Bilmek istediğin her şeye ulaş

Murat Yıkılmaz, 

Karate Eğitmeni

#Karate Eğitmeni #SEO Uzmanı, #Eticaret Girişimcisi, #Web Geliştiricisi, #WordPress Bağımlısı, #Kitap Hastası, #Müzik Tutkunu, #Blog Yazarı ve belki de daha fazlası...

Aralık 2014

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Aikido ve Karate arasındaki farklar nelerdir?

Aikido ve Karate-Do'nun her ikisi de Japon kökenli savaş sanatlarıdır. Tabii ki her ikisi de yıllar içerisinde modernize edilmiş ve günümüzde modern sporlar haline gelmişlerdir. Her ikisi hakkında biraz bilgi verirsem, aradaki farklar anlaşılabilir:

Aikido daha çok vücudun eklem yerlerine yapılan müdahaleler ile minimum kuvvet uygulayarak rakibi etkisiz hale getirmeye yöneliktir. Temelinde rakibin gücünü kullanmak yatar. Aikido'nun müsabakaları yoktur. Müsabakanın olduğu yerde hırs ve egonun olduğunu kabul ederler. İnsanın tek rakibin kendisi olduğu üzerine durur ve ruhsal anlamda kendilerini yenmek üzere çalışırlar.Karate ise silahsız olarak yapılan bir savunma sporudur. El ve ayak teknikleri hem savunmada hem de saldırıda ağırlıklı olarak kullanılır. Sportif müsabakaları yapılmaktadır ve ülkemiz dünya genelinde önemli bir yere sahiptir. Elbette ki kişinin hem fiziksel, hem zihinsel hem de ruhsal gelişimini temel alır.
Aralık 2014

Murat Yıkılmaz bir yanıta alt yorum yaptı

Harika kitaplar. Listenizde en sevdiğim 4 distopya kitabından 3 tanesi (Fahrenheit 451, Cesur Yeni Dünya, 1984) yer alıyor. Dördüncüsünü de müsaadenizle ben ekliyorum : Biz - Yevgeni Zamyatin
Kitap:
1984 - George Orwell
Hayvan Çiftliği - George Orwell
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury
Resimli Adam -Ray Bradbury
Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley
Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün - Dr. Frank Vertosick
Otostopçunun Galaksi Rehberi - Douglas Adams
Kör Saatçi - Richard Dawkins
Büyücü - John Fowles
Yaratma Cesareti - Rollo May
Aralık 2014

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Kopyala/yapıştır etkinlik bilgileri SEO açısından siteye zarar verir mi?

Bunun için aynı tarzdaki diğer sitelere bakmak gerekiyor. Eğer bir alanda, içerik üretmek imkansızsa, sektördeki her sitede mecburen aynı içerik varsa, bu SEO açısından büyük bir zarar vermiyor. Örneğin, Iphone 5 Teknik Özellikleri diye arattığımızda, ürünün teknik özellikleri değişmeyeceği için, her sitede aynı içerik vardır, yani hepsi birbirinin kopya içeriğidir. Google bu sektörü anlar ve buna göre bir değerlendirme yapar. Siz de etkinlik alanınızdaki diğer sitelere bakın, hepsi gibiyseniz, problem yok ama orjinal içerik üreten siteler varsa, sıkıntı var demektir.
Eylül 2014

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Paravan blog nasıl oluşturulur?

Ücretsiz blog servislerinden paravan bloglar açmak, paravan blog oluşturmanın en kolay ve en etkili yöntemlerden birisidir. Bu bloglara özgün içerikler girdikten sonra, bloglardan belirli bir algoritma çerçevesinde hem birbirlerine hem de asıl sitenize link verin ve elbette ki blogları güncel tutmaya çalışın.

