Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mehmet Volkan Balbay, 

Franchise Manager

Bayilik / Franchising Satış ve Geliştirme Uzmanı [0553 189 93 93] - [[email protected]] mehmetvolkanbalbay.com

Eylül 2016

Mehmet Volkan Balbay bu yanıtı beğendi:

Vazgeçtim, kararım değişti, erteledim... vb kelimeleri kullanmak insanlar için neden bu kadar zor? Nazikçe "hayır" demek yerine neden kabaca telefona çıkmıyor ya da mesajlara geri dönmüyoruz?

Bunlar (toplumdaki) kişilik bozukluklarımızın bir etkisi. Doyurulmamış sevgi ihtiyacı, negatif yanıtlarda karşıdaki kişinin o insanı sevmeyeceğine veya terkedeceğine dair bilinçdışı duyguyu tetikliyor. Yani kişi birine "hayır" demeyi onun bilinçdışı kaybı ile eşdeğer tutarak kendi kimliğini ve kişiliğini bastırıyor. Bizim toplumumuz bu konuda maalesef çok ama çok kötü bir noktada (tedirgin narsisizm). Aşağıdaki derlemelerde konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Nisan 2016

Mehmet Volkan Balbay  yeni bir  gönderide  bulundu.

SAHİBİNDEN 3+1 KABUS

Kazanmayı, biriktirmeyi ve mal edinmeyi seviyoruz. Peki bu sevgimizi kullanarak verimli ve stressiz sonuçlara ulaşabiliyor muyuz?

Bu sorunun cevabına "evet" demeyi çok isterdim ama...

Bizler maalesef kazanmayı, biriktirmeyi ve mal edinmeyi sadece "sevmekle" kalıyoruz. Kazancımızı verimli ve stressiz hale getirmek, ölü birikimlerden kaçınmak ve değer kazanan mallara yönelmek konusunda çok başarılı olduğumuz söylenemez!

Peki neden?

Biz; küçük hesaplarda boğulurken, büyük kazançlar ellerimizden kaçıp gidiyor da ondan. Oysa atalarımız ne kadar da güzel söylemiş "kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez" diye. Eğer büyük bir kazanç elde edecekseniz lütfen küçük hesapların kurbanı olmayın. Profesyonellerle çalışırken, onlara vereceğiniz ücrete değil, onların size kazandıracağı kâra ve manevi kazançlara odaklanın.
Tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de küçük hesap yapanlar maalesef kaybetmeye mahkum."Ben kendim satarım" diyerek kolları sıvayanların yaşadıkları olumsuz süreçlere hep beraber göz atalım:

1. Emlakçı Bombardımanı
Kendi mülkünü kendi satmaya çalışan mülk sahiplerine telefonla ulaşanların yarısı eğitimsiz emlekçılardan başkası değildir. Hemen hemen her gün inatla arayan bu emlakçılar, mülk sahiplerinin sinir küpüne dönmesine sebep olur. İşin daha da kötüsü, bir kaç gün bu şekilde sinir harbi yaşayan mülk sahipleri; bir noktadan sonra, alıcı ama detaycı olan müşterileri de telefonda terslemeye başlar ve böylece müşteri kaybeder.

Kaybolsun canım, müşteri kıtlığı mı var?

Eğer böyle düşünüyorsanız, pazarlama hakkında hiç bir şey bilmiyorsunuz demektir. Pazarlamanın altın kurallarından biri de "Ne kadar çok müşteri olursa, pazarlık aşaması o kadar kayıpsız geçer" kuralıdır. Eğer gayrimenkulünüze talip olanların sayısını kendi elinizle azaltıyorsanız, elinizde kalan müşterilerin pazarlık gücünü artırıyorsunuz demektir. Bu durumda ihaleyi, sabırla sizin kendisine muhtaç kalmanızı bekleyen müşteri alacaktır!

Çözüm: Mülk sahibi, kurumsal bir markanın Gayrimenkul Yatırım Uzmanı ile anlaşmış olsaydı; mülküne asılacak olan kurumsal marka logosu ve telefon numarası sayesinde emlakçı bombardımanından kurtulmuş olacaktı. İşi alan Gayrimenkul Yatırım Uzmanı, yoğun telefon trafiğine alışkın olduğu için gelen çağrılar nedeniyle motivasyon düşüklüğü yaşamayacak ve her çağrıyı aynı profesyonellikle cevaplayarak alıcı müşteri sayısını artıracaktı. Unutmayın ki kurumsal bir marka adına çalışan bir Gayrimenkul Yatırım Uzmanı, müşteri kaybetme lüksü olmadığını bilerek hareket eder.

