Bilmek istediğin her şeye ulaş

3D Tasarım

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Kasım 2016

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

3D ev veya oda tasarım programları nelerdir?

IKEA nın kendi programı var IKEA Home Planner diye aratbilirsiniz.
Kasım 2016

Cihat Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

3D ev veya oda tasarım programları nelerdir?

3d studio max zor ama çok başarılı bir program, zaman ayrılıp öğrenilirse çok başarılı tasarımlar yapılabilir. Programa render için vray plug'ini de eklenirse ortaya çıkan sonuçlar tadından yenmez.
Daha kolay öğrenip amatör çalışmalar yapmak içinde sketchup'ı öneririm. Vray render motorunu bu programda destekliyor.
Bilmeyenler için render motoru: yaptığınız 3d tasarımlarınızı etkili fotoğraflara dönüştürmek için kullanacağınız doku, kaplmama, renk, ışık, yansıma gibi malzeme özelliklerini ortaya çıkaran yazılımlardır. V-ray render motorları arasında en cok kullanılanlardan biridir.
Temmuz 2016

Ceyda Ekinci, bir soruya yanıt verdi.

3D ev veya oda tasarım programları nelerdir?

İşi öğrendikten sonra sıra para kazanmaya geldiğinde,yapanibul.com.tr/3d-mimari-modelleme gibi sitelerden iş alabilirsiniz.
Ekim 2015

Erdem Güvercin, bir soruya yanıt verdi.

Özgün tasarım diyebileceğiniz otomobiller hangileridir?

Ben corvette derim tek geçerim 5000 motor olsada benzini su gibi içsede gökgürültüsü gibi ses çıksada
Aralık 2014

Hakan Özerdem  yeni bir  gönderide  bulundu.

Lumion distribütörü FGA Mimarlık ve tehditvari yaklaşımı...

Geçtiğimiz günlerde öğrenmek için Lumion sitesinden "ücretsiz" versiyonunu kullanmayı öğrendiğim yazılımın profesyonel versiyonu ile render işi yapan yurtdışında (Bangladeş) bir kişiye fiverr.com sitesi üstünden üç video için talepte bulundum, toplamda 15 $ civarı bir ücrete biri gönderilen sketchup modelinden, diğeri yazılımın içinde bulunan objelerden, sonuncusu ise çizimi yapılırken ödeme alınmadığı için yarıda bırakılan bir binanın o anki halinden oluşan videoları aldım.

Bu videolara filigran bir logo ve müzik ekledim ve Vimeo`ya yükledim. İki hafta oldu sanırım, derken bugün beni FGA Mimarlıktan aradığını söyleyen birisi (ki cep telefonundan arıyordu), "yazılımı niye kurdunuz? ", "bu videoları nasıl yaptınız? " diye sormaya başladı.

Tabii şunu da ekleyeyim, "sitenizde Lumion kullandığınız yazıyor" diyen beyefendiye, "baktığınız sayfada Lumion kullanıyorum yazmıyor, Lumion kullanmayı biliyorum yazıyor" demem sonuç veremedi bir türlü, tabii dinlemekten yana bir tutumu olmadığını da eklemem lazım.

Kendisine bilgisayarda yazılımın ücretsiz versiyonunun olduğunu, temel animasyonu kabaca yurtdışında outsource etmek istediğim kişiye anlatıp ondan satın aldığımı anlatmaya çalışsam da nafile, zira kişinin yaklaşımı "bana anlatmanıza gerek yok", "avukatımıza anlatacaksınız zaten". Madem avukata anlatacağım, sen kimsin be adam, tehdit etme, ne yapacaksan yap!

Burada asıl sorun şu, firma kendi tavrı olarak bu işin hukuki yönünü sorgulama hakkına sahiptir, kabul ederim etmesine de, firmanın kişileri avukatla tehdit etmesi büyük kabalıktır.

