Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mustafa Yilmaz, 

Bilgisayar Öğretmeni

Bilgisayar Öğretmeni Mustafa Yilmaz inploid.com'da 1 soru sordu, 2 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Nisan 2015

Mustafa Yilmaz bu yanıtı beğendi:

Okullarda zorunlu Osmanlıca dersinin getirilecek olmasının maksadı neler olabilir?

100 yıl önce yazılmış dedemizin mektubunu okuyabilmek olabilir. Ya da yüzyıllarca yaşamış bir devletin dilinin unutulmasını engelleyerek geçmişimize sahip çıkmak olabilir. Her ne açıdan bakılırsa bakılsın kültürel ve sosyal anlamada bir zenginliktir. Sadece Osmanlıca değil Türkiye coğrafyasında yaşamış her milletin (ermeni, rum, çerkez, laz vs.) dili veya tarihi okullarda seçmeli ders olarak okutulmalıdır. Osmanlıca'nın zorunlu olması tüm milletimizin ortak bir paydası olduğundan mantıklıdır.
Mart 2015

Mustafa Yilmaz bir yanıt verdi.

Yazılımla yapılacakların bir sınırı var mıdır?

Donanım ve yazılım olarak sınırlar var mutlaka,
donanım ve yazılımı beraber düşünürsek hızlarını yavaş olanı belirler. Sizin yazılımınız ne kadar iyi olursa olsun bi noktada donanım yetmeyebilir ki bu durumda donanımınızın yazılımın isteklerine cevap verecek şekilde olması lazım.
sınır konusunda diğer bir önemli husussa insandır. İnsanın zekasını ne kadar etkin kullanması belirler bazı şeyleri .
Mart 2015

Mustafa YilmazŞerif Okur kişisini takip etmeye başladı

Şerif Okur, Ekonomi Uzmanı, @serif

Mart 2015

Mustafa Yilmaz bu yanıtı beğendi:

PostgreSQL'nin MySQL'e göre dezavantajları ve avantajları nelerdir?

 1. Oracle MySQL'i satın aldı, gelişimi 'artık geliştirilmiyor' denebilecek kadar yavaş. Oysa Postgres halen özgür bir yazılım.
 2. PostgreSQL'de depolama motoru seçme diye birşey yoktur, tek motor vardır. MySQL'de ise seçtiğiniz depolama motoru veritabanının yeteneklerini belirler/kısıtlar.
 3. MySQL upsert mantığını uzun süredir destekliyor, Postgres'e ise yakın zamanda geldi.
 4. Her ikisi de çoklama (replication), parçalama (sharding) destekler.
 5. Performans olarak karşılaştırmak istersek. Etrafta çok sayıda karşılaştırma var. ayrıca Postgres'in bazı konularda daha yavaş olduğunu düşünenler var (kulaktan kulağa yayılan bir yanlış). Fakat ne karşılaştırma testleri, ne de kulaktan dolma bilgisiz yaklaşımlar gerçeği yansıtmıyor. Biri diğerinden daha hızlı diye birşey yok. Kim kesin konuşursa yanlış biliyordur, emin olabilirsin.
 6. MySQL'i kurup yapılandırmak ve yönetmenin daha kolay olduğu yönünde bir kanı vardır. Postgres ise biraz daha emek ister denir. Oysa ne yapmak istediğini ve Google kullanmayı biliyorsan ikisinde de kurup yapılandırmak ve yönetmek aynı derecede kolaydır.
 7. MySQL karmaşık sorgular için çoğu zaman geçici tablolar oluşturarak çalışır.
 8. Postgres MySQL'in desteklemediği bazı veri yapılarını destekler. Konum, dizi (array), JSON gibi.
 9. Postgres'de INSERT/UPDATE sorgusunun sonucunda değişen veriyi almak MySQL'den daha kolaydır. MySQL'de last_insert_id() çağrısı gerekir. Postgres'de ise INSERT sorgusunun sonuna RETURNING * (veya hangi alanları istiyorsan: 'id, ordr') yazmak yeterlidir. UPDATE sorgusu bir anda UPDATE/SELECT sorgusuna dönüşür.
 10. Arkada, kod tarafındaki farklarından bahsetmiyorum, ama özde çalışma mantıkları arasında farklar var.

