Bilmek istediğin her şeye ulaş

Murat Yıkılmaz,

Karate Eğitmeni

#Karate Eğitmeni #SEO Uzmanı, #Eticaret Girişimcisi, #Web Geliştiricisi, #WordPress Bağımlısı, #Kitap Hastası, #Müzik Tutkunu, #Blog Yazarı ve belki de daha fazlası...

Aralık 2014

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Aikido ve Karate arasındaki farklar nelerdir?

Aikido ve Karate-Do'nun her ikisi de Japon kökenli savaş sanatlarıdır. Tabii ki her ikisi de yıllar içerisinde modernize edilmiş ve günümüzde modern sporlar haline gelmişlerdir. Her ikisi hakkında biraz bilgi verirsem, aradaki farklar anlaşılabilir:

Aikido daha çok vücudun eklem yerlerine yapılan müdahaleler ile minimum kuvvet uygulayarak rakibi etkisiz hale getirmeye yöneliktir. Temelinde rakibin gücünü kullanmak yatar. Aikido'nun müsabakaları yoktur. Müsabakanın olduğu yerde hırs ve egonun olduğunu kabul ederler. İnsanın tek rakibin kendisi olduğu üzerine durur ve ruhsal anlamda kendilerini yenmek üzere çalışırlar.Karate ise silahsız olarak yapılan bir savunma sporudur. El ve ayak teknikleri hem savunmada hem de saldırıda ağırlıklı olarak kullanılır. Sportif müsabakaları yapılmaktadır ve ülkemiz dünya genelinde önemli bir yere sahiptir. Elbette ki kişinin hem fiziksel, hem zihinsel hem de ruhsal gelişimini temel alır.
Aralık 2014

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Kopyala/yapıştır etkinlik bilgileri SEO açısından siteye zarar verir mi?

Bunun için aynı tarzdaki diğer sitelere bakmak gerekiyor. Eğer bir alanda, içerik üretmek imkansızsa, sektördeki her sitede mecburen aynı içerik varsa, bu SEO açısından büyük bir zarar vermiyor. Örneğin, Iphone 5 Teknik Özellikleri diye arattığımızda, ürünün teknik özellikleri değişmeyeceği için, her sitede aynı içerik vardır, yani hepsi birbirinin kopya içeriğidir. Google bu sektörü anlar ve buna göre bir değerlendirme yapar. Siz de etkinlik alanınızdaki diğer sitelere bakın, hepsi gibiyseniz, problem yok ama orjinal içerik üreten siteler varsa, sıkıntı var demektir.
Eylül 2014

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Paravan blog nasıl oluşturulur?

Ücretsiz blog servislerinden paravan bloglar açmak, paravan blog oluşturmanın en kolay ve en etkili yöntemlerden birisidir. Bu bloglara özgün içerikler girdikten sonra, bloglardan belirli bir algoritma çerçevesinde hem birbirlerine hem de asıl sitenize link verin ve elbette ki blogları güncel tutmaya çalışın.

Önem verilmesi gereken temel mantık şudur: Açtığınız paravan blogların içeriği ve seosu ne kadar iyi olursa, sitenize verdikleri linkin değeri de o denli artar.
Mart 2014

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Türk bankalarının sanal poslarını destekleyen en iyi e-ticaret yazılımı hangisi?

Ideasoft, Hemen Al, Platin Market vb. Birçok ücretli E-Ticaret paketinin Türkiye'deki bankalar ile anlaşmaları ve sürekli ilişkileri bulunuyor. Bu sebeple, bu paketlere bizim bankaların sanal posları çok kolay bir biçimde kurulabiliyor. Banka başvurunuzu onaylandıktan ve size Sanal Pos kurulum bilgilerinizi ilettikten sonra, sanal posu kurmak 3-5 dakika sürüyor.
Mart 2014

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Facebook araştırmalarına göre kullanıcı sayısı azalmakta, neden olarak sitelere ebeveynleri katıldığı için profillerin iptalini gösteriyorlarmış ... Sizin bu konuda düşünceniz nedir ? ayrılmayı düşünenlerden misiniz?

Facebook'ta reel kullanıcı sayısından fazla sayıda fake hesap bulunduğu tahmin ediliyor ve artık bu hesaplardan gerçekleştirilen eylemler Facebook'a zarar vermeye başladı. Facebook kullanıcı sayısı azalıyor evet, ancak bunun tek sebebi Facebook'un fake hesaplara karşı başlattığı büyük operasyonlar...
Mart 2014

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Web 2.0'dan sonra görülmesi gereken web siteler nelerdir?