Daha da beteri, arayan kişinin hem sorular sorup, hem de cevap verildiğinde "bana anlatma" tarzındaki manasız tavrıdır. Açık yüreklilikle söyleyeyim, cidden Lumion yazılımını satın alsam mı diye ciddi ciddi düşünürken bu tür bir durum yaşamak bir bakıma kötü, bir bakıma iyi oldu. Kötü oldu derken sadece manasız bir nahoşluk yaşadım telefonda, gereken cevabı da belgesiyle, deliliyle gerek firmaya, gerekse de avukata duruma göre ben, duruma göre avukatım sunarız sorun değil.

İyi oldu, zira bundan sonra Lumion`a para ödemek zorunda değilim, çünkü böyle bir tavrın temsil ettiği yazılımı satın almak bana uygun değil.

Nedenini biraz daha izah edeyim.
Daha önce de buna benzer beni arayanlar olmuştur. BSA`dır, Microsoft`tur aradılar. Hatta bir defasında Office lisansında eksiğimiz olduğunu söylediğimde bile bu tür tehditvari yaklaşımla karşılaşmadım. Yani sorun bir firmanın temsil ettiği yazılımın lisans haklarını savunması asla değildir, o yüzden bu konu üstünden eleştiri yapılmamasını rica edeyim, Autodesk`e onbinlerce TL lisans bedeli ödedi şu anda çalıştığım firma sırf bu tür konularda hassas davrandığımı bildiklerinden. Ve evet, firma bilgisayarlarında Lumion yok, ve kullanılmıyor onu da ekleyeyim.

Bu arada Lumion render işini fiverr üstünde yapan yerin adresini merak edenler olursa fiverr.com/aruppal/revit-and-lumion-work adresine bakabilirler.

Videolar ile ilgili bağlantıları burada saçma bir reklammış gibi göstermek istemedim, zaten ulta amatör videolar, her nasılsa Google aramalarında yer edindiler.

Makinemde bir süre bulunan Lumion uygulaması, Lumion internet sitesinden "ücretsiz" indirilen, gayet kısıtlı bir uygulama. Sadece mouse kontrolü ve nasıl çalışıldığı hakkında fikir edinmek için kurulmuş bir uygulama ki, o bile makineden kaldırıldı, gereği yok. Adresi de lumion3d.com/free/

Telefondaki beyefendiye de bu ücretsiz sürümü bilgisayarıma kurduğumu belirttiğimde kıyameti koparması sizce ne anlam ifade ediyor?

Benim aklıma gelen seçenekler;
1) Konuştuğum kişi temsil ettiği ücretsiz sürüm olgusundan bihaber. Ki bu beni bağlamaz.
2) Konuştuğum kişi şüphe ve önyargı ile yaklaşmıştır. Bu da beni bağlamaz.
3) Konuştuğum kişi dediğimi anlamamıştır, veya yanlış anlamıştır. Bu beni hiç bağlamaz.

Bağlamaz derken sadece kişisel olarak demiyorum, hukuki manada da beni bağlayıcı bir durum olmadığını net ve kati bir şekilde belirtiyorum.

Ayrıca bahsi geçen videolar tarafımdan hazırlanan videolar değil, bu videoları yükleyen arkadaşım yanlış bir ifade ile bizim hazırladığımız gibi bir izlenim vermiş açıklamada, ki bu videolar yukarıda sözü geçen yurtdışında yapılan videolar, eğer firma bu konuyla, yani yurtdışında 5$ ücretle bu işi yapan kişiyle ilgili bir çalışma yapacaksa da kendilerine bilgiyi mail iletisinde, telefonda ve burada tebliğ ettim (burayı da okumuş arkadaşlar biliyorum), irtibata geçerler o şahıs veya kurumla. Bu durum da beni bağlayacak bir unsur değildir.

