Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mustafa Genel, 

İnşaat Mühendisi

insanlık çok ilerledi artık görünmüyor. (robin sharma)

Mart 2013

Mustafa GenelYazılarım konu başlığını takip etmeye başladı.

Mart 2013

Mustafa Genel  bu yazıyı beğendi:

Biz İnsanoğluyuz !

Biz İnsanoğluyuz
Ne istediğimizi bilmeyiz çoğu zaman
Babanın, tabutunu taşırken anlarız kıymetini
Sevgiliyi elden gidene kadar sevemeyiz
Mutluluk dibimizdedir kör olur göremeyiz.
Biz insanoğluyuz!

Rüyaya dost'dan daha fazla inanırız
Bardak kırar gibi kalp kırar
Doğruluk gün gibi ortadayken
Yalanı arar bulmak için kıvranırız
Biz insanoğluyuz!

Gerçekten seveni nerdeyse döveriz
Eğer kaçarsa nefret eden mutlaka yetişiriz
Derdi varsa birinin, en uzağına gider
İyi gününde, ondandaha fazla güleriz
Biz insanoğluyuz!

Anayı ölümüne yakın hatırlarız
Paraya her şeyden daha fazla aşığız
Ümitlerimiz daha yeşermeden koparır
Sevgimizi gösteremez herkesten sakınırız
Biz insanoğluyuz!

Kötünün niyetini, iyinin şevkatini
Ecel kapısı çalana kadar anlamayız
Yardımı her şeyden çok bekler
Küfrü ağızdan asla atmayız
Biz insanoğluyuz!

Rahatlığın en yücesi hep hayalimiz
Darlıktan ders almak en zor işimiz
Burnumuz kanasa isyan eder
Kuru ekmek, zeytine şükretmeyiz
ÇÜNKÜ BİZİNSANOĞLUYUZ! ..

Atalay Demirci
Şubat 2013

Mustafa Genel bu yanıtı beğendi:

Zeka ne zaman tehlikelidir?

Zeka alçakgönüllülük,empati,sağduyu ve merhametle birlikte olmadığı sürece tehlikelidir.
Ocak 2013

Mustafa Genel bu yanıtı beğendi:

Hangi faktörler kişinin empati seviyesini belirler?

 • Deneyimler: Empati kurma yetisinin gelişebilmesi için, yaşanan deneyimlerin yüksekliği, karşılaşılabilecek durumlar karşısında karşıdakini anlama olasılığını artırır.
 • Dinleme becerisi: Karşısındakinin düşünce ve fikirlerine önem verip, karşısındakini dinleyen insanların empati kurabilme yeteneği daha fazladır. Gerçekten dinlendiğinin farkında olan kişi kendini daha çok açar ve anlaşılma ve anlama kendi kolaylaştırır.
 • Sorular sormak: Bilmediğiniz bir durum karşısında sorular sorarak, bildiğiniz gibi anlamaya çalışabilirsiniz. Bu sayede ilk seferde sorununu anlatmak istemeyen kişiye sorduğunuz sorularla yaklaşarak sorununu verdiği cevaplarda yakalayabilirsiniz. Örneğin sevmediği davranışları sorarak hangi davranışın onu üzdüğüne ulaşabilirsiniz.
 • Farklı görmemek: Karşınızdakini farklı görmeden genel ve normal bir durummuş gibi değerlendirmek gereklidir. Herhangi bir sorun varsa bunu kişiselleştirmeden kişiyi rahatlatmak ve onu farklı görmemek durumunu anlamamıza yardımcı olur.
 • Ders çıkarmak: Yaşadıklarından ders alan insanlar hem kendi kendileriyle olan bağlarını hemde çevreleriyle olan bağlarını aynı durumlarla karşılaştıklarında rahatlatacak kişi olarak görülürler.

Empati

Empati kurmayı engelleyen faktörler;
 • Çocukluk döneminde çok fazla ve çok az övgü almak.
 • Çocukluk döneminde fazla eleştiri almak
 • Şımarık yetiştirilen bir çocuk ve çevre durumlarından habersiz, sorunlar karşısında tek başına çözüm üretemeyen bir çocuk ilerde empati kurma seviyesi düşük olarak yetişir.
Ocak 2013

Mustafa Genel  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ocak 2013

Mustafa Genel  yeni bir  gönderide  bulundu.

Narsizm

Narsizm hakkında:
Ocak 2013

Mustafa Genel bu yanıtı beğendi:

Yapılması gereken işleri daha sonraya bırakma alışkanlığından nasıl kurtulabiliriz?

Bu soruyu cevaplamadan önce insanlığın medeniyet tarihinden bahsetmemiz gerekiyor.

İnsanlar zeki olduğunu düşünmeyi severler. Atomu parçalayan da aya ayak basan da bu zekanın ürünleri olduğu düşünülünce haksız oldukları söylenemez. Ancak aynı zeka verilen ödeve/işe teslim gününde yeni başlıyor genellikle.

İnsanlık olarak hepimizin ilkel canlıdan evrim geçirdiğimiz düşünülür. Her ne kadar zekaya ve bilince sahip olsak da bu ilkel canlıların mirasından hiç bir zaman tam olarak kendimizi koparamamışızdır. Beynimizin düşünce ve bilinç ile ilgili kısmına Üst Benlik , dürtülerimizle hareket eden beynimizdeki ilkel sürüngene Alt Benlik olarak isim verirsek. Bu iki oluşumun toplamını beynimiz olarak düşünebiliriz.

Alışkanlık

Alt benlik bundan milyonlar yıl önce evrim geçirdi. Beynimizdeki bu ilkel sürüngen bizim korkma, acıkma, aşık olma, arzulama gibi ilkel ve dili olmayan düşüncelerimizi harekete geçiriyordu. Zamanla üst benlik kontrolü ele aldı ve alt benliğe söz geçirmeye başladı. Alt benlik bir çocuk gibi üst benliğin her dediğini dinliyordu. Bunun sonucu olarak beyin bir sistem geliştirdi ve alt benliğin davranışları kısıtlanarak yapısı değiştirildi.


İşte üst benliğin geliştirdiği bu sisteme medeniyet diyoruz. Bu sistemin sayesinde yemek ve barınma daha uygun hale geldi. Zorunlu eğitim, tek eşlilik, kanun ve adalet, çevre bilinci gibi kavramlar da gene aynı sistemin hayatımıza girmesinden sonra ortaya çıktı.

İşleri daha sonraya bırakma alışkanlığına gelecek olursak, karar verirken üst benliğin karar verdiğini düşünüyoruz ama aslında gerçek karar vericimiz beynimizdeki sürüngen yani alt benlik. Ancak duruma şöyle yaklaşabiliriz. Alt benliği bir çocuk olarak düşünürsek bizden sürekli bir şeyler isteyen çocuğu nasıl kandırabiliriz? Sözle ve onu ikna ederek.Bu durumu alt ve üst benliğe uyarlarsak işleri zamanında yapabilmek için şunları yapmamız gerekiyor: • Mantığı bir kenara bırakın. Bir şeye karar verdiğinizde mantık aramadan girişmeliyiz işe. Eğer mantığımızı dinlersek alt benlik işi daha sonra yapmamıza bizi ikna edebilir.
 • Koşulları en uygun hale getirin. Eğer açken,sinirliyken ve uykuluyken iş yapmaya çalışırsak alt benlik isyan edip bize engel olabilir. Bu yüzden iş başlamadan önce koşulları en uygun hale getirmeliyiz.
 • Disiplin yakalamaya çalışın. Kendimize işten sonra hedef ve ödül koymalıyız. Bu şekilde olaya yaklaşmak işe başlamak için gerekli motivasyonu sağlamamıza yardımcı olacaktır.
 • Duyguları harekete geçirin. Alt benlik genellikle duygulara karşılık verir. Kendimizi o işe odaklamak için duyguları harekete geçirmeliyiz. Örnek olarak müzik dinlemek duyguları harekete geçirip bizim işe yoğunlaşmamızı sağlayabilir. Bu konuda Benim favorim 'Eye of the Tiger' müziği.
 • Başlamak için kendinizi zorlayın. Belki de en önemli nokta işe başlamak.. Eğer başlarsak çok önemli bir eşiği aşmış olacağız. Bir şekilde işe başlarsak alt benlik de düşüncelerinde değişikliğe gidecektir.
 • Bir süreliğine kendinizi çevrenizden dışlayın. Eğer çalışırken başka işlerle de uğraşırsak verimimiz çok düşecektir.Mesela herhangi bir yerde Facebook logosunu görürsek Fcebook'da dolaşmak alt benliğe çok daha cazip geleceği için kendi işimizi bir süreliğine boş verebiliriz. Bu yüzden iş bitene kadar kendimizi bazı şeylerden soyutlamalıyız.

  Eğer gerçekten yapacağımız işin farkına varırsak, işleri sonraya bırakma alışkanlığmızı kontrol altına almamız çok daha kolay olacaktır.
Ocak 2013

Mustafa Genel  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ocak 2013

Mustafa Genel bu yanıtı beğendi:

Öd nedir? Gerçekten korktuğumuzda öd patlayabilir mi?

Aslında öd denilen şeyin bir diğer ismi ' safra' dır. Gerçekten korktuğumuzda öd kesesi patlamıyor.
Sağlıklı Yaşam
Bilim adamları bunu araştırmış ve korku ile öd arasında bir ilişki olduğunu saptamış. Bir insan hata yaptığında, korktuğunda veya başarısızlıklarında ilk önce safra( öd) kesesi etkileniyor. Yani bu durumlarda safra daha fazla salgılanıyor.

Ocak 2013

Mustafa Genel bir yanıt verdi.

3d MAX ve Autocad gibi programların orjinallerini kullanmamak ne gibi bir durumda bize sorun olarak çıkar?

Proje yaptıgın şirketin lisansı olması gerek lisans yoksa ceza alırsn. ögrenmek amaçlı kullanıyosan kimsenin gelipte sen ne kullanıyon dye bilgisayarını araştıracagını sanmıyorum.
Ocak 2013

Mustafa Genel bir yanıta alt yorum yaptı

evet çok şeyi hep yarım bıraktım devam edip etmemektede hep kararsız kaldım
Benim ilk tavsiyem, başladığın bir işi yarım bırakmaman. Eğer bu düşünceyi ufak tefek işlerden başlamak üzere ısrarla uygulayabilirsen çok önemli bir adım atmış olursun diye düşünüyorum. Çünkü, bu gibi bir durum genellikle sorunların sürekli olarak yarım bırakılmış olmasına yol açar ve bu da bir kısır döngüye dönüşür. Çünkü, yarım kalan problemler irili ufaklı birikir ve tekrar sorun olarak önüne gelir. Ve bu olduğunda sorun artık aşılması daha büyük bir çaba gerektirir ya da öle sanılır.
Zaman içinde, başladığın işi tamamlamaya gayret gösterdikçe, işin sonunda kazanacağın başarı hissi, bir sonraki seferde daha yoğun biçimde odaklanabilmeni sağlayacaktır diye düşünüyorum.
Ocak 2013

Mustafa Genel bu yanıtı beğendi:

'Akıllı kadın erkeğini serbest bırakır, daha akıllı kadın serbest bıraktığına inandırır' sözüne katılıyor musunuz? Neden?

Bir ilişkide bu kadar strateji bu kadar taktik yapmaya hiç gerek yok. @chamacon 'a son derece katılıyorum.Birini sevdiğiniz zaman onu bütün kişiliğiyle ve düşünceleriyle seversiniz,ortada egonuz kalmaz.Ve bu insanları kontrol etmeye çalışmazsınız.Sakın onu sevdiğiniz için kontrol altına almaya çalıştığını söyleyip kendinizi kandırmayın. :)

Aralık 2012

Mustafa Genel bir yanıta alt yorum yaptı

teşekkürler ilgilendiğin için
Tam olarak emin olmamakla birlikte sorununun özüne inecek olursam bence dikkat eksikliğinden süregelen bir problemdir bu. Tam anlamıyla dikkatini bir yere odaklayabilmen gerekli. Düşünsel disiplin adını verdiğin şeyi dikkat olarak adlandıracak olursam şayet problem sahibini tanımam gerekiyor deyip konuyu tatlıya bağlayabiliriz.
Aralık 2012

Mustafa Genel bir yanıta alt yorum yaptı

ii bakalım öyleolsun pek bi tatmin olmadım ama neyse araştırırım ben biraz daha
Tam olarak emin olmamakla birlikte sorununun özüne inecek olursam bence dikkat eksikliğinden süregelen bir problemdir bu. Tam anlamıyla dikkatini bir yere odaklayabilmen gerekli. Düşünsel disiplin adını verdiğin şeyi dikkat olarak adlandıracak olursam şayet problem sahibini tanımam gerekiyor deyip konuyu tatlıya bağlayabiliriz.
Aralık 2012

Mustafa Genel bu yanıtı beğendi:

Düşünsel disiplin nasıl sağlanır? İstediğimiz şeyleri düşünüp istemediğimiz düşüncelerle ve dalgınlıklarla başa çıkabilmenin yolları nelerdir?

Tam olarak emin olmamakla birlikte sorununun özüne inecek olursam bence dikkat eksikliğinden süregelen bir problemdir bu. Tam anlamıyla dikkatini bir yere odaklayabilmen gerekli. Düşünsel disiplin adını verdiğin şeyi dikkat olarak adlandıracak olursam şayet problem sahibini tanımam gerekiyor deyip konuyu tatlıya bağlayabiliriz.
Aralık 2012

Mustafa Genel bir yanıta alt yorum yaptı

mesele sadece dikkat değil hatta çok ii odaklarınırm ben bazen öyle ki etrafımda olan bitenden haberim bile olmaz. ama istediğim şeyleri istediğim zamanda düşünmek istiyorum ben. ders çalışırken başka bi sorunu düşünmek istemiyom yada bi konu hakkında muhabbet ederken başka bişeyin aklıma takılıp dalıp gitmek istemiyorum. problem sahibi benim bu aralar baya bi problemim var ama çözüm bulamıyorum. kaybolup gidiyorum hayatın akışı içinde
Tam olarak emin olmamakla birlikte sorununun özüne inecek olursam bence dikkat eksikliğinden süregelen bir problemdir bu. Tam anlamıyla dikkatini bir yere odaklayabilmen gerekli. Düşünsel disiplin adını verdiğin şeyi dikkat olarak adlandıracak olursam şayet problem sahibini tanımam gerekiyor deyip konuyu tatlıya bağlayabiliriz.
Aralık 2012

Mustafa GenelDüşünce Gücü konu başlığını takip etmeye başladı.

Düşünce Gücü

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Aralık 2012

Mustafa GenelPsikoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Psikoloji

Psikoloji insan ve hayvan davranışlarını ve bu davranışlarla ilintili psikolojik, sosyal ve biyolojik süreçleri inceleyen bir alandır.

Aralık 2012

Mustafa Genelİcatlar konu başlığını takip etmeye başladı.

İcatlar

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnşaat Mühendisliği

235 Kişi   106 Soru

İnşaat

347 Kişi   116 Soru

Archicad

77 Kişi   3 Soru

Autocad

316 Kişi   17 Soru

Datacad

53 Kişi   0 Soru

Bina

99 Kişi   15 Soru

Hesap Makinesi

33 Kişi   7 Soru

Dam

41 Kişi   0 Soru

Cad

76 Kişi   2 Soru

İnşaat Ustalığı

86 Kişi   8 Soru

Deprem

91 Kişi   67 Soru

İnşaat Ürünleri

128 Kişi   9 Soru

Prefabrik Yapılar

48 Kişi   6 Soru

Van Depremi

27 Kişi   9 Soru

Çelik Yapılar

26 Kişi   1 Soru

Yapı Denetim

32 Kişi   4 Soru

Yapı Malzemeleri

53 Kişi   3 Soru

İnşaat Makineleri

31 Kişi   0 Soru

Yapı

42 Kişi   12 Soru

Yapısal Analiz

20 Kişi   1 Soru

Kepçe

8 Kişi   0 Soru

Altyapı Sistemleri

15 Kişi   2 Soru

Ev Yapımı

15 Kişi   2 Soru

Drenaj Sistemi

10 Kişi   1 Soru

Gecekondulaşma

8 Kişi   1 Soru

Ağaoğlu İnşaat

9 Kişi   0 Soru

Beton

16 Kişi   3 Soru

Bilgisayar

2638 Kişi   445 Soru

Sinema

3259 Kişi   301 Soru

Girişimcilik

3704 Kişi   363 Soru