Eğer bu soruyu ikisi arasında bir karar vermek için soruyorsan, şu iki soruya vereceğin cevaba göre hareket et:
 1. ORM kullanacak mısın? O zaman hangisini tercih ettiğin çok önemli değil.
 2. Hangisini daha iyi biliyorsun? Onu tercih edersen daha hızlı çalışabilirsin.
 3. Daha az bildiğini öğrenmek istiyor musun, şartlar buna uygun mu? Öyleyse, daha az bildiğini tercih et. (Proje hemen bitmeli ve ORM kullanmayacağız: daha iyi bildiğini tercih et. ORM kullanacağız: pek farketmez. Proje çok acil değil, öğrenmek istiyorum: daha az bildiğini tercih et.)
Mart 2015

Mustafa Yilmaz bu yanıtı beğendi:

Tavsiye ettiğiniz herhangi bir video hazırlama programı var mı?

Adobe Premiere ve Adobe After Effect programlarını kullanabilirsin. Bu birazda tam olarak ne istediğine bağlı. Filme ekleyeceğin jenerik, müzik veya kesme-biçme işlemleri için Adobe Premiere işini görecektir. Aksiyon filmi çekeceksen veya efekt kullanman gereken bi sahne varsa (Patlama Efekti, Silah Ateş Efekti vs.) burda da devreye After Effect girer. Adobe Premiere'de yapabileceğin kesme-biçme veya jenerik düzenleme kısımlarını After Effect'le de yapabileceğini hatırlatmakta fayda var. Kısacası filmin durağan bir film ise Premiere, özel efekt gerektiren bir film ise After Effect.
Saygılarımla.
Mart 2015

Mustafa Yilmaz bu yanıtı beğendi:

Bilgisayarınızın harddiskindeki veriler başkaları tarafından kopyalanmış olsa, hangi verilerin, kimin tarafından ve hangi bilgisayara kopyaladığını öğrenebilir misiniz?

Bilgisayarların kendilerine ait mac adresi vardır. Bunu İnternet bağlantınızın sabit ya da değişken IP adresiyle karıştırmayın. Kendi bilgisayarınıza ait mac numarasını Başlat'a tıklayıp cmd yazarsanız Windows'un açacağı dos penceresine getmac yazarak öğrenebilirsiniz. Eğer gerçekten bir adres bulunuyorsa bulabileceğiniz adres diğer bilgisayarın mac adresi olacaktır ama gidip şüphelendiğiniz bilgisayarın da mac adresine sonuçta yukarıda yazıldığı gibi bakmanız gerekir. Benzer bir adres hard disklerde de mevcuttur, bilgisayarınızdaki bilgi de muhtemelen bir hard disk, ya da flash disk vasıtasıyla kopyalanmıştır. Daha fazla bilgi için buraya bir göz atın derim: forum.ceviz.net/php/42924-wmicomphp-ile-bilgisayarin-mac-adresini-harddisk-serialini-bulma.html
Mart 2015

Mustafa Yilmaz bu yanıtı beğendi:

Hangi SQL kitabını almalıyım?

Hem veritabanı mimarisini, hem de SQL öğrenmek için benim tavsiyem:
kitapyurdu.com/kitap/default.asp? İd=951...

Not: SQL Server ile ilgili kitapları tavsiye etmem, SQL Server'a özel komutlar da gösterirler ki buna T-SQL deniyor. En iyisi saf sql öğrenmektir. Ansi sql gibi.
Şubat 2015

Mustafa Yilmaz bu yanıtı beğendi:

Eşler neden birlikte uyurlar?