2. Bakıcı Müşteriler
Kendi mülkünü kendi satmaya / kiralamaya çalışan mülk sahiplerinin çoğu, pazarlama ve satış stratejilerini bilmedikleri için, "bakıcı" müşteri ile "alıcı" müşteri ayrımını yapamazlar. Kendilerine her ulaşan kişiyi "alıcı" zannederek her birine ayrı ayrı vakit ayırırlar. Elbette kısa bir süre sonra bu gereksiz yoğunluktan bunalır ve bu defa arayan ya da kapıya gelen her müşteriye "bakıcı" ön yargısıyla yaklaşırlar. Bu ön yargıları ise bir çok "alıcı" müşterinin kaçmasına sebep olur.

Çözüm: Gayrimenkul Yatırım Uzmanı aldığı eğitimler ve edindiği deneyimler sonucu "alıcı" müşteri ile "bakıcı" müşteriyi birbirinden ayırt edebilir. Kendisini arayan ya da bir şekilde kendisine ulaşan müşterileri eğitimlerde öğrendiği teknikler ile filtreler. Alıcı müşterileri gayrimenkule götürmeden önce ofisinde ağırlar ve onlara gayrimenkulün profesyonel bir sunumunu yapar. Sunum sonucunda, gayrimenkulü beğenen müşterileri gayrimenkule götürerek sonuca ulaşır.

3. Kötü Niyetliler
Unvanı profesör olan insanların bile telefon marifetiyle dolandırıldığı bir çağda yaşıyoruz. Böyle bir çağda, gayrimenkulünün satışı ya da kiralaması konusunda profesyonel destek almayan mülk sahipleri, hem kendilerini hem de sevdiklerini tehlikeye atmaktadırlar.

Mülk sahibi, gayrimenkulünü en kısa sürede elinden çıkartma dürtüsüyle kapısına gelen ya da kendini arayan herkesle muhatap olur. Kimi zaman da kendisi müsait olmadığı için eşini, çocuğunu, sevdiklerini muhatap eder. Oysa bu durum çok tehlikelidir. Satın almak ya da kiralamak bahanesiyle yanaşan kötü niyetli insanlara karşı sevdiklerimiz savunmasızdır.

Çözüm: Gayrimenkul Yatırım Uzmanı, aldığı eğitimler ve edindiği deneyimler sonucu kendisine ulaşan kişilerle önce kendisi muhatap olur ve mutlaka ofise davet eder. Muhatap olunan kişi eğer kötü niyetliyse, kurumsal markalarda her işlemin evrak üzerinden yürüdüğünü ve yapılacak olan tüm işlemlere kurumsal markanın şahitlik ve garantörlük edeceğini bilir. Bu durum, kötü niyetli kişilerin sizden ve sevdiklerinizden uzak durmasını sağlar.

4. Sıkı Pazarlıkçılar
Pazarlık başlı başına bir uzmanlık işidir. Mülk sahibi müşteri ile doğrudan kendisi muhatap olduğunda, kimi zaman müşteriyi kaybetmeme kaygısı ile kimi zaman merhamet duyguları galip geldiğinden gayrimenkulün fiyatında çok ciddi indirimlere gider. Böylece mülk sahibi kendi kendini zarar sokmuş olur.

Çözüm: Gayrimenkul Yatırım Uzmanı ile çalışan mülk sahiplerinin pazarlık konusunda kafaları rahattır. Kendileri müşteri ile muhatap olmazlar ve tüm pazarlığı müşteri ile Gayrimenkul Yatırım Uzmanı yapar. Gayrimenkul Yatırım Uzmanı aldığı eğitimler ve yaşadığı deneyimler sonucu pazarlığı hangi rakamdan başlatacağını bilir, pazarlık esnasında hangi argümanları kullanacağının farkındadır ve pazarlığı nerede sonlandıracağının bilincindedir. Gayrimenkul Yatırım Uzmanı ile çalışan mülk sahipleri küçük bir yatırım ile büyük bir kazanç elde etmiş olur.

Kendinizi, sevdiklerinizi, rahatınızı ve kazancınızı önemsiyorsanız lütfen profesyonellerle çalışın. Böylece hem küçük bir bedel ödeyerek büyük bir kazanç elde edin hem de ruh ve beden sağlığınızı korumuş olun.

