda'nın toprak alanlarının Türkiye'nin yedide biri olduğunu ve dünyada en çok ihracat yapan ülke sıralamasında ilk üçte olduğunu biliyor musunuz? ülkemizdeki yanlış nedir?

İhracat birim bedeli Türkiye'den kat kat fazla olduğu için. Ayrıca Transit ticaretin çok yoğun yaşanması. Alsında Hollanda'dan ihracat edilen büyük kısım ürünler orada üretilen ürünler değildir. Limanlarının aktarma noktası gibi rahat kullanılabilinmesi.
Daha Fazla