Evlenmek aslında bir olmak içindir. Tek olmak içindir. Kadın ve erkek doğası gereği birbirlerinden farklı özelliklere sahiptir. Örneğin; erkekler fiziksel olarak daha güçlüdürler. Kadınlar duygusaldırlar. Bunlar yaratılışsal farklılıklardır. Evlilik bu farklılıkları bütünleştirir. Tüm parçalar birleşir ve bir ailenin çekirdeği oluşur. Bu birlikteliğin en görünür olduğu yer şüphesiz yataktır. Aynı yatağı paylaşmak bütün bir hayatı nasıl paylaştığının en büyük göstergesi küçük bir minyatürü gibidir. Bu yüzden tek yastıkta kocamak sözü o kenarı dantelli uzun yastıkları görme şansını son anda yakalamış neslimiz için manidardır.
Şubat 2015

Mustafa Yilmaz bir yanıt verdi.

Ekim 2014

Mustafa Yilmaz bu yanıtı beğendi:

Yanığın acısını azaltmak için neler yapabilirim?

Yanık gerçekleşir gerçekleşmez soğuk suya tutuyoruz ve hemen evde doğal olarak hazırlamış olduğumuz kantaron yağını sürüyoruz. Mucizevi bir yağ kantaron yağı. Anında acıyı, kızarıklığı alıyor ve yanığın etkisini azaltıyor. (Defalarca gözlemlenmiş ve denenmiştir.) Zaman geçtikten sonra sürerseniz acıyı azaltıp iyileştirmeyi hızlandırır ancak yanık çok derinleşmiş olabileceğinden doktordan antibiyotik ve ağrı kesici etkili kremler almanız şarttır.
Ekim 2014

Mustafa Yilmaz  bu yazıyı beğendi:

Ekim 2014

Mustafa Yilmaz  bu yazıyı beğendi:

İSMEK MESLEKİ ÖĞRETİMDE BİR DÜNYA MODELİ OLMA YOLUNDA MI?

Belki uzun yıllar özel mesleki öğretim kurumlarıyla yakın temasta olmamdan, mesleki öğretim deyince kimi zaman tüylerim diken diken oluyor. Eğer özel sektörden söz ediyorsak genellikle gördüğüm tabloda; mesleki öğretim adı altında, düşük mesleki vasıflı öğreticilerle kazançlarını maksimize etmek dururken kursiyerin neler öğrendiği, kursa ayırdığı zaman karşılığında ne gibi mesleki edinimler aldığı pek de önemsenmez. Sonuçta kursiyer mutsuzdur ama öğrenilememiş olmasını öğrenci anlayışsızlığına bağlayarak kendilerine toz kondurmayanların varlığı susmayı gerekli kılar: Kursiyer öğrenmiş gibi yapar, kurs öğretmiş gibi...

9413

Uzun yıllardır, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İsmek adı altında yürüttüğü meslek kurslarından sizlerin pek çoğunuz gibi, bir dış gözlemci olarak haberdarım. Bir okul gibi akademik mevsim boyunca öğretimde bulunup, öğretim dönemi sonunda açtığı el ürünü eser sergilerini beğeni ile görüyorum. Bu nedenle yıllar içinde kendimce edindiğim izlenimlerim var. Fakat bunların ne denli ön yargılarla dolu olduğunu bana gösteren bir temasta bulundum geçtiğimiz günlerde.

Bir akademi gibi yapılanan ve ana bilim dallarına ayrılan İsmek idarecilerinin bilişim eğitimlerinden sorumlu saygın yöneticileri ile görüşme imkanım oldu. Bir küçük sohbet umarken iki saati aşkın süren bir toplantı ertesinde İsmek'in mesleki öğretime bakışı ve yapmak istedikleri hakkında yeterince bilgi sahibi oldum.