Tebessümle Kalınız
Mehmet Volkan Balbay
Nisan 2016

Mehmet Volkan Balbay  yeni bir  gönderide  bulundu.

EMLAKÇILIK KÖTÜ BİR MESLEK MİDİR?

Meslekler, insanların ihtiyaçlarını gidermek üzere ortaya çıkmıştır. Ayakkabıcılıktan tutun da estetik cerrahlığına kadar tüm meslekler, ihtiyaçlara hizmet etmek ve talepleri karşılamak için vardır. Hiç bir meslek, talepsizlik karşısında direnemez! Talep edilmeyen ve ihtiyacı gidermeyen meslekler yok olmaya ya da format değiştirmeye mahkumdur. Yıllara meydan okuyan mesleklerin arkasında "yoğun talep" desteğinin olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Emlakçılık mesleğinin varlık sebebi de aynen diğer meslekler gibi insanların ihtiyaçlarını gidermek ve onların taleplerini karşılamaktır. Satılık ya da kiralık bir ev ihtiyacı olan ancak bu evi aramak için yeterli vakti ya da sabrı olmayan kişilerin göz nurudur emlakçı. Günlerce arayıp durmasına rağmen gönlündeki evi ya da iş yerini bulamayan kişini can dostudur emlakçı. Parasını emlak sektöründe değerlendirmek isteyen ancak vaktinin çoğunu bu işe ayıramayan yatırımcının yatırım uzmanıdır emlakçı. Evini satmak ya da kiraya vermek isteyen ancak bu işe vakit ayıramayanların güvenilir satıcısıdır emlakçı. Kıymetli mülkünün pazarlamasını yapamayanların pazarlamacısıdır emlakçı. Kısacası ihtiyaçları ve talepleri karşıladığı için insanlık tarihinin en eski mesleklerinden birini icra etmektedir emlakçı.

Madem her meslek ihtiyaçtan doğuyor ve madem emlakçı da çok ciddi ihtiyaçları karşılıyor peki neden emlakçılık itibarlı bir meslek değil?

Her mesleğin ihtiyaçtan doğduğunu ve talep edenler sayesinde varlığını sürdürdüğünü başta söylemiştim. Emlakçılığın da ihtiyaçtan doğduğu ve talep edenler sayesinde varlığını sürdürdüğü ortada. O halde nasıl olur da ihtiyaçlara cevap veren ve talepleri karşılayan bir meslek "itibarsız" ilan edilebilir?

Aslında itibarsız olan emlakçılık mesleği değildir. İtibarsız olan, emlakçılığı "fırsatçılık" olarak gören emlakçılardır. Alıcı, kiracı ve mülk sahibi müşterilerine kaliteli hizmet sunmayan, yalan söylemeyi ve insanların zor durumlarından faydalanmayı meslek haline getiren karakter yoksunu kimselerin, tabelalarına ve kartvizitlerine "emlakçı" yazmaları emlakçılık mesleğinin kötü vasıflarla algılanmasına sebep olmuştur.

Elbette emlakçılık mesleğinin toplumumuzda itibar görmemesinde tek sebep itibarsız emlakçılar değildir. Kültürel yapımızın "komisyon" konusuna uygun olmaması da emlakçılığın hak ettiği itibarı elde etmesini geciktirmektedir.

Batı kültürlerinde emlakçılık mesleği itibarlı mesleklerden biridir. Bunun iki sebebi var. İlki, bu toplumlarda emlakçılık mesleğini icra eden kişilerin ve markaların, işin hakkını verme konusundaki gayretleridir. İkincisi ise batının kültürel yapısının "komisyon" anlayışına uygun olmasıdır.

Sonuç olarak emlakçılık kötü bir meslek değildir. Bu mesleği kaliteli hizmet sunan ve ticari dürüstlüğü erdem edinen emlakçılar daha itibarlı hale getirmektedir, getirecektir. Ayrıca toplumumuzun yapısı her geçen gün "komisyon" gibi gayet normal bir hizmet bedeline alışmaktadır. Yakın bir tarihte emlakçılık, aynen batıda olduğu gibi itibarlı bir meslek olarak algılanmaya başlayacaktır.

Tebessümle Kalınız
Mehmet Volkan Balbay
Mart 2016

Mehmet Volkan Balbay  bu yazıyı beğendi:

Şubat 2016

Mehmet Volkan BalbayFranchising konu başlığını takip etmeye başladı.

