Bilmek istediğin her şeye ulaş

Açlık

Açlık, karaciğerdeki glikojen miktarı belirli bir seviyenin altına düştüğünde hissedilen ve genellikle beraberinde yeme arzusu da getiren his veya duruma verilen isimdir. Genellikle nahoş olan his hipotalamustan kaynaklanır ve karaciğerdeki reseptörler aracılığıyla salınır. Ayrıca açlık sözcüğü mecazi olarak diğer türlü özlem veya arzular için de kullanılabilir; zafer açlığı - zafere aç olmak gibi.

Ağustos 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Aç olmadığımız halde sıkıntıdan yemek yeme isteğimizi nasıl durdurabiliriz?

Sigara içmek de durdurabilir ama zararlı olduğunu söylüyorlar.
Ağustos 2014

Yoldan Geçen, bir soruya yanıt verdi.

Aç olmadığımız halde sıkıntıdan yemek yeme isteğimizi nasıl durdurabiliriz?

Spor yapmak, bol su ve şekersiz bitki çayları içmek, örgü-resim gibi ellerinizi oyalayacak etkinliler yapmak, müzik eşliğinde dans etmek iyi gelebilir.
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Nisan 2014

Serkan Kiose  yeni bir  gönderide  bulundu.

-

World Vision - The Zambia Project

I had the pleasure of shooting this piece for World Vision. To say it was an eye opening trip would be an understatement. As crazy as it is to imagine drinking…
Nisan 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Açlığa karşı feminizm

Bill Gates'in eşi Melinda Gates'in beğenip, Twitter'da paylaştığı bir yazı:

slate.com/articles/health_and_science/fe...
Eylül 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Çabuk acıkmanın nedeni neler olabilir?

  • Çabuk acıkmak; doğru yiyeceklerle beslenmemenizden kaynaklanabilir.
  • Glisemik indeksi yüksek olan yiyeceklerin tok tutma özellikleri kısa sürelidir. Çabuk acıkmamıza neden olurlar. Bu nedenle bu yiyecekleri doğru bir şekilde tüketmek gereklidir. Örneğin; muzu yoğurtla, patatesi etle ve yoğurtla karıştırarak yemek...
  • Kronik vitamin eksikliği insanın kendisini aç hissetmesine neden olabilir. Bu durum tek yönlü beslenmede veya çok sıkı diyet yapanlarda görülür.
  • Tiroit bezinde bir problem olabilir. Bu organın az çalışması durumunda metabolizma bundan olumsuz etkilenir. Hipotiroidi denen bu rahatsızlık açlık hissetmenize neden olabilir.
  • Açlık-tokluk insülin düzeylerindeki problemler
  • Yeterince sıvı almamak
  • Çok fazla şeker tüketmek
  • Stres ve kullanılan bazı ilaçları açlık hissini meydana getirir.
  • Öğün olarak kahvaltı ve ikindi öğünü kan şekerlerini dengede tutmak ve günü iyi geçirebilmek açısından önemli öğünlerdir. Eğer güne güzel bir kahvaltı yaparak başlamıyorsanız gün içerisinde açlık hissetmeniz normaldir.
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Aç kalınca neden sinirleniriz?

Açlığın sinirlilik yaratmasının nedeni kan şekeri seviyesiyle alakalı bir durumdur. Kan şekeri normal düzeyin altına düştüğü zaman terleme, sinirlilik ve kalp atışında hızlanma gibi durumlar ortaya çıkarır.

Bu durum en çok hipoglisemi hastalarında meydana gelen bir hastalıktır. Kan şekerinin 40 mg/ dl altına düşmesi hipoglisemi için uyarıdır. Kan şekeri normal düzeyin altına düştüğü zaman, enerji üreten hücreler için hemen yeterli miktarda glikoz bulunmaz. Bu durum terleme, hızlı kalp atışı ve açlık hissi gibi çeşitli durumlara yol açar.
Şubat 2013

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Aç olmadığımız halde sıkıntıdan yemek yeme isteğimizi nasıl durdurabiliriz?

Bu durum genellikle çok boş kaldığımızda yaşanır.O boş vakit mutlaka doldurulmalıdır.Bana göre en iyi çözüm spor yapmak ya da kitap okumaktır.Tek başımızayken de daha çok sıkılacağımız için evde vakit geçiriyor bile olsak insanlarla iletişim halinde olmak iyi olacaktır.Dişlerimizi fırçaladığımızda da bir şeyler yeme isteğimiz durur.
Şubat 2013

Timur Harzadın, bir soruya yanıt verdi.

Aç olmadığımız halde sıkıntıdan yemek yeme isteğimizi nasıl durdurabiliriz?

Burada hissedilen açlık fiziksel açlık değil, duygusal bir açlıktır. Duygusal açlığı frenlemek, fiziksel açlığı frenlemekten çok daha zordur. Örneğin mide dolu olduğu halde duygusal bir ihtiyacı karşılamak için bir şeyler yeniyorsa, büyük ihtimalle yemeye devam edilir. Bir süre sonra da fazla yemek sebebiyle suçluluk duygusu gelir. Ama açlık sebebiyle yeniyorsa, doyduktan sonra frene basmak kolaydır. Sonuç olarak yaşanan yoğun stres, obezite için giderek yüksek risk faktörü haline gelmiştir.

Erken çocukluktaki anılar, yaşam boyunca yeme alışkanlıklarını çok etkilemektedir. Eğer bu anılar dengesiz ve değişken gelişmiş ise yeme davranışında bozukluğa yol açabilirler. Yeme bozukluğunda yiyecek, anne-babanın sevgisinin yerini alabilir. Bunun dışında bu dönemde yeterli değerlilik alamayan, fark edilmeyen ya da koşullu sevilen çocuklar vardır. Bu kişiler büyüdüğünde yalnızlık, terk edilme, çaresizlik ve öfke dönemlerinde aşırı bir yeme ihtiyacı hissederler.

Çocukluk çağı anıları etkisi ile epinefrin, nöropeptid y ve kortizol hormonu üretimi artar. Bu hormonların hepsi de açlık hissine neden olur.

64 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.