Bilmek istediğin her şeye ulaş

Semih Sefer Keskin, 

Amele

Girşimci, Özgün Pazarlamacı, Fotoğraf, Video çekmeyi, Seyahat etmeyi seven, proaktif biri.... bu arada mütiş bir hayalperestim :)

Şubat 2013

Semih Sefer KeskinOtomotiv konu başlığını takip etmeye başladı.

Otomotiv

Otomotiv, motorlu taşıt yapımıyla uğraşan endüstri koludur.

Haziran 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

Türkçe Olimpiyatları Türkiye'ye uluslar arası alanda saygınlık kazandırıyor mu? Neden?

Diller ülkelerin saygınlık kazanmasında çok önemlidir. Bir dili ne kadar çok kişi konuşursa o ülke daha çok göz önüne çıkar. Türkçe Olimpiyatları'nın misyonu Türkçe'yi öğretmektir. Bu da Türkiye'yi dünya kamuoyunda daha önemli kılar.
Haziran 2012

Semih Sefer Keskin bir yanıt verdi.

Haziran 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

Parfüm nasıl seçilir? Yaygın olmayan ama beğendiğiniz parfüm isimleri neler?

  • Başkasının üzerinde duyulup beğenilen kokular alınmamalıdır.Çünkü parfümler her tende değişiklik gösteriyor.
  • Parfüm denenmek için sıkıldıktan sonra,karar vermek için en az yarım saat beklenmelidir.
  • Görevlilerden yardım almaya çalışmak yerine kendiniz kokuları deneyin.Çünkü sizin tarif ettiğiniz kokuyla onun anladığı koku farklı olabilir.
Haziran 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

@ işareti nasıl belirlendi? Anlamı ya da açılımı nedir?

@ işaretinin iki değişik hikayesi bulunmakta;

Bunlardan birinci hikayeye göre @ sembolünü Ortaçağ keşişlerinin yorgun elleri yaratmıştır. Matbaanın icadından önce çoğunluğu din konulu olan kitapların her bir kopyası elle yazılıyordu. Bu uzun ve yorucu işi keşişler yapıyorlardı, 'Tarafına, doğru, halinde içinde, yanında, hususunda üzerinde, beherine' gibi çeşitli birçok anlama gelen, Latince 'ad' kelimesinden türemiş 'at' kelimesi her ne kadar kısa bir kelime idi ise de kitaplarda o kadar çok tekrar ediliyordu ki sonunda usanan keşişler onu tek el hareketi ile yazacak şekilde, 't' yi 'a'nın üzerinden sola doğru aşırarak @ şekline dönüştürdüler.

İkinci hikayeye göre sembol 'amphora' kelimesinin kısaltmasıydı. O zamanlar 'amphora', hububat, baharat ve şarapların taşındığı fırında pişirilmiş küplerin ölçüm birimiydi. Giorgio Stabile isimli bir İtalyan araştırmacı 1492 tarihli Latince-İspanyolca sözlükte 'amphora'm bir ağırlık ölçüsü olan 'arroba'ya çevrildiğini keşfetti. İspanyolların hala @ işaretini 'arroba' diye isimlendirmelerinin sebebi de bu olmalıdır.

Stabile ayrıca, Floransalı tüccar Francesco Lapi'nin 1536'da yazdığı bir mektupta @ işaretini kullandığını da tespit etti. İşaret aynı zamanda uzak mesafeler arası ticareti belirtmek için de kullanılıyordu ama 18. yüzyılda kullanılışı birim başına bir fiyatı göstermek içindi. Örneğin, tanesi 5 Peni'den 10 portakal alınsa '10 portakal @ 5 Peni'şeklinde 'her biri' anlamında yazılıyordu.

@ işareti ilk olarak 1885'te yazı makinelerinin ilk örneği olan Underwood'un klavyesinde kullanıldı. E-posta adresinin bir parçası olarak ise ilk olarak 1977 yılında Roy Tomlinson tarafından kullanılmıştır. Tomlinson'un amacı ise kimsenin adında bulunmayan ve karışıklığa yol açmayacak bir işareti kullanmaktır.
Haziran 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

Girişimcilerin bir araya gelip fikirlerini paylaşıp, birbirlerini motive edip, yeni fikirler geliştirdikleri, fikirlerini uygulanabilir yapmak için beyin fırtınası yapabildikleri bir ortam var mıdır?

Microsoft Startup Weekend geçtiğimiz hafta 2. kez Türkiye'de gerçekleştirildi. Sizin saydıklarınıza ek olarak bir hafta sonu boyunca projelerini hayata geçirmeye de çalıştıkları bir platformdur ve bir girişimci için bence kaçırılmaması gereken bir tecrübedir diyebilirim kendi adıma.

Bunun dışında Türkiye'de e-tohum var ve toplantıları yapılıyor. Daha sayılabilecek başka platformlar da vardır mutlaka.


Hatta yakın bir zamanda inploid ailesi olarak bahsettiğinize yakın bir oluşumda bulunmayı planlıyoruz.

Haziran 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

Maaşından fazla bir parayı iPhone almak için veren biri için yorumunuz nedir?

ne için çalışıorz.. istediğimizi elde etmek için mi? günü gün etmek için mi? geleceği garantıye almak ıcın mı? cewap ne ıcın calıstıgıyla baglantılı.. kendı bılır dı mı?
Haziran 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de işsizlik sorunu var mı yoksa insanlar iş mi beğenmiyor?

İş'e göre insan sıkıntımız var bence. Bu sorunla ilgili bazı şirketler öncülük etse de bu konunun çözümü zaman alacak gibi görünüyor. Bu konuyla ilgili bence öncelikli olarak uzun vadeli ama detaylı sektör analizleri ile ihtiyaç duyulan meslekler belirlenmeli ve Avrupa'da çok uzun yıllardır süregelen akşam okulları ile yeni meslekler kazandırılmalıdır.
Haziran 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de işsizlik sorunu var mı yoksa insanlar iş mi beğenmiyor?

Buradaki içeriğe bir göz atmanızı dilerim: wolframalpha.com/input/?i=turkey+unemployment+rate&lk=1
Aşağıda da o sayfada bulunan grafiğin görünümü:

Güncel

Grafiğe göre, 2000 yılından beri işsizlik Türkiye'de hızla artmaktadır ve içinde bulunduğumuz son 2 yılda Türkiye tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

Not: wolframAlpha.com 'computational knowledge engine' olarak tanınmaktadır. Ayrıntılı bilgi için: wolframalpha.com/about.html
Mayıs 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

Çıplak fotoğraf çekmek sanat mıdır?

her fotoğraf sanat değildir burada nü çalışmalar içinde geçerlidir son zamanlarda oldukça yozlaşan bir fotoğraf kirliliği var bu nü çalışmalarda çok fazla görünüyor adam porno filim çeker gibi tek özelliği çıplak bir kadın olan iğrenç fotoğraflar çekip kedini büyük fotoğrafçı gören insanlar var bunlar gerçek nü çekim sanatçılarını da lekeliyorlar ne yazıkki
Mayıs 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

Çıplak fotoğraf çekmek sanat mıdır?

Bu soru böyle mi sorulur? Fotoğrafçı mı çıplak?
Mayıs 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

Çıplak fotoğraf çekmek sanat mıdır?

Sanat değildir ahmaklıkdır
Mayıs 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de yapmak zorunda olduğunuz resmi işler için önünüze konulan ''aşırı bürokrasi'' hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilgisayar destekli sistemlerin devreye girmesiyle birlikte eskiye nazaran durumumuz daha iyi sayılır. Hızla devam eden e-devlet projeleri ile kurumlar arası uyumun arttırılması ile daha da hız kazanacaktır. Diğer taraftan bu durum zihniyet dönüşümünü de destekliyor olmakla birlikte, sorunun nedeni olan asıl noktalardan bir diğeri olarak insan-mekan ilişkisinin de yeni ve daha düzenli çalışma alanları ile daha sağlıklı düzeylere çekildiğini görüyorum. 
Mayıs 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de yapmak zorunda olduğunuz resmi işler için önünüze konulan ''aşırı bürokrasi'' hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ahlaki bir problem olarak görüyorum. Kurallar, suistimaller arttıkça konulur. İş ahlakında ki zaafiyet, kurumun kendini veya tüketiciyi koruma adına aşırı bürokrasi yaratmasına neden olmaktadır. Herkes işini dürüst ve doğru bir şekilde yapsa, birbirini kandırmaya çalışmasa, zamanla ahlaki değerlerin yükseldiğini ve bürokratik zorlukların azalacağını veya kalkacağını görürüz.
Mayıs 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

Evlerde su arıtma sistemini kullanıp, arıtılmış suyu kullanmak ne kadar sağlıklıdır?

Yumuşatıcılarla içilebilir kıvama getirilebiliyor. Yeni kurulan arıtma tesislerinde atık suyun %99 geri dönüşümü sağlanıyor (Gübre, Yakıt, Enerji ve Kullanım suyu olarak) bu tesislerden çıkan arıtılmış temiz su arıtma tesislerinde de arıtılıp kullanıma sunulması ne kadar doğru bilinmez...
Mayıs 2012

Semih Sefer Keskinİbrahim Aydın kişisini takip etmeye başladı

İbrahim Aydın, Bilgisayar Mühendisi, @noldor

... back to where it all began ...

Mayıs 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

Web Server için kullanılacak bilgisayar ne gibi özelliklere sahip olmalıdır?

İhtiyaç duyulan donanım özellikleri; barındıracağı web sitesinin/sitelerinin yüküne göre değişir. İhtiyacı karşılayacak en düşük donanımdan başlanmalı, kaynaklar yetersiz kalmaya başladıkça daha üst donanım özelliklerine geçilmelidir. Bu da sunucuya anlık olarak bağlanacak çevrimiçi kullanıcı sayısısı ile orantılıdır. 7/24 hizmet verecek bir bilgisayar olduğu için; işlemci, ram, harddisk gibi bu kaynak niteliğindeki donanımların dışında;  iyi bir soğutma sistemi, kesintisiz güç kaynağı, firewall/antivirus gibi ek donanımlara da ihtiyaç duyar. Siteye giren kullanıcıların sorunsuz ve hızlı bir şekilde siteyi kullanabilmesi için yüksek bant genişliğinde bir internet çıkışına ve kaliteli bir router cihazına da gerek vardır.
Mayıs 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

Heroku nedir? Nasıl kullanılır?

Heroku bir bulut bilişim (cloud computing) uygulama altyapısı servis sağlayıcısıdır. Java, php, python gibi dillerde yazılmış web tabanlı uygulamalarınızı hızlıca ve teknik sunucu kurma bilgisi gerektirmeden internete taşımanızı sağlayan bir platformdur.

WhoNear (whonear.me) web uygulaması Java PlayFramework ile geliştirilmiş olup Heroku üzerinde barındırlmaktadır. bknz: whonear.herokuapp.com

Heroku Amazon altyapısını kullanmaktadır, farkı ise size daha esnek bir altyapı ve kullanıcı dostu| bir arayüz sunmasıdır.

Şöyleki uygulamanızı Heroku'ya yüklediğinizde ilk aşamada ugyulamanız bir Dyno (512 MB ram kapasitesi sunan bir altyapı birimidir) üzerinde çalışmaktadır ve ücretsizdir. Daha sonrasında ihtiyacınıza bağlı olarak Dyno sayısını saniyeler içerisinde arttırabilir ve artan sunucu isteklerinizi hızlıca karşılayabilirsiniz. Ayrıca email/sms gönderim altyapısı, no-sql database vb gibi bir çok moduler servis de sunmaktadır. 

WhoNear şu anda 2 Dyno anlık 150 kullanıcıya çok rahat hizmet verebilmektedir.

daha fazla bilgi için : heroku.com/how

Ayrıca sorularınız olursa elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.

Teşekkürler. 
Mayıs 2012

Semih Sefer Keskin bu yanıtı beğendi:

E-ticarette izlenen popüler yollar nelerdir?

Kullanıcı deneyimlerime dayanarak söylüyorum ki:

-Dinamik ve sağlam bir müşteri hizmetleri merkezi kurmak.
-Olumsuzluk yaşanan durumlarda site hakkında kullanıcıda olumsuz intiba bırakmamak için kullanıcıyla iletişime geçip hediye çeki vb. jestlerde bulunmak
-Siteye arkadaş davetlerinde her üye olan arkadaş için ödül verilmesi ve sitenin yaygınlaşmasının sağlanması.
-Kredi kartlarına kampanyalar yapmak.

-Sitenin geçerli bir güvenlik sertifikası olması ve iletişim bilgilerinin açık beyan edilmesi

-30 gün içinde iade edebilme hakkı tanınması.

-Genelde aynı kargo firmasıyla çalışılması.

-Özellikle kadın kullanıcıların ilgisini çeken reklamlar vermek.
-Bir ürünün daha çabuk satılmasını sağlamak için başka kullanıcıların sepetinde göstermek. Bu da benden tüyo. ;)

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Girişimcilik

3699 Kişi   363 Soru

Ortaklık

16 Kişi   10 Soru

Öğrenme Teknikleri

740 Kişi   27 Soru

Android

407 Kişi   139 Soru

Apple

196 Kişi   91 Soru

Bilgisayar

2634 Kişi   444 Soru

Bilgisayar Programları

1846 Kişi   180 Soru

Meslek Seçimi

813 Kişi   94 Soru

Cep Telefonları

606 Kişi   224 Soru

Yazılım

3244 Kişi   564 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

İstanbul

569 Kişi   196 Soru

İnsan İlişkileri

1048 Kişi   129 Soru

Donanım

526 Kişi   96 Soru

Kariyer

660 Kişi   92 Soru

Giyim Tarzı

576 Kişi   49 Soru

Twitter

423 Kişi   120 Soru

Bilişim

553 Kişi   111 Soru

Kitaplar

3146 Kişi   269 Soru

Sosyal Ağlar

773 Kişi   175 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

Seyahat

468 Kişi   88 Soru

Dinler

1126 Kişi   329 Soru

İPhone

146 Kişi   70 Soru

Mobil Telefonlar

20 Kişi   27 Soru

Eğitim

4381 Kişi   643 Soru

Milli Eğitim Bakanlığı

331 Kişi   34 Soru

E-Ticaret

744 Kişi   121 Soru

Fotoğrafçılık

1949 Kişi   167 Soru

İnternet Sitesi

1011 Kişi   171 Soru