Bilmek istediğin her şeye ulaş

2. El Araba

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mart 2015

Erdem Güvercin, bir soruya yanıt verdi.

Amerika'da araba alımı-satımı nasıl gerçekleşir?

Satıcı title denen belgeyi imzalar sana verir sen dmv den gider daha sonra işlem yaparsın
satarken de title imzala alıcıya ver bu kadar
Mart 2015

Erdem Güvercin, bir soruya yanıt verdi.

Amerika'da 2. el araba fiyatlarının Türkiye'ye oranla çok ucuz olmasının nedenleri nelerdir?

40 bin dolara sıfır araba alacak kadar zengin toplum
neden eski arabaya binsinki
sahibinden comda bi arabaya baktım rolls royce 1.300.000 euro ya satıyo
amerikada aynısı 195.000 dolar
Haziran 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Motor hacimleri aynı olan fakat beygir güçleri farklı olan iki araçtan hangisi daha az yakıt sarfeder ?

Hacim aynı ama birinde turbo var ve beygir gücü daha fazla. Turbo egzoz basıncından güç üreten bir sistem olduğu için beygir gücü daha fazla olan mesela beşinci viteste 90km/h için daha az yakıt tüketecektir.
Kasım 2013

Mete Saraç, bir soruya yanıt verdi.

Araç bakımında yetkili servislere gidilmeli midir? Yetkili servislerin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Aracınızı garanti süresince yetkili servise götürmekte fayda var ama gelen faturaya biraz hazırlıklı olmak gerekli sanayi sitelerimde çok yetenekli işinin uzmanı özel servisler mevcut zaten servislerdeki yetenekli ustalar bir müddet sonra kendi iş hayatına atılıyor. Bu sebeple yarı maliyet varken sadece biraz araştırma yapmak yeterli
Mayıs 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Birçok ülkede kazalı arabaların hurdalığa atılmasına karşın, Türkiye'de neden kazalı arabalar perte çıksa dahi tamir ettirilip kullanılıyor yada satılıyor?

Evet, aslında olumsuz bir durum bu. Burada halkı dinlemek lazım daha çok. Temiz, standart bir araba burada 15.000 TL'den başlarken bu arabanın aynısını Avrupa'da 3000 Euro'ya bulabiliyorsunuz. Yani arabalar bu ülkelerde Türkiye'ye oranla daha ucuz. Ülkemizde araba daha pahalı olduğu için hurda olsa bile sahibi tarafından verilen paralar düşünülerek atılamıyor, tekrar yaptırıp kullanılıyor. Türkiye'de de araba ucuz olsaydı belki de böyle bir durumla karşılaşmazdık.
Mayıs 2013

Ahmet Avcı, bir soruya yanıt verdi.

Motor hacimleri aynı olan fakat beygir güçleri farklı olan iki araçtan hangisi daha az yakıt sarfeder ?

Motorda üretilen, Birim Zamanda, mevcut Ağırlığın, mevcut Yolu katetmesini sağlayan güç..

Araçlar birebir aynı ise farklı beygir gücünü elde etmenin yolu, ya yakıtı arttırmak, ya da patlamanın verimini arttırmaktır.

Motor hacmi aynı demek, silindir sayısı, çapı ve piston hareket boyu aynı demek. Yani ebatlar, mesafeler aynı olacak.

Yakıt da aynı ise, bu durumda yanma odası basıncı, sıcaklığı arttırılmalı, daha dayanıklı malzemeden yapılmış motor, yüksek basınçlı ısıtılmış hava(turbo), daha kaliteli ateşlemeyi sağlayacak bujiler, daha düşük sürtünme gerekli.

Enerjinin korunumu kanunu gereği, güç, yakıtı arttırmadan bir yere kadar arttırılır, maksimum verimlilik sınırından sonra, daha fazla yakıt demektir elbette ki.
Mayıs 2013

Ahmet Avcı, bir soruya yanıt verdi.