Önem verilmesi gereken temel mantık şudur: Açtığınız paravan blogların içeriği ve seosu ne kadar iyi olursa, sitenize verdikleri linkin değeri de o denli artar.
Haziran 2014

Murat Yıkılmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kadıköy Zincir Rock Bar Live

zincirrockbar.com

Her akşam, Zincir'den canlı... .
Mart 2014

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Türk bankalarının sanal poslarını destekleyen en iyi e-ticaret yazılımı hangisi?

Ideasoft, Hemen Al, Platin Market vb. Birçok ücretli E-Ticaret paketinin Türkiye'deki bankalar ile anlaşmaları ve sürekli ilişkileri bulunuyor. Bu sebeple, bu paketlere bizim bankaların sanal posları çok kolay bir biçimde kurulabiliyor. Banka başvurunuzu onaylandıktan ve size Sanal Pos kurulum bilgilerinizi ilettikten sonra, sanal posu kurmak 3-5 dakika sürüyor.
Mart 2014

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Facebook araştırmalarına göre kullanıcı sayısı azalmakta, neden olarak sitelere ebeveynleri katıldığı için profillerin iptalini gösteriyorlarmış ... Sizin bu konuda düşünceniz nedir ? ayrılmayı düşünenlerden misiniz?

Facebook'ta reel kullanıcı sayısından fazla sayıda fake hesap bulunduğu tahmin ediliyor ve artık bu hesaplardan gerçekleştirilen eylemler Facebook'a zarar vermeye başladı. Facebook kullanıcı sayısı azalıyor evet, ancak bunun tek sebebi Facebook'un fake hesaplara karşı başlattığı büyük operasyonlar...
Mart 2014

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Web 2.0'dan sonra görülmesi gereken web siteler nelerdir?

Web 2.0 terimi ortaya atıldığından bu yana 10 yıl gibi bir süre geçti. Bu on yıllık süre içerisinde bloglar, sosyal ağlar ve diğer Web 2.0 platformları insanların artık katılımcı olduğu bir internet dünyası yarattı. Yıllar boyunca durmaksızın içerik üretildi. Şimdi ise o kadar çok içerik ve bilgi var ki, bu içeriklerin anlamlandırılmasına büyük ihtiyaç duyuluyor.

Web 2.0'ı ufak ufak da olsa geride bırakmaya başladığımız son yıllarda, bu anlamlandırma ihtiyacını karşılayacak, insanları bilgi kirliliğinden kurtaracak ve onlara sadece ilgilendiği içerikleri sunacak birçok web sitesi yapılıyor. Bu web sitelerinin oluşturulmasında kullanılan silahlar ise, kullanıcı deneyimleri ve kullanıcı davranış bilgileri... Örnekle özetlemek gerekirse, Web 2.0'dan sonra göreceğimiz site modelini genel bir şekilde şöyle açıklamaya çalışayım:

Bir sporcu oluğunuzu varsayarak, bir alışveriş sitesine girdiğinizde, sitede karşılaşacağınız ilk ürünler spor ile ilgili ürünler olacak. Her kullanıcı için farklı açılış sayfaları bulunacak ve bu sayfalar sürekli olarak güncellenecek. Web siteleri, hakkınızda topladıkları bilgiler doğrultusunda sizler için özel sayfalar hazırlayacaklar. Bunun neticesinde kullanıcıya hep onun dünyasından olanlar dayatılacak ve rahatsızlık duydukları içeriklerle çok sık karşılaşmayacaklar. Bu da web üzerinde geçirdikleri zamanı daha keyifli kılacak. Pazarlamacı ve internet devlerinin düşündüğü, gelecekte olması planlanan ve beklenen Web 3.0 böyle bir şey...

Ben, insanlara sadece kendisinden olanların dayatılmasını doğru bulmadığım için bunu desteklemiyorum ve Web 3.0 ile beraber internet dünyasının biraz karışacağını düşünüyorum. Bakalım neler olacak.
Kasım 2013

Murat Yıkılmaz bu yanıtı beğendi:

Yemeksepeti, hepsiburada, markafoni gibi trafiği yüksek olan siteler için server altyapısı nasıl oluşturulmalıdır?

