Bilmek istediğin her şeye ulaş

Adalar

Adalar, İstanbul'un, Marmara Denizi'nin kuzeydoğusunda ve Kocaeli Yarımadası'nın Bostancı'dan Kartal'a kadar uzanan güney kıyıları karşısında yer alan, irili ufaklı dokuz adadan (Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedefadası, Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası) oluşan ilçesi.Adalar İlçesinin merkezi Büyükada olup, ilçe 5 mahalleden oluşmaktadır; Büyükada'daki Maden ve Nizam mahalleleri, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada. 2013 ADNKS verilerine göre nüfusu 16.166'dır.

Mart 2015

Arif N., bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'da denize girdiğiniz yerler nerelerdir?

Sarayburnu ama dikkat etmek lazım akıntı fazladır yandan tekne geçtiğinde tehlikeli dalga alabilir iyi yüzücü değilseniz denemeyin.
Kasım 2014

Bazarov, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'da denize girdiğiniz yerler nerelerdir?

Sadece Kilyos'ta girdim. Birinde henüz sezon açılmamıştı rastgele bir yerden girdik. Diğerinde Burc Beach'ten girdik. Böyle şeylere para vermenin başlı başına anlamsız olduğunu göz ardı edersek Burc Beach fena bir yer değil. Duşlar, ekipmanlar falan temiz ve düzgün, bir şeyler yeme içme imkanınız var, insan profili de düzgün, deniz de idare eder. Bir ege akdeniz beklentisiyle gitmeyeceksiniz tabii, haftasonu sıkılmışken dur bir serinleyelim derseniz bence bir alternatif oluşturabilir.

Ben boğaz kıyısında Tarabya'dan, Emirgan'dan, Baltalimanı'ndan, Bebek'ten girenlere hayranım. Tüm o elitizme inat donlarıyla yolun ortasından koşmaya başlayıp bombalama dalan adamları büyük bir keyifle izledim birkaç kez. Köprünün altından akıntıya kendilerini bırakıp Bebek'ten çıkanları ilk gördüğümde çok şaşırmış ve özenmiştim. Zincirlerimden kurtulabildiğim bir gün mayomu giyicem dalıcam ben de boğazın serin sularına. Bunu yapmayı gerçekten istiyorum :)
Ekim 2014

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'da denize girdiğiniz yerler nerelerdir?

İstanbul'dan tutun da Tekirdağ sahillerine kadar her sahil şeridi zehir yuvası...
Bu yaz Tekirdağ Hoşköy taraflarında 1-2 saat demlenmiştim, sonrasında ise 20 gün kadar deri kaşıntısına maruz kaldım.
Kilyos dahil denenmesin derim.
Mayıs 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Dünya'daki bazı adalar kendilerine has biyo-çeşitlilikleriyle dikkat çekiyorlar.

11 islands with amazing biodiversity | MNN - Mother Nature Network

Around the globe, islands preserve habitats for a wealth of unique plants and animals on land and in the water.
Nisan 2014

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'da Adalar'a nasıl gidilir?

Tüm bunlara ek olarak Helikopter kullanabilirsin veya sahte suç, gömü bir şey ihbarında bulunarak Polisin seni götürmesini sağlayabilirsin... .
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Boraq, bir soruya yanıt verdi.

Midilli adasına nasıl gidilir? Görülmesi gereken yerler nerelerdir?

Gitmek istedim ama nasip olmadı. Öncelikle ayvalık merkezden belki 500 metre uzaklıktaki yeni limana gidip ordaki jale turdan bilet almanız gerekiyor. Tabi gitmeden 2-3 gün önceden jale turdan biletinizi almanız ve vize işlemlerine başlamanız gerekiyor. Vize için pasaportunuz ve 1 adet biyometrik fotoğrafınız yeterli oluyor. Vize ücreti 55€ (35€ vize + 20€ işlemler ). 30€ tekneyle gidiş dönüş
Haziran 2013

Turan Söylemez  yeni bir  gönderide  bulundu.

Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

Dünyanın en küçük ülkelerinin yüzölçümü küçük bir köy boyutuna bile ulaşamıyor. İşte en küçük on ülke:
Vatikan
Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan’ın yüzölçümü sadece 5 km². Nüfusunu oluşturan 770 kişinin hiçbiri ülkenin yerleşik sakini değildir. Roma Katoliklerinin ruhani merkezi olan bu küçük ülke, St. Peter’s Kilisesi etrafında yer almaktadır. “Papalık” olarak da bilinen Vatikan, İtalya’nın başkenti Roma tarafından çevrelenmektedir.

Ülkeler

Monako
18 km²’lik yüzölçümü olan ülke, Fransa’nın Akdeniz sahillerinde Nice kentinin yakınlarındaki Fransız Rivierası boyunca uzanmaktadır. 32 bin kişinin yaşadığı Monako, özellikle Prenses Grace ve Monte Carlo kumarhaneleriyle ünlüdür.

Ülkeler

Nauru
Pasifik Adası’nda yer alan Nauru’nun yüzölçümü 220 km². 13 bin kişinin yaşadığı ülke, geçimini gittikçe azalan fosfat yataklarından sağlamaktadır. 1968 yılında bağımsızlığını kazanan Nauru, daha önce “Makbul Ada” olarak bilinmekteydi.

Ülkeler

Tuvalu
233 km²’lik ülke bağımsızlığını 1978 yılında kazanmıştır. 12 bin kişinin yaşadığı devlet, Polonezya Adaları’nda 58 kilometrelik bir zincir boyunca uzanan 9 mercan adasından oluşmaktadır.

Ülkeler

San Marino
621 km²’lik ülke kuzey İtalya’da bulunan Titano Dağı’nda yer almaktadır. 29 bin kişinin yaşadığı San Marino, 4. yüzyılda kurulduğunu ve Avrupa’nın en eski devleti olduğunu iddia etmektedir.

Ülkeler

Liechtenstein
1605 km²’lik devlet, 34 bin kişilik nüfusuyla İsviçre ve Avusturya arasında bulunan Rhine Nehri kıyısında yer almaktadır.

Ülkeler

Marshall Adaları
Mercan adaları, resifler ve 34 adadan oluşan 1812 km²’lik ülkenin nüfusu 58 bindir. 1986 yılında bağımsızlığını kazanan devlet, daha önceleri Amerika Birleşik Devletleri tarafından yönetilen Pasifik Adaları’nın bir parçasıydı.

Ülkeler

Saint Kitts ve Nevis
2694 km²’lik Karayip ülkesi bağımsızlığını 1983 yılında kazanmıştır. Ülkenin şu anki nüfusu 39 bindir.

Ülkeler

Seyşeller
2771 km²’lik ülkede 81 bin kişi yaşamaktadır. Hint Okyanusu adalar grubunun bir parçası olan devlet, 1976 yılında İngiltere’den ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

Ülkeler

Maldivler
340 bin kişinin yaşadığı Maldivler’in yüzölçümü 2978 km². Hint Okyanusu’nda yer alan 2000 adadan 200’ü bu devletin idaresi altında bulunmaktadır. Devlet 1965 yılında İngiltere’den ayrılarak bağımsızlığını kazanmıştır.

Ülkeler

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.