Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar Mühendisi Celikkan inploid.com'da 2 soru sordu, 34 soru yanıtladı ve 13 takipçisi var.

Eylül 2014

Celikkan bir yanıt verdi.

Gelecekte yapay zeka insan zekasından daha kuvvetli olacak deniliyor? Burada tasarlanan, tasarlayandan nasıl daha kuvvetli (zeki) olabilir ki?


Bu videoda dünyanın en iyi satranç oyuncusu Kasparov'un "Deep Blue" isimli bilgisayara yenilmesi anlatılıyor. Tasarlanan tasarlayandan nasıl zeki tezini çürütüyor sanırsam bu.
Ayrıca machine learning alanında yapılan çalışmalar da daha zeki olacağını gösteriyor gibi... .
Eylül 2014

Celikkan bir yanıt verdi.

Websocket nedir?

Özetle anlatmaya çalışayım. Detaylı olmasa da bir şeyler aklınızda canlanır inşallah.
  • Önümüzde açılmış bir Mozilla Firefox uygulaması olduğunu düşünelim.
  • Ulaşmak istediğimiz bir web sitesi olduğunu düşünelim. Dolayısıyla bu web sitesinin üzerinde çalışacağı bir server olması gerekiyor. Bu server da uzak bir veri merkezinde olsun.
Şimdi şunu yapmaya çalışacağız, Firefox üzerinden sitenin üzerinde çalıştığı server'a gideceğiz ve bu serverdan web sayfasını alacağız. Bu web sayfasını server'dan talep etmek için, ve server'ın web sayfasını bize gönderebilmesi için network üzerinden haberleşmemiz gerekecek. Network dediğimiz şeyi basitçe internet kablosu olarak düşünebiliriz. Biz web sayfasını talep ettiğimiz zaman, bu talep bilgisayardan network kablosuna geçer ve internet üzerinden ağı takip ederek serverın olduğu yere ulaşır. Server'ın kablosundan server'a ulaştığı zaman server gelen talebe bakarak istenilen web sayfasını yine aynı mantıkla bizim Firefox uygulamasına gönderir. Yani kablodan sayfayı gönderir, bu sayfa ağdan geçerek, Firefox uygulamasına gelir.

Yani olay 3 kısımdan oluşuyor. Firefox çalışan benim bilgisayarım, talep ve cevapların üzerinde aktığı network ve web sayfasının üzerinde çalıştığı server.
Şimdi bizim Socket burada neresi?
Socket dediğimiz şey server ve Firefox bağlantılarının network'e geçtiği yerdir. Firefox ve Web Server'ı bir ev olarak düşünelim, network'ü de bu evler arasındaki yol olarak kabul edersek:Socket dediğimiz şey de bu evlerin kapısı oluyor. Yani taleplerin Firefox'tan network'e geçtiği yer.

Umarım anlatabilmişimdir.
Kolay gelsin.
Eylül 2014

Celikkan yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2014

Celikkan bir yanıt verdi.

Work and Travel'a kimler katılabilir? Yaş sınırlaması var mıdır? İlla örgün üniversitede okumuş olma şartı aranmakta mıdır?

Detaylarını çok bilmiyorum, ama hangi şartı sağlarsan sağla, konsolosluk tipini sevmezse vizeni onaylamıyor. O konuda dikkatli ol. Mülakattaki tavırların önemli. Tabi bide isminin falan aranan bir teroristle eşleşmemesi falan lazım. O şekilde kalan bir arkadaşım olmuştu.
Eylül 2014

Celikkan bir yanıt verdi.

Türkiye'de artık şu değişsin dediğiniz şey nedir?

Burada eminim ki,
eğitim sistemi, adalet sistemi, sağlık sistemi vs vs bir sürü sey yazılmıştır zaten.
Bencede bunların değişmesi lazım ama asıl değişmesi gereken bunların sistemi değil, bu sistemin parçası olan biz vatandaşlar değişmeliyiz. Zihniyetimizi değiştirmeliyiz.

Tembellik ve işi ehline vermeme en büyük sorunlarımızdan bir kaçı. Torpilin referans maskesi altına saklandığı bir ülkede malesef işi ehline verme olayını çok da başaramıyoz. İşi ehline verme olayının ve tembellik meselesinin değişti bir Türkiye'de, eminim ki diğer sistemler kendiliğinden değişecektir. Bu konuda çok şey yazılabilir, ama sadece yazılır. O yüzden bitireyim burda.
Hayırlısı olsun hakkımızda... .
Ağustos 2014

CelikkanSavyears kişisini takip etmeye başladı

Savyears, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @savyears

Ağustos 2014

Celikkan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Linux, Windows ve Mac arasındaki fark?