Sizce sıfır bir araç mı almak mantıklı yoksa 1-2 yıllık arac almak mı? Bir de 30 bin liraya 2010-2011 model hangi aracı bulurum/önerirsiniz?

Bu sorunun cevabı kişisel tercihlere, alınan ikinci el aracın durumuna bağlı olarak oldukça değişken...

Bazı gerçekleri ifade etmek gerekirse;

 • Otomobiller ilk bir yaşında yaklaşık %20-25 değer kaybeder, yıllar geçtikçe bu oran küçülür.
 • D segmenti otomobillerin sıfır fiyatları yüksek olduğundan, ilk bir yaşta oransal olarak aynı yüzdelerde olsa da, rakamsal olarak can acıtıcı bir düşüş yaşanır.
 • Sıfır, ilk defa çıkan ve henüz piyasası oluşmamış bir modeli almak her zaman daha risklidir. Belli markalarda tutacağı aşikar olan modeller vardır tabi, ancak ani kasa değişiklikleri bazen ters tepebilir. Eski düz farlı çok tutulan Toyota Corolla 1.6 GLİ/XLİ den sonra çıkan çift farlı Corolla Terra ları hatırlayın, bir anda bıçak gibi kesildi o dönem Corolla efsanesi. Belki de bu yüzden şu an Corolla bu yeni tutulan kasayı ve motoru değiştirme noktasında oldukça tedirgin davranıyor, makyajlıyor, Avensise benzetmekle yetiniyor, gibi.
 • Sıfır ve yeni bir kasayı kullanmanın verdiği tatmin duygusu çok başkadır, ilk defa o arabayı sizin sürüyor olmanız, her şeyi daha ilk sizin kullanmaya başlamanız, geçmişini düşünerek kaygılanmaktan bağımsız olmak, etraftaki bakışlar, bu başka bir duygu kısaca.
 • İkinci el dizel araba almak daha dikkat gerektirir. 1-2 yaşında ve 30-50.000 de görünebilir, ama gerçekte 100-150.000 de olup, kilometresi geri çekilmiş, servis kayıtlarıyla oynanmış ve yıpranma fark edilmesin diye özel oto bakım servislerinde ayrıntılı temizliğe girmiş olabilir. Bu araba çok gezen bir ilaç mümessili, ya da toptancının şirket aracı olup, yakıt parasını cebe indirmek adına çok yaygın olan kaçak mazot almış ve enjeksiyon pompası ömrünü tamamlamış ya da tamamlamak üzere olabilir. Bu arıza size 2500-3000 TL ye mal olabilir.
 • İkinci el benzinli araba almak daha az risklidir, yağı ve filtresi zamanında değişmiş, susuz kalmamışsa ve yanlış yakıt konmamışsa 1-2 yaşında benzinli motora neredeyse kolay kolay hiç bir zarar veremezsiniz. Araba sürekli aşırı yüksek devirlerde kullanılmışsa bu başka tabi, ama aklı başında biri ise eski sahibi büyük ihtimalle bu durum yoktur.
 • Piyasada az üretilmiş, az satılmış olan modelleri almak da satmak da daha zordur, değer kayıpları da değişkendir. Genellikle daha fazla olur.
 • Piyasada aşırı üretilmiş, çok satılmış modelleri de satmak zordur, lakin fiyatını biraz düşürmek her şeye yeter, hemen gider.
 • Donanım seviyesi yüksek araçların sıfır değerleri malum yüksek olur, ancak oransal olarak bu durum ikinci el fiyatlarına birebir yansımaz. Benzinli ya da dizel en çok satılan modelin ortalama fiyatına göre biraz yükseğine alıcı aranır, şayet ortalama fiyattan satışa çıkarılırsa malum satışı da kolay olur. Genellikle, full donanımlı aracına, ilave eklenti maliyetlerini de üzerine koyarak alıcı arayan hüsrana uğrar, bekler de bekler.
 • Şanzıman teknolojileri oldukça ilerlese de, yaşı yüksek arabalarda düz vites tercih etmek daha az risklidir, zira uygun kullanılmamış ve bakımı yapılmamış otomatik şanzımanların arıza durumunda masrafı oldukça yüksek olur.
Bu tespitlere göre, eğer tanıdığınız bildiğiniz birinin 1-2 yaşında 30.000 km. de bütün bakımları zamanında yapılmış, kazasız otomobilini alacaksanız, alın tabi, kafadan 40.000 TL lik bir modelde 5000-8000 TL kardasınız demektir. İlla tanıdığınızdan değil tabi, böyle bir arabayı bulabilmişseniz.


İkinci kısmı ile alakalı ise, 30.000 TL ye alacağınız arabayı ne maksatla, yılda kaç km., takriben kaç yıl kullanacaksınız ve satacaksınız? Şehir içi mi ağırlıklı yoksa şehir dışı ağırlıklı mı kullanılacak? Küçük araba mı büyük sedan mı?

sahibinden.com da, fiyat aralığını, yıl aralığını, benzinli, dizel tercihini, şanzıman tercihini yapın, maksimum kabullendiğiniz km. yi sınır yapın, soldan almak istediğiniz markanın modellerini tek tek yeni sekmelerde dökün, fiyat, km., ya da yıl sıralaması yapın, tercihinizi yapın.
Mayıs 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

İkinci el araba alırken nelere dikkat etmek gerekir?

 • Motordan şanzımana kadar baştan ayağa incelemek ilk kural. Bunlardan anlamıyorsanız mümkünse arabadan anlayan bir yakınınız veya araba tamircisi ile gidin seçmeye gidin.
 • Otomobilin çalıntı olup olmadığını anlamak için şase ve motor numarasını, ruhsattaki bilgilerle karşılaştırın. Eğer çalıntı olursa paranızdan olacağınız gibi sizin çalmadığınızı kanıtlamak size bir dünya iş çıkarır.
 • Arabayı mutlaka deneyin, test sürüşü yapın. Tanıdığınız bir tamirciye götürerek önceden kaza izi olup olmadığını kontrol edin.
 • Vergi numarası sayesinde ruhsatı üzerinize almamak gibi bir durum söz konusu değil. Yine de olumsuzlukların önüne geçmek için ruhsat sahibi ile anlaşın.
 • Araba sahibi ile anlaşınca arabayı ücretini ortaklaşa ödeyeceğiniz bir otoparka teslim edin. Emniyetten otomobilin hilesi olup olmadığını öğrendikten sonra araba sahibi ile otomobili çözün.
 • Otomobilin sicilini araştırmadan kaparo vermeyin.
 • Test sürüşünü mümkünse 20-50 km hızla, bir duvar boyunca yapın. Duvarda yankılanan ses alışılmamış gürültüleri, dolayısıyla bunlar da arıza durumu gösteren iyi bir ipucudur.
 • Kaportayı incelerken yansımalara bakın. Kaza izi kapatılmış kaportada yansımalar düzgün değildir.
 • Arabaya dışarıdan bakın. Düz bir zeminde öne-arkaya veya sağa-sola meyilli duruyorsa süspansiyonda bir arıza vardır.
Mayıs 2013

Nazlı Derya Öztürkmen, bir soruya yanıt verdi.

Sizce sıfır bir araç mı almak mantıklı yoksa 1-2 yıllık arac almak mı? Bir de 30 bin liraya 2010-2011 model hangi aracı bulurum/önerirsiniz?