Misal olarak vereyim. Bir tur operatörü çeşitli firmalarla çalışabilir. Diyelim ki bir minibüs ve şoför hizmeti aldı. Bu durumda tur operatörü bu minibüsün ruhsatındaki eksik veya hatalardan sorumlu değildir, yaptırdığı iş konusunda minibüs tedarik eden firmaya kendisi bile dava açma hakkına sahip olur. Burada anlatılan durum da "tıpkı" bu örneğe benzer bir haldedir.

Ücretiyle yurt dışında fiverr.com üzerinden yaptırılan ve asla ticari amaçla kullanılmamış bir kaç videoyu yayınladığımızda bize düşen sadece bu yazılımı kullanmadığımızı, bilgisayarlarımızda barındırmadığımızı belirtmektir. Gerekirse de delillendirilir bu durum, hiç sorun değil. Ama bu delillendirme aşamasına gelinmesi hukuki bir süreçtir ve hukuki süreçlerde belirli adap ve edep kurallarına uyulması gerekir. Suç ispatlanmadan ithamlarda bulunmak, iftira atmak kimseye yakışmaz. Aba altından sopa göstermeler, itham etmeler profesyonel hizmet veren bir kuruluşa yakışık alır şeyler değildir.

Kendilerine de belirttiğim gibi, eğer gerçekten hukuki bir sorun olduğunu düşünüyorlarsa avukatları ile görüşmelerinde fayda var. Dahası yine kendilerine gönderdiğim iletide Durumu yazdığım yerlere mailler atmakla, mail iletisinde "şu tarihe kadar al, yoksa karışmam" tavrıyla profesyonelliğin uzaktan yakından alakası yoktur.

Eğer FGA Mimarlık yetkilisi tarafından yapılan doğru ise;

Şu anda outsource yaptırılan tüm işlerde kullanılan yazılımlardan, işi yaptıran kuruluş/şahıs sorumlu tutulabilir. Yani;

Düğün fotoğraflarınızı aldığınız stüdyoda kullanılan Adobe ürünlerinin lisansını gelin ve damata sorma hakkına, hatta daha da ileri gidip onlara "lisans almazsanız dava ederiz" deme hakkına sahip olunabilir. Hatta biraz daha ileri gidelim ne dersiniz? Bir internet sitesinde bulunmanız da, o sitenin yayınlandığı sunucuda lisanssız kullanılan bir uygulama yüzünden suçlanmanıza sebep olabilir. Daha da uç noktalarda absürtleştirebiliriz durumu ancak şunu belirtmekte fayda var.

Sorun burada verilen örneklerdeki gelin ve damata, veya site kullanıcısına bu soruların sorulmasını bile normal görürken, onların "hayır, kullanmıyoruz" cevabına rağmen kendilerini lisans almaya zorlamakta yatmaktadır. Asıl sorun ve asıl manasız yaklaşım budur.

Yani;

- Yazılımı alacağım demedim, almayı düşünmüştüm ama bu tavrınızdan sonra vazgeçtim dedim.

- Lisans gerektiğini söylemeleri bir şey ifade etmiyor, zira kullanıcı değilim, olmak da istemiyorum. Eğer bir işimde Lumion gerekirse bunu outsource yoluyla çözmek bana daha mantıklı geliyor. Bu da en doğal hakkım ve işi yaptırdığım kişinin lisanslı yazılım kullanıp kullanmadığını bilmeme pratikte imkan yok!

- Ben konuyu tatlıya bağlamak için konuştuğumda aldığım tepki tehdit ise benim yapacağım sadece durumu insanlarla paylaşmaktır. Bu da hukuki hakkımdır.

- Lisansı almak için süre verilmesi durumu, kullanıcının yazılımı bilgisayarında bulundurduğunun ispatı sonrasında ortaya çıkar. Yazılımı kullanmayan birisine bu dayatma hem mesnetsiz, hem de manasızdır.