Franchising

Franchising (Frençayzing), sözleşmeye dayalı, direkt bütünleşmiş bir pazarlama sistemidir. Bu sistemde nasılınıbil (know-how) ve markanın im...

Ocak 2016

Mehmet Volkan Balbay  bu yazıyı beğendi:

Güzel yazmış arkadaş. Sizler de mahrum kalmayın istedim. ☺

10124

Biliyorum yine içinizden bazı hırsızlık ve tecavüz taraftarı Müslümanlar ve onlarla dalga geçilmesinden rahatsız olan doğrultusu belli olmayan adı lazım değil kişiler itiraz edecek. Bence itiraz etmeyin adam olun. Hem hırsıza, tecavüzcüye tapmayıp da sizinle aynı tanrıya inananlar da var, en azından onların itibarını düşünerek tepişmemelisiniz. Noel Baba bıçaklayıp başçalanın götünün bokunu yalıyorsanız bu caps tam sizin için.
Eylül 2015

Mehmet Volkan Balbay bir yanıta alt yorum yaptı

Fotoğrafın en sağında ki Sibel Can değil mi? Yanılıyor olamam! :)
Bu arada bilmeyenler için bir bilgi; İslam'da çok eşlilik bir şart veya kural değil, serbest bırakılmış bir durumdur ve şöyle bir ayet vardır;

"Onlara eşit davranamamaktan korkuyorsanız bir taneyle veya yeminlerinizin/anlaşmalarınızın hak sahibi oldukları ile yetinin. Sapmamanız için en uygunu budur. "
Nisa 3. Ayet

İslam dışında da meşru görülen bir durumdur bu. Örneklerden bir tanesi; ABD'li Brady Williams'dır.
Kadınlar
ntvmsnbc.com/id/25467011

Şubat 2015

Mehmet Volkan Balbay bir yanıta alt yorum yaptı

:))
Nasıl ki "Allah'ın şekli nasıldır?" sorusu bir müslümanın aklına geldiğinde o sorudan hemen kaçınır aynen öyle de ateist akıl bu tarz soruları düşünmekten kaçınır. Kaçınır çünkü ona göre böyle bir sorunun "doğru" cevabı yoktur. Zaten bu tarz soruların "doğru" cevabının olmayacağına inandığı için ateisttir.
Kasım 2014

Mehmet Volkan Balbay bir yanıt verdi.

"Ölüm korkusu"ndan daha kuvvetli bir duygu var mıdır insanoğlunun kalbinde? Varsa, bu duygu nedir?

Evladını, yavrusunu kaybetme duygusu.

İnsan yeri geldiğinde ölümü de kucaklayabilir. Ancak, evladının kaybını düşünmek bile ölümden daha ağırdır.

Kendi ölümün ile evladının ölümü arasında tercih yapman istenseydi ve başka bir çıkar yolun olmasaydı hangisini seçerdin?
Eylül 2014

Mehmet Volkan Balbay bir yanıta alt yorum yaptı

Sizin baktığınız açıdan değil de farklı bir açıdan düşününce "nikah" konusunda yanıldığımı anladım. Mülkiyet konusundan dolayı nikah yapılmak isteniyor olabilir. Yeni edindiğim bu bilgi sebebiyle bu konuda ki görüşüm değişti.
Zaten birlikte yaşayan bu insanların "nikah" ile bu işeresmiyet/meşruiyet aramasının amacını anlayamıyorum.

Kadın
ve erkek arasındaki birleşmenin getirileri, götürüleri vesonuçları olduğu için "nikah" denilen resmiyet/meşruiyet aracınaihtiyaç duyulmuştur. Kadının haklarının korunması, kadınınkullanılıp atılmasının önüne geçilmesi, doğacak çocuklarınhaklarının korunması vb sebeplerle "nikah" sistemi oluşturulmuşve ortaya konulan birlikteliğe toplumsal şahitlik imkanısağlanmıştır.

Peki
gay ya da lezbiyen evliliklerinin amacı nedir? Amaç "birlikteyaşamak" ise bunu isteyen herkes şartlarını uygunlaştırıpyapıyor zaten. O halde?

Meseleyi
"evlilik üremek midir?" laflarıyla boş yere romantizmbataklığına saplamaya gerek yok. Gayların ve lezbiyenlerin"nikah" hakkı istemelerinin tek sebebi, toplum tarafındankabullenilmelerini sağlamak ve ilişkilerini toplumun herkatmanında doya doya yaşamaktır.