348
windows düz araba.
mac konforlu araba.
Ama uzay mekiği varken diğerleri tirt : D
Ağustos 2014

Celikkan bir yanıta alt yorum yaptı

gönder bakayım. inşallah hallederiz
Kardeşim özellikle ubuntu kurmuycaksan,
Mint tavsiye ederim sana. Burdan kurabilirsin forum.linuxmint.net.tr/index.php? Topic=...

Özellikle ubuntu kuracaksan, zaten sitesinden kurmaya çalışmışındır, oraya yönlendirmiycem seni. Ne hatayla karşılaşıyosun onu söyle, elimizden geldiği kadar bakalım.
Birde 8.01 yazmışın 14.10 çıkıcak nerdeyse, neden özellikle 8.01??
Ağustos 2014

Celikkan bir yanıt verdi.

Linux nasıl kurabilirim?

Kardeşim özellikle ubuntu kurmuycaksan,
Mint tavsiye ederim sana. Burdan kurabilirsin forum.linuxmint.net.tr/index.php? Topic=...

Özellikle ubuntu kuracaksan, zaten sitesinden kurmaya çalışmışındır, oraya yönlendirmiycem seni. Ne hatayla karşılaşıyosun onu söyle, elimizden geldiği kadar bakalım.
Birde 8.01 yazmışın 14.10 çıkıcak nerdeyse, neden özellikle 8.01??
Ağustos 2014

Celikkan bir yanıt verdi.

Yazılım mühendisliği okumak istiyorum, web'le işe başlamış ve işini tamamen severek yapan ayrıca yazılıma çok meraklı biri olarak bu fakültede veya okul bittikten sonra, meslekten (korkmak) uzaklaşmak gibi endişelerim var. Tecrübesi olanlardan bölüm ile ilgili fikir alabilir miyim?

Yazılım mühendisliği derken, yazılım mühendisliği ile programlamayı ya da bilgisayar mühendisliğini karıştırmadığınızı umuyorum. Karıştırıyorsanız eğer yazılım mühendisliği daha çok, yazılımın mimarisini belirleme, hazırlama, diagram çizme vs vs gibi programlamanın en gıcık(bana göre ve birçok mühendiste öle düşünüyodur) ve sıkıcı kısmıdır. Zevkli olan kısmı programlamadır, yani bilgisayar mühendisliği.

Bu ayrımı yaptıktan sonra girizgah olarak direk şunu söyleyebilirim: bilgisayar biliminden sıkılacağını düşünüyosan başka bir meslek yapamazsın. Bilgisayar bilimi sıkıcıysa diger mesleklerin hepsi ondan 10 kat daha sıkıcı gelecektir sana. Sürekli kendini yenileyen ve üzerine kat ve kat koyan başka bir bilim yoktur dünyada. Zaten kısacık tarihine bakarsan bunu anlarsın. Tost makinesinde bile bilgisayar bilimi var: bu şaka değildi, zira üzerinde linux çalıştıran tost makineleri var piyasada. Neyse oraya girmeyim ayrı bi dünya. Özetle bu işi bi kere sevmişsen sıkalabileceğini düşünmem, tam tersi hergün isyan edersin yeni yeni çıkan şeyleri görerek. "vay arkadaş yine yeni bişi bulmuşlar" vs vs gibi cümleleri çok kurarsın. Sürekli büyüyen ve büyürkende büyümesi sürekli hızlanan bir bilimdir.

Az çok bu dünya ya girdiysen eğer, ayrı bi hayat ayrı bi gezegen olduğunu farketmişindir. Networkten bir harfin gönderilişini bile gözünün önüne getirmen seni senden alacaktır, hatta bir süre sonra insanların bunlardan haberi olmadan sadece olayı tuş olarak görmeleri çok garibine gidecektir. Onların neleri kaçırdığını görünce, acıyacaksın onlara. En azından ben yukarda yazdıklarımı hissediyorum. Bu mesleği seçtiğime gerçekten çok şükrediyorum. Neyse bu benim görüşlerim, sen sevmeye bilirsin tabi, insandan insana değişir bu.
Kararın hayırlı olur inş. Ama programlama diyede yazılım mühendisliğine gitme, farkını iyi araştır.