9413

Meğer İsmek'in amacı ev hanımlarına ya da bir mesleği olmayan, mesleki örgün öğretimden yararlanmamış insanlara ayaküstü bir kurs vermekten çok öteymiş. Benim biçki dikiş müzik gibi hobi niteliğindeki alanlarla sınırlı tuttuğum öğretim alanlarının bugün yüzlerce teknik ve sanat koluna ulaştığını öğrendim.

Bilgisayar eğitiminden dem vurup, biraz ofis programı öğretmenin bilgisayar öğretmek olmadığını zikredip serzenişte bulunmaya meylettimki artık uzmanlaşmaya yönelik programları yürütmek için belirli ilçelerde özel uzmanlık merkezleri açtıklarını öğrendim ve bunlardan birisini gezme imkanı buldum. Gördüğüm manzara karşısında hayret ve hayranlık duymamam mümkün değildi: Son derece modern binalarda, modern sınıf, laboratuvar ve donanımlarla kurstan çok, sıkı bir fakülte binasını andırıyordu.

9413

Henüz Milli Eğitim'in ömür boyu öğrenim (eski halk eğitim) merkezlerine uğramayan güncelliği İsmek'in yakaladığını görmek beni çok sevindirdi. Bugünün insanını mutlu edecek bilgisayar öğretimi bilmem hangi kısa yol tuşuna basmayı öğrenmekten daha fazlasını kapsamalıydı, İsmek de öyle yapmış ve diğerlerinden farklı olarak, uzmanlık öğretim merkezlerini bu amaçla kurmuş.

9413

Mobil programlama, Java dil öğretiminden bilgisayar ağlarına, Cisco sertifikalı uzmanlık öğretimlerine geçişe kadar farklı uzmanlık öğretimlerine başlayarak gerçekten meslek edindirici üst sınıfa eriştirmiş standartlarını.

Sohbetimde farkına vardımki, İsmek çok önemli bir boşluğu dolduruyor. Nicelerinin depresyondan, bunalımdan ve kötü çevrelerden bu yolla kurtularak sosyal yaşamın üretenler liginde yer aldığına tanık olmuş İsmek Bilişim ana bilim dalı yöneticileri. Bu fayda bile, başka hiçbir şeyi konuşmaya hacet bırakmayacak kadar önemli.

Uzun lafın kısası; gerçekten yöntem ve bilgi veren bir kurumla karşılaştım İsmek çatısı altında. Pratik öğretime bilimsel bir yaklaşım hassasiyeti var. Çeşitli gelişim seminerleri de düzenliyorlarmış zaman zaman. En fazla eleştireceğim konu da oydu aslında: Neyi neden öğrendiğini bilmeli insan, neler yapabileceği hakkında fikri olmalı ve en önemlisi; hedefi, rüyası olmalı onunla ilgili. Bu kapsamda benden de seminer taleplerini büyük bir memnuniyetle zaman nispetinde karşılama sözü verdim.

9413

Sonuç: Çok güzel şeyler bunlar ve beni heyecanladıran. Bin tane rezidans yapmaktan, AVM dikmekten çok daha kalıcı, ulvi ve toplumsal dengesizliği giderici önemli bir toplumsal geliştirme modeli İsmek ile ortaya çıkan. Belki de yakın bir dönemde dünyaya da ihraç edilebilecek güzel bir proje İsmek.

Sadece meslek edinmek de olmamalı İsmek'e yönelim'in nedeni: Bilgeliğin en üstünde oturan bir profesör de olsanız, bir enstrümanı çalabilmek sizi çok farklı açılardan tamamlayacaktır.Ders verenleri seçerken de son derece hassas davranıyorlar, sınavla alıyorlarmış. Dolayısıyla özel öğretim kurslarına göre fazlasıyla artıları var. Kah mesleki gelişim kah bir sanatla ruhen gelişim için olsun, İsmek'e gitmekten çekinmeyin.Mutlaka ilginizi çekecek bir branş öğretimi vardır.