Şahsen
ben böyle bir evliliğe ve bu yolla bu işinmeşrulaştırılmasına karşıyım. Dileyen dilediği ile yaşayabilir,dilediği cinsiyeti seçebilir. Bu kimseyi ilgilendirmez,ilgilendirmemeli. Ancak "nikah" yoluyla bu meselenin meşrulaştırılmasını doğru bulmuyorum.

NOT:
Mülkiyet konusundan dolayı nikah yapılmak isteniyor olabilir. Yeni edindiğim bu bilgi sebebiyle "nikah" konusunda ki görüşüm değişti.
Eylül 2014

Mehmet Volkan Balbay bu yanıtı beğendi:

Cemaatleşmek nedir?

İslam'ın içine girmiş fitne tohumları üç adettir... Tarikat ; ticarethanelerdir... Cemaatler ; rant ve kast sistemi üzerine inşa edilmiş örgütlerdir... mezhepler ise... Dinlerin siyasal yorumlarıdır... Fetva müessesesi... Din adına örgütlenen kitlelerin... Din pazarlamacılarının çıkarları için uydurdukları dini yalanlardır... kitaba değil... Çıkarlarına göre din uydurmak... ...
Eylül 2014

Mehmet Volkan Balbay bu yanıtı beğendi:

Cemaatleşmek nedir?

Cemaatleşmek, aynı dine yada inanışa (hristiyan, musevi, müslüman budist v.b) mensup insanların inanç değerleri sayesinde yaratılan ranttan en çok parayı kapmak için oluşturulmuş ve o din içerisinde güç teşkil etmek üzere bir araya gelinmiş, özünde menfaate ve ve liderlik sultasına dayalı, Allahtan çok ruhban sınıfına yalakalık yapmaya ve ranttan pay kapmaya çalışılan, riya ve sahtekarlığa dayalı bir sömürü düzeninin adı dır.

Dünya üzerindeki cemaatlerden çok azı halen sadece dini görevleri yerine getirmek amacıyla da faaliyetlerine devam etmektedir.
Eylül 2014

Mehmet Volkan Balbay bir yanıta alt yorum yaptı

Bu arada "cevaplara" fotoğraf eklenebiliyor olması ya da soru sorarken "link" verilebiliyor olması ile fotoğrafın soruya direkt eklenebilmesi arasında ne fark var? Kötü niyetli kişiler, cinsellik ya da benzeri sorulara verecekleri cevaplara çok rahatlıkla müstehcen fotoğraf ekleyebilir. Site buna müsait. Ayrıca sorulara eklenebilen link de hem kötü niyetli hem de şakacı tipler için büyük fırsat.
Bu özelliğimiz de bir dönem olup sonradan hızla kaldırdığımız özelliklerden. Nedenine gelince; verdiğiniz örnek oldukça pozitif gibi görünse de fotoğraflar yolu ile çok alakasız paylaşımlar yapıldığı için (direkt porno vs.) bu özellik kaldırıldı. Buna ek olarak; yazarak da aynı bilgiyi kullanıcılardan isteyebilirsiniz diye düşünüyorum. Bir de fotoğrafı bir yere yüklemiş iseniz linkini vererek de soru sorabiliyorsunuz (açıklama kısmına ekleyerek).

Açıkçası bu özellik konusunda biz de ikiye bölündük kendi içimizde ancak her zaman dediğim gibi kullanıcılarımızla burada bunu tartışıp, konuşalım ve gerekli görürsek hep birlikte, bunu da devreye alalım isterim.
Eylül 2014

Mehmet Volkan Balbay bir yanıta alt yorum yaptı

Hassasiyete ve ilgililerle aranızda yaptığınız toplantı sonucu aldığınız karara saygı duyuyorum lakin "denetim" ve "üyeliğin iptali" yoluyla bu problemin aşılabileceğine inanıyorum.

Bir de google'ın kullandığı ve insanların istifade ettiği "müstehcen içeriği göstermeme" sistemi var. Tabi google büyük bir şirket ve eminim adamların kendilerine özel bir programı vardır. Eğer bu program onlara özel değilse, bu tarz bir program da kullanılarak müstehcen içerikli resimler otomatik olarak engellenebilir.