Kolay gelsin... .
Ağustos 2014

Celikkan bir yanıta alt yorum yaptı

Her zaman daha okunaklı ve anlaşılır hali makuldür.
Kısa olması her zaman daha önemlidir.
Unutmayın programlada en önemli şeylerden biri, yazan dışında biri baktığında o kodu anlamalıdır. Yoksa bi manası olmaz, sadece yazan kişinin işini görür. Hatta 1 ay sonra yazan kişi bile dönüp baksa kötü programlamadan bişey anlamaz.
O yüzden programlamada belli standartlar belirlenmiştir, bu standartlar sayesinde insanlar anlaşabilirler. O standarda uyulmadan yazılan programlarda havada kalır.
Şöyle düşünebiliriz, bir profesör düşünün ki çok bilgili, derse giriyor ve anlatmaya başlıyor. Ama öğrenciler hocadan faydalanamıyorlar, çünkü hoca çince anlatıyor dersi. Cocuklar çince bilmediği için anlayamıyorlar. O yüzden standartlar var, kodu standartlara göre yazarsanız ona bakan insanlarla aynı dili konuşmuş olursunuz. Ayrıca o standartlar okunurluğuda kolaylaştırmak için belirlenmiştir. Zaten sizinde dediğiniz gibi, döngülü program daha okunaklı oluyor.

Kolay gelsin.
For next döngüsünü if endif'e nasıl çevirebiliyorsun onu bu kadar bilgiyle anlayamıyorum, ama döngüler her zaman diğerlerine göre yavaş olur. Net bir cevap yazmam için kodunu görmem lazım.Ama bi kaç bişey söyleyebilirim: satır sayısı programın hızını etkiler, ama daha çok o satır içinde geçen işlemler programı yavaşlatır. Uzun bir aritmetik işlem varsa bu biraz daha yavaş olur. Yada bir I/O işlemi varsa daha da yavaş olur. Kısaca döngünün içeriği önemli. Bir döngüyü hızlandırmak içinde gereksiz dönüşlerini ortadan kaldıracak condition yazmak gerekir.
Ağustos 2014

Celikkan  yeni bir  gönderide  bulundu.

StackOverFlow ve bilgisayar bilimciler(programcı mühendis vs vs.)?

Merhabalar değerli arkadaşlar,

Kısa ve öz bir yazı yazmak istedim. Farkettim ki bilgisayar dünyasında olupta stackoverflow.com sitesini bilmeyen insanlar var. Onların hayatında bir devrim olması açısından kısacık stackoverflow dan bahsetmek istiyorum.

Stackoverflow bilgisayar namına karşılaşabileceğiniz herhangibir sorunun cevabının bulacağınız en iyi sitedir. Sorunla karşılaşan kullanıcılar sorularını bu siteye sorarlar ve sorunun cevabını bilen kişiler bu soruya cevap yazarlar.
Peki forum sitesinden farkı nedir stackoverflow'un? Saçma sapan insanlar olmaz, olsa da ortama saçma bilgiler ve trollemeler yapamazlar. Belli puanlara gelmeden insanların soru sormasına izin verilmez. Verilsede zaten uzmanlar anında o sorunun saçma olduğunu söyleyip kaldırtırlar.
Forum sitelerini tokatlamasının bir diğer sebebide arkada çok müthiş algoritmalar çalışır ve yalan yalnış yazıların ve cevapların önü büyük ölçüde kesilmiş olur. Kısaca çöplük bir site değildir. Neyi aradığınızı bilirseniz aradığınız şeyi nokta atışı ile bulursunuz.

Programlama başta olmak üzere karşılaşabileceğiniz her türlü sorunla, diğer insanlar daha önce karşılaştığı için çözümünü burda rahatlıkla bulabirsiniz. Şunu unutmayın ki; neyle karşılaşmışsanız karşılaşın, aynı şeyle karşılaşmayan başka bir insanın olmama ihtimali çok azdır ve o insanda bunu büyük ihtimalle stackoverflow'a yazmıştır. Size düşün sadece ona ulaşmak. Ulaşamıyorsanız da siz sorunuzu sorun onlar size aynı soruyu sormuş kişilere yönlendirirler veya tekrarcevaplarlar.

