Bilmek istediğin her şeye ulaş

Murat Katarci, 

Reklamcı

Reklamcı Murat Katarci inploid.com'da 2 soru sordu, 28 soru yanıtladı ve 12 takipçisi var.

Haziran 2014

Murat Katarci bir yanıt verdi.

İnsan anatomisi için en iyi online kaynaklar hangileridir?

Google tarafından hazırlanan zygotebody.com var mesela. Oldukça kullanışlıdır. Emin olmamakla birlikte sanırım indirilebilir bir versiyonu var.
Mayıs 2014

Murat Katarci bu yanıtı beğendi:

Bir arama motoru geliştirseniz, ne tür özellikler eklerdiniz?

Bu konuda da aldığım bazı notlar vardı. Onları ekliyorum:
 • duckduckgo.com tarzı bir arayüz ile gruplanmış sonuç gösterebilmeli (örnek arama: duckduckgo.com/?q=inploid). Bu arada çok iyidir bu arama motoru ve gittikçe de kullanımı artıyor(duckduckgo.com/traffic.html).
 • API desteği çok iyi olmalı ve farklı platformlara entegrasyona destek vermeli.
 • Mümkünse diğer tüm platformlardan da veri alışverişi yapabilmeli. Örneğin Facebook'ta 2 dakika önce bir şarkı dinlemişsem bunu bilmeli ve ben arama motoruna şarkıyı söyleyen grubu merak edip hemen sonra yazarsam bana sadece temiz olarak o grup ve müzik ile ilgili sonuçlar getirip diğerlerini gizlemeli. Bunu cep telefonumdaki veri ile ya da bağlı olduğum tüm cihazlardaki anlık bilgileri kullanarak yapabilmeli.
 • Arama altyapısını herkese API ile ücretsiz sunmalı. Kısıtlama sadece şirketler için belirli bir limitten sonra olmalı. Son kullanıcıya daima destek vermeli.
 • Core olarak kendi teknolojisini geliştirebilir ama bu core/ana teknolojiye bağlı tüm yeni alt teknoloji geliştirmelerini açık kaynak kodlu olarak kullanıma açmalı ve herkesin geliştirmesini sağlamalı. Bu sayede adından söz ettirebilir ve daha hızlı gelişebilir de.
 • Ana sayfasında arama kutusu dışında bir şey olmamalı (dil seçeneği olabilir) ama kişi twitter trend topic gibi bir eklenti ya da özel bir kelime ile ilgili twitler dönebilir bir kutuda.
 • Hızlı olmalı, mümkünse wolframalpha gibi matematiksel, sayısal tabanlı arama motorlarına entegre olmalı. Wolframalpha bir çok kişi tarafından bilinmiyor. Son kullanıcının henüz haberdar olmadığı bu yapıya direkt entegre olarak bu durum avantaja dönüştürülebilir.
 • Reklamları sadece yanlış yazım / yanlış arama yapan kullanıcılara göstermeli :). Ne aradığını bilen kullanıcıya sadece doğru sonucu en iyi yoldan göstermeli. Ne aradığını bilen kullanıcı ödüllendirilirken bilmeyen kullanıcı reklam ile imtihan edilmeli.
 • İlk başlarda sayfanın bir yarısında aynı terimin Google sonuçlarını da aynı anda göstermeli. Kullanıcı burada arama motorunun gücünü görmeye başladıkça alışkanlığını değiştirebilir ve insanlara bahsedebilir. Aynı zamanda bu yapı haber niteliği de taşıyacaktır. Kullanıcılar isterlerse bu bölmeyi açılmamak üzere kapatabilirler. Bu sayede Google tarafındaki kullancılardan size geçiş alakasını da kurabilirsiniz.
Bunlar bazı notlarım. Yine de; diyelim ki çok iyi bir arama motoru yaptınız ve gerçekten de iyi çalışıyor. Karşınızdaki en önemli engel Google entegrasyonları ve Google Chrome gibi bir dev. Sizin arama motorunuzu insanların kullanmasındaki en önemli engel bu bence. Chrome ana arama motoru olarak Google kullanıyor ve duckduckgo.com ile sırf bu ana ayarın değiştirilmesinde dahi duckduckgo'nun yükselen kullanımı nedeni ile yaşadığı zorluklar biliniyor (ufa.lt/Am7o2H ve ufa.lt/Kb43Ry). O yüzden pazar payı düşük olan tarayıcılara entegre olmaktan başlayarak ve yeri sağlamlaştırmaya çalışarak ilerlemek daha sağlıklı olacaktır.
Mayıs 2014

Murat Katarci bir yanıt verdi.