Aslında daha pratik ve siteye yük getirmeyecek bir yöntem olarak youtube ve çeşitli video kanallarındaki videoların siteye gömülmesi yönteminin fotoğraflar için de kullanılması mümkün olabilir. Böylece belli başlı sitelerde ki fotoğrafların ya da google'ın müstehcen olarak işaretlemediği görsellerin site üzerinden yayınlanabilmesine de olanak tanır diye düşünüyorum.

Risk var... ama getirisi riski göğüslemeye değer mi; bir kez daha istişare etmelisiniz.

İnploid'in gelişmesi ve daha cazip hale gelmesi isteniyorsa risk almak gerekli diye düşünüyorum.
Bu özelliğimiz de bir dönem olup sonradan hızla kaldırdığımız özelliklerden. Nedenine gelince; verdiğiniz örnek oldukça pozitif gibi görünse de fotoğraflar yolu ile çok alakasız paylaşımlar yapıldığı için (direkt porno vs.) bu özellik kaldırıldı. Buna ek olarak; yazarak da aynı bilgiyi kullanıcılardan isteyebilirsiniz diye düşünüyorum. Bir de fotoğrafı bir yere yüklemiş iseniz linkini vererek de soru sorabiliyorsunuz (açıklama kısmına ekleyerek).

Açıkçası bu özellik konusunda biz de ikiye bölündük kendi içimizde ancak her zaman dediğim gibi kullanıcılarımızla burada bunu tartışıp, konuşalım ve gerekli görürsek hep birlikte, bunu da devreye alalım isterim.
Eylül 2014

Mehmet Volkan Balbay bir yanıt verdi.

Kendisi için istediğini mümin kardeşi için de istemek' konulu hadisi nasıl anlamak lazımdır?

Bu hadisin orjinali şu şekildedir:


“Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz. ”

İslam'ın yaratmaya çalıştığı insan tipi "AHİRETE ODAKLI" insan modelidir. Kur'an-ı Kerim bu yönde ayetlerle doludur.

Buradan hareketle diyebiliriz ki; ideal bir Müslüman, kendisi için istediği dünya nimetini kardeşleri için de isteyebilen kişidir. Hatta bir adım daha ilerisinde din kardeşlerini nefsine tercih eden insandır.

Bu mümkün müdür?

Elbette mümkündür. Ahirete odaklanmış bir kimse için, Allah'ın rızasını kazanmaya götüren yolda feda edilmeyecek "şey" olmamalıdır.

Meseleye "dünya nimetleri" açısından değil de "ahiret nimetleri" açısından bakacak olursak bu durumda iş daha da kolaylaşmaktadır. Çünkü ahiret nimetleri sonsuz ve sınırsız olduğu için bir Müslüman diğer tüm din kardeşlerinin Cennete girmesini, Cemalullah'ı görmesini arzu edebilir ve böyle bir arzu da kendisinin kaybedeceği bir şey yoktur. Tam tersine bu iyi niyeti kendisine derece kazandıracaktır.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Dinler

1128 Kişi   329 Soru

İslam (İslamiyet)

568 Kişi   261 Soru

Dindarlık

84 Kişi   50 Soru

İnanç

240 Kişi   89 Soru

Kuran-ı Kerim

189 Kişi   59 Soru

Dindar

10 Kişi   6 Soru

Müslümanlık

25 Kişi   59 Soru

Fethullah Gülen

4 Kişi   4 Soru

Din Felsefesi

281 Kişi   78 Soru

Dini Bayramlar

21 Kişi   21 Soru

Hz. Muhammed

16 Kişi   10 Soru

İslamofobi

11 Kişi   5 Soru

Dinsiz

9 Kişi   11 Soru

İslamiyet Tarihi

36 Kişi   14 Soru

Dini Semboller

22 Kişi   9 Soru

Sünnet (İslam)

6 Kişi   4 Soru

Dini Ritüeller

13 Kişi   9 Soru

Dini Terimler

16 Kişi   8 Soru

İslam Felsefesi

18 Kişi   8 Soru

İslam Tarihi

13 Kişi   15 Soru

Dinler Tarihi

29 Kişi   14 Soru

İttihad-i İslam

3 Kişi   0 Soru

İslamcılık

3 Kişi   0 Soru

Ateizm

107 Kişi   45 Soru

Hadis

10 Kişi   10 Soru

Deizm (Tanrıcılık)

28 Kişi   7 Soru

Hadis Kitapları

8 Kişi   4 Soru

Agnostisizm

13 Kişi   4 Soru

Hristiyanlık

30 Kişi   26 Soru