9413

Tümüyle ücretsiz veriyor bu öğretimleri, İsmek. Ancak biraz muzdarip oldukları haklı bir beklentileri var katılımcılardan. Bu da asıl ilgi alanıma girildiği nokta: Ne istediğini bilerek gelmeli kursiyer. Bir hedefi olmalı ve o hedefe ulaşmak için gerekli bilgisel donanımı sağlayabilir İsmek ama nasıl olsa ücretsiz deyip vakit öldürmek için gelip üç gün sonra hevesi geçen insanlar da yok değil. Her zaman belirttiğim gibi ne öğreneceğinden önce neden öğreneceği konusunda hesaplaşmalı insan kendisiyle. Amaçsız öğretim başarı değil bilgi hamalı üretir en fazla.

Bu güzel eseri ortaya çıkaranları kutluyorum. Öğrendimki İsmek hiç de hafife alınacak bir kurum değil, bilakis meslek kurslarında örnek alınacak bir öğretim yuvası. Ellerinize ve yüreklerinize sağlık.

Cem TURAN

Makale orjinali: turancem.blogspot.com.tr/2014/10/ismek-...
Ekim 2014

Mustafa Yilmaz bu yanıtı beğendi:

Uzaktan iki bilgisayarı bağlamak için kullanılabilecek en iyi programlar nelerdir?

Teamviewer başta olmak üzere diğer tüm programlar iyidir, benim ilavem
Türk yazılımcıların eseri olan bir program olan Alpemix, kullanıcı arayüzü ve yapısal olarak çok uzun bir yol var önlerinde ama çok enteresan bir şekilde Firewall vs arkasında rahat çalışabiliyor, özellikle destek vermek istediğiniz bilgisayar Kurumsal bir network'de ve TeamViewer vs bloklanmış ise ise BT departmanına kural yazdırmadan önce denenebilir,
(alpemix.com)
Ekim 2014

Mustafa Yilmaz bu yanıtı beğendi:

Program indirebileceğim en iyi siteler hangileridir?

:) şaka gibi fullksk.com favorim
Ekim 2014

Mustafa Yilmaz bu yanıtı beğendi:

IŞİD'in arka planında sizce kimler var?

Soru: Savaş ne ile yapılır?
Cevap: Silahla.
Soru: Silah yapıp satan ülkeler hangileri?
Cevap: amerika, rusya, fransa, italya vs vs
Soru: ışidin hakim olmak istediği bölgede ne var?
Cevap: Petrol.
Soru: Petrole en çok sahip olmak isteyen ülkeler kim?
Cevap: amerika, fransa, italya, ingiltere vs vs
Soru: Bu bölgede kürt devleti kurulsun, şiiler etkisiz hale gelsin isteyen kim?
Cevap: amerika, israil
Bu sorular daha çook çoğaltılabilir. Ama cevap çıkar devletleri aynıdır. Bu topraklarda yaşamayanlar savaşı çıkartıyor. Kendi çıkarlarına göre yönlendirip ganimetleride aralarında pay ediyorlar. Ölümü, acıyı, kaosu da islam adına bir şeyler yaptığını sanan, kendisine devlet sözü verilen akılsız halklar çekiyor. Bu coğrafyada düşmanın birbirimiz değil, aynı topraklarda farklılıklarımızı kabul ederek (din, dil, ırk) birlikte yaşamadan geçtiğinin farkına varmadığımız sürece icazeti alarak önüne sunulan kukla yöneticileri seçip onlar tarafından yönetiliriz. Kısaca ışidin arka planında islam coğrafyasının akılsızlığı, cahilliği var!
Ekim 2014

Mustafa Yilmaz bu yanıtı beğendi:

Tablet almak istiyorum. Hangi kriterlere göre değerlendirme yapmam gerekir?

Değerlendirme Kriteri Olarak lk Önce Şunu Söylemem Gerekiyor Ki , " Hemen Almak İstiyorum Ucuz Olsun Ama Hemen Benim Olsun " düşüncesi Malesefki Bir Türk Hastalığı . Ne Yapılmalı İşlemcilerin gelişimiyle Piyasadaki Rekabet İnanılmaz Arttı Buda Tablet Piyasasının Genişlemesine vede Ucuzlamasına Neden Oldu Tabi ... Gerçekten Kayda Değer, Kaliteli ve Uzun Miladlı Kullanım İsteniyorsa Bu Sizin Maddi Kaynaklarınızı Gözden Geçireceğiniz Bir Zamana İhtiyacınız Olduğuna İşaret Ediyor ... Gereken Kaynaklar Sağlandığı Sürece Emin Olabilirsiniz Ki Güzel Bir Ürün Parmaklarınız İle Tanışabilir ... .
Ekim 2014

Mustafa Yilmaz bu yanıtı beğendi:

Kobane/Kobani'deki olaylar insanlık tarihine geçecek bir katliamın habercisi iken devletimizin tutumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Avatarları üzerinden bütün büyük ve güçlü devletler orada savaşıyor şu an. Mezhep farkı, ırk farkı, kökten dincilik, Esat yanlısı-karşıtı, herkes kullanılıyor. Bu bir bataklık. İnsanlık tarihine geçen katliamlar Kobani' de Kürtlerin katliyle başlamadı ki, devletin tutumu yeni mi aklınıza geldi? İnsanlar ölüyor, müslümanlar ölüyor, 1. Dünya Savaşı cetvelle çizilen sınırlar yeniden çiziliyor. İslam alemi izliyor.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Saddam mı daha kötüydü, sonrasında yaratılan kaosun yaratıcıları mı? Esat mı kötü, şu an binlerce insanın ölümüne sebep olanlar mı? Öncesi ve sonrasında belirgin bir ölü sayısı farklılığı varsa, yaşama hakkından daha büyük bir hak yoksa, neyin felsefesini yapıyoruz?

Şiiler mi haklı, Sünniler mi? Kürtler mi haklı, Araplar mı? Bütün bu etnik farklılığın ortak yaşama formülünü uygulayan diktatör mü haklı, özgürlük isteyen o halktan bir kesim mi?

Petrolü ABD mi alsın, İngiltere mi, Rusya mı? Taşeronluklarını Kürtler mi yapsın, eskisi gibi Sünni çoğunluğu yöneten Şiiler mi? Türkiye Sünni olduğuna göre, Şii yönetiminde ezilen Sunnilerden yana, PYD, ABD ile birlikte mi hareket etsin? Yoksa İran, Esat, Rusya ile birlikte Şiilerden taraf mı olsun? Kürtler bağımsızlıklarını veren ABD yüzünden mi Sünnilerden taraf oldular, Baas tarafından ezilen ortak tarafta oldukları için mi?

Türkiye' nin etrafı yangın yeri. Sünniler de, Şiiler de, Kürtler de, Türkler de bu topraklarda ortak yaşama formülünü bulmuşlar. Bataklığa girersek bu sıtma bize de bulaşır, çok titreriz. Büyük ülkeler paralı asker arıyorlar, bulamazlarsa vaktiyle peşmergeye yaptıkları gibi ordu kuracaklar teçhizat vererek.

Kürtler devlet kurmak istiyorlarsa(Kuzey Irak+Suriye Kürt Bölgesi), Kurtuluş Savaşlarını yapsınlar düşman orada. Taşeronluk beklemesin kimse.
Ekim 2014

Mustafa Yilmaz bu yanıtı beğendi:

Kolayca windows arayüzü yazabileceğim ücretsiz veya düşük ücretli geliştirme ortamları (IDE) hangileridir?

Qt Creator ucretsiz
C++ builder ucretli
Visual studio ucretli
Wx ucretsiz
Code::blocks ucretsiz
Netbeans c/c++ pack ucretsiz
Eclipse CDT ucretsiz
MonoDevelop ucretsiz

Virtual C IDE ucretsiz - gui builderi yok
Dev C++ ucretsiz - gui builderi yok - uzun kodlarda derleyici problemi var

Daha da var ama yoruldum: )) bu kadar yeter zaten herhalde.
Ekim 2014

Mustafa Yilmaz bu yanıtı beğendi:

Program indirebileceğim en iyi siteler hangileridir?

Burada bazi kisiler emek hirsizligindan bahsetmis. Cogu programin yapani ile sahibi farkli kisi ve kuruluslardir. Emege saygi falan diyorsaniz bence oncelikle o tur firma ve sirketlerin gercekte bu kisilere ne kadar para odedigini sorgulayin birde ne kadar kar ettiklerine bakin... Kaldi ki fikir hirsizligi diyorsaniz eger bu sirketler sifirdan birsey icat etmiyorlar. Var olan bilgiyi alip kullaniyorlar. Ikinci bir konu ise bilginin insanligin ortak mali oldugudur ki bu islerde bilgi cok onemlidir. ... Sen mesela benden bakip kod yazacaksin ona esinlenme diyeceksin ama baskasi sendeki ni aldiginda basbas bagaracaksin kodu kapatip gizlemeye calisacaksin falan. Size bu mantikli geliyor mu? Geliyorsa ne ala. Size buna benzer bir ornek vereyim programcilikla ilgili olmasa da. Ben uzakdogu da az gelismis bir ulkede yasiyorum. Turistik bir bolgesinde. Bircok ta yabanci yasiyor burada. Ve burada is yapmaya calisiyorlar. Buranin ayrica bir yoresi zanaatkarlariyla unlu yani el sanatlari oymacilik kuyum isleme gibi. Birgun karimin yabanci bir arkadasi geldi kuyum tasarimi yapiyor. Muhabbet ederken bir site yaptirdigini ve buradan satis yapacagini soyledi. Bende dedim cince de yap cine hem yakin hem pazar buyuk. Bende yardimci olurum bir karsilik beklemeden istersen dedim madem cok uzadi site isin. Ne dedi biliyormusunuz? Yok cine acmam onlar herseyi kopyaliyorlar. Peki be guzel ablacim sen eski mankenmisin yani kuyum tasarimiyla bi alakan yok oncesinde. Buranin yorelerinde ise bu isi yuzyillardir yapiyorlar kendine ozgu tasarimlari var tek noksanlari dil bilmediklerinden disari ihrac edemiyorlar. Sen bunlardan calmis, kopyalamis olmuyorsun da cinliler mi senden kopyalamis oluyor?
Kaynak icin ise sourceforge.net ve benzerleri iyidir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Açık Öğretim

537 Kişi   18 Soru

Akademik Kariyer

152 Kişi   30 Soru

Öğretim Sistemi

198 Kişi   9 Soru

Yurtdışında Eğitim

879 Kişi   51 Soru

Yazılım

3270 Kişi   564 Soru

Eğitim

4398 Kişi   644 Soru

Donanım

526 Kişi   96 Soru

Bilgisayar

2637 Kişi   445 Soru

Harddisk

223 Kişi   16 Soru

Cep

238 Kişi   9 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

.NET

1526 Kişi   87 Soru

Aşk

1227 Kişi   294 Soru

Kişisel Gelişim

2086 Kişi   156 Soru

İnternet Teknolojileri

1272 Kişi   171 Soru

Web Tasarım

1236 Kişi   215 Soru

Yaşam

1235 Kişi   398 Soru

Programlama

816 Kişi   232 Soru

Yazılım Geliştirme

1233 Kişi   187 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

830 Kişi   76 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Yemek Kültürü

868 Kişi   86 Soru

Teknoloji

2007 Kişi   587 Soru

Meslek Seçimi

815 Kişi   94 Soru

İnsan İlişkileri

1050 Kişi   129 Soru

Sağlık

1139 Kişi   1192 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

PHP

512 Kişi   101 Soru