Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mustafa Kaplan,

Yazılım Geliştirme Uzmanı

Ne Yazmam Gerektiğine karar verebilsem Hayatımda Uygulayacam

Aralık 2015

Mustafa Kaplan

Firefox ile çalışırken input file element'inin click fonksiyonu çalışmıyor ancak aynı kod Chrome ve IE'de çalışıyor. Neden olabilir?

Mevzuya hakim değilim, ama araştırıp öğrendiğime göre, dosya türü form elemanlarında Firefox için bir alt öğeye inmek gerekiyor. Aynı kod Safari'de de çalıştı. Şu adresler işime yaradı:

github.com/fat/bean/issues/82
jsfiddle.net/NkycS/3/
  • 1 Yanıt
Kasım 2015

Mustafa Kaplan

Firefox'ta javascript ile drag drop yaparken ondrop'da dragstart'ta setdata yaptım. Veriyi adres olarak kullanıp açmaya çalışıyorum. Diğer tarayıcılarda düzgün çalışıyor. Sorunu nasıl çözebilirim?

Ramazan start verince, shot ları shelf up yaptım, haliyle down oldu social hayat, bayramı dört gözle search ettim , ancak trip, First line olarak konumlanıyor... :) şaka sı bir yana yazılımcılar gerçekten farklı bir dille konuşuyor ve cümle yapısı neredeyse hic bozulmadan anlaşabiliyorlar, tuhaf belki ama onları dinlemek çok keyifli oluyor. Bu sorudan birşey anlamadığım halde cevap vermiş olmam gibi :)) çok yaşayın yazılımcılar. . .
  • 2 Yanıt
Kasım 2015

Mustafa Kaplan

Javascript yazarken Firefox'daki uyum sorunlarından yoruldum. Acaba dikkate almaz isem ne kadar çok şey kaybetmiş olurum?

Tarayıcı istatistiklerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsin.
w3schools.com/browsers/browsers_stats.as...
Ben 2008 'den beri yola firefox ile devam ediyorum. Hatta firebug olmasaydı sanırım js'yi hiç öğrenemezdim.
  • 3 Yanıt
Ekim 2015

Mustafa Kaplan

IE contentEditable ve input text elementleri neden sorun çıkarıyorlar?

Bunun yerine elemente readonly attribute vermeyi deneyin.
örnek:
<input type="text" value="metin içeriği" readonly /> 

bu, textin değiştirilmesini önleyecektir...
  • 1 Yanıt
Ekim 2015

Mustafa Kaplan

Javascript ile yazılmış bir uygulamanın kaynak kodlarını korumak mümkün müdür?

Obfuscation (şaşırtmaca, kandırmaca) denen bir işlem vardır. Kodları kolay kolay çözülemeyecek derecede gizler. Ancak hiçbir servis yüzde 100 garanti veremez.

Obfuscation ve minification (küçültme diyelim) birleştirilerek mümkün olan en yüksek korumayı sağlayabilirsiniz ama dediğim gibi garantili birşey yoktur.

Eğer istemci tarafı kodu korumaya çalışıyorsanız, boşuna uğraşmayın derim. Minify edip ağ bağlantısından kazanın yeter.

Sunucu tarafı koddan bahsediyorsak, sektörün SAAS'a (Software As A Service) kaymasının sebebi en güçlü obfuscation servisinin bile eninde sonunda kırılabilmesi.

Ayrı bir detay, kodunuzu (dosyalarınızı) çeşitli servislere kaydederek kanuni koruma sağlayabilirsiniz.
  • 5 Yanıt
Eylül 2015

Mustafa Kaplan

Veritabanı seçiminde MySQL mi MsSQL mi tercih etmeliyim?

Windows masaüstü uygulaması ise MSSQL,Web uygulaması ise MySQL.
Ne tür bir proje için kullanacaksınız?
  • 1 Yanıt
Eylül 2015

Mustafa Kaplan

Linux da neden virüs yok?

1. Linux, diğer Unix tabanlı işletim sistemleriyle birlikte alt yapı açısından Windows'tan daha gelişmişve karmaşıktır. MS Windows (ve daha öncesinde MSDOS), ilk çıktığı andan itibaren kullanım kolaylığını arttırmak için sistem güvenliği ve sağlamlığından taviz verdi. Örneğin Windows'ta dosya izin sistemi yoktur: Bu kullanıcının işini de sistemdeki virüsün işini de zorlaştırır. Yani ne yazık ki bir işletim sistemi kullanıcısına her şeyi aynı anda vaat edemez. (Kullanım kolaylığı artarsa, sisteme virüs girişi kolaylaşır).

2. Linux, açık kaynaktır. Bu virüs denetimini kolaylaştırır. Örneğin paketlerin veya dosyaların hash kodlarını herkes kolaylıkla çıkarabilir; sadece ufak bir bilgi gerektirir. Siz bu bilgiye sahip olmasanız bile virüs bilen birinin bilgisayarına girdiğinde teşhir olur ve hemen forumlarda yayınlanmaya başlar. Aslında anti-virüs taraması da hash kodu karşılaştırmasıdır ama bir farkla windows'un dosyalarının kodları windows'tan istenir ve bürokrasi süreci gerektirir. Kısaca Saydam bir kutunun içindeki istenmeyen tortuyu görmek nasıl daha kolaysa, açık kod içindeki istenmeyen bir kod parçasını bulmak, kapalı koda göre kolay ve ucuzdur (Aynı şey BSD sürümleri ve Android içinde geçerlidir).

3. Linux, kullanım zorluğundan dolayı görece az kullanılır (Son yıllarda bu değişiyor ama hala Windows daha yaygın ve kolay). Bu da virüs programı yapanları, bunları Windows için yazmaya yönlendiriyor. Sızması daha kolay ve sızılabilecek daha fazla bilgisayar var.
  • 5 Yanıt
Daha fazla göster