Bu tarz büyük işler için her zaman kendi sunucularınızın olması daha iyidir. Ancak, günümüzde artık bulut bilişim sistemleri var ve maliyet anlamında neredeyse başa baş ve hatta daha az maliyetle daha yüksek performans elde etmeniz mümkün.

Bulut sistemlerde (belki biliyorsunuzdur) , binlerce sunucu bir merkezde birbiri ile bağlantılı olarak çalışır ve siteniz ya da uygulamanız sadece bir noktada değil, dağıtık biçimde ve her yerden erişilebilir durumda olur. Böylece, Amerika'dan sitenize girmek isteyen kişiler o bölgedeki veri merkezi tarafından, Avrupa'daki kullanıcı ise bu bölgedeki veri merkezi tarafından karşılanır.

Yedekleme, sunucu arızası, sistemin geçici olarak çökmesi ve buna benzer durumlar yoktur. Her zaman yedek bir sistem vardır.

Ancak, benim hissettiğim tek dezavantaj, bulut sistemin kendisinde ciddi bir sorun oluşması senaryosudur ki bu durumda sadece sizin değil, bu aynı anda binlerce servisin de durması anlamına gelir.

Eğer maliyetlerinizi kontrol edebilirseniz, bulut bilişim çözümleri her şekilde yüksek düzeyde performans sağlayabilir.

Microsoft'un Platformu, Windows Azure: windowsazure.com
Maliyet hesaplamak için: windowsazure.com/en-us/pricing/calculato...

Amazon'un Platformu: aws.amazon.com/s3/
Maliyet hesaplamak için: aws.amazon.com/s3/pricing
Kasım 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

WordPress'te nasıl website veya kişisel blog oluşturabilirim?

  1. Özel bir websitesi hazırlamak istiyorsanız, öncelikle bir domain ve hosta ihtiyacınız var. Domain ve hostunuz varsa, tr.wordpress.org adresine girerek WordPress'in en güncel sürümünü indirebilir ve ardından WordPress kurulum rehberinden (wp-tr.org/belgeler/wordpress/wordpress-k...) faydalanarak WordPress sitenizin kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Biraz HTML-CSS ve PHP bilgisiyle de WordPress sitenizi dilediğiniz gibi geliştirebilirsiniz.
  2. Yalnızca blog tutmak amacıyla WordPress kullanmak isterseniz de, WordPress'in ücretsiz blog servisi olan tr.wordpress.com üzerinden kendinize bir blog oluşturabilirsiniz.
Eylül 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

İletişim, sosyal medya, optimizasyon, oyunsulaştırma, reklam, tanıtım vb. her şey mi birbirine karışmaya başladı bana mı öyle geldi?

Gerçekten de öyle, bunların her biri birbiri ile o kadar alakalı şeyler ki, artık birbirine karışmış durumda... Mesela, SEO için sosyal ağlardan link almak gerekiyor ama bunu yaparken aldığınız linkler spam metinlerden olursa markanızın itibarı sarsılabilir. Bu yüzden sosyal medya ve iletişim şart oluyor. Reklam, tanıtım vb. şeyler için de aynısı geçerli... Linklerin sadece SEO için alınmadığı izlenimi vermeniz için iyi bir reklam kampanyası yürütmeniz ya da iyi bir tanıtım yazısı yazmanız şart. Yoksa SEO olumlu sonuçlar verse de marka itibarınız yerle bir olabiliyor.
Eylül 2013

Murat Yıkılmaz  bu yazıyı beğendi:

Eylül 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Meşhur teknoloji blogları (Webrazzi, sosyalmedya.co gibi) görevlerini gerçekten yerine getiriyor mu?

Sosyalmedya.co'yu eleştirisel yazılardaki üslubu sebebiyle hiç sevmiyorum. Daha önce Phorm'a ve Serdar Kuzluoğlu'na karşı yazdıkları bir yazıda üslupları o kadar sert ve çirkindi ki, dayanamayarak açık bir şekilde bunu belirtmiştim. Benim gözümde, sosyal medya haberi vermekten çok tartışma çıkarıp dikkat çekmeye çalışıyorlar. Ayrıca değer yaratan, farklı bir içerik ürettiklerine pek denk gelmedim.

Webrazzi'nin ise görevini elinden geldiğince yerine getirdiğine inanıyorum. Webrazzi Summit'le, Webrazzi TV ile ve Startup'lara verdikleri basın desteği ile bunu açık bir şekilde gösterdiklerini düşünüyorum. Bu destekleri yaparken bir de ticarete çok fazla dökmeseler tam olacak. Örneğin; tanıttıkları birçok yeni proje karşılığında para almaları, hep aynı kişilerden ve firmalardan bahsetmeleri, etkinliklere katılım ücretleri vs...
Eylül 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Eylül 2013

Murat Yıkılmaz bu yanıtı beğendi:

Önemli progressive rock grupları hangileridir?

Progressive rock, özellikle 1970lerde etkili olmuş bir müzik tarzıdır. Genelde çok karmaşık ritimler birleşerek belli bir düzen yaratırlar. Önemli temsicilerinden en popüleri, Pink Floyd'tur. Bunun dışında Camel, King Crimson, Eloy, Yes, Genesis, Van Der Graaf Generator bu akımın önemli temsilcileridir.
Rock Müzik
Eylül 2013

Murat YıkılmazFantastik Kurgu konu başlığını takip etmeye başladı.

Fantastik Kurgu

YÖNLENDİR Fantezi edebiyatı

Eylül 2013

Murat YıkılmazBlog konu başlığını takip etmeye başladı.

Blog

Blog (Türkçe: ağ günlüğü, günce) veya Weblog (Türkçe: Ağ kütüğü) teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şe...

Eylül 2013

Murat YıkılmazMüzik Grupları konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzik Grupları

Müzik Grupları

Eylül 2013

Murat YıkılmazAlexa konu başlığını takip etmeye başladı.

Alexa

Alexa ABD merkezli, bir internet şirketidir. Diğer web sitelerinin web trafikleriyle ilgili bilgi veren bir web sitesini işletmesiyle tanınm...

Eylül 2013

Murat YıkılmazPagerank konu başlığını takip etmeye başladı.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

SEO (Search Engine Optimization)

180 Kişi   50 Soru

Müzik

2985 Kişi   472 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Wordpress

111 Kişi   40 Soru

SEM (Search Engine Marketing)

15 Kişi   0 Soru

SMO

2 Kişi   0 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

İnternet Sitesi

1012 Kişi   171 Soru

Web Sitesi Performansı

32 Kişi   7 Soru

Arama Motoru Optimizasyonu

30 Kişi   11 Soru

Oyun

118 Kişi   70 Soru

Semantic Web (Anlamsal Ağ)

25 Kişi   2 Soru

Yazılım Geliştirme

1234 Kişi   187 Soru

Kütüphane

24 Kişi   9 Soru

Alışveriş

386 Kişi   113 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Özel Alışveriş

15 Kişi   7 Soru

Eski Eşya

14 Kişi   4 Soru

Şarkı Önerileri

18 Kişi   11 Soru

Şarkılar

151 Kişi   66 Soru

Antika

19 Kişi   9 Soru

Danışmanlık

99 Kişi   6 Soru

El Yazması

7 Kişi   1 Soru

Sinema

3259 Kişi   301 Soru

Girişimcilik

3704 Kişi   363 Soru

Varoluş Hakkında

2905 Kişi   1060 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

Google

339 Kişi   106 Soru

Yahoo

16 Kişi   9 Soru