Öncelikle bu soruyu soran kişinin alacağı otomobilin segmentine karar vermiş olması gereklidir. Çünkü fiyat, marka, model, yıl, motor hacmi ve motorun kaç km'de olduğunu karşılaştırarak karar vermek için farklı ve birbirinden uzak segmentlerde karşılaştırma yapmak pek te doğru olmayacaktır. En basit bir örnek ile 30bin TL'ye 2005 model 100bin km de bir Citroen C5 bulunabilecekken aynı miktarda paraya 2011 model 40 binde 1.4 motor ve temiz durumda bir Ford Fiesta bulmak mümkündür. Fakat bakıldığında C5 Citroen'in D segmenti bir aracıyken Ford Fiesta B segmenti bir araçtır. Kişinin bu kararı verdiğini varsayarak, ki zaten ikinci el piyasasını göz önünde bulundurunca 30bin TL 'ye 2010-2011 model ancak B veya C segmentinde mantıklı, temiz bir otomobil bulanileceğini farkederek soruyu daha detaylı cevaplandırmaya çalışalım.
Elimizde 30bin TL varsa ve eğer belirli bir marka/model için yanıp tutuşmuyorsak ikinci el ilanları bulabileceğimiz sitelerde şöyle kriterler uygulayabiliriz:
Model: 2010 - 2011, KM: 10.000 - 60.000 - Motor hacmi: 1000 - 1600 cm^3 (ülkemizde motor hacimleri ve yaşa göre vergi uygulandığını hatırlayalım) , Kasa tipi, renk ve vites tipi çok kişisel seçimler bu yüzden bunları es geçiyorum. Bulunduğunuz şehir ve alışveriş yapmak için gidip gelmeye imkanınız olan şehirlerde yüzlerce seçenek karşınıza çıkacaktır. Bu noktada şu sorunun cevapları incelenmelidir:

inploid.com/t/2el-araba-alirken-nelere-dikkat-etmek-gerekir

Bazen sıfır araç almak yakın gelecekte uğraşılacak detaylar için çekici gelmektedir. Fakat yine bir örnekle belirtmek gerekirse 30bin TL'ye Renault'un alt sınıf kitle için ürettiği ve güvenlik zaafları olan sıfır bir Dacia Sandero alınabileceği gibi en azından sorudaki gibi 2010-2011 model ikinci el bir Opel Corsa veya Valkswagen Polo alınarak canınızı sıkmayacak sonuçlar elde edebilirsiniz. İşte aynı paraya sıfır ve ikinci el bu açıdan dikkate değer bir karar.İyi sürüşler!
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Amerika'da araba alımı-satımı nasıl gerçekleşir?

Amerika'da araba satın almak veya satmak çok kolaydır. Dealer denen galerilerden araba almak pahalıdır çünkü arabaların her türlü bakımını yapıp satışa sunarlar. Bunun yerine direkt satıcıdan peşin olarak satın alınması daha ekonomik olur. Bundan sonra yapılması gereken DMV (Department of Motor Vehicles)'ye gidilerek (10 gün içinde) basit bir form doldurulmasıdır.

Bunun karşılığında evinize arabanın size ait olduğuna dair Certificate of Title (Mülkiyet Belgesi) diğer adı ile pink slip yollanacaktır. Eğer araba satıyor iseniz DMV'ye gitmenize bile gerek yoktur. Pink slip de arabanın satılması ile ilgili küçük bir formu doldurmanız ve alıcının DMV'ye gitmesi yeterlidir.
DMV de arabayı üzerinize kayıt ettiriken %5'lik bir alım satım vergisi sizden talep edilecektir. Bu da 750 dolarlık bir araba için 50 dolarlık bir vergi demektir. Araba satın alınırken ücreti peşin ödeyerek indirim de yapabilirsiniz.
Mayıs 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

2. el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

- Otomobilin motorundan şanzımanına, kaportadan döşemesine kadar dikkatle inceleyin. Mümkünse satın almaya bir otomobil tamircisi ile gidin.

- Otomobilin çalıntı olup olmadığını anlamak için motor ve şase numaralarını, ruhsattaki motor ve şase numaraları ile karşılaştırın. Çalıntı otomobil aldıysanız ödediğiniz paradan olacağınız gibi, çalmadığınızı ispatlayana kadar uğraşmanız gerekecektir.

- Otomobili mutlaka deneyin. Tanıdığınız bir tamirci veya kaportacıya götürüp kontrol ettirin. Kaza geçirip sonradan toplanmış olabilir.

- Vergi numarası uygulaması sayesinde artık ruhsatı üzerinize almamak gibi bir durum söz konusu değildir. Yine de aykırı uygulamalar olabilmekte. Bunun için mutlaka Ruhsat sahibi ile anlaşmaya çalışın.

- Otomobil sahibi ile anlaştığınızda, otoyu ücretini ortaklaşa ödeyeceğiniz bir otoparka teslim edin. Trafik Şube Müdürlüğü'nden otomobilin hilesiz olup olmadığını öğrendikten sonra, otomobilin sahibi ile birlikte otomobili çözün.

- Son zamanlarda "rent a car" şirketlerinden kiralananlar oto pazarında satılmakta. Bu otomobilleri alan kişiler ise mağdur durumda kalabiliyorlar. Bu nedenle otomobilin sicilini araştırmadan asla kaparo vermeyin.
Nisan 2013

Özgür Ari, bir soruya yanıt verdi.

Vergi borcu olan araç satılabilir mi?

Vergi borcu olan araç satılamaz, mümkün değildir, satıştan önce vergi dairesinden borcu yoktur kağıdı almanız şarttır.
Ocak 2013

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Araba alınırken en çok nelere dikkat etmelidir ?

 • Arabanın ne amaçla kullanılacağına ve bütçeye karar verilmelidir.
 • Aynı arabayı kullananların fikri alınmalıdır.
 • Araba almaya giderken mutlaka anlayan birileriyle gidilmeli.
 • Almadan önce araba denenmeli.
 • Acele edilmemeli,kontrol için zaman ayrılmalı.
 • Araba değerlendirilirken vites geçişleri,hızlanma ve frenleme,sürüş konforu,koltuk ayarları ve bagaj büyüklüğü gibi özelliklere dikkat edilmeli.

2.El Araba Alırken

 • Elektrik sisteminin doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli.
 • Panellerin arasındaki bütün boşlukların eşit olup olmadığı kontrol edilmeli.
 • Arabanın kilometresi ile durumu karşılaştırılmalı.
 • Kaputun boyası dökülmemeli bu bir kazanın habercisidir.
 • Kaportada pas ve çürüme olmamalı.
 • Yağ çubuğu ve yağ haznesi kapağı kontrol edilmeli,kahverengi tortular olmamalı.
 • Vitesler sorunsuz geçmeli,debriyaja tam basılı vites atarken zorlanma olmamalı ya da ses gelmemeli.
 • Lastiklerin durumu çok iyi incelenmeli.

2. El Araba

Ocak 2013

Tayfun Sanar, bir soruya yanıt verdi.

Araç bakımında yetkili servislere gidilmeli midir? Yetkili servislerin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Eğer sanayide sizi ve arabanızı iyi bilen bir ustanız yoksa servise gitmenizi tavsiye ederim.
Yeni nesil araçlarda tamircilik tekniği sök - değiştir - tak şeklinde işlemektedir. Servislerde bazen, değişmesi gereken küçük bir parça ile problem çözülebilecekken, sistem komple değiştirilebiliyor. Bu tarz bir duruma da dikkat edilmelidir.
Ocak 2013

Tayfun Sanar, bir soruya yanıt verdi.

Motor hacimleri aynı olan fakat beygir güçleri farklı olan iki araçtan hangisi daha az yakıt sarfeder ?

İki aynı aracın beygir gücü haricindeki her şeyi eşit olsun (bu biraz zor) Bu durumda beygir gücü fazla olan teorik olarak daha fazla yakıt tüketecektir. Çünkü beygir gücü fazla olan az olandan daha fazla iş yapacaktır ve yaptığı işe bağlı olarak yakıt tüketecektir.

Pratikte ise sizin şoförlüğünüzün kalitesi, kullanım amacınız, bulunduğunuz şehrin trafik yoğunluğu...... gibi değişkenler hangisinin daha fazla yakacağını belirler.

Daha fazla

22 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.