- Delillendirme isteyen kuruluş bana hukuki merciler üstünden ulaşır, gerekirse şahsi kullandığım bilgisayara bile (adli makamlarca uygun görüldüğü takdirde) el konulur ve inceleme yapılır. Bu duruma bile "tabii ki" diyebilirim, hatta kendilerine şimdi kargolayayım kullandığım bilgisayarı, buyursunlar incelesinler. O kadar çözüm odaklı davranıyorum artık, daha ne demem lazım FGA Mimarlık yetkilisine?

Gelelim durumda neyin saçma olduğuna.
Bakın bugün Adobe Türkiye ile görüşüp aşağıda linklerini verdiğim videoları onlara gösterdim.


Bu videolar benim şahsi çalışmalarımda, hem de ticari çalışmalarımda kullanılacak dedim. Bu çalışmaları da fiverr.com üzerinden satın aldığımı ekledim. Sorduklarım ve cevapları;

- Firmanızın ürünü olan bir yazılımla hazırlandığı her halinden belli olan bu çalışmaları yapan kişinin yazılımınızı lisanssız kullanması bana hukuki bir sorumluluk doğurur mu?
Cevap "HAYIR" oldu.

- Bana bu hizmeti veren kişinin lisanssız kullanımı olduğu durumda, benim bu görselleri ticari amaçla kullanmam bana hukuki olarak bir sorumluluk doğurur mu?
Cevap yine "HAYIR" oldu.

- Bu videolar üstünden beni bu yazılımı lisanssız kullanmış olarak görseniz ve bana ihtar maili gönderip "31.12.2014 tarihine kadar lisanslamadığınız takdirde hakkınızda hukuki işlemler başlatılacak" deseniz bu doğru bir yaklaşım mıdır?
Tekrar "HAYIR" dediler.

Bu soruları sabah görüştüğüm bir avukat arkadaşım aracılığı ile aldım. Zira o da bu durumu anlattığımda takınılan tavrı "ANLAMSIZ" diye nitelendirdi.

Şimdi size yukarıda verdiğim yoldan elde edilmiş olan ve asla ticari olarak kullanılmamış videolar üstünden FGA Mimarlık bana lisans dayatmasını, dava ederiz tehditiyle yapıyorsa bu YANLIŞTIR. Zira FGA Mimarlık tarafından tarafıma iftira atılarak yaftalanan "Lumion yazılımını lisanssız kullanma" durumu tamamı ile mesnetsiz ve manasız bir davranıştır.

FGA Mimarlık ile ben de lisans alımı yapıp firmanın "ne kadar iyi" hizmet verdiğini test etmek isterdim, ama bu dakikadan sonra FGA Mimarlık adı geçen bir yazılım bana hediye edilse bile kalsın, almayayım.

Hayatımda böyle bir yaklaşımı ne gördüm, ne duydum. Bundan sonra da bu riski almaya niyetim olmaz.
Kasım 2014

Halil Uzdil, bir soruya yanıt verdi.

3D Trick Art Museum konusunda uzman kişilere nasıl ulaşabirim?

3D trick müzesi hangi tür 3D tricklerden oluşacak tablolar yer illüstrasyonları komple mekanı kullanarak mı. Ben üretim ve illüstrasyon anlamında da yardımcı olurum
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Nisan 2014

Serkan Kiose  yeni bir  gönderide  bulundu.

Tasarımcılar için CrowdFunding sitesi. Tasarımla ilgilenenlerin takip etmesi faydalı olur. crowdyhouse.com

Stimulating unique design, furniture and fashion through crowdfunding

Stimulate unique design, support designers and get the best price for designer products, furniture and fashion through crowdfunding
Nisan 2014

Deniz, bir soruya yanıt verdi.

3D ev veya oda tasarım programları nelerdir?

