Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ada Çayı

Ada çayı (Salvia), ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Salvia cinsini oluşturan kokulu bitkilere verilen ad. Tüylü ve beyazımsı bir renkte olan yapraklarının kurusu çay gibi haşlanarak içildiği gibi, et yemeklerine koku ve lezzet vermek için de kullanılır. Özellikle karaciğer, ördek, kaz, tavuk ve av hayvanlannın kızartmalannda çok hoş bir koku ve tat verdiği için kullanılir. Avrupa ülkelerinin mutfaklannda kızarmış patateslerin, hamurlara koyulan yağların kokulandırılmasında, salamuralarda, etlerin dinlendirilmesinde çok kullanılır. Ayrıca haşlanarak yapılan çayı kadınların göğüslerini büyütmekte de yararlıdır. Ada çayı 30-70 cm boyunda olan bitkinin menekşe renkli çiçekleri halka dizilişlidir. Karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parıldar ve acımtırak, ıtırlı bir koku yayarlar. Bahçe ada çayı, güneşli bir yerde yetiştirilmelidir. Don olayına karşı duyarlı olduğu için, kış boyunca çam dalları ile örtülmesi doğru olur. Bir başka tür olan çayır ada çayı (Salvia pratensis), çayırlarda, bayırlarda ve meralarda yetişir. Çevresine ıtırlı hoş bir koku yayan mavi–menekşe renkli çiçeklerin pırıltısı uzaklardan seçilebilir. Çayır ada çayı (Anadolu adaçayı) batı ve güney-batı Anadolu'da bol olarak yetişmektedir. Anadolu ada çayından "elma yağı" veya "acı elma yağı" denilen yağ da üretilmektedir. Bu tür adaçayı da kimyasal yapı ve tedavi etkisi bakımından tıbbi (bahçe) adaçayına benzemektedir.

Şubat 2014

Yldckr, bir soruya yanıt verdi.

Adaçayı'nın faydaları ve zararları nelerdir?

Ada çayı ve daha bir çok çay hakkında bilgiler için caycek.com/koh-koh-oksurme-bi-cay-cek/ bizleri buradan, ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz

twitter.com/bicaycek

facebook.com/caycekcom
Mart 2013

Aytaç Dicleli, bir soruya yanıt verdi.

Çayın zararları nelerdir?

Koyu içilen çay demiri bağlayacağı için anemiye (kansızlık) neden olur. Ayrıca çok sıcak içilirse mide ve bağırsak kanserine neden olabilir.
Mart 2013

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Çayın zararları nelerdir?

tr.wikipedia.org/wiki/kafein , çayın etki maddesi tein, kafeinin diğer bir adıdır, yani kahveye biçeceğiniz tüm zararlar çayda da mevcuttur. Ayrıca mide asiditesini arttırarak gastrit ve ülser sahibi insanlara ağrı da verir.
Mart 2013

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Çayın zararları nelerdir?

Çayın çok fazla bir zararı yoktur. Sadece bazı durumlarda sakıncalı olabilir. Çok koyu ve aşırı tüketildiğinde demir eksikliği ve anemiye neden olur. Çok sıcak tüketildiğinde ise yemek borusunda tahribatlara ve mide hasarlarına yol açar. Çayı biraz ılık, limonla ve çok koyu olmayacak şekilde içmekte fayda var.
Şubat 2013

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Adaçayı'nın faydaları ve zararları nelerdir?

  • Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
  • Bronşit ve astımı hafifletir.
  • Karaciğeri temizler.
  • Stresi azaltır ve sakinleştirir.
  • Saç beyazlamasını yavaşlatır.
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Kan şekerini düşürür.
  • Baş ağrılarını hafifletir.
  • Ağız yaralarına iyi gelir.
Ama adaçayının zararlı olduğu bazı durumlar da var.Mesela içinde düşük yapma riskini arttıran bir madde olduğundan hamileler tüketmemelidir.Anne sütünü azaltır bu yüzden emziren annelerin de kullanmaması gerekir.Çocuklara da önerilmez.

Ada Çayı

3 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.