Web 2.0 terimi ortaya atıldığından bu yana 10 yıl gibi bir süre geçti. Bu on yıllık süre içerisinde bloglar, sosyal ağlar ve diğer Web 2.0 platformları insanların artık katılımcı olduğu bir internet dünyası yarattı. Yıllar boyunca durmaksızın içerik üretildi. Şimdi ise o kadar çok içerik ve bilgi var ki, bu içeriklerin anlamlandırılmasına büyük ihtiyaç duyuluyor.

Web 2.0'ı ufak ufak da olsa geride bırakmaya başladığımız son yıllarda, bu anlamlandırma ihtiyacını karşılayacak, insanları bilgi kirliliğinden kurtaracak ve onlara sadece ilgilendiği içerikleri sunacak birçok web sitesi yapılıyor. Bu web sitelerinin oluşturulmasında kullanılan silahlar ise, kullanıcı deneyimleri ve kullanıcı davranış bilgileri... Örnekle özetlemek gerekirse, Web 2.0'dan sonra göreceğimiz site modelini genel bir şekilde şöyle açıklamaya çalışayım:

Bir sporcu oluğunuzu varsayarak, bir alışveriş sitesine girdiğinizde, sitede karşılaşacağınız ilk ürünler spor ile ilgili ürünler olacak. Her kullanıcı için farklı açılış sayfaları bulunacak ve bu sayfalar sürekli olarak güncellenecek. Web siteleri, hakkınızda topladıkları bilgiler doğrultusunda sizler için özel sayfalar hazırlayacaklar. Bunun neticesinde kullanıcıya hep onun dünyasından olanlar dayatılacak ve rahatsızlık duydukları içeriklerle çok sık karşılaşmayacaklar. Bu da web üzerinde geçirdikleri zamanı daha keyifli kılacak. Pazarlamacı ve internet devlerinin düşündüğü, gelecekte olması planlanan ve beklenen Web 3.0 böyle bir şey...

Ben, insanlara sadece kendisinden olanların dayatılmasını doğru bulmadığım için bunu desteklemiyorum ve Web 3.0 ile beraber internet dünyasının biraz karışacağını düşünüyorum. Bakalım neler olacak.
Kasım 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

WordPress'te nasıl website veya kişisel blog oluşturabilirim?

 1. Özel bir websitesi hazırlamak istiyorsanız, öncelikle bir domain ve hosta ihtiyacınız var. Domain ve hostunuz varsa, tr.wordpress.org adresine girerek WordPress'in en güncel sürümünü indirebilir ve ardından WordPress kurulum rehberinden (wp-tr.org/belgeler/wordpress/wordpress-k...) faydalanarak WordPress sitenizin kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Biraz HTML-CSS ve PHP bilgisiyle de WordPress sitenizi dilediğiniz gibi geliştirebilirsiniz.
 2. Yalnızca blog tutmak amacıyla WordPress kullanmak isterseniz de, WordPress'in ücretsiz blog servisi olan tr.wordpress.com üzerinden kendinize bir blog oluşturabilirsiniz.
Eylül 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

İletişim, sosyal medya, optimizasyon, oyunsulaştırma, reklam, tanıtım vb. her şey mi birbirine karışmaya başladı bana mı öyle geldi?

Gerçekten de öyle, bunların her biri birbiri ile o kadar alakalı şeyler ki, artık birbirine karışmış durumda... Mesela, SEO için sosyal ağlardan link almak gerekiyor ama bunu yaparken aldığınız linkler spam metinlerden olursa markanızın itibarı sarsılabilir. Bu yüzden sosyal medya ve iletişim şart oluyor. Reklam, tanıtım vb. şeyler için de aynısı geçerli... Linklerin sadece SEO için alınmadığı izlenimi vermeniz için iyi bir reklam kampanyası yürütmeniz ya da iyi bir tanıtım yazısı yazmanız şart. Yoksa SEO olumlu sonuçlar verse de marka itibarınız yerle bir olabiliyor.
Eylül 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Meşhur teknoloji blogları (Webrazzi, sosyalmedya.co gibi) görevlerini gerçekten yerine getiriyor mu?

Sosyalmedya.co'yu eleştirisel yazılardaki üslubu sebebiyle hiç sevmiyorum. Daha önce Phorm'a ve Serdar Kuzluoğlu'na karşı yazdıkları bir yazıda üslupları o kadar sert ve çirkindi ki, dayanamayarak açık bir şekilde bunu belirtmiştim. Benim gözümde, sosyal medya haberi vermekten çok tartışma çıkarıp dikkat çekmeye çalışıyorlar. Ayrıca değer yaratan, farklı bir içerik ürettiklerine pek denk gelmedim.

