Bilmek istediğin her şeye ulaş

3D Studio Max

Çizim Programları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Haziran 2015

Gizli Kullanıcı

V-Ray 3.00.08 2015 versiyonu 3D Studio MAX 2015'e nasıl eklenir?


burada 2016 için anlatılıyor ama 2015'te aynı şekilde kuruluyor
Kasım 2014

Mehmet Öğmen @mehmetogmen

3D Trick Art Museum konusunda uzman kişilere nasıl ulaşabirim?

3D trick müzesi hangi tür 3D tricklerden oluşacak tablolar yer illüstrasyonları komple mekanı kullanarak mı. Ben üretim ve illüstrasyon anlamında da yardımcı olurum
Mayıs 2014

Barış Akdemir @Yazar_03

Ocak 2013

Tuğba *han @tubayildizhan

3D Max ile Maya destekli animasyon filmi yapmak için gereken eğitimi en kısa nasıl alabilirim?

Erdem Taylan'ı araştırmanı tavsiye ederim. Özellikle Maya konusunda kesinlikle istediğin cevapları ve eğitimi bulursun. Ancak İstanbul'da :)
Aralık 2012

Hakan @hakkan

Nurbs modelleme nedir? Nasıl ve nereden öğrenilir?

Nurbs (Non-Uniform Rational B-Spline) pürüzsüz eğriler ortaya çıkaran ve bu eğriler arasında oluşturulan yüzeylere istenilen nesneleri modellemeye yarayan bir algoritma türüdür.Öğrenmek için aşağıdaki bloglardan faydalanabilirsiniz:


tr3d.com/dersler/ders/46/

tr3d.com/dersler/ders/49/

tr3d.com/dersler/ders/4b/

Aralık 2012

Duygu Uzunalı @duyguuzn

Vray, Mentalray, Maxwell gibi render motorlarından hangileri hangi konuda daha iyidir?

En yaygın kullanılan render motoru Vray'dir. Fakat 3max'in kendi render motorunu yani Mentalray'i kullanmak daha akılcı geliyor bana, daha hızlı ve programı yapanlar yapmis sonucta. Ne kadar akılcı gelse de ben Vray ogrenerek basladigim için hala renderlarimi bu motordan elde ediyorum.Maxwell hakkimda hic bilgim yok. Ama şunu rahatlikla soyleyebilirim, internette kaplama konusunda çok fazla alternatif bulmak mümkün Vray'de.
Aralık 2012

Kio Sey @Kiosey

Photoshop ve video render yapıyorum. iMac mi daha faydalı olur yoksa Pc mi?

Eğer ki iMac'i karşılayabilecek bir bütçe varsa, tabiki tercih iMac'ten yana olmalı. Apple'ın programı olan Final Cut Pro, Adobe Premiere ve Sony Vegas'tan çok daha iyi diyebilirim. Photoshop içinse Pc kullanmak biraz daha avantajlı gibi duruyor. Görüntü kalitesininde iMac'te daha iyi olduğunu unutmamak gerekir.

Sonuç olarak iMac mi? Pc mi? Benim tercihim iMac'ten yana.

Mart 2013

Enis Özgen @Enisozgen

3D Studio Max kullanmayı kendi başımıza öğrenebilir miyiz? Nasıl?

Tutorial larla öğrenilir bi sıkıntısı yok ... Bol bol forum takibi ve sormaktan çekinmemek en iyi öğrenme yöntemi ... Verilen kurslarda da çok bir püf noktası vermiyorlar... Bol bol proje denemesi ile kotarılabilir bir program
Ekim 2012

Nurdan Çiçek (Eyinç) @maginur

3d MAX ve Autocad gibi programların orjinallerini kullanmamak ne gibi bir durumda bize sorun olarak çıkar?

Bahsedilen programlardan AutoCAD icin (2007 yılına ait) lisans ücretleri full paket için 4000$, lt (3D çalışamadığınız) versiyonları için ise 1000$. Fiyatlar eski olsada sanırım bir fikir verecektir. Bu yüzden çoğu firma ve bireysel kullanıcı lisanslı ürün kullanmak yerine korsan ürünleri tercih ediyor. Birde işin şu boyutu var, öyle firmalar var ki bünyesinde 20-50 arası kullanıcı bulunuyor ve tüm bu sayıları birbiriyle çarptığımızda karşımıza çıkan fiyatlar dudak uçuklatıcı cinsten.


Zaten lisans konusunda yapılan baskınlar(!) bir şekilde önceden haber alınıyor ve şirketlerin bilişim departmanları buna karşı önlemlerini almış bir şekilde denetime giriyor. O yüzden en azından ben sektörün içerisinde şu güne kadar hapse atılan herhangi bir yönetici ya da sorumlu duymadım.


Diğer ülkelerdeki uygulamaları bilmiyorum ama Türkiye'de şöyle bir uygulama var; diyelim ki 50 adet CAD yazılımı kullandığınız bilgisayarınız var, denetimde de bu sayı tespit edilmiş ve tutanaklar tutulmuş. Denetleyen kurumda bu kadar yüksek bir meblağı sadece yazılıma harcayamayacağınızı bildiğinden "bunların yarısını ya da da belirli bir yüzdesini lisanslı kullanın, kalanına da biz göz yumalım" gibisinden bir teklifle geliyor. bu sayede ne şiş yanıyor ne kebap.


Bireysel kullanıcı iseniz sorun yaşayacağınızı sanmıyorum, ticari kullanıcı için yukarıda yazdıklarım sadece örnek teşkil etmesi açısından. Dolayısı ile lisanssız ürün kullanmak iyi bir şey değildir ve kanunlarımızda da belirtildiği üzere suçtur, bunu aklınızdan çıkartmamanız faydanıza olur.

Temmuz 2012

Aykut Kardaş @unknow

3D Studio Max nasıl bir programdır? Hangi alanlarda kullanılır ve hangi yöntemler ile çabuk öğrenilebilir?

Çizim programlarının babası diyebiliriz. hangi yöntemle öğrenirim diye bir şey olmaz ama ilk başta resim ve objelere bakarak çizim denemeleri yapabilirsin. çizimlerin geliştikçe kendi yöntemlerin ile hızlı çizebilirsin. Her yiğidin yoğurt yiyişi ayrıdır...
Ocak 2012

Hakan Köse @hakank

3DMax/AutoCad/Catia gibi programları kendi kendimize nasıl öğrenebiliriz?

Internetteki anlatım videolarının kendi kendine öğrenmek için gerçekten faydası büyük fakat 3dMax'in bunun için fazla kapsamlı bir program olduğunu düşünüyorum. Kendi kendinize keşfedip uyguladığınız bir komutun  ya da varmaya çalıştığınız modellemenin çok pratik yolları karşınıza çıkabiliyor sonradan. Tecrübelerden yararlanıp bir bilene danışmak bana her zaman daha çok hız kazandırmıştır:)
Aralık 2011

Ferdi Şen @ferdisen

552 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.