3 Boyutlu Ev Tasarım Programı DreamPlan Home Design Software, ev tasarımına ilgi duyan ve aradığı 3 boyutlu ev tasarım programını hala bulamayanlar için ideal ve güzel bir programdır. Bir ev en güzel şekilde nasıl tasarlanır, mobilyasından, penceresine, ev araçlarına kadar tüm evi istediğiniz gibi dekore edebileceğiniz programı kolaylıkla kullanabilirsiniz. :) DreamPlan Home Design Software, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir tasarım programıdır. 3 boyutludur bu program ile gerçekçi görüntülerle evi dekore edebilirsiniz. Oldukça eğlenceli ve hayal gücünüzü kullanabileceğiniz, yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz bu ücretsiz 3 boyutlu ev tasarım programını indirip kullanmanızı tavsiye ederim :)
Mart 2014

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Kadınlardan, hayatlarını kolaylaştıracak yeni bir mobilya tasarımı istesek nasıl bir tasarım hayal ederler?

Sıkıldıkça üzerinde yapboz gibi oynanarak konumuna göre şekillendirilebilen mobilyalar sanırım kadınları çok mutlu eder. Ayrıca ev ekonomisine kattıklarıyla erkeği de ayrı mutlu eder:)
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

3D Studio Max nasıl bir programdır? Hangi alanlarda kullanılır ve hangi yöntemler ile çabuk öğrenilebilir?

3D Studio Max bir modelleme, animasyon ve render programıdır. Ölçekli çizim ve metraj için kullanılması çok güç olacağından o işlerde değil de çizilmiş tasarımların modellenip render'lanmasında kullanılır. Öğrenmek için İnternet'de bol bol tutorial mevcut, onlardan birkaçını yapıp, bir iki de kendi eserinizi modelleyip, anime edip, render'larsanız programı en azından profesyönel işlerinize başlamaya yetecek kadar öğrenmiş olursunuz. Yeni problemler çıktıkça çözümlerini rahatça Google'da ya da Youtube'da aratarak bulabilirsiniz. Çizim programı arıyorsanız 2 boyut için Allplan, Autocad, 2 boyut çizerken 3 boyut oluşturmak için Allplan, Archicad, Revit, metraj için ise Alman TÜV sertifikalı metraj modülüyle Allplan işinizi en iyi şekilde görecektir.
Şubat 2014

Fatih, bir soruya yanıt verdi.

3D ev veya oda tasarım programları nelerdir?

Önerilerim : Ben formül bilirim... Tut çekiştir benzet... Ben bunları yapamam diyenler için AUTOCAD VE SOLID WORKS. Neslerimi ölçerim. Ağırlıklarını hesaplarım diyorsanızda bu iki yazılım. Sözün özü. Yazılım bilmek iş bilmekten çok daha az önemli. Ve bir teknik eleman... Pastel bir hayat yaşamıyorsa. Ölçüden formülden, helede mimarsa... Hidrofordan... Elektrikten ... Demirden taştan anlamalımı ? Anlamalı. Bir metrik civatanın diş dibi çapı nedir dersem ne olur ? Birşey olmaz : ) gelelim işin görseline. Nasip kısmet işidir biraz ama. Render denince MAX+VRAY den öte köy henüz yok. Maxte modellemek ... Biraz nurbs. Biraz blue print. Çokta detaya gerek yok. Yetmedi? Karlar yağacak diyorsanız da LUIMON3D.
Şubat 2014

Umut Aktaş, bir soruya yanıt verdi.

3D Studio Max nasıl bir programdır? Hangi alanlarda kullanılır ve hangi yöntemler ile çabuk öğrenilebilir?

3d studyo Max ve diğer çizim programlarının detaylı anlatıldığı bir makale karşılaştırmandada faydası olur okumanı tavsiye ederim. 3dmimariofisi.com/en-iyi-3d-mimari-cizim...
Şubat 2014

Umut Aktaş, bir soruya yanıt verdi.

3D ev veya oda tasarım programları nelerdir?

En iyi 10 çizim programının detaylı anlatıldığı bir makale okumanı tavsiye ederim, umarım faydası olur. 3dmimariofisi.com/en-iyi-3d-mimari-cizim...
Daha fazla

152 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

3D Artist

14 Kullanıcı   1 Soru   5 Yanıt

Render

2 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt