Bilmek istediğin her şeye ulaş

3G

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği-2000 (International Mobile Telecommunications-2000) (IMT-2000), ya da daha bilinen adıyla 3G (orijinal açılımı 3rd Generation), 3N ya da 3. Nesil, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından tanımlanan; GSM EDGE, UMTS, CDMA2000, DECT ve WiMAX teknolojilerini kapsayan bir standartlar ailesidir. Verilen hizmetler arasında mobil kullanıcılar için geniş-alanda kablosuz telefon görüşmeleri, görüntülü aramalar ve kablosuz veri aktarımı vardır. 2G ve 2.5G hizmetleriyle karşılaştırıldığında, 3G eşzamanlı konuşma ve veri hizmetleriyle daha yüksek veri hızlarını (HSPA+ ile iniş yolunda 14.4 Mbit/s ve çıkış yolunda 5.8 Mbit/s'e ulaşan hızları) desteklemektedir. Bu sayede 3G ağları, ağ operatörlerinin daha geniş ve gelişmiş hizmetleri, geliştirilmiş spektral verimlilik sayesinde ulaşılan daha büyük ağ kapasitesiyle sunmalarını sağlar. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği üçüncü nesil (3G) mobil telefon standartlarını gelişimin hızlanması, bantgenişliğinin artması ve daha geniş uygulamaların desteklenmesi için tanımladı. Örneğin, GSM (şu anki en yaygın cep telefonu standardı) sadece ses değil, aynı zamanda 14.4 kbps hızlarında devre anahtarlamalı veri aktarımını destekler; ancak çokluortam uygulamalarının desteklenmesi için 3G'de paket anahtarlamalı verilerin daha iyi spektral verimlilikte ve daha yüksek hızlarda aktarılması gerekmektedir. Paket anahtarlaması sayesinde 3G sisteminde cihazlar bant genişliğini sadece veri alışverişi sırasında işgal ederler. Özet olarak, 3G'nin 2G'ye göre getirmiş olduğu en büyük yenilik, iletimin ses yerine veri odaklı olmasıdır.

Mart 2015

Erdem Güvercin, bir soruya yanıt verdi.

En iyi mobil internet (3G/4G) performansı ve paketi hangi gsm operatöründedir?

96 kpbs hız saniyede 12 kb veri aktarır bir websayfası yaklaşık 100 kb-900kb arasıdır 100 kblık bir sayfa 5-10 saniyede yüklenir pc için konuşuyorum turkcell kullandım sınırsız saniyede 0-12 kb hız değişiyor üstelik üçkağıtçılık yapan turkcell sistemi 10 sn de bir hızı 0 kb indirgiyor 10 saniye içinde 12kb hıza 3 sn ye çıkıyor geri kalan zamanda 7-10kb aralığında sürünüyor. Bunlar birer aldatmaca türk insanı cahildir pek araştırmaz reklamlarda eksik bilgi ile cahil kesimi sövüşlüyorlar. Buna yeni nesil dolandırıcılık diyorum ben. sözün özü avea kullanıyorum 2gb sınırlı super fırsat tarifesi memnunum geçenlerde download hızı 1000 kb-sn gördü süper gerçekten turkcelde 600kb-sn geçemiyosun şaşırdım doğrusu
Mart 2014

Çiçek Aşkar, bir soruya yanıt verdi.

3G'nin diğer bağlantı türlerinden farklı olarak insanlığa verdiği zararlar nelerdir?

Merhaba
bence bağımlılık seviyesini enen üst sınıra tasımaktadır. Sosyalleşmenin azalma nedenlerindendir. İşin hiç bitmediğini gosterir. Arkadaşlik sohbetlerinde video izlemelere dondugu sohbetin bitme nedenlerindendir.
Mart 2014

Pelin Şen, bir soruya yanıt verdi.

3G'nin diğer bağlantı türlerinden farklı olarak insanlığa verdiği zararlar nelerdir?

3G için yeniden inşa edilen baz istasyonları yüzünden artık çevreye on misli daha fazla radyasyon yayılıyor. Görüntülü konuşma teknolojisi sesli konuşmadan ve mesajlaşmadan daha çok radyasyon yayıyor ve uzun süre kullanıldığında baş ağrısı ve yoğun stres sebebi olabiliyor.
  • Almanya’da yapılan bir aşatırmaya göre;
  • Çocuklarda erken ergenlik ve obezitede,
  • Kadınlarda menopoz sorunlarında
  • Alerjik vakalarda büyük artışlar görülmüş.
Böyle giderse kalp ameliyatı, baypas ve kalp pili ile yaşayan insanlar İstanbul gibi metropollerde yaşayamaz hale gelecek.

Bu hastalıklardan korunmak için cep telefonunu oldukça az kullanmalıyız. Özellikle de görüntülü konuşma teknolojisini. En azından cihazı vücudumuzdan oldukça uzak tutmaya gayret edelim
Aralık 2013

Elif Arslan, bir soruya yanıt verdi.

Fiyatı uygun olup kalitesi tatmin edici olan Tablet PC markaları hangileridir?

Ben asus'dan 700'e aldım bence ipad gibi markalara göre fiyatı uygun ve kalitesinden çok memnunum , işimi görüyor
Ağustos 2013

Cihan Sari, bir soruya yanıt verdi.

Haziran 2013

Ömer Arkın, bir soruya yanıt verdi.

Fiyatı uygun olup kalitesi tatmin edici olan Tablet PC markaları hangileridir?

Tablet 7ınc 10 ınc arasında yarıdan fazla fiyat farkları var snrm 10 inçtir .tavsiye edebileceğim Asus ,casper ,samsung markalarında fiyat olarak orta seviye tabletleri bulabilirsiniz .
Haziran 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

iPhone'da 3G'nin kendi kendine kapanmasının sebebi nedir?

Bulunduğunuz yerde 3G şebekesi gittiği zaman telefon otomatik olarak EDGE'ye geçer. Telefona bakınca 3G'nin kapalı olduğunu görürsünüz. 3G şebekesi tekrar geldiği zaman telefon yine otomatik olarak 3G'ye geçer. 3G'yi statusbarda açık görürsünüz. Yani 3G şebekesi sürekli gelip gidiyorsa siz sürekli açılıp kapandığını görürsünüz. Doğal olarak da kendi kendine açılıp kapandığını düşünürsünüz. Bu sorun çoğunlukla bulunulan yerde 3G şebeke çalışmalarının olmasından kaynaklanır.
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

3G ve 4G arasındaki farklar nelerdir?

4G, kısaca 3G'nin getirdiği yeniliklerin daha hızlı, daha sağlam ve daha başarılı olmasını hedefliyor. 4G, özellikle video seyredenler, cep telefonu ile laptop'unu internete bağlayanlar için büyük bir fark oluşturabiliyor. 4G, genellikle büyük miktarlarda veri transferi yapıldığında önemli bir avantaj sağlıyor. Buna karşın 3G bağlantılardan daha fazla batarya harcıyor.
Bunlara rağmen yapılan araştırmalarda Türkiye'deki 3G'nin Amerika'daki 4G'den daha hızlı olduğu söyleniyor. Bunu göz önüne almak lazım, 4G için acele etmeyin. :)
Mayıs 2013

Karl Engelpert, bir soruya yanıt verdi.

En iyi mobil internet (3G/4G) performansı ve paketi hangi gsm operatöründedir?

Turkcell' kızıp gittim 2 yıl Vodafone kullandım. Kontratlı cihaz aldım, sınırsız internet diye birşey itelediler. Fatura sorunsuz ama net bir hayli yavaştı. Ben 3g falan kullanmıyor bildiğin edge'le münasebet yaşıyormuşum. Sonra eksta 3g paketleri ile hızı katbekat arttırdım.

Sonra Vodafone'a da kızıp Turkcell'e döndüm. 3G neymiş yeni öğrendim.

Minnetsiz, pahalı, hep bir delik, gedik arar nerden soksam diye ama Turkcell altyapısı ile hızı ile tartışmasız en iyi performansı sunar.
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

3G teknolojinin getirdiği yenilikler nelerdir?

  • 3G'de hızlar artık kilobit değil megabitle ifade ediliyor. İlk zamanlarda 2 Mbps hıza varılıyordu. Bugün bu hız 14 mbps'ye kadar yükselebilmekte.
  • Cep telefonu üstünden kesintisiz online film, TV izlemek mümkün.
  • Görüntülü konuşmak da artık mümkün. Kişisel bazda kullanabileceğiniz gibi video konferansları yapmanıza da olanak sağlıyor.
  • GPRS, Navigasyon gibi sistemler eş zamanlı olarak kullanılabiliyor.
  • İnternette bulunan içeriklere daha geniş bir giriş hakkı sağlıyor. Bilgisayardan girdiklerinizin tümüne telefondan girmeye olanak veriyor.
Nisan 2013

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Fiyatı uygun olup kalitesi tatmin edici olan Tablet PC markaları hangileridir?

Iki ay once mcj.com dan piranha 9" Android tablet aldım. Şuan ülkede ki en ucuz ve fiyat/performans uyumu en başarılı kampanya. Eğer ucuz ama idare etsin diyorsanız başka yere hiç gitmeyin .

26 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.