Bilmek istediğin her şeye ulaş

360 Derece Fotoğraflama

Fotoğrafçılık

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Eylül 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Stüdyo fotoğrafçılığında kullanılabilecek en iyi makine hangisidir?

Fotoğrafçılar genelde doğayı çekeceksen canon stüdyo da çalışacaksan nikon derler. İki markanın da artıları ve eksileri olsa da nikonun flaş sistemini canondan daha başarılı buluyorum. Bu yüzden nikon daha iyi bir tercih olabilir. Dikkat ederseniz çoğu stüdyo fotoğrafçısında nikon vardır.
Temmuz 2014

Nevcan Uludaş, bir soruya yanıt verdi.

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için hangi fotoğraf makinasını önerirsiniz?

Sualtı çekimleri için alacağın herhangi bir DSLR makina için housing alman gerekecek. Amaç profesyonel çekimler yapmak (sergi, tv/sinema yada basılı yayın) için değil ise tam bir aksiyon kamerası olan GOPRO'yu tavsiye ederim. Hem küçük, hem senin toplamda (housing ve aksesuarlar) ödeyeceğin fiyatın kesinlikle altında, hemde görüntü kalitesi oldukça iyi (mesela 4k video çekebiliyor) . Tek sorunu gün ışığında tam performans alabiliyorsunuz. Karanlık ortamlarda kalite düşüyor. Gerçi bu diğer fotograf makineleri için de geçerli sanırım.

Profesyonel değilsen, profesyonel ol derim. Yani GoPro :) (Reklam gibi oldu)
Ekim 2013

İsmail Se, bir soruya yanıt verdi.

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için hangi fotoğraf makinasını önerirsiniz?

Fotoğraf dünyasında Canon cular ve Nikon cular olarak iki fun Club gozlemledim.
Ben de ilk makinemi geçen aylarda aldım.
Ben canon u tercih ettim ve 600D modelini aldim. Biraz daha param olsaydı 650D alırdım. 600D de tatmin edici. Şimdilerde ise makinemi değil de lensimi buyutmenin derdindeyim : )
Temmuz 2013

Abdüssamed Arslan, bir soruya yanıt verdi.

Stüdyo fotoğrafçılığında kullanılabilecek en iyi makine hangisidir?

Full frame makine kullanmanı öneririm. eğer butce sıkıntısı olursa 60d gibi bir makine da kullanabilirsin. Ama makinadan önemlisi kesinlikle strobist konusunu iyice araştır ve öğren. Işık kullanımı ürün fotoğrafçılığında en önemli etkendir.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Kasım 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Kişinin kendi fotoğraf stüdyosunu kurması zor mudur? Ne gibi araçlar gerekli olabilir?

Fotoğraf stüdyosu açmak için fotoğraf çekme,fotoğraf düzenleme ve fotoğraf baskısı konusunda bilgi sahibi olunması gerekir. Sonra profesyonel bir fotoğraf makinesi ve stüdyo ekipmanlarına ihtiyacınız olacak. Yansıtıcı reflektör, çekim masası, stüdyo flaş ve ışıkları, paraflaş setleri, aynalar, fon sistemleri, autopole sistemleri gibi ekipmanları kalitesine bağlı olarak 5-10 bin lira arasında temin edebilirsiniz. Onun dışında fotoğrafları düzenlemek için bir bilgisayar ve baskı makinesi gerekli. Son olarak da iyi bir dekor ve iş yeri açma işlemleri... Eğer evde kendi fotoğraf stüdyonuzu kurmak isterseniz gerekli ekipmanlardan burada bahsetmiştik:

inploid.com/t/evde-fotograf-studyosu-kurmak-icin-nelere-ihtiyacimiz-var/

Fotoğraf

Ekim 2012

Aydın Karadöller  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ürünü, her yönü ile 360 derece görüntüleyerek gösterir. Bunun için mouse, klavyenin yön tuşları veya kullanıcı paletindeki butonlar kullanılır, sağ, sol, yukarı ve aşağı yön seçenekleri ile ön, yan, arka, üst ve alt görüntüleri çevirip, döndürerek tüketicinin incelemek ve satın almak istediği ürünü her yönden incelemesine olanak sağlar.

360 derece ürün fotoğrafları / Fotometrik360

undefined
Ekim 2012

Aydın Karadöller, bir soruya yanıt verdi.

Manzara fotoğrafçılığı için en iyi lensler nelerdir/nasıl seçilir? Manzara fotoğrafı nasıl çekilir?

  1. Lens seçimi konu ile alakalıdır,
  2. Asa tamamen ışık şartları ve yaratılmak istenen etki ile bağıntılı olarak değerlendirilir( Diyafram ve Enstantene daha önemlidir)
  3. Kompozisyon kurallarını bilerek çekim yapmak daha başarılı fotoğraf kareleri elde etmenizi sağlar,
  4. Filitre kullanımı estetik etkiyi arttırmak için kullanılanılacak bir araçtır (filitre kullanmadan da çarpıcı etkiler elde edilebilir)
  5. Herkesten farklı şeyler çekmek maharet değildir (görmek istediğinizi doğru yansıtmak amacı ile fotoğraf çekilir)
  6. Bir konunun fotoğrafını çekmek için konuyu derinlemesine incelemeli, onun insanlara aktarılacak en etkin anını tespit etmeli, gerekiyorsa birkaç kez aynı yere giderek araştırma çekimleri yapılmalı ve bu süreçler sonucunda final fotoğrafı elde ettiğimiz kanısına vardıktan sonra paylaşılmalıdır (en tehlikeli olan ben yaptım oldu demektir bunun sonucunda doğan binlerce görüntüyü paylaşım sitelerinde görmekteyiz SONUÇ tam bir görüntü kirliliği) Bir gezi esnasında her şeyin doğru olduğu ana denk gelinebilir,

Not: Fotoğraf ciddi bir iştir. Çektiğiniz her kare gelecek kuşaklara iletilen bir mesajdır, içinde sosyal, psikolojik, tarihsel vb. birçok bilgi taşımaktadır, bu yüzden konu ile bilgisi olmayan kişilerin sorulara cevap vermemesi kişisel ricamdır.

35 yılını bu işe adamış bir kişi olarak ben ve benim gibi bu işe gönül verenler zamanları yettiğince bu ve diğer platformlarda soruları yanıtsız bırakmayacaklardır.

Saygılarımla

Aydın Karadöller

Daha fazla

80 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.