Bilmek istediğin her şeye ulaş

3D

3D kavramı ile şunlardan biri kastedilmiş olabilir: Üç boyutlu uzay Üç boyutlu ses Üç boyutlu film 3D - R&B içlüsü TLC'nin 2002 çıkışlı üçüncü albümü.

Kasım 2014

Mehmet Öğmen @mehmetogmen

3D Trick Art Museum konusunda uzman kişilere nasıl ulaşabirim?

3D trick müzesi hangi tür 3D tricklerden oluşacak tablolar yer illüstrasyonları komple mekanı kullanarak mı. Ben üretim ve illüstrasyon anlamında da yardımcı olurum
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

WebGL nedir?

3D
Web tarayıcıları üzerinden 3 boyutlu grafikler yaratılmasını sağlayan ücretsiz bir API'dir. Web sayfalarındaki 3 boyutlu görüntülerin üretilmesi WebGL ile mümkündür. HTML5 revaç olmuştur.

WebGL, ekran kartını kullanırken Javascript arabirimiyle çalışır. Bu nedenle çalışması için tarayıcının ekstra bir eklentiye ihtiyacı yoktur. Chrome, Firefox, Explorer, Safari, Opera gibi birçok tarayıcı içinde WebGL desteğiyle kurulur.

Örnek WebGL sayfaları
Aralık 2013

Emrah Güler @shalala

En iyi animasyon programı sizce hangisidir?

Flash cs programında daha etkili animasyonlar yapabilirsin
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı

Nasıl 3 boyutlu görürüz?

Nasıl 3 boyutlu görürüz?
Göz açıklığıyla sağlanan ve iki farklı gözün algıladığı görüntünün beyinde üst üste bindirilmesi, bu sayede derinliğin algılanabilmesi hadisesi.

Bir gözünüzü kapatırsanız, bu şekilde bir ipliği bir iğne deliğinden geçirmenin ne kadar zor olduğunu herkes fark etmiştir hayatında.

Tek cepheye arasındaki göz açıklığı ile bakabilen ve bakamayan hayvanlarda hangi özelliklerin üstün olduğunu inceleyerek de mesele anlaşılabilir. Genellikle derinliği algılaması çok önemli ise hayvanın öndedir gözleri ve göz açıklığı vardır, derinlikten ziyade daha geniş neredeyse 360 derecelik bir görüş ihtiyacı varsa, yanlardadır gözler. Yani sürekli avlanma korkusu yaşayan ve gözleri kafasının sağında solunda olan canlılar olsaydık, burnumuzun önünü kafamızı eğmeden belki çok iyi göremeyecektik lakin, tam ense hizası hariç belki 330 derecelik bir açıyla arkamızı da görebilecektik.

Köpekbalıkları mesela, bütün balıklarda olduğu gibi çepecevre daha çok görme ihtiyacı var, ancak süratle çok ileriden avına saldırması gerekiyor, son anda kıvrak manevra yapan her avı kaçırıyor, derinlik ve tam cephe görüşü sıkıntılı... O da bu eksiğini canlıların yaydığı elektriği algılayan burun üstünde organla, ve keskin koku duyusuyla gidermeye çalışıyor. Bir an için aynı yeteneklerin bizde de olduğunu düşünün, gözleriniz kapalı lakin yanınıza yaklaşanın elektriğini havada alıyor ve kabaca yerini tahmin ediyorsunuz, her kişiyi kokusundan 100 metreden tanıyorsunuz.

Dürbünlerin teleskoplardan farklı olarak iki ayrı mercek sistemi ile görüntü sağlama mantığı da aynı... Göze gelen iki görüntünün yine doğal özellikten istifade ile beyinde 3 boyutlu olarak birleştirilmesine imkan sağlaması. Eski ordularda, -hatırlarsınız Atatürk ün de böyle bir fotoğraf var, bakış açıklığını iyice arttıran değişik dürbünler de vardı, daha çok açıklık, daha uzak mesafelerde daha çok derinlik hissi demek;

Teknoloji
Eylül 2013

Hakan Güler @menos

Bilgisayardan 3D filmi indirdim film'in 2 görüntüsü vardı. Belleğe atıp TV'de izlediğimde 3D olmuyor. Nasıl 3D yapabilirim?

Televizyonun 3d desteklediğinden emin olmalısınız. her televizyon her video(ve haliyle renk) formatını desteklemeyebilir. desteklese de gözlüğünüzle uyum sağlamayabilir. ama belleğe atmadan, hdmi kablosuyla bilgisayarınızı tv'ye bağlayıp filmi açarsanız böyle bir sorunla karşılaşmayacağınıza garanti verebilirim.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

3D film izlemenin sağlığa zararı var mıdır?

3D

3D teknolojisini kullanmadan önce bu uyarılara göz atmanızda fayda var.

3D izlemenin yan etkilerine çocukların daha meyilli olduğu belirtilirken, hamile kadınlar, ciddi sağlık problemleri yaşayanlar, uykusuzluk problemi yaşayanlar, alkol bağımlılarının 3D eğlencesinden önce doktora başvurmaları gerektiği söyleniyor.

3D’nin aşağıda saydığımız kişilerdeki etkileri daha bir hissedilebilirdir.


Çocuklar ve erginlik çağındakiler 3D yan etkilerini daha kolay hissedebilirler.
Bazı izleyiciler anlık ışık patlamaları ve görsel hareketlerinden kaynaklanan epileptik nöbet geçirebilirler. Epilepsi rahatsızlığı yaşayanlar, veya ailesinde epilepsi yaşanmış olanlar 3D film izlemeden önce doktora başvurmalıdır.
Ailesinde veya geçmişinde bu rahatsızlıkları yaşamamıs olanlar dahi epileptik nöbet geçirme durumu yaşayabilirler.
Hamileler, uyku problemi yaşayanlar ve alkol sorunu olanların 3D izlemesi tavsiye edilmemektedir.
Aşağıdaki rahatsızlıkları yaşıyorsanız, 3D izlemeyi bırakıp bir doktora görünmelisiniz:
 • Bozuk görüntü
 • Baş dönmesi
 • Sersemleme
 • İstemsiz hareketler, göz kaşınması vs.
 • Karışıklık
 • Mide Bulantısı
 • Havale
 • Kramp
 • Yer ve Zaman Kavram Kayıpları
ayrıca ;

ABD’de bulunan Berkeley Üniversitesi’nden Prof. Dr. Martin Bank, son dönemde popüler olan 3D görüntü teknolojisinin gözlere zararlı olabileceği konusunda bir uyarıda bulundu.

Bu araştırmaya dahil olan doktorlardan Daniel Adams, 3D film seyrederken gözün odaklanabilmek için sürekli ufak hareketler yapmak zorunda kaldığını, bunun kısa vadede baş ağrısı, mide bulantısı gibi etkilerinin olmasının yanı sıra uzun vadede göz bozukluklarına neden olabileceğini belirtti.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

3 boyutlu film efektleri nasıl yapılır?

3D filmler insan gözünde olduğu gibi yan yana iki objektifin bulunduğu özel kameralar ile çekiliyor. İkiye ayrılan görüntü sinema perdesinde üst üste bindiriliyor ve özel gözlükler bu üst üste binmiş görüntüler sağ ve sol gözde ayrı ayrı ayrıştırarak derinliği algılamamızı sağlıyor.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Evde 3D gözlük nasıl yapılır?

Öncelikle hatırlatayım, bunlar sinemalardaki 3d gözlükler değil. Onları evde yapmak imkansız. smm.org/studio3d/files/glasses.pdf adresindeki tek sayfalık akrobat reader dosyasını yazıcıdan bastırın. Her parçayı ayrı ayrı kesin. Bu parçaların göz kısımlarını çıkarın. Açılan boşluklar için sol göze kırmızı, sağ göze cyan denen mavi tonu gelecek şekilde kalın jelâtin yerleştirin. Sayfanın altında ikinci gözlük sandığınız parçaları jelâtin yapıştırdığınız parçaların tam üstüne gelecek şekilde yapıştırın.
Önemli bir detay var. En çok sorulan şey bu jelâtinlerin yani göz kısımlarına gelecek saydam plastiklerin / asetat da olur / nereden bulunacağı. Tiyatroda da kullanılan ışıkların renk değiştirmesi için kullanılan filtre jelatini en iyisi. O da par64 adı verilen saydam bir plastik. Büyük kırtasiyelerde böyle tarif edilince kırmızı ve cyan renk istenmeli. Kırmızı bulmak kolay ama mavi ile yeşilin ortasındaki bir renk olan cyan için deneme yapmanız gerekebilir bir kaç mavi renk alıp. Ancak kesinlikle koyu mavi değil, açık bir mavi tonu.
Kulak tutacak sapları da karşılıklı yapıştırdıktan sonra ön kısma sabitleyin. Evet, gözlüğünüz hazır :)

Gözlük
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Üç boyutlu bir yansıma yaratmak mümkün müdür?

3D
Evet oluşturulur. Çok basit bir soru ve basit bir cevabı var. Aynalardaki yansımalar üç boyutlu yansımanın kendisidir.
Mayıs 2013

Halil Ertekin @halilertekin

3D gözlüklerde neden sol göz kırmızı, sağ göz mavidir? Bunların üç boyutlulukla ilgisi nedir?


3D

Bu, üç boyut etkisi yaratmanın basit yöntemlerinden biri. Bir cisme baktığımızda, cismi farklı açılardan gördükleri için, sağ ve sol gözlerimizde oluşan görüntüler birbirinden hafifçe farklıdır. Beynimiz iki görüntüyü üst üste bindirir ve aradaki farklılıkları kullanarak cismin bizden uzaklığı konusunda bir tahminde bulunur. Yani, üç boyutluluk ya da derinlik hissi beynimiz tarafından oluşturuluyor. Sinema perdesi, televizyon ekranı ya da kâğıt gibi iki boyutlu ortamlarda üç boyutlu görüntüler elde etmek istiyorsak, iki gözümüzde farklı görüntüler oluşturmanın bir yolunu bulmalıyız. Değişik yöntemler kullanarak bunu başarmak mümkün, ama hepsinin bir takım dezavantajları var. Kâğıt üzerinde kullanılabilen hologramlarda, kâğıda düşen ışık değişik yönlere değişik oranlarda yansıyor (bunun nasıl gerçekleştiği biraz karışık bir konu). Bu yöntemin en büyük avantajı, gözlük gibi başka bir araca ihtiyaç duyulmaması. Ama renkli ve hareketli görüntüler elde etmek çok zor. Bahsettiğin yöntemdeyse, bir cismin iki farklı açıdan (normalde gözlerin olması gereken yerlerden) fotoğrafı veya filmi çekilir. Bunlardan biri kırmızı renkli, diğeri de mavi renkli olarak kâğıt veya ekranda üst üste bindirilir. Bu şekilde oluşturulan son resme çıplak gözle bakarsanız cismi rahatlıkla görebilirsiniz, ama detaylar bulanıktır. Gözlüğün camlarıysa filtre gibi davranır, yani bu renklerden birini geçirerek diğerini soğurur. Böylece her iki gözümüzde farklı görüntüler oluşur. Gerçi gözlerimizden biri sadece kırmızı, diğeri de sadece mavi renk algılar, ama beynimiz bu renkleri rahatlıkla birleştiriyor. İki görüntü arasındaki şekil farklılıklarından da derinlik bilgisi elde ediliyor. Hareketli görüntülere de uygulanabilen bu yöntemde ne yazık ki renk içeriği çok fazla olan görüntüler elde edemiyorsunuz.

Basit bir yapım videosu:

Mayıs 2013

Halil Ertekin @halilertekin

Basit bir 3 boyutlu fotoğraf nasıl hazırlanır?

Basit ve hızlı bir 3D fotoğraf oluşturmak için adım adım şu işlemleri takip edin:
 1. Fotoğrafınızı çekin.
 2. Makineyi çektiğiniz konumu hiç bozmadan yaklaşık 6 cm. cağa kaydırın ve ikinci resmi çekin. İki fotoğrafımız var. Birisi sol göz, birisi sağ göz için.
 3. Şimdi make3dphotos.com adresine gidin. Önce sol göz sonra sağ göz resmini seçtikten sonra Yükleyin'i tıklayın. 3D resminiz hazır.
Nisan 2013

Ali Cengiz Karaeski @olysit

Hologram nedir? Holografik görüntüler nasıl elde edilir?

Lazer ışınlarıyla gerçekleştirilen 3 boyutlu görüntü işlemine hologram denir. Hologram işlemi sayesinde bir yerden farklı bir yere sanal 3 boyutlu görüntü birebir aktarılabilir. Holografi cisimlerden gelen dal­galardaki bilgiyi belirli bir şekilde depo edip bu bilgide hiçbir kayıp olmadan tekrar ortaya çıkartmayı sağlayan bir tekniktir. Üç boyutlu bir görüntü elde edebilmek için, cisimden yayılan ışığın fotoğrafını çekmek gerekiyor. Işığın hareket eden ve bu sırada çeşitli tepe ve çukur noktaları oluşturan dalgaları bir an için dondurulup fotoğraflanabilirse, ışığı yansıtan cismin üç boyutlu özelliklerini taşıyan dalga örneği yeniden oluşturulabilir.
Aralık 2012

Hakan @hakkan

En iyi 3D televizyon teknolojisi hangisidir? Neden?

Bence Sony, Panasonic ve Samsung teknolojileri kafa kafaya gidiyor. Yine de size göre en iyi size göredir. Yani sizin kriterleriniz önemli, mesela:
 • Ekran büyüklüğü: 3D'nin görsel şölenini yaşamak istiyorsanız ekranı büyük bir TV almalısınız.
 • İnterneti olsun mu?: TV'nizin aynı zamanda internete bağlanmasını istiyorsanız bunu destekleyen 3D TV'ler var.
 • İnceliği: Eğer ipince bir TV istiyorsanız LED türlerini tercih edin. Ama Plazma TV'lerin görüntülerinin çok daha muhteşem ve saniyede ışık yenilenme miktarınız 600 hertz olduğunu unutmayın!
Bunun yanında birçok ıvır zıvırlar var tabi ki... Ama şunu da eklemeliyim, Sony 3D TV'leri Avrupa'nın en iyi TV'leri seçildi.
Aralık 2012

Duygu Uzunalı @duyguuzn

Vray, Mentalray, Maxwell gibi render motorlarından hangileri hangi konuda daha iyidir?

En yaygın kullanılan render motoru Vray'dir. Fakat 3max'in kendi render motorunu yani Mentalray'i kullanmak daha akılcı geliyor bana, daha hızlı ve programı yapanlar yapmis sonucta. Ne kadar akılcı gelse de ben Vray ogrenerek basladigim için hala renderlarimi bu motordan elde ediyorum.Maxwell hakkimda hic bilgim yok. Ama şunu rahatlikla soyleyebilirim, internette kaplama konusunda çok fazla alternatif bulmak mümkün Vray'de.
Ekim 2012

Gonca Köse @GNCKSE

3D televizyon alırken nelere dikkat edilmelidir?

Bir çok detaya dikkat etmek gereklidir. Bunlardan önemli olan bir kaç özellik;

 • 120 hz ve üzeri olmalıdır. 3d desteklemelidir.
 • Yayınında 3d olması gereklidir. Uydu yayının bu şekilde ayarlanması şarttır.
 • Televizyona uyumlu olan gözlük seçimi yapılmalıdır.

3D
Daha fazla

16 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.