Webrazzi'nin ise görevini elinden geldiğince yerine getirdiğine inanıyorum. Webrazzi Summit'le, Webrazzi TV ile ve Startup'lara verdikleri basın desteği ile bunu açık bir şekilde gösterdiklerini düşünüyorum. Bu destekleri yaparken bir de ticarete çok fazla dökmeseler tam olacak. Örneğin; tanıttıkları birçok yeni proje karşılığında para almaları, hep aynı kişilerden ve firmalardan bahsetmeleri, etkinliklere katılım ücretleri vs...
Eylül 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

site.com/ornek_konu ile site.com/ornek_konu.html url'leri arasında seo performansı açısından bir fark var mı?

Google botları, bir sayfanın html olup olmadığını .html uzantısı ile değil, sayfa kodlarında yer alan html tanımlamasından anlayacak kadar zekidir. Bu sebeple ben /ornek_konu şeklinde kullanıyorum. Kullanıcılar için daha akılda kalıcı oluyor. Bu zamana kadar hiçbir zararını görmedim. Ayrıca yıllar önce bu kararı verirken, referans olarak Wikipedia'yı seçmiştim.
Eylül 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Web sayfamıza giren insanların, sitede daha fazla kalmalarını nasıl sağlarız?

E-Ticaret sitelerinde kullanıcıların sitede daha fazla gezinmesini sağlayabilmek adına birkaç basit ipucu vereyim.

 • Ürün sayfası içerisinde benzer ürünleri gösterin. Kullanıcı baktığı ürünü beğenmez ise, buradan bir ürüne geçiş yapabilir. Aksi taktirde baktığı ürünü beğenmediğinde siteden çıkma ihtimali oldukça yüksek olur.
 • Kategoriler ve ürünler arasında geçişi kolay kılın, mümkünse kategorileri filtreleme şeklinde kullanın. Yani, kullanıcı Bilgisayar kategorisine girdiğinde, "masaüstü bilgisayar" ve "dizüstü bilgisayar" isimli alt kategorileri filtre olarak görsün.
 • Alışveriş sepeti çok önemlidir. Kullanıcı, alışveriş sepetine yeni bir ürünü kolayca ekleyebileceği gibi, sepet sayfasındayken istediği ürünü kolayca silebilmeli ya da adetini azaltabilmelidir. Ayrıca alışveriş sepetinde Kargo ve KDV gibi ödemeleri açık bir şekilde belirtin.
 • İçeriğiniz ilgi çekici olduğu kadar okunabilir olsun. Sitenizde kullandığınız fontları özenle seçin ve kesinlikle kullanıcı testine tabi tutun. Gözü yoran, okumayı zorlaştıran fontlardan uzak durun.
 • Verdiğiniz vaatleri tutun. Örneğin, Facebookta bir ürün paylaştınız. Kullanıcı ürüne baktığında sizin Facebook'ta paylaşırken verdiğiniz vaadin yalan ya da yanlış olduğunu görürse anında siteden ayrılır. Bu kritere sayfalarınıza description kriteri girerken de özen gösterin. Google'dan description sebebiyle gelen bir ziyaretçi sitede aradığını bulamazsa anında çıkış yapar.
 • Sayfalarınız hızlı açılsın. 2013 yılında, kimse bir web sayfasının açılması için 10 saniyesini harcamak istemez. Sabit görselleriniz için mutlaka önbellekleme özelliğinden faydalanın.
Eylül 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Canınız sıkıldığında takıldığınız internet siteleri hangileridir?

alkislarlayasiyorum.com olmasaydı, neslimiz sıkıntıdan ölebilirdi.
Eylül 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Kargo firmalarıyla KOBİ'ler kaç gönderim üzerine anlaşıyorlar? 20 ve az gönderimde anlaşma yapılabiliyor mu?

Acı gerçek: kargo firmalarının kobilere doğrudan çok büyük bir desteği bulunmuyor. Hatta bazı firmaların yaptıkları indirimler komik denilebilecek seviyede... Fakat sayın Muhammed Furkan Babur'un da söylediği gibi, Müsiad, İviad, Visiad gibi birçok derneğin üyelerine ciddi indirimleri bulunuyor. Tavsiyem, çalışmak istediğiniz kargo firması ile anlaşması olan bir derneğe üye olmanızdır. Faydasını görürsünüz.
Eylül 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Sanal POS Başvuru şartları neledir? Hangi evraklar gereklidir? Bankaların başvuru değerlendirme sürecindeki kriterleri nelerdir?

Bankalardan sanal pos almak daha önce tecrübesi olmayanlar için gerçekten sancılı bir süreç, her bankanın kendine göre kriterleri bulunuyor, çok farklı şeyler isteyebiliyorlar. Açıkçası, inceleme sürecinde çoğu zaman da biraz keyfi davranıyorlar. Elbette SSL sertifikası, altyapı vb. çok önemli olan kriterlere uymanız gerekiyor. Bunların yanı sıra bazı bankalar aşağıdaki kriterlere de çok önem veriyor:

 • Sitenizin güven veren bir görünüme sahip olması
 • Banka hesap bilgilerinizin ve iletişim bilgilerinizin açık bir şekilde yazıyor olması
 • Mesafeli satış sözleşmesinin, iade ve garanti şartlarının, ödeme ve teslimat bilgilerinin açık bir şekilde yazıyor olması...


Sanal pos almak isteyenlere tavsiyem, öncelikle hatırı sayılır bir bankadan (Tavsiyem Akbank ya da Yapı Kredi) sanal pos almalarıdır. Bir bankanın tüm nazına, isteklerine katlanın ve sanal posunuzu alın. Daha sonra başka bankalara başvuru yaptığınızda, önceden pos aldığınız bankayı belirtirseniz, inceleme süreciniz çok daha kısa sürüyor. Tarafımca denenmiş ve onaylanmış bir yöntemdir.
Eylül 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

En iyi müzikal sinema filmleri hangileridir?

 1. Aklıma ilk olarak Pink Floyd The Wall geldi, benim için en anlamlı müzikal filmdir, filmi de albüm gibi tek geçerim.
 2. Sonra Once var, filmdeki oyunculuklarıyla ve yaptıkları müziklerle Glen Hansard ile Marketa Irqlove beni benden almışlardı. Falling Slowly nasıl bir parçadır diyorum her dinlediğimde...
 3. Müzik, müzikal, dans filan gelince aklıma, yağmur yağsa da kimsenin olmadığı boş bir soktakta Gene Kelly'in o müthis dansını yapmaya çalışsam diyorum. Sıçrayıp ayaklarımı birbirine vursam filan, sonra beceremeyince eve dönüp tekrardan Singin' in the Rain izlesem.
 4. İki film var sonra, değişik tarzıyla o çok çok sevdiğimiz yönetmenden, Tim Burton'dan iki film. Corpse Bride ve Sweeney Todd'u sevmeyen yoktur sanırım? Johnny Depp ve Helena Bonham Carter ikilisi iki filmde de inanılmazdı...
 5. Sonra... Çok eskilerden Fiddler on the Roof var, Topol'un o If I Were a Rich Man'i söylediği inanılmaz performansı...Yubby dibby dibby dibby dibby dibby dibby dum : )
 6. Bir de, pek bilinmeyen ama benim birkaç sahnesi sebebiyle çok sevdiğim bir filmi The Caddy'yi alayım listeme, tam olsun. Filmde Dean Martin ve Jerry Lewis'in That's Amore performansı beni benden alıyor.
Eylül 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Yerli arama motoru ara.com.tr hakkında ne düşünüyorsunuz?

<çok olumsuz eleştiri> Çok zayıf ve yetersiz. Tüm eksilerini tek tek yazmadan özet geçmek adına tek bir soru soruyorum: bana şu anda kullanmakta olduğum arama motorundan (Google) daha başarılı ya da daha farklı ne sunuyor? Neden ara.com.tr'yi kullanmalıyım? Ben bu soruya cevap bulamadım ve bu yüzden bu servisi kullanmam. Ayrıca ana sayfada yer alan hakkımızda, basından, iletişim vb. linkler bile çalışmıyor. Bu da bende oldukça özensiz bir servis olduğu algısı yarattı... Daha ne diyeyim ki...<çok olumsuz eleştiri>
Ağustos 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Roger Waters'ın 4 Ağustos 2013 konseri hakkında düşünceleriniz neler?

Tek kelimeyle efsaneydi... Bazen güldük, bazen ağladık. Tarifsiz bir duygu silsilesi yaşadık. Roger tam "Mother should I trust the government?" dediği anda duvarda "Kesinlikle Hayır" ve "No Fucking Way" yazması, Gezi Direnişi'nde ölenlerin duvara yansıtılması, Roger'ın gözlerinin dolması filan... Harikaydı.

Fotoğrafı ben çektim ve bu o anda çektiğim 2. fotoğraf. Tam o anda gözümden yaşlar geldiği için telefonu göremiyordum, sabit tutamadığım için ilk fotoğraf o kadar bulanıktı ki, gözyaşlarımı silip bunu çektim.

Bu arada, soruyu aylar önce ben sormuşum. Kendi soruma cevap vereceğimi hiç düşünmezdim. Ne diyelim. #direngeziparkı
Roger Waters
Temmuz 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Temmuz 2013

Murat Yıkılmaz bir yanıt verdi.

Bu güne kadar pek çok sefer cover'ı yapılan şarkılar nelerdir?

O kadar çok coverlandı ki... En sonunda Hilal Cebeci bile coverladı, düşünün artık. Deep Purple & Kiss ile Gregorian coverları Hilal Cebeci'den sonra ilk aklıma gelen bilindik coverlar...
Daha fazla göster