Başlarda açılan hesaba fazla bir seçenek verilmediği için soru falan soramazsınız ama biraz puan kazandıktan sonra onlardan biri olursunuz. Çok faydalanacağınızdan emin olun.

Bide bu sitenin önemini vurgulamak için şunlarıda ekleyim.
  • C++, C# java vs vs bu dilleri bulan ve etkin kullanan, dünyaca tanınmış isimler bu sitede soruları cevaplarlar. Yani ulaşamayacağınız hiçbir şey yok. Zaten adamların puanlarını görünce anlarsınız.
  • Büyük şirketler, büyük derken Türkiyedekiler değil, amerikada silikon vadisindeki şirketlerden bahsediyorum. Büyük şirketler, mühendis alırken stackoverflow hesaplarındaki puanlara da bakıyolar. Bu cümle sanırım ne kadar önemli bir site olduğunu özetler nitelikte olmuştur.
Son olarak, ukalalık yaptığımı düşünmeyin lütfen; "Stackoverflow'un ne demek olduğunu bilmeyen bir insan kendine mühendis DEMESİN, özellikle bilgisayarcı hiç demesin"...

Saygılarımla... .
kolay gelsin... .
Ağustos 2014

Celikkan bir yanıta alt yorum yaptı

Bu konuyu biliyosunuzdur belkide yine bahsedeyim dedim.şimdi söyle bir durum var. For ile satır sayısını azaltmıyorsunuz.. Sadece yazarken az satır yazıyosunuz, ama program döngüye girdiği için for döngüsünün döngü sayısı kadar satırları tekrar çalıştırıyor. Yani satır sayısı azalmıyor. Sizin durumunuz için anladığım kadarıyla iki kodun da birbirinden hızlı olduğu söylenemez. Ama programlama kurallarına göre peşpeşe çok sayıda if kullanmak kötü bir programlamadır. Bu işlemi döngüyle yapabiliyorsanız öle yapılası daha uygundur.
Özetle:
-hızlı olma konusunda ikiside aynı diyorum(sorunuzu anlayabildğm kadarıyla)
-tercih konusunda da döngü diyorum. İyi programlamanın kuralı böyle olduğu için.

Kolay gelsin
For next döngüsünü if endif'e nasıl çevirebiliyorsun onu bu kadar bilgiyle anlayamıyorum, ama döngüler her zaman diğerlerine göre yavaş olur. Net bir cevap yazmam için kodunu görmem lazım.Ama bi kaç bişey söyleyebilirim: satır sayısı programın hızını etkiler, ama daha çok o satır içinde geçen işlemler programı yavaşlatır. Uzun bir aritmetik işlem varsa bu biraz daha yavaş olur. Yada bir I/O işlemi varsa daha da yavaş olur. Kısaca döngünün içeriği önemli. Bir döngüyü hızlandırmak içinde gereksiz dönüşlerini ortadan kaldıracak condition yazmak gerekir.
Ağustos 2014

Celikkan bir yanıt verdi.

Yazdığım script çok yavaş çalışıyor. 1200 satırlık bir scriptte ilk olarak 125 satırda 5 tur atan bir FOR NEXT döngüsünü SUB'a gönderip orada da 20 satırlık 3 tur attırıyorum. Bu döngüleri IF ENDIF'lerle yazsam tahminen yüzde olarak ne kadar hız kazanırım?

For next döngüsünü if endif'e nasıl çevirebiliyorsun onu bu kadar bilgiyle anlayamıyorum, ama döngüler her zaman diğerlerine göre yavaş olur. Net bir cevap yazmam için kodunu görmem lazım.Ama bi kaç bişey söyleyebilirim: satır sayısı programın hızını etkiler, ama daha çok o satır içinde geçen işlemler programı yavaşlatır. Uzun bir aritmetik işlem varsa bu biraz daha yavaş olur. Yada bir I/O işlemi varsa daha da yavaş olur. Kısaca döngünün içeriği önemli. Bir döngüyü hızlandırmak içinde gereksiz dönüşlerini ortadan kaldıracak condition yazmak gerekir.
Ağustos 2014

Celikkan bir yanıt verdi.

İngilizce pratik yapmak için yabancı insanlarla sözlü olarak sohbet edebileceğim düzeyli ve sağlıklı sosyal siteler hangileridir?

Kardeş site arıyosan diyebileceğim bişey yok ama ingilizce öğrenmek istiyorsan, elinden geleni yap, kendini parala bi imkan bul ve yurt dışına git.
Şu yukarda yazdığım şey eğer yurt dışına gidersen çok şey öğrendiğin ve herkese tavsiye ettiğin birşey olacak.
Gitmessende, ilerde "keşke gitseydim" diyebileceğin bir tavsiye olacak.
Hayırlısı olsun bakalım
Ağustos 2014

Celikkan bir yanıt verdi.

Önerebileceğiniz meslekler ve tahmini gelirleri nelerdir?

Bence bilgisayar mühendisliği hem güzel hem de kazancı iyi bir meslek. Çok rahat iş bulabileceğin bir meslek. Geliride kendini geliştirmene bağlı olarak doktorluk vs gibi mesleklerin gelirini tokatlayabilen bir meslek.

Kendimden örnek vereyim sana, ben bu mesleğe aşığım. İşime severek gidiyorum, kendimi çalışmış gibi hiç hissetmedim. Tabiki bu kişiden kişiye değişir.

Parası konusunda da tamamen sana bağlı, kendini geliştirirsen çok iyi paralar kazanabilirsin. Hatta vizyonun varsa geliştirdiğin bir teknolojiyle dünyaca ünlü biri olabilirsin. Tabiki buda azimi ve vizyona bağlı. Bide Türkiyedeki saçma sapan zihniyetin önünde diz çökmemeye.

Ayrıca yurt dışına gidecek olursan yine çok rahat iş bulabileceğin bir meslek. Hatta Türkiye şartlarının 3-4 katı daha iyi gelir ve tecrübe edinirsin.

En güzel yerinden de bahsedeyim: bilgisayar bilimiyle tanıştıktan sonra neden daha önce öğrenmedim, neden daha önce karşılaşmadım diye kendimi paraladığım çok zaman oldu. Bu teknolojileri şuana kadar bilmeden nasıl yaşamışım dedim kendi kendime. Şuanda insanların böyle şeyleri bilmemesini yadırgayarak bakıyorum. Çok değerli bir tablo vardır ama sahibinin bundan haberi yoktur. Evinde yanı başında duruyodur, ama onun gözünde sadece resimdir o. Öyle bişey işte bu bilgisayar dünyası, evinde yanı başında durur ama sen onu facebook, twitter olarak görürsün sadece.

İçinde çalışan mekanizma, parçaları, algoritmalar, network, kriptoloji, programlama dilleri, makine öğrenmesi, görüntü işleme vs vs vs.

Bunları bilmeden insanlar nası yaşıyor inan bana hayretler içinde kalıyorum. Bu meslekte kendimi farklı bi dünyada yaşıyormuşum gibi hissediyorum. İnsanların neler kaçırdıkları hakkında hiçbir fikirleri olmamaları hayrete düşürüyor beni. Daha da ilginç olanını söyleyim, bu söylediklerimin çogunu bu mesleği yapıpta hissetmeyenler tatmayanlar var. Ama eminim ki, söylediklerime katılan meslektaşlarım mutlaka vardır.

Özetle meslek konusunu şöyle noktalayım. Yukarda anlattığım meslek bana göre en kral meslektir. Hatta meslek değil benim için bir hayat arkadaşı gibi. Sana tavsiye edebilir miyim bu mesleği, edebilirim; ama daha iyi meslek tavsiyesi istiyorsan eğer: "benim yukarda hissettiklerimi ona karşı hissedebileceğin bir meslek" seç ve hayatının her saniyesinden zevk al.

Para konusuna çok girmedim, çünkü bana göre "KÜÇÜK DÜŞÜNMEK; BÖYLE BİR MİLLETE HARAMDIR".
Hedefin yüksek olsun, dünyaya bişeyler katmak olsun. Parada gelir inşallah.
Hakkında hayırlısı olsun.
Ağustos 2014

Celikkan bir yanıt verdi.

Assembly Bilen varmı ?

Var. Ben çakozluyom biraz.
Ağustos 2014

Celikkan bir yanıt verdi.

Tezsiz yüksek lisans işe yarar mı?

Bir işe yaramaz. Akademik devam etceksen eğer, tezsiz olduğu için bi manası olmuyor. Doktora yapmak için tezlisini yapmış olman lazım. Akademik yapmıycaksan çalışcaksın demektir, iş hayatında da tecrübe denilen şey tezmiş tezsizmiş alayını tokatlar. O yüzden yüksek lisansdan uzak dur.
Ağustos 2014

Celikkan bir yanıta alt yorum yaptı

Bana helal değil kardeş. Asıl helal Pardusu yapan cengaverlere. Adamlar öle bişey yapmış ki, hakkında bişeyler konuşunca bile helal alıyoz....
Türkiye nin önünü açıp kullanması gereken ve bizlerin de sonuna kadar kullanması gereken bir işletim sistemi windows kapalı kutudur pardus açık bir işletim sistemi herşey meydandadır tab dezavantajları da var ama windows sunduğu herşeyi sunan bir işletim sistemidir.
Ağustos 2014

Celikkan bir yanıt verdi.

Windows Azure nedir?

Kardes bilgisayar bilimi ne diye sormus gibi oldun. Yani cok genel bisey sordun. Bu sekilde kimseden net bibl cevap alamassin. Azure biraz arastir. Bilesenlerini ogren. Mesela soyle sor sorunu: azure depolama nedir? Ole daha net cevaplar alirsin. Ama sordugun soruya yine bildigim kadariyla cevap vereyim. Azure demek bilgisayar namina bildigin cogu seyin toplandigi yer demek. Bunada bulut diolar. Bulut nedir dersen, bulacagin tanimda sudur: tek bir tanimi olmayan ve bir cok sey demek olan bir sistemdir. Herkesin kendine gore buldugu bisey vardir. O yuzden herkes kendine gore tanim yapar. Hatta eski bakanlardan birininde kendine gore bi tanimi var, buyrun izleyin:


Videodaki trajedinin aksine milyarlarca dolar tasarruf saglayan ve gelecegin bunun uzerine kurulu oldugu bulut teknolijisinin microsoft versiyonuna azure denir. Bunun bide amazon versiyonu var oda amazon S3 dur. Belki duymamisindir ama amazon bu konuda azure u tokatlar. Neyse cok konustum. Milletin catur cutur teknoloji urettigi, apple gibi bi sirketin Turkiye gibi bi ulkeden daha cok para kazandigi bi ortamdaki; teknoloji körlügumuz ve TEMBELLIGIMIZ çenemi dusuruyor.
Allah askina veya neye inaniyosaniz onun askina, su yaziyi okuyan olursa eger adam gibi calisip biseyler yapin, ozellikle bilgisayar bilimiyle ilgilenen arkadaslar. Gelecek sizin parmaklarinizin ucunda. Allah yardimciniz olsun.
Unutmuşum şunuda ekleyeyim de Amerika-Türkiye arasındaki fark rahat görelim. Uyumayalım, çalışalım. Ne para, ne teknoji, ne silah!!! İş zihniyette bitiyor, zihniyetini değiştirirsen diğerleri kendiliğinden gelir zaten :
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Phyton

167 Kişi   9 Soru

C++ (Programlama Dili)

94 Kişi   20 Soru

.NET

1520 Kişi   87 Soru

Web Siteleri

3408 Kişi   268 Soru

Eğitim

4383 Kişi   643 Soru

İnternet

2629 Kişi   542 Soru

İnsan Davranışları

3851 Kişi   962 Soru

İş Hayatı

2460 Kişi   325 Soru

Yabancı Diziler

501 Kişi   64 Soru

PHP

512 Kişi   101 Soru

Elektronik

457 Kişi   52 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Web

459 Kişi   172 Soru

Programlama

816 Kişi   232 Soru

İngilizce

801 Kişi   107 Soru

Bilişim

553 Kişi   111 Soru

Bilim

866 Kişi   286 Soru

Zeka

908 Kişi   94 Soru

İcatlar

343 Kişi   42 Soru

Meslekler

299 Kişi   149 Soru

Üniversite

418 Kişi   203 Soru

İnternet Girişimleri

452 Kişi   110 Soru

Web Yazılımı

597 Kişi   238 Soru

Bilgisayar Programcılığı

76 Kişi   33 Soru

Web Tasarımcısı

534 Kişi   48 Soru

Programlama Dilleri

578 Kişi   94 Soru

Linux

189 Kişi   50 Soru

Yüksek Lisans

187 Kişi   48 Soru