Wordpress mi Blogger mı daha kullanışlı ve şık?

Blogger'da daha fazla özgürsünüz. HTML kodu bile entegre edebiliyorsunuz. Birçok geliştirme, kod ekleme falan filan.
Ama basit kullanım ve şıklık açısından Wordpress daha avantajlı. Tabi bunda da çok fazla kontrol size kalmıyor.
Ama Wordpress'in kullanım kolaylığını ve şıklığını isteyip daha fazla özgür olabileceğiniz bir yol da var. Kendi web blog sitesinizi kurmak. Wordpress tabanlı bir blog açarak hem şık hem özgür olabilirsiniz. Bununda dez avantajı ücret gerektirmesi
Nisan 2014

Murat Katarci bu yanıtı beğendi:

Klout puanı ne kadar etkili?

Bence çok yaygınlaşmadığı için çok etkili değil ve ayrıca Klout geçtiğimiz günlerde Lithium Technologies tarafından 100 milyon dolar karşılığında satıldı: webrazzi.com/2014/02/12/klout-satin-alm...

Klout puanının etkili olması için çok daha fazla yaygınlaşması gerekirdi. Eğer bu skoru insanlar hem Facebook hem de Twitter hesaplarında direk olarak göstermeye başlasalardı çok daha faydalı olurdu. İnsanlar Klout skorunun ne olduğu konusunda bir fikir sahibi değiller. Klout puanı sadece statik bir puanlama sistemi olmadığı için açıklamak da kolay bir iş değil. Tüm internette büyük internet sitelerinde gerçekleştirdiğiniz aktivitelerin tümü üzerinden bir puanlama mevcut olduğu için "skoru yükseltmek için net olarak ne yapmam gerekir? " sorusuna yanıt verebilmek gerekiyor bence. Umarım satın almadan sonra yollarına devam ederler.
Mart 2014

Murat Katarci bir yanıt verdi.

Sizce bir bireyin en az kaç tane sosyal medya hesabı kullanması daha mantıklıdır ve bunlar hangileri olabilir?

Bu kişilere göre ve ilgi alanlarına göre değişir. Mesela fotorğraf ile ilgilenen biri, sosyal medyayı normal kullanan birinden daha farklı sistemlere üye olmalıdır. İnstagram, flicker, 500px, deviantart, pinterest vs gibi siteler özellikle fotoğrafçılara hitap eder. Ama müzik ile ilgilenen birinin kullanacağı sistemler çok farklıdır. Bundan dolayı buna net bir cevap veremeyebiliriz. Bunu kişi kendisi belirlemelidir. Belirlerkende sosyal medyada geçirdiği zamanın ne kadar verimli olduğunu göz önüne almalıdır.
Mart 2014

Murat Katarci bir yanıt verdi.

Logosunu görüp, adını duyduğunuz ama üye olmadığınız sosyal ağlar var mı?

Özellikle Tumblr. Logosu ismi ne işe yaradığı konusunda fikrim var. Ama ihtiyacım yok o sosyal ağa. Diğerleri de;
 • Myspace
 • Soundcloud
 • FriendFeed
 • Xing
 • Pinterest
Mart 2014

Murat Katarci bir yanıt verdi.

Google Glass videolarındakine benzer bir videoyu After Effects ile yapabilmek için plugin gerekli midir?

Yapacağın videoya bağlı ama Google Glass projesine benzer yapmış olman bu durumu değiştirmez. Yani demek istediğim eğer normalde de o yaptığın şeyde plug in gerekiyorsa, Google Glass benzeri videoda gerekiyordur. Gerekmiyorsada gerekmiyordur. Düşününce aklıma pek plugin gerektiren bir durum gelmedi.
Mart 2014

Murat Katarci bir yanıt verdi.

Farklı sektörlerdeki marka logolarında kullanılan renkler neleri ifade ediyor?

Turkuazın hijyeni vardır mesala

Reklam

Lacivertin sağlamlığı


ReklamMart 2014

Murat Katarci bir yanıt verdi.

Facebook durum güncellemelerimi nasıl paylaşılabilir hale getirebilirim?

Muhtemelen paylaşımlarını yaparken sadece arkadaşların görebileceği şekilde yapıyorsundur. Herkese açık olarak paylaşımını yaparsan paylaşılabilir hale gelecektir. Paylaşım yaptığın yerin hemen altında seçenekleri bulabilirsin.
Mart 2014

Murat Katarci bir yanıt verdi.

Ne yaptın ve hayatın değişti?

Sorgulamayı öğrendim. Bana öğretmediler ama ben öğrendim.
Mart 2014

Murat Katarci bir yanıt verdi.

Şizofreniyi en güzel işlemiş filmlerden önerilerinizi alabilir miyim?

Şizofreniyi en gerçek hali ile ele almış film "Donnie Darko"dur. Diğerleri filmlerde güzel görünecek halde sunulur. Her biri ayrı güzeldir. Donnie Darko ise şizofreninin kendisi neyse onu gösterir, onu izlettirir.

Mart 2014

Murat Katarci bir yanıt verdi.

Bir film karakteri olsaydınız kim olurdunuz?

Ben bir film karakteri oldum. Nuri Bilge Ceylan'ın Kasaba filmindeki Saffet benim. Benim karakterim var o filmde. Aynen benim o. Kendimi buluyorum orada. Kendim gibi gerçek. Benim fikirlerim, benim düşüncelerim, benim isteklerim, benim hayallerim. Hepsi Saffet'te
Mart 2014

Murat Katarci bir yanıta alt yorum yaptı

Butterfly effect (Kelebek etkisi)
The man from earth (dünyalı adam)
Mart 2014

Murat Katarci yeni bir  soru  sordu.

Mart 2014

Murat Katarci bir yanıt verdi.

Bir siteyi sosyal medyaya dahil eden ya da sosyal (paylaşım) sitesi yapan kıstaslar nelerdir?

Web 2.0 diyorlar sanırım buna. Web sitelerini kendi başlarına var olacak şekilde değil de, insanların da katkı sağlayabilecekleri hale getirmeli. Mesela inploid kalıp gibi bir site değil. Üye olabiliyorsunuz, profil oluşturuyorsunuz, soru soruyorsunuz, cevap veriyorsunuz vs. Mesela bir kurumsal site düşünün. Ona sizin hiç bir müdahaleniz olmaz. Kaskatı haldedir. Bütün olan web 2.0'a dönünce web sitelerin büyük çoğunluğu az yada çok insan etkileşimine izin verdiler. Mesela hiç ihtiyacı olmamasına rağmen haber sitelerine yorum yazabilir olduk.
Sosyal siteler ise bunu o kadar ileriye götürüyor ki iletişim web sitesi ile insan arasında kalmıyor sadece. İletişimi insan ile insan arasına taşıdığınızda o zaman sosyal ağ olmaya başlıyorsunuz. Mesela verdiğim örnekte, yorum yapabildiğiniz haber sitesi sosyal ağ değildir. Ama sizin attığınız blog yazısına başka bir insanın etkileşim gösterdiği blog siteleri sosyal ağdır mesela.
Mart 2014

Murat Katarci bir yanıt verdi.

Ev gözetleme (BBG) gibi bir program olsaydı yeni adı ne olurdu?

Biri bizi dikizliyor :) şaka bir yana da "gözleniyoruz" falan olabilir
Mart 2014

Murat Katarci bir yanıt verdi.

Twitter'ın ardından Youtube da kapatıldı. Bunun sonu nereye varacak? Bu konu hakkındaki düşünceleriniz, endişeleriniz neler?

Sıra facebook'a geldi galiba. Bunlar öyle önemsenmeyecek siteler değil. İnsanların ekmekleri ile oyunuyor. Parasını bu platfor üzerinden çıkaran birçok insan ve hatta sektörler var. Bakalım daha nereye kadar gidecek.
Mart 2014

Murat KatarciGenel Kültür (Muhabbet) konu başlığını takip etmeye başladı.

Genel Kültür (Muhabbet)

Genel Kültür bilgilerinin derinlemesine incelenebildiği tartışılabildiği uzmanlık ağıdır.

Mart 2014

Murat KatarciVaroluş Hakkında konu başlığını takip etmeye başladı.

Varoluş Hakkında

Düşünmekle başlıyor her